אלרגית עונת המעבר והקורונה. ד'ר יוסף פנסוף מהמרכז הרפואי 'לין' על אלרגיית עונת המעבר. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות 'כללית'

ד'ר יוסף פנסוף מומחה לרפואה פנימית, אימונולוגיה ואלרגיה במרכז הרפואי 'לין' על צירוף של פריחה מוגברת, ואירועי שרב שתורמים לתגובות אלרגיית.עונת המעבר של מזג האויר

פורסם ב: 28/04/2021 20:39

ד'ר יוסף פנסוף. צילום: דוברות 'כללית'
מתעטשים? העיניים דומעות והנזלת מציקה? אינכם יחידים, גם אתם סובלים מאלרגיית עונת המעבר. ד/ר יוסף פנסוף, מומחה לרפואה פנימית, אימונולוגיה ואלרגיה במרכז רפואי 'לין' של כללית, מציין כי השנה מסתמנות שתי מגמות נוגדות. יש השנה ריבוי אלרגניים בשל הצירוף של טמפרטורות גבוהות וגשם בתחילת העונה שהגביר את הפריחה, מיעוט גשם בשיא הפריחה, כך שהאבקנים מעוררי האלרגיה אינם נשטפים ובעיקר מגמה מתמשכת של הופעת השרבים מוקדם יותר, בתכיפות גבוהה יותר ובעוצמה מוגברת עם אובך כבד .כל אלה מהווים סיכון ליותר תגובות ובחומרה רבה יותר, בעיקר אצל הסובלים אלרגיה עונתית או כלל שנתית.

מצד שני ,עד לימים האחרונים הסתובבנו גם בחוץ כשאנו עוטים מסכות שחסמו לא רק העברת הנגיף, אלא גם חדירת החלקיקים האלרגניים לגוף וכך בצד נזקי הקורונה יש גם תופעת לוואי חיובית. לכן ממליץ ד'ר יוסף פנסוף למטופליו הסובלים מתסמינים חריפים של אלרגיה בעונת המעבר, להמשיך ולהיעזר במסכות, להן הורגלנו כהגנה מפני התגובה האלרגית.

התופעות השכיחות הן נזלת (התעטשויות רבות, נזילה מימית, גרד אפי), דלקת הלחמיות (עיניים אדומות, מגרדות ודומעות) ואסתמה, שיכולה להיות אסתמה עונתית או רב שנתית, אך עם החמרה בתקופה זו. הגורמים לתופעות אלו הם אבקני צמחים שונים אשר משתחררים בזמן פריחתם: עצים שמצויים בשפע בסביבתנו, כמו זית, ברוש אלון או פקאן, דשאיים (תרבותיים או כאילו הגדלים בר), צמחי בר שונים.

מזג אוויר חם ויבש מזרז ומגביר את פריחת הצמחים ומיעוט גשמים משאיר אותם אבקנים באוויר אשר לא נשטפים בגשם. במיוחד השנה לאחר שעונת הגשמים השנה התאפיינה באירועי גשם חדים וביניהם תקופות ארוכות ללא גשם. אלרגית האביב מתחילה תמיד כבר בחודש פברואר, אז צמחים כעצי ברוש, אלון או כתלית יהודה - שהינה צמח בר נפוץ ביותר, מתחילים לפרוח במרוצת חודש זה: כאמור, כשמועד הפריחה מוקדם או מאוחר, מושפע ממזג האויר.

בשנת הקורונה, כתוצאה ממיעוט יציאה מהבתים ועטיית המסכות, נראה כי היתה הגנה חלקית ותסמיני האלרגיה היו מתונים יותר.
בשלב זה מדובר בהתרשמות קלינית המחייבת בדיקה מחקרית מעמיקה יותר, מדגיש המומחה.

כיצד ממתמודדים עם התופעות שעלולות להיות מטרידות מאד ופוגעות באיכות החיים ובתפקוד של רבים? ראשית, מדגיש ד'ר פנסוף מ'כללית', יש לזכור שהאלרגיה תחזור ותופיע שוב בחודשי האביב ויש להיערך לקראתה על ידי נטילת טיפול מונע כבר שבוע - שבועיים לפני הופעת האביב. מניסיוני, אנשים רבים הסובלים מאלרגיה בעונת המעבר, נוטים לשכוח ממנה בחלוף העונה ומקווים שבעונה הבאה לא יקרה כלום.

כמובן, שבפועל ההדחקה לא עוזרת ולרוב הם מתבדים והאלרגיה שבה להציק להם ולהפריע לאיכות חייהם. מי שסובל מהבעיה יודע מתי בערך בכל שנה מתחילות התופעות האלרגיות אצלו ובסמוך למועד זה מומלץ שיפנה לרופא המטפל לקבלת טיפול מונע. במקרים חמורים יותר, נדרש ייעוץ על ידי מומחה אלרגיה אשר תוך דקות, לאחר ביצוע טסט עורי, יזהה במדויק לאילו צמחים יש לנו אלרגיה. לכל צמח יש תקופת פריחה ייחודית לו ובנוסף, ניתן למצוא בתקשורת דיווח על רמת אבקנים באוויר לפי סוג צמח ולהתחיל בטיפול ולהימנע, ככל הניתן, מחשיפה לצמחים ולאבק מעוררי האלרגיה.

לדברי ד'ר יוסף פנסוף יש כיום מגוון רחב של תרופות עם מיעוט תופעות לוואי (בכדורים, טיפות ותרסיסים) אשר יאפשרו לרוב האלרגיים לעבור את עונת המעבר עם מיעוט תסמינים. אין ספק כשהתחלופה האחרת היא לסבול משך שבועות רצופים מאלרגיה, עדיפה האפשרות של טיפול תרופתי.

בעיה נוספת שמחמירה בעונה זו היא אלרגיה לקרדית אבק הבית, גם אם החולים סובלים ממנה לאורך כל השנה, כי הם מושפעים מתנאי מזג אוויר, כמו שרב. כמו גם ניקיון הבית שמבוצע לקראת פסח וסידור ארונות הבגדים בחילופי העונות, שחושפים אותם לכמויות גדולות של אלרגן זה. ההמלצה היא שאם אם אין ברירה וחייבים לבצע את הניקיון באופן אישי, מומלץ להגביר את הטיפול התרופתי ולשקול כיסוי הפה והאף במסכה,- הרי כבר הורגלנו לכך.

אני נשאל אם לרכוש שואב אבק יקר. התשובה היא שבשנים האחרונות כמעט כל שואבי האבק כוללים מסנן מסוג .HEPA .יש לוודא שהוא מצוי גם במכשיר שברשותכם ואין צורך להשקיע במכשיר יקר מאד. במחלקת האלרגיה במרכז רפואי לין, שהוא מהגדולים בארץ, הצטבר ניסיון רב בטיפול במצבים אלה ובעת הצורך יפה רופא המשפחה את המקרים הקשים לאבחון וטיפול בכתובת הייעודית.

(יוכי באואר, טלי שרייר וגנר)
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מחר יציינו את ערב יום הכיפורים תשפ'ב...
*   חולות סרטן ומחלימות מהמחלה מתכנית...
*   במרכז הרפואי כרמל מעדכנים את הציבור...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים