יקנעם ציינה את חגיגת הכתר והמלוכה, ואת הסכם הנורמליזציה בין ישראל ומרוקו .כתבה: רונית קיטאי. צילום: רועי אדוט

ראש העיר יקנעם סימון אלפסי ערך ערב הצדעה והוקרה למלך מרוקו מוחמד השישי ולעם המרוקאי. כיליד מרוקו היו לו חוויות מרגשות מהמלך מוחמד החמישי, סבו של המלך הנוכחי

פורסם ב: 02/08/2021 10:51

בהשתתפות ראש משרד הקישור הדיפלומטי, שר התפוצות, אישי ציבור וקהל רב התקיים בהיכל התרבות ביקנעם ערב מיוחד במינו.

.
ראש משרד הקישור: 'היהודים היו תמיד חשובים למלך מרוקו והקשרים אתכם תמיד היו טובים, ועכשיו הם ילכו ויתחזקו'.

היה זה ערב מחווה והוקרה למלך מרוקו מוחמד השישי ולעם המרוקני, לכבוד חגיגת הכתר והמלוכה, ולרגל הסכם הנורמליזציה בין ישראל ומרוקו שנחתם לפני כשמונה חודשים.

הערב החל בקבלת פנים לראש משרד הקישור הדיפלומטי, לאורחים ולמשתתפים, באוהל מרוקני מסורתי שהוקם במיוחד, והם נהנו מכיבוד אותנטי.

מנחי הערב, יקיר שחף וברניס מלכה פתחו את ערב ההוקרה ובירכו את הקהל. ראש העיר יקנעם, סימון אלפסי אמר שזהו יום חג לכולם וגם לו. יקנעם מצדיעה למלך מרוקו ולעם המרוקני והוא סיפר בהתרגשות כיצד לפני כ-65 שנים כשהוא עדיין ילד בקזבלנקה הוא ביצע מעשה לא שגרתי. סימון הדביק בחגיגות על בגדי העוברים והשבים את תמונת המלך מוחמד החמישי, סבו של המלך הנוכחי.

סימון ומאות אלפי בני הקהילה שעלו לישראל משמשים גשר חי בין שני העמים אמר ותיאר את יקנעם שהיא עיר הייטק בינלאומית ועמק הסיליקון של צפון מדינת ישראל . 'אנחנו נשמח לקדם שיתופי פעולה עם חברות ממרוקו'.

ברמה האישית הודה אלפסי הנרגש שהערב הוא סוגר מעגל עם אירוח החגיגות ביקנעם שעה שכילד במרוקו היה חלק מאותן החגיגות. ראש משרד הקישור הדיפלומטי בישראל, עבד אל רחים ביוד התקבל עם צוות הדיפלומטים מהשגרירות על שטיח האדום שנפרס לכבודו.

ביוד בירך ואמר שהיחסים של ישראל עם העם המרוקני תמיד היו טובים, ועכשיו הם ילכו ויתחזקו. ביוד הדגיש בדבריו שהיהודים תמיד היו חשובים למלך מרוקו, סבו של המלך כיום, והוסיף שהשיא היה במלחמת העולם השנייה כאשר המלך עמד מול ממשלת וישי ואמר : 'אני המלך של כל אזרחי מרוקו', ובכך מנע פגיעה ביהודים בתקופת השואה.

ביוד סיפר שהוא מייחל להידוק הקשרים והביקורים ההדדיים בין שתי המדינות ואמר כי הוא מרגיש בישראל את החום האנושי המופגן ואת ההערכה למלך מרוקו ועל כך תודתו.

שר התפוצות ד'ר נחמן שי אמר שאין כמו יקנעם וציין שסימון בשבילו הוא מודל ודגם של מנהיג ואין כמוהו. השר אמר שהוא שמח להיות כאן בחגיגה כל כך משמחת ובערב מיוחד ויוצא דופן ופרגן לראש הממשלה לשעבר ח'כ בנימין נתניהו על נרמול היחסים עם מרוקו כמו גם על ההסכמים עם איחוד האמירויות, בחריין וסודאן, ואמר שעשה עבודה נפלאה בקידום יחסי החוץ של מדינת ישראל.

ראש העיר דימונה ויו'ר פורום ערי הפיתוח בני ביטון פירגן לראש העיר המארח ואמר שסימון אלפסי הוא המנטור של ראשי הערים בשלטון המקומי, והוסיף שיקנעם היא דוגמא לרשות מתפתחת ובזכות סימון העיר הזאת עברה מהפכה. ביטון ביקש למסור למלך מרוקו שכאן אוהבים ומכבדים אותו, ואת תודתנו על נרמול היחסים וגם על סיוע בהסכם השלום עם מצרים.

החלק האמנותי כלל מופע של התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד יחד עם הפייטן והזמר בנג'מין בוזגלו, ועם הזמרת והשחקנית ריימונד אבקסיס שגם ניהלה דו שיח מלא הומור במרוקאית עם הקהל, ירדה לכיוונו ושרה איתו יחד במופע בלתי נשכח.

נכחו בערב המחווה נשיא הקהילה היהודית במרקש אסוארה ג'קי קדוש, חברות וחברי מועצת העיר, ראשי רשויות, נבחרי ציבור, תושבים ואורחים.

למחרת האירוע ביקנעם התקיים אירוע דומה בדימונה במעמד ראש הממשלה לשעבר ח'כ בנימין נתניהו. ראש עיריית יקנעם סימון אלפסי שכיבד את האירוע בנוכחותו, והודה אישית לנתניהו על פועלו למען השלום עם מרוקו.

ראש העיר יקנעם מר סימון אלפסי: 'זהו ערב מכונן שכולו חגיגה אחת גדולה. שמחנו והתרגשנו לקיים אירוע ראשוני מסוגו. עבורי האירוע מהווה סגירת מעגל, ואני מאושר שנפלה בחלקי הזכות לקבל את פני האורחים ולחגוג איתם כאן את חג הכתר והמלוכה.

יקנעם תשאף לקדם שיתופי פעולה עם מרוקו, ויחד נצעד לעשייה מפוארת. אני מודה מכל הלב לראש הממשלה לשעבר ח'כ בנימין נתניהו שפעל רבות להשגת נרמול היחסים בין שתי המדינות. תודה לראש משרד הקישור הדיפלומטי ולכל צוותו שכיבדו אותנו בנוכחותם, לשר התפוצות, לכל האורחים ולכל מי שתרם להובלת הערב, והלוואי שהערב הזה יתרום לחיזוק הקשרים בין שתי המדינות'.
צילום: רועי אדוט

משמאל אורית וסימון אלפסי עם האורחים הנכבדים. צילום: רועי אדוט

צילום: רועי אדוט

צילום: רועי אדוט

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור מפגשים :
*   מוזיאון העיר חיפה בשיתוף קרן ג'נסיס...
*   'אתם כאן אצלי אבל אני כאן כי אתם הייתם...
*   יו'ר ועדת הכספים ח'כ אלכס קושניר ('ישראל...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים