מחקר ברמב'ם: למה נשים הרות סובלות מקוצר נשימה? צילום: הקריה הרפואית רמב'ם

ד'ר סרגיי יאלוניצקי רופא בכיר במערך הקרדיולוגי ומי שמוביל את המחקר ברמב'ם: 'מדובר בתופעה די שכיחה'

פורסם ב: 24/05/2021 14:30

לצד הבטן המתעגלת, העור הקורן והחיוך שלא יורד מהפנים, חודשי ההיריון מביאים איתם גם תופעות קצת פחות סימפטיות. מחקר המתקיים ברמב"ם בשנים האחרונות, הגדול מסוגו שנעשה עד כה, מנסה להבין לעומק אחת מהן – קוצר נשימה המתפתח בחלק מההריונות. מכירות את התופעה? הכתבה הבאה היא בשבילכן.

נשים רבות סובלות במהלך ההיריון מקוצר נשימה, גם אם הן בריאות לחלוטין. התופעה, שיכולה להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים במהלך תקופת ההיריון, נובעת ממספר גורמים, כאשר הסיבה להתפתחותה שנויה במחלוקת בקרב הקהילה הרפואית. מחקר שנעשה ברמב"ם בשנים האחרונות בנושא, ועדיין נמשך, מנסה למפות את הסיבות והפרמטרים להתפתחותו של קוצר נשימה אצל נשים הרות. מתוצאות הביניים של המחקר הגדול והמקיף מסוגו בעולם, עולה תמונה שמצליחה לשפוך מעט אור על הנושא.

מסביר ד'ר סרגיי יאלוניצקי רופא בכיר במערך הקרדיולוגי ומי שמוביל את המחקר ברמב'ם: 'למרות שלא מעט נשים הרות מתלוננות על הבעיה, אנחנו עדיין לא יודעים לומר בוודאות למה אישה אחת סובלת מזה ואחרת לא, למה בהריון אחד יתפתח קוצר נשימה ובאחר לא. הדעות חלוקות והתיאוריות מרובות.

על מנת לנסות ולהבין טוב יותר את התופעה, החליטו לפני כמה שנים להתחיל במחקר רחב היקף ברמב'ם, במסגרתו סוקרים בשנים האחרונות את התפקוד הלבבי של נשים הרות, על מנת לנסות ולהבין מדוע חלקן מפתחות קוצר נשימה. כ-230 נשים לקחו חלק במחקר עד כה, חלקן נושאות הריון ראשון וחלקן כבר הרו בעבר, חלקן מציגות תסמינים וחלקן אסימפטומטיות. ההשתתפות במחקר מחולקת לשני חלקים: הראשון – מענה על שאלון המדרג קשיי נשימה של המשתתפות על פי עדותן (שלבי חומרה שונים, המדורגים מ-1 ועד 4), ולאחר מכן בדיקת אקו לב חיצונית שמטרתה לבדוק תפקודי לב באופן אובייקטיבי.

מתוצאות הביניים, אשר הוצגו לאחרונה בכנס בינלאומי גדול, עולה כי ישנם מספר קריטריונים המעידים על נטייה לפתח קוצר נשימה בקרב נשים הרות. 'קבוצת המחקר שלנו הטרוגנית ומציגה גילאים שונים והריונות שונים', מציין ד'ר סרגיי יאלוניצקי ומוסיף: 'מניתוח הנתונים עד כה, בלטו במיוחד שלושה פרמטרים שקושרו לקוצר נשימה משמעותי בקרב הנבדקות, זאת לעומת קבוצת הביקורת.

המאפיין הראשון שבלט היה גיל האישה: נשים מעל גיל 30 מועדות יותר לפתח קוצר נשימה בהריון מאשר נשים בנות 30 ומטה. מאפיינים נוספים שעלו מתוך הנתונים קשורים לתפקוד הלבבי - האחד הוא מדד ה-E-wave, אשר משמש להערכת תפקוד הרפיית הלב ואילו השני הוא מדד Tei index, המשמש להערכת תפקודו הכללי של הלב. בשני הפרמטרים הללו נמצא כי נשים אשר זכו לציונים מסוימים בהערכות המדדים הללו, במסגרת בדיקות אקו לב, מועדות יותר מאחרות לפתח קוצר נשימה'.

לדבריו של דר' יאלוניצקי, הממצאים שהתקבלו ברמב'ם מצליחים לשפוך אור על הנושא ולסייע בהבנת המנגנון הזה בקרב נשים הרות. 'אין ספק שמסקירה של עשרות נשים הצלחנו לאתר פה מגמה כלשהי ולהגיע להבנה שלא הייתה קיימת קודם ביחס לתופעה", מסכם דר' יאלוניצקי, "המחקר עדיין נמשך ואנו מגייסים נשים נוספות כדי להמשיך בחקר הבעיה ולפצח את התעלומה'.

המחקר מיועד לנשים הנמצאות בשבוע ה-22 להריונן ואילך. ההשתתפות במחקר כרוכה במענה על שאלון קצר ובדיקת אקו לב חיצונית, שאיננה מסכנת את האם או את העובר. בתום הבדיקה, אשר מבוצעת ללא עלות וללא התחייבות, מקבלת הנבדקת דו"ח בדיקת אקו לב, חתום על ידי קרדיולוג מוסמך. נשים המעוניינות להשתתף במחקר, מוזמנות ליצור קשר באמצעות דוא'ל:

ped_cardio@rmc.gov.il

אז למה נשים הרות סובלות מקוצר נשימה? מסביר זאת בסרטון ד'ר סרגיי יאלוניצקי:


https://www.youtube.com/watch?v=rj9y7AyzRo0

צילום סטילס ו-ווידאו: הקריה הרפואית רמב'ם

(דגנית קניג)
ד'ר סרגיי יאלוניצקי רופא בכיר במערך הקרדיולוגי ברמב'ם. צילום: הקריה הרפואית רמב'ם

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מחר יציינו את ערב יום הכיפורים תשפ'ב...
*   חולות סרטן ומחלימות מהמחלה מתכנית...
*   במרכז הרפואי כרמל מעדכנים את הציבור...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים