סיכום היום השלישי בנושא 'כלכלה וחברה' של כנס לשכת עורכי הדין באילת. צילום: לשכת עורכי הדין

היום הוקדש לנושאי כלכלה וחברה, השתתפו בכירי המשק ובכירי עולם המשפט בישראל

פורסם ב: 01/06/2021 21:38

איריס שטרק. צילום: לשכת עורכי הדין
היו ביניהם ערן יעקב ראש רשות המסים, אורית פרקש-הכהן שרת התיירות ח'כ קרן ברק, עו'ד סיגל יעקבי, מ'מ מנכ״לית משרד המשפטים עו'ד מיכל הלפרין הממונה על התחרות, השופט בדימוס איתן אורנשטיין לשעבר נשיא בית המשפט המחוזי תל אביב, עו'ד מיכאל אטלן ראש הרשות להגנת הצרכן, יאיר אבידן המפקח על הבנקים, איריס שטרק נשיאת לשכת רואי החשבון בישראל ועוד.

ערן יעקב, ראש רשות המסים, התייחס בראיון אחד על אחד עם גד ליאור ואמר:

'בשנה האחרונה רשות המסים הוכיחה שהיא ארגון אנטי שביר, וזה לא מובן מאליו. יצרנו רשת ביטחון כלכלית מהטובות, כי הייתה מחשבה מאחורי רשת הביטחון. זה נראה שהכלכלה שועטת קדימה וצריך לתת לה לזרום. אני בעד לבחון את המשך המענקים בסוף יוני, ואני מניח שההחלטות יהיו בהתאם למצב, ואם הוא יהיה כמו שהוא כרגע אני מניחה שלא יהיה צורך בדבר הזה. מדדי הגירעון הפתיעו את כולם, וזה מעיד על חוזקה של המדינה ועל יכולתה של רשות המסים לייצר הכנסות שזורמות להקטנת הגירעון'.

על מבנה מערכת המס בישראל: 'מערכת המס בנויה כך שמי שנמצא בשכר החציוני והממוצע לא מגיע לסף המס בהנחה שיש לו ילדים. אני לא חושב שיש מקום וצורך להעלות מסים ובטח לא בשנה הזו. הנכונות היא להתנהל במדיניות של אנטי מחזורית כדי לאפשר לכלכלה לצמוח אחרי משבר גדול. אני חושב שיש לא מעט עיוותים בעולמות המס שאפשר לתקן באמצעות חקיקה ובלי העלאת מסים.

בכל המדינות שבהם יש מע'מ דיפרנציאלי הן לא חושבות שזה דבר טוב, זה פשוט משהו שיש להן היסטורית ואם הן היו מחוקקים את זה עכשיו, הם היו עושים את זה אחרת. החסרונות הם רבים מהמעלות'.

על העלייה בגביית המסים: 'במחצית הראשונה של 2020 איבדנו מהיעד הצפוי בערך 17 מיליארד, ולאחר המחצית הראשונה התחלנו להתייצב וראינו התאוששות יפה, ומאז אנחנו כל הזמן בעלייה מתמדת, הכלכלה הישראלית חוזרת לעצמה. רק באפריל האחרון הבאנו יותר ממה שהותווה לנו, אפילו ביחס ל- 2019, זה מאפשר את הקטנת הגירעון, ואני מקווה שזה ימשך'.

בפאנל בנושא הונאות פונזי של משקעים וצרכנים השתתפו בין היתר השופט בדימוס איתן אורנשטיין, לשעבר נשיא בית המשפט המחוזי תל אביב, עו״ד מיכאל אטלן, ראש הרשות להגנת הצרכן

השופט אורנשטיין: הונאת פונזי זה לא רק נושא פיננסי, זה יכול להיות גם בענייני נדל״ן. לדוגמא, פרשת ״אדמה״ וברמלי, אנשים לוו כספים, משכנו הכל וסיכנו את הפנסיות. השאלה מי אחראי. המשקיע? יש שומרי סף או אמצעי מנע? הונאה שמבוססת על משרדים מפוארים ומצגות שווא. לא רק בפרשת ענבל אור או בקבוצת פרי נדל״ן. גם עורכי דין מצליחים נופלים בהשקעות כאלה. כשופט, שנדרש להכריע בסכסוכים כאלה, אני בבעיה כי אין חקיקה סדורה בתחום הנורמות. יש התנגשות בין התחום הפלילי לאזרחי. אין בחוק אסדרה של חלוקת הכספים. פירעון לנושים בהונאות פונזי זה פרי פסיקה והסדרים. חשוב ליידע את הציבור, חייבות להיות נגישות למידע ורגולציה.


יאיר אבידן המפקח על הבנקים אמר בפתח מושב בנושא ארנקים ובנקים דיגיטליים:

בנושא ההגנה על הלקוח הבנקאי: "אנחנו לא מפסיקים לעסוק בזה, פעילות ממושכת ומורכבת. הפיקוח הוא בעל תפיסה מאוד חברתית. אך איפשהו אנחנו נכשלים בשיווק. אנחנו נתפסים כמגנים על הבנקים ולא על הלקוחות ואין סתירה בין התפקידים. אנחנו נמשיך לנקוט במספר צעדים – הגברת השקיפות, הגברת האכיפה והנגשה.
צריך לומר ביושרה הבנקים נותנים שירות לכל משקי ישראל – ולכן לא יכול להיות מצב של אפס ליקויים. צריך לראות את הלקוח במרכז, האמון שלהם בבנק הוא הנכס המרכזי של הבנק. הפיקוח מצפה מהבנקים להמשיך עם התרבות הזו בהתנהלות השוטפת מולם. הגברת שביעות הרצון והאמון שמעלים את ההסתברות להעלאת היקף הפעילות של הלקוח ומקטין את הסיכוי שלו לפרוש. אמון הציבור של הלקוחות בבנקים הוא פאקטור משמעותי ביכולת התחרות."

על הגינות והוגנות: ״בימים אלו אנחנו בעיצומו של גיבוש מדד של הוגנות בבנקים. ככל שנרגיש עם זה נוח ונתקף את התוצאות נפרסם את זה. צריך לדעת מה המדרג של ההוגנות במערכת הבנקאית.
הפיקוח עוסק בכל ההיבט שמול הלקוחות והאזרחים, תלונות ובירורים. אנחנו נותנים סעד ללקוחות שלא קיבלו טיפול. אנחנו חשופים למיעוט של תלונות אך מעוניינים שיטופלו איכותית."

על תקופה הקורונה: 'במהלך הקורונה חיינו בעולם של אי וודאות והיה ברור שהפיקוח מתמקד בסיוע ללקוחות. פורסמו הרבה הוראות והנחיות, כולל שיתופי פעולה עם משרדי ממשלה. דחיית הלוואות זה הדבר הכי פרו אזרחי שיכולנו לעשות, העזרה שניתנה לאזרחי ישראל הייתה מאוד משמעותית. השהייה של שיקים והנהלת חשבונות, לאשר תשלום קצבאות באמצעות כרטיסי חיוב, כל הפעילות הזו נעשתה אגב הקורונה'.

בפאנל בנושא נטל המס בישראל, השתתפה איריס שטרק, נשיאת לשכת רואי החשבון בישראל ואמרה:
'אסור להעלות את המסים ואני קוראת לממשלה החדשה לא לעשות זאת. אנחנו רואי החשבון, רואים את עצמנו כשליחי ציבור לעניין גביית מס אמת. אני לא חושבת שחקיקת מס צריכה להיות בחוק ההסדרים אלא על השולחן ואנחנו, כלשכות מקצועיות שמייצגות את הכלכלה, צריכות שיתוף פעולה'.לסוגיית המיסוי לעולים לישראל אמרה: 'אנחנו מעודדים אכיפת מס לעוזבים את הארץ, אבל לאלה שמגיעים לארץ יש פטור ממס לעשר שנים. צריך לעזור להם, לא רק תושבוּת'.
צילום: לשכת עורכי הדין

צילום: לשכת עורכי הדין

צילום: לשכת עורכי הדין

צילום: לשכת עורכי הדין

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור מפגשים :
*   הח'כיות אלינה ברדץ' יאלוב, לימור מגן...
*   ראש העיר חיפה ד'ר עינת קליש פגשה במועדון...
*   במוצ'ש החולף נפתחה המהדורה ה-23 במספר...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים