פתיחה מחודשת למוזיאון הרמן שטרוק עם תערוכה חדשה והשקת 'כריכייה כמו פעם'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: יח'צ

לרגל פתיחתו המחודשת של המוזיאון, ולטובת מבקריו הכניסה למוזיאון הרמן שטרוק תהיה מעתה ללא תשלום (!). מה הקשר של משפחת הוברמן החיפאית לשעבר בעלת כריכיה מצליחה- לתערוכה במוזיאון שטרוק?

פורסם ב: 02/08/2021 09:08

במוזיאון הרמן שטרוק ברחוב ארלוזורוב בחיפה. צילום: יח'צ
ב-1925 התמקם האמן הרמן שטרוק בבניין תלת קומתי הממוקם ברחוב ארלוזורוב בהדר הכרמל, הבית, שתוכנן על ידי האדריכל אלכסנדר ברוואלד , אחד האדריכלים החשובים שפעלו בארץ באותה עת, הוא בית אקלקטי, המשלב יסודות מזרחיים ואירופיים, בו שִיחזר שטרוק את הסטודיו שלו בברלין, ובו המשיך ליצור ולעסוק בהוראת ההדפס. לימים הפך הבית למוזיאון בנושא את שמו ומוקדש לאמנות ההדפס.

בימים אלה, במסגרת שיפור ושידרוג מוזיאוני חיפה, תוצג שם תערוכת קבע חדשה של האמן והתחדש בכריכיה נדירה בת 120 שנה תרומת עזריקם ואורה הוברמן שהיו בעלי כריכיה ידועה בחיפה.

התערוכה החדשה 'רוח וחומר', באוצרותה של לימור לימור אלפרן זרד, תוצג בקומתו הראשונה של המוזיאון , תוקדש לאמן ותציג מבחר מגוון עבודות מתוך אוסף המוזיאון ומכל תקופות יצירתו. בנוסף, תאפשר התערוכה הצצה להוויי החיים שאפיין את ביתו באמצעות תצוגה של מבחר פרטי ריהוט וחפצים אישיים של האמן.

התערוכה משקפת את התמקדותו של הרמן שטרוק בדיוקנאות ובתיאורי נוף. התצוגה כוללת דיוקנאות של אנשי מדע ורוח מהתרבות היהודית והעולמית, אלבום המתאר שבויי מלחמה מימי מלחמת העולם הראשונה, הדפסי נופים ממסעותיו בארץ ובעולם, ועוד. לעומת הדיוקנאות, המתאפיינים במבט הבוחן מקרוב ובפרטנות את דקויות המבע, תיאורי הנוף מתאפיינים בתיאור פנורמי יותר, במבט מרחוק, בקווים עדינים ומאופקים ולעיתים ברוח פסטורלית. מכלול זה משקף את נטייתו של האמן ליצור את עבודותיו בעקבות מפגש ישיר עם מציאות החיים שסביבו.

בקומה העליונה של המוזיאון תוצג ה'כריכיה כמו פעם' תרומת עזריקם ואורה הוברמן: בשנת 1922 ,הגשים יעקב הוברמן פעיל 'פועלי ציון בוורשה' את חלומו כשעלה לישראל, התיישב בחיפה ופתח בית דפוס וכריכיה. לאחר שהתבסס העלה את הוריו ושבעה מאחיו ארצה, ולכולם עזר לפתוח כריכיות ובתי דפוס בחיפה ובתל אביב. שני אחיו שנשארו בפולין, ניספו בשואה.

הכריכיה שזכתה לשם 'קידמה' התרחבה והצליחה לפרנס מספר משפחות. בשלהי שלטון המנדט הבריטי אולץ יעקב לפנות את העסק לטובת הקמת משרדי הבולשת הבריטית. רק ב–1948 ,עם הקמת המדינה, שוקמה הכריכיה. זמן קצר לאחר מכן נפטר יעקב. בנו הצעיר, עזריקם הוברמן, שזה עתה השתחרר משירותו בפלמקח בחטיבת הראל, ירש את העסק והמשיך לנהלו.

הכריכיה פעלה ברחוב יפו 44 בחיפה במשך 53 שנים עד יציאתו של עזריקם לגימלאות. אבל בכך לא תם הסיפור. מתוך רצון לשמר את אומנות הכריכה ומורשת המשפחה הועברה הכריכיה בשלמותה ועוצבה ופעלה כמוזיאון משפחתי בגליל. . עזריקם ואורה הוברמן וילדיהם החליטו לתרום את הכריכיה ולאחר כמאה שנה מיום היווסדה נמצא לה בית חדש . הכריכייה תשוב לחיים במוזיאון הרמן שטרוק והיא תשמש בני נוער וציבור רחב בסדנאות ייחודיות בתחום מיוחד זה.


מוזיאון הרמן שטרוק יפעל מעתה ללא תשלום בכל ימי השבוע , ויהיה סגור בימי שבת. במוזיאוני חיפה שמו דגש על הידוק הקשר עם תושבי השכונה כך שיוכלו לבקר בו ולקחת חלק בפעילויות המוצעות בו.
במוזיאון הרמן שטרוק ברחוב ארלוזורוב בחיפה. צילום: יח'צ

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור תיירות :
*   בתקופה האחרונה חוזרת התיירות לעיר...
*   בשורה תיירותית באילת מלון 'הטרמינל'...
*   בוקינג ישראל יוצאת בסדרת מפגשי שולחן...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים