השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות 'כללית'

ד'ר זינה עדנאן שהמחקר שלו נבחר לפרסום בכתב עת מקצועי מוביל ישפיע בעתיד על מדיניות הטיפול בסוכרת בארץ ובעולם. כבוד! ענת קונס וסדנאות הכנה ל...כתה א' נערכו ברחבי המחוז, זאת בעקבות הקורונה שהיתה

פורסם ב: 02/06/2021 19:29

ד'ר זינה עדנאן. צילום: דוברות 'כללית'
מחקר של מומחי 'כללית' ב'זבולון' מקדם טיפול בחולי אקרומגליה עם סוכרת.המחקר נבחר לפרסום בכתב עת מקצועי מוביל בתחום ועתיד להשפיע על מדיניות הטיפול בסוכרת אצל חולים אלה בארץ ובעולם.

אקרומגליה היא אחת המחלות האנדוקריניות הנדירות יחסית שהצוות הרפואי במחלקה האנדוקרינית במרכז הרפואי 'זבולון' של 'כללית', בניהולו של ד'ר זינה עדנאן, מתמקד ומתמחה בה. מדובר במחלה הנגרמת על ידי הפרשה מוגברת ובלתי מבוקרת של הורמון הגדילה, לרוב בשל גידול שפיר ביותרת המוח (היפופיזה).

סימניה מופיעים בצורה איטית והדרגתית ולכן נגרם עיכוב באבחנה, לפעמים משך מספר שנים. היא מתאפיינת בשינויים ברקמות הרכות וגדילה של כפות הידיים והרגליים, הזעת יתר, כאבי פרקים, הפרעות שינה, הופעת תסמונת דום נשימה ועוד.

בנוסף, אחת המחלות הנלוות והשכיחות בחולי אקרמגליה הינה סוכרת. אחד הטיפולים היעילים שניתן לחולי סוכרת שלא על רקע אקרומגליה הינו ע'י מתן תרופות מקבוצת מעכבי SGLT2, בשל תרומתן לאיזון המחלה, הגנה על הלב והכליות. כאמור, אולם, עד כה השימוש בתרופות מקבוצה זו היה פחות מומלץ לחולי האקרומלגיה, בשל החשש להופעת חמצת מטבולית קיטוטית, שהינה הפרעה מטבולית יחסית נדירה, אך בעלת חומרה קשה הדורשת טיפול מיjדי.

מדיניות זו ננקטה על אף שסיבוך זה מופיע לעתים גם בקרב חולי סוכרת מסוג 2, ללא כל קשר לנוכחות אקרומגליה.
צוות המחלקה האנדוקרינית במרכז רפואי 'זבולון' בניהולו של ד'ר זינה עדנאן, החליט לבדוק את הנושא לעומק וסקר את הספרות המקצועית בנידון שפורסמה בין השנים 2000-2020.

סקירה זו הראתה שבמרבית המקרים שדווחו בספרות העולמית הופעת חמצת מטבולית קטוטית אירעה בקרב חולי אקרומגליה עוד לפני שאובחנו במחלה זו, כשהפרשת הורמון הגדילה אצלם היתה גבוהה מאוד והיה להם גידול של מעל 10 מ'מ ביותרת המוח הנחשב כמאקרואדנומה.

כמי שטרם אובחנו, לא בוצעה בהם התערבות טיפולית שכוללת, בראש וראשונה, ניתוח להוצאת הגידול שנערך בגישה דרך האף. להבדיל מהמקרים אלה שתוארו בעולם, בחן צוות זבולון קבוצת המטופלים חולי אקרומלגיה שניתן להם טיפול בסוכרת במשך 3 שנים ויותר בתרופות מקבוצה מעכבי SGLT2 רק לאחר שכבר אובחנו ונותחו, כך שהיו עם רמות מאוזנות של הורמוני גדילה והורמוןIGF-1 .

החוקרים מ'כללית' הראו לראשונה שחולי אקרומגליה שטופלו ובנוסף אובחנו כסוכרתיים וקיבלו טיפול בתרופות מקבוצת מעכבי SGLT2 הגיבו היטב לתרופה ללא תופעות לואי או סבוכים. זו בשורה חשובה לקבוצת חולים זו, כי מדגיש המומחה מכללית, כי ניתן לטפל בהם בתרופות אלו להן יתרון בהיבט של בטיחות ושמירה על הלב והכליות והן יעילות באיזון הסוכרת. מידע זה, שנבחר לפרסום בכתב עת חשוב ומוערך, עשוי לתרום לשינוי הגישה הטיפולית בהם בארץ ובעולם.

*****מומחי התפתחות הילד של 'כללית' החליטו כי השנה, בעקבות הקורונה, יש חשיבות מיוחדת להכנה נכונה לקראת כניסה לבית הספר. סדנאות הכנה לכתה א' איכותיות נערכו ברחבי מחוז חיפה וגליל מערבי. בעוד שלושה חודשים תחל שנת הלימודים החדשה ולקראתה דואגים ההורים לרכוש ילקוט וקלמר ממותגים, מדי בי"ס והכנת סביבת הלימוד בבית. אך ההכנה החשובה ביותר, מציינת ענת קונס מנהלת שירות הריפוי בעיסוק של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, היא המוכנות והבשלות של הילדים בתחום המוטורי, קוגניטיבי, שפתי, חברתי ורגשי.


'המעבר לביה'ס הינו שלב משמעותי המהווה שינוי דרמטי ותובעני בחיי הילד. כל ילד, גם ללא בעיות התפתחותיות ורגשיות, זקוק להכנה והדרכה כדי להבטיח את השתלבותו הטובה מבחינה חברתית ולימודית, כי הדרישות בחיי ביה'ס שונות מאד ממה שמוכר להם בגן.

השנה הצורך כפול כי במהלך הקורונה הילדים שהו בבית ללא כל מסגרת ולכן לא רכשו הרגלים שנלמדים בדרך כלל בגן חובה ואצל רבים התפתחו בעיות רגשיות והתערערו הרגלי חיים", מסביר צוות הריפוי בעיסוק במכוני התפתחות הילד של הכללית במחוז חיפה וגליל מערבי, שמוביל את הסדנאות ההכנה לקראת כיתה א' שנערכות במכוני התפתחות הילד ובמרפאות כללית ברחבי מחוז חיפה וגליל מערבי.


הסדנאות נערכו בקבוצות קטנות של 10 ילדים בכל קבוצה וכללו 8 מפגשים, במהלכם נלמדים היבטים שונים, כגון: התארגנות, פתרון בעיות, ריכוז, זיכרון חזותי, העתקה מהלוח, אחיזת עיפרון ועוד. החלק האחרון של המפגש מוקדש לשיחה והדרכת ההורים כיצד להיות תומכים ומסייעים, אך גם הצבת גבולות ומודעות לכך שימנעו מהחלפת תפקיד המורה וכן את הילד בהכנת משימות. הכוונה היא להבטיח שהילד יתחיל את הלימודים עם כישורים מיטביים ולא ללמדו מראש מה שילמד עם הכיתה כולה, רק כדי שיתבלט בימים הראשונים, כי אז הוא עלול להשתעמם. ההשתתפות בסדנה תורמת משמעותית גם להורדת המתח המתעורר בקרב הילדים וההורים לקראת הכניסה לביה'ס.

במהלך הסדנאות ניתנה גם להורים הדרכה ראשונית להורים בנושאים כגון חיזוק וגמישות תנועת אצבעות, ארגון הילקוט והקלמר לילדים עם קושי בהתארגנות וריכוז או השתלבות חברתית וכאשר מאותרות בעיות שמחייבות טיפול נוסף, מפנות המנחות את תשומת לב ההורים ודואגות להפנות את הילד לטיפול מתאים.

היתרון בסדנאות בכללית, בשונה מההיצע הגדול בשוק הפרטי, הוא ברמה הגבוהה של המנחות, שכולן מרפאות בעיסוק שעברו הכשרה והסמכה בטיפול בילדים והכנתם לביה"ס. הסדנאות אינן כלולות בסל הבריאות ולכן מוצעות במחירי עלות, אך נערכות לא למטרות רווח כך שמחירן נח ביותר ועמיתי 'כללית מושלם' נהנים מהנחה משמעותית נוספת.

(יוכי באואר, טלי שרייר-וגנר)
סדנת הכנה לכיתה אק ברוממה בחיפה עם המנחה מוריה קנול. צילום: דוברות 'כללית'

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מחר יציינו את ערב יום הכיפורים תשפ'ב...
*   חולות סרטן ומחלימות מהמחלה מתכנית...
*   במרכז הרפואי כרמל מעדכנים את הציבור...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים