'רוצה לצייר אותך' הוא ספרה ה-12 במספר של פרופ' תמי רונן. הוצאת 'מדיה 10'. כתבה: רונית קיטאי

הוא מטופל שלה גם צייר שפנה אליה בפייסבוק והציע לה חברות. המשאלה הראשונה שהביע באוזניה היה 'רוצה לצייר אותך'. ספרה החדש של פרופ' תמי רונן, מעניק לקורא הצצה נדירה לתהליך של טיפול פסיכולוגי ובמקביל גם חושף את הקורא לסיפור אהבה סוחף בין אלמנה לגבר נשויץ מהם הגבולות?

פורסם ב: 12/07/2021 14:07

פרופ' תמי רונן וספרה 'רוצה לצייר אותך' בהוצאת 'מדיה 10'
את הספר כתבה פרופ' תמי רונן במשך שלושה שבועות בלבד. המוזה נחה עליה במהלך הקורונה. כפי שכבר הזכרתי מדובר בסיפור אהבה שתחילתה בהתכתבות בפייסבוק בין מיכל פסיכולוגית מאסכולת הפסיכולוגיה החיובית ושל דני,
צייר נשוי, בעל סטודיו לציור העובד עם אוכלוסיות בעלי צרכים מיוחדים.היא אישרה לו את בקשתו לחברות בפייסבוק ומאז הם החילו להתכתב.

מדובר באהבה נדירה בין השניים וגם תיאורי המין והתשוקה לא מותירים שום ספק. בעקבות מערכת היחסים שהפכה לקשר מרגש ומלהיב אחרי ארבעה מפגשים בלבד, מעלה הספר שאלות מרכזיות לדיון: האם יש אהבות אסורות? האם נכון לאדם להתעלם ולהתנגד לאהבה שהוא חווה? מה תפקידה של אהבה? האם אפשר להציב גבולות?

אומרת פרופ' תמי רונן: 'החיים השתנו, הקורונה השתלטה והייתי אמורה לכתוב ספר נוסף על פסיכולוגיה חיובית. קמתי יום אחד בארבע לפנות בוקר עם משפט שהידהד לי בראש והתחלתי לכתוב את הספר בנייד שלי ולא הצלחתי להפסיק'.
'
מחברת הספר עוסקת מזה מספר עשורים בטיפול וקודם לכן היתה ראש האגודה לטיפול התנהגותי קוגניטיבי . תחום הפסיכולוגיה החיובית היה תמיד נר לרגליה.'אני מגיעה מרקע של תפיסה שצריך להיות בסדר, להיות הגונים וישרים עם כולם, לא טוב לך ,אז תתגרש! הפעם באמצעות הספר, החלטתי להסתכל אחרת על העולם ולהעיז להגיד שאין מציאות אמיתית יש את מה שאנחנו מפרשים כמציאות'.


הספר בנוי כסיפור מסגרת של תהליך טיפולי, בן 12 מפגשים, שבתחילתו מציעה הפסיכולוגית למאהב שלה עזרה מקצועית, כדי שהוא יצליח להיפרד ממנה, יצליח להתגבר על משבר הפרידה וישוב לחיי נישואין יציבים, ללא אותם רגשות אשם שמטלטלים את נפשו המיוסרת.

ידוע לכל כי אין זה מקובל לטפל בבעיה כשהגורם המקצועי מעורב בה אישית, אך מיכל מצליחה לעשות זאת. ביודעה שהיא מומחית בתחומה היא מצליחה לעשות את ההפרדה, סומכת על עצמה ומהר מאוד היא מגלה ומתוודעת שבאמצעות הטיפול בדני היא בעצם מטפלת בעצמה.

בטיפול בספר בכל מפגש מוצג נושא ודרך המטופל/המאהב חווים הקוראים את התהליך ואת המודל הטיפולי שעמו תמי עובדת בקליניקה שלה , מודל שנקרא פוזטיב CBT ,שמחבר בין הגישה ההתנהותית קוגניטיבית לבין פסיכולוגיה חיובית, מודל שתמי חקרה שנים רבות וכיום מטפלת ומרצה עליו.

'המודל שפיתחתי מעודד את המטופל לשינוי התנהגות כתוצאה מכלים ומיומנויות שהוא רוכש, בדגש על שינוי מחשבה שמביא לשינוי רגש, פיתוח מיומנויות שליטה עצמית, זיהוי חוזקות אישיות, חיבור למשאבים', היא מסבירה.

לאורך הספר הקורא מקבל תחושה שמדובר בשני סיפורים שרצים במקביל-.האחד כל מה שקורה במהלך הטיפול והשני סיפור אהבה מטורף של זוג שנפגש ומתאהב. גם את סופו של הסיפור משאירה תמי לקוראים להחליט כיצד הוא מסתיים.

היא בוחרת להעביר מסר אופטימי 'אי אפשר לחיות בלי אהבה, לכל אדם מגיע לאהוב ושיאהבו אותו ואני זכיתי להיות במערכת יחסים שבה הייתי אישה מאושרת'.

.בשנת 2016 פירסמה פרופ' תמי רונן, ספר אוטוביוגרפי בשם 'אשתו של 11' , שעניינו חייו ומותו של הפסיכולוג פרופ' מיכאל רוזנבאום, שהיה בן זוגה לחיים במשך 20 שנה. כיום היא אלמנה, אמא לשלושה, סופרת מוערכת, מרצה מובילה בעולמות הפסיכולוגיה החיובית. היא כיהנה כדיקן הפקולטה למדעי החברה באוניברסיטת תל אביב וממשיכה בעשייה האקדמית משנת 1990.

הספר 'רוצה לצייר אותך' שכתבה פרופ' תמי רונן, יצא לאור בהוצאת 'מדיה 10' ונמכר ברשתות 'צומת ספרים', ו'סטימצקי' או ישירות מאתר החברה:

www.media-10.co.il
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   נמה הנמלה האחרת מאת גיורא רייכלר...
*   'בין שטוקהולם ללימה' ספרות מקור מאת...
*   דון חוסה נסים ד'בחאר , רומן מאת יוסף...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים