דואגים לחוסן העובדים אשר טיפלו בחולי קורונה במרכז הרפואי 'כרמל' מקבוצת 'כללית'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון

עמותת נט', המלווה נפגעי טראומה על רקע לאומי, התגייסה בשיתוף הנהלת כרמל למען צוותי ביה'ח בשורה של סדנאות והכשרות מגוונות על מנת להחזירם לשגרה, להתחבר למציאות לאחר הקורונה ולעבד את מה שחוו בשנה האחרונה.

פורסם ב: 02/05/2021 10:20

סדנת טרריום חוסן ב'כרמל'. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל
מעל 1,200 חולי קורונה עברו וטופלו בשנה האחרונה ע'י צוותי ביה'ח 'כרמל' ואלה עמדו בגבורה בקו החזית במאבק בקורונה. חוץ מהתמודדות קשה עם הנגיף החדש הם עברו גם חוויות אישיות מורכבות . כדי לעזור לצוותים להתמודד ולפרוק את המטען הרגשי הכבד יזמו בביה'ח 'כרמל' בשיתוף נט'ל, פרויקט סדנאות חוויתי וייחודי במטרה להגביר את החוסן האישי של הצוותים ולעזור להם לחזור לשגרה בריאה ותומכת.


בפברואר האחרון ערכה העמותה סקר בקרב צוותים רפואיים מכל הארץ על מנת להבין כיצד הם מתמודדים עם אתגרי הקורונה ובו נמצא כי שליש מהם היו מעוניינים לשתף מישהו על מה שעובר עליהם ולקבל תמיכה .

צוותי הרפואה, הסיעוד, המנהל והמערך הסוציאלי במרכז הרפואי 'כרמל' מקבוצת 'כללית' , כשאר בתי החולים בארץ, פעלו כל השנה האחרונה תחת עומס רגשי רב, נחשפו למראות קשים ונאלצו ללמוד ולטפל בחולים מרחוק ולעיתים להודיע מרחוק על פטירתו של קרוב אהוב לבני המשפחה. אלו סיטואציות שהפכו למציאות מידית עבורם והפכו לשגרת העבודה.

נט'ל יצרה עבור הצוותים הללו סדנאות מגוונות שנועדו לעיבוד חוויות השנה שחלפה מאז פרוץ משבר הקורונה בדרך חווייתית. הסדנאות הועברו ע"י מנחים מהיחידה הקהילתית והחוסן של נט"ל וכללו סדנת מיינדפולנס, סדנת וידאותרפיה, סדנת חוסן מבוססת פלייבק, סדנת טרריום (מעולם הטבע), סדנת "מתנות קטנות" (מעולם האמנות) ועוד מגוון סדנאות יצירתיות.

הסדנאות, שהתקיימו במהלך שבוע שלם בבית החולים במיזם שנקרא 'שבוע מתנות קטנות', נועדו לצמצם את השחיקה ולפתח שיח לשמירה עצמית על רקע מציאות מורכבת ועומסי עבודה גבוהים. יותר מ 130 עובדים ביניהם צוותי רפואה וסיעוד, עובדים סוציאליים, עובדי אדמיניסטרציה ומנהל ועוד, נרשמו לסדנאות המגוונות, כולן בתרומה שגייסה נט'ל לטובת ביה'ח.

ד'ר שני ברוש, סגנית מנהל בית החולים שהובילה את הפרויקט ציינה כי אנשי צוות בית החולים התמודדו לאורך השנה כולה עם אתגרים מורכבים ודילמות יומיומיות סביב הטיפול בחולי קורונה כמו גם במחלות אחרות בצל הקורונה.

'הנהלת בית החולים קידמה פעילויות שונות לחיזוק חוסן ומניעת שחיקה. שיתוף הפעולה עם עמותת נט'ל הוליד את המיזם הנפלא שאפשר לצוותים לקחת חלק בפעילות הפגתית, לעבד את חוויות השנה החולפת ולקבל כלים להתמודדות בהמשך'.

הילה שבורון, מנהלת היחידה הקהילתית בנט"ל אמרה כי "שנה שלמה צוותי הרפואה בכל הארץ עבדו בלחץ שאי אפשר לתפוס ולדמיין. ביום אחד נחתה עליהם המציאות שהחלה עם המון אי ודאות וצורך ללמידה בתנועה ולאחר מכן התמודדות עם בני משפחות החולים ועם חולי במשפחתם האישית, נאלצו לעיתים להתמודד בעצמם עם אובדן המטופלים, הודעה של הבשורה המרה בטלפון ועם שעות מרובות של עבודה.

לאורך השנה נט"ל סיפקה תמיכה וליווי ל 9 בתי חולים ולכ- 200 משתתפים (אחיות, עו"סים, אחיות אחראיות) וכעת יצרה מגוון סדנאות עבורם על מנת לאפשר להם לעבד את כל מה שחוו, לחזור לשגרה, להחזיר להם את המורל ולצמצם את השחיקה שנוצרה".

שירה אחות מצוות בית החולים שהשתתפה בסדנה סיפרה ואמרה ,
"אתמול השתתפתי בסדנת טרריום במסגרת שבוע הסדנאות לעובדים. הסדנה היתה מקום נוח ומתאים לשתף בחוויות ותחושות מהשנה האחרונה. הרגשתי נוח לשתף קולגות שחוו דברים דומים למה שאני חוויתי, בניגוד לבני משפחה/חברים שאינם עובדי מערכות בריאות ולא יכולים לראות את הדברים מהזווית שלנו. נעמה, המנחה של הסדנה היתה מקסימה והצליחה לשבור את הקרח ולגעת גם בנקודות קשות יותר וסחפה את כולם באהבה שלה לצמחים ולטבע. אני רוצה להודות לך על ההזדמנות שקיבלתי, זה לא מובן מאליו שמקום העבודה ישקיע כך בעובדים."


בתמונות
צוותי ביה"ח כרמל בסדנת טרריום
קרדיט :
צילום אלי דדון
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מחר יציינו את ערב יום הכיפורים תשפ'ב...
*   חולות סרטן ומחלימות מהמחלה מתכנית...
*   במרכז הרפואי כרמל מעדכנים את הציבור...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים