השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות 'כללית'

סדנא לילדים שחלו בקורונה וסובלים מחרדות שונות, התקיימה במרכז לבריאות הילד 'ארמון' חיפה מבית קבוצת 'כללית'. מחלקת הילדים במרפאת 'הרמן' של 'כללית' בקריית מוצקין עברה 'מתיחת פנים'

פורסם ב: 05/05/2021 20:49

סדנאות לילדים אשר חלו בקורונה במרכז בריאות הילד של 'כללית' בחיפה. צילום: דוברות 'כללית'
ילדים שחלו בקורונה סובלים מחרדות ותגובות רגשיות ותסמינים שונים . במרכז לבריאות הילד של 'כללית' בחיפה יזמו בעבורם סדנאות ייחודיות
צוות המרכז הגדול לבריאות הילד הבחין כי ילדים רבים שחלו בקורונה סובלים גם זמן רב לאחר ההחלמה מבעיות רגשיות כמו חרדות, קשיים חברתיים, שיבוש בדפוסי תזונה ואכילה.

תופעות אלו נצפו על ידי הצוות בקרב המחלימים יותר מאשר אצל כלל הילדים אשר גם הם מבטאים קשיים רגשיים בעקבות הקורונה, הסגרים וסגירת מערכת החינוך. על רקע זה וכדי לתת מענה מותאם לילדים המחלימים מקורונה, נערכות ביוזמתה של מיסא סעיד מנהלת הסיעוד במרכז, סדנאות תמיכה לילדים ולהורים, חלקן בעברית וחלקן בערבית, בהתאם להרכב המשתתפים בסדנא.

מיסא ודוריס כראם , עובדת סוציאלית מומחית לילדים ונוער במרכז לבריאות הילד, גיבשו סדנה שתכליתה לתת מענה לשאלות השונות של הילדים והוריהם באשר לבעיות התפקודיות והגופניות וכן ולקשיים רגשיים שמתעוררים בקרב הילדים בשמתבטאים בחרדות, קשיים חברתיים, דפוסי שינה ותזונה שהשתבשו, הפחתה בפעילות גופנית, עליה במשקל ועוד.

כל סדנא מיועדת לקבוצת גיל שונה ומותאמת במיוחד לה ונערכת בליווי אחד ההורים. הסדנאות, שנערכות ללא תשלום, מבוססות על 4 מפגשים, לכל מפגש מצטרפים אנשי מקצוע דוברי השפה מתחומים שונים: מומחה ברפואת ילדים ד'ר פאדי חביבאללה אשר מנגיש מידע שווה לכל נפש על המחלה, מהלכה, סיבוכיה המיוחדים בילדים וסימני אזהרה מיוחדים לפניה לעזרה רפואית.

מיסא סעיד אחות מומחית לילדים , מסבירה על כללי התו הסגול באופן נגיש לילדים בעזרת יצירה, קישוט מסכות, סיפור ומשחק. הילדים מתרגלים שמירת מרחק ומניעה התקהלויות בעזרת משחק ולומדים גם על חשיבות ההיגיינה, בכלל וידיים בפרט, בהתנסות והמחשת חיידקים ווירוסים במשחק עם מים, נצנצים, אלכוג'ל וסבון.

עובדת סוציאלית דוריס כראם פותחת במה לביטוי עצמי ומתן לגיטימציה להבעת רגשות שונים כמו פחד, חרדה, רתיעה, תסכול, אכזבה ועוד, תוך הקניית כלים להתמודדות עמם תוך כדי משחק, ציור וסיפור 'כיצד להתמודד עם בעיה'.

רוואן סלאמה דיאטנית לילדים ולנוער מדריכה על עקרונות האכילה הבריאה בתקופה שבה כל הסדרים התהפכו וטיפים באשר לחזרה למנהגים נכונים ומתגמלים, באופן מונגש וכייפי לילדים לפי גילם. תוצר נלווה לסדנאות, בעל חשיבות רבה, הוא דיווח שעלה במהלך המפגשים בסדנאות, מצד ההורים והילדים, על הפרעות קוגניטיביות מהן סובלים הילדים המחלימים לאורך זמן, כגון: פגיעה בזיכרון, קשיי למידה ואיטיות בביצוע מטלות כגון כתיבה, ציור ושיעורי בית.

צוות המרכז מבקש להדגיש כי מידע זה עדיין לא תואר בספרות הרפואית, כיוון שהוא חדש וטרם נחקר בדרך המקובלת, על כן אינו מבוסס מדעית, אלא רק על התרשמות מדיווחים ותצפיות במפגשים בסדנאות. עם זאת, הוא מתקשר לנתונים שנבדקו בקשר לתסמינים קשים בקרב מבוגרים מחלימי קורונה, כפי שנמצא גם במחקר גדול שנערך בכללית בחיפה בקרב מבוגרים, ממנו עלה שיעור גבוה של סימפטומים פוסט, קורונה וקושי לשוב לתפקוד. נוכח ההתרשמות ממידע של משתתפי הסדנאות, מתכנן הצוות לערוך בהמשך מחקר שיבדוק תופעות אלו.

ההורים והילדים שכבר לקחו חלק בסדנא ציינו כי היא חזקה וסייעה להם רבות במצב מתסכל זה בו הילד הוגדר כבריא, אך בפועל ממשיך לסבול מתסמינים לאורך זמן. העובדה שהסדנה נערכה במסגרת מוכרת של המרפאה בה הם מטופלים כרגיל והועברה על ידי הצוות הרגיל, באוירה פתוחה וידידותית לילדים ולהוריהם, תרמה להצלחת הסדנה ולהעברת המסרים.

*****

פנים חדשות במחלקת הילדים מרפאת כללית הרמן והיא נראית שונה כל כך ממה שהיתה קודם לכן והמחמאות זורמות. זה לאחר שהושלמה התחדשותה של מחלקת הילדים במרפאת כללית הרמן בקרית מוצקין, בניהולה של ד'ר אהובית טלמור.

ה
הורים תושבי קרית מוצקין שטופלו במרפאת הרמן הוותיקה בילדותם מופתעים בהגיעם למחלקת הילדים המרפאה עם ילדיהם שלהם ומוצאים מחלקה שהשתנה לחלוטין והפכה לחדישה, בעיצוב צעיר ורענן, שונה מאד ממה שזכרו. חשוב מכך, הם מקבלים שירות על ידי צוות רופאות איכותיות שהתחדש לאחרונה, עם הצטרפותה של ד'ר אוליסיה פורלוב.

ד'ר פרלוב שעברה לאיזור ממרכז הארץ. למדה רפואה באקדמיה רפואית והתמחתה ברפואת ילדים ברוסיה, שם עבדה גם במשך 7 שנים במחלקת ילדים בבית חולים מרכזי. עם עלייתה ארצה, החלה לעבוד במרפאת 'כללית' במחוז דן- פתח תקווה ועברה השלמת התמחות במח' הילדים בית חולים קפלן, אותה סיימה לאחרונה. עם המעבר של המשפחה לאיזור הצפון, השתלבה במחלקת הילדים בקרית מוצקין - הרמן.

מאז ילדותה ידעה שתהיה רופאה, במידה רבה המשיכה את דרכה של אמה שהיא פארמדיקית. אכן, היא אומרת "זה כנראה ב-DNA שלי. אני חשה שאני במקום הנכון בעבורי, שאני נדרשת כאן ויכולה לעזור לילדים ובמקביל, להסביר ולהדריך את הוריהם שלפעילותם והתנהגותם השפעה משמעותית על הילדים ובריאותם. אני מאמינה שייעוד רופא הילדים, מעבר לטיפול בילד בעת מחלה, גם בהכוונת ההורים כיצד לתרום לכך שילדם יגדל בריא נפשית וגופנית, לראות סימני מחלה, לדעת להבדיל מצבי חירום למצבים שגרתיים לילדים ומתי יש לפנות לרופא.

אני מאמינה בחשיבות שביצירת אמון מצד ההורים ברופא, כי כאשר הם סומכים עליו הם גם משתמשים נכון יותר בשירותי הרפואה. במתן הסבר בגובה העיניים ושיתוף ההורה באשר לסיבות האפשריות לתופעות והשיקולים בהחלטה אם להסתפק במעקב או להתחיל מיד בטיפול, ניתן להימנע מתופעה שכיחה ומזיקה של טיפול יתר או מיותר. בזמנה החופשי היא מאוד אוהבת לקרוא, בעיקר חשוב לה להתעדכן בספרות מקצועית, להעביר כמה שעות עם ספר בידיים זה תענוג של ממש בעבורה.

ד'ר אוליסיה פורלוב מצטרפת לד'ר ילנה גרץ, רופאת הילדים המוכרת והמוערכת במרפאת הרמן. ד'ר גרץ סיימה למודי רפואה בברית המועצות לשעבר, והמשיכה שם בהתמחות בילודים ופגים (נאונטלוגיה).

לאחר עלייתה ארצה, השתלבה בפגיה בבית חולים 'כרמל' ובהמשך התמחתה שם ברפואת ילדים. בתום ההתמחות החלה לעבוד במחלקת הילדים במרפאת הרמן. היא טיפלה כבר בדורות של ילדים במרפאת הרמן וכיום לא אחת פוגשת הורים בהם טיפלה בילדותם שמביאים לטיפולה את ילדיהם שלהם. בעבורה, היא אומרת, ההשתלבות ברפואת ילדים במרפאת קהילה חשובה ומשמעותית, כי היא מאפשרת להיות בקשר מתמשך עם הילד ומשפחתו, לעקוב אחר התפתחותו לאורך שנים, להנחות אותו ואת ההורים כיצד לתרום לבריאותו בהווה ובעתיד. בזמנה החופשי היא אוהבת לקרוא, מפגשים חברתיים ומשפחתיים, לטייל בטבע ולתכנן מסלולים בארץ ובחו'ל.

(יוכי באואר, טלי שרייר-וגנר)
מחלקת ילדים מרפאת הרמן - ד'ר ילנה גרץ וד'ר אוליביה פורלוב. צילום: דוברות 'כללית'

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מדיוונד: תוצאות חיוביות מניסוי שלב...
*   כחלק ממוכנות בי'ח 'כרמל' לאירועי רבי...
*   שירות חדש ב'כללית' מחוז חיפה וגליל...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים