איימן עבוד (40) חזר מהגיהנום לחיים לאחר חודשיים על מכונת 'אקמו' בבי'ח 'כרמל'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון דובר בי'ח 'כרמל'

קרוב לחודשיים הוא היה שם והוגדר כמי שנמצא במצב אנוש. חרף המצב הזה הצליח צוות טיפול נמרץ של בי'ח 'כרמל' מקבוצת 'כללית', להציל את חייו. השבוע הוא חזר כדי להודות לצוות בית החולים

פורסם ב: 11/04/2021 09:49

ד'ר אריק עדן וצוות טיפול נמרץ עם המגינים. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל
איימן עבוד חולה הקורונה הראשון בגל השני הצליח להתאושש מהמחלה הקשה והשבוע הוא חזר ליחידה לטיפול נמרץ של 'כרמל' כדי להגיד תודה לאנשים שהצילו את חייו.

בהתרגשות הוא סיפר: 'זאת היתה תקופת סיוט מהגיהינום, אין לי מילים להודות לצוות של 'כרמל' על שהחזירו אותי לחיים'.

ד'ר אריק עדן מנהל היחידה לטיפול נמרץ בבית החולים: 'הצוות שלנו נלחם על כל חולה כאילו הוא החולה היחידי, איימן לשמחתנו הוא עוד דוגמא להצלחה משותפת של טיפול מסור ומוצלח בחולה קשה'.

אם תשאלו את איימן עבוד הוא לא מצליח להבין איך בכלל נדבק בקורונה. לדבריו הוא נשמר וניזהר, עטה מסיכה כל הזמן, שמר מרחק ומעט במפגשים, למרות הכל הקורונה הצליחה להפיל אותו לקרשים.

איימן עבוד הוא קבלן עבודות עפר מהכפר עילוט שבגליל שהקפיד לשחות שעה בכל יום לשמור על כושר ואורח חיים בריא עד שפתאום נדבק בקורונה. כך הוא מספר: 'היה לי שיעול חזק והקאתי .כשראיתי שזה לא מפסיק הלכתי לרופא המשפחה והוא איבחן אותי כחולה קורונה והופנה לבית חולים בצפון הארץ שם הדרדר המצב שלי במהירות רבה ותוך שלושה ימים מאז שהגעתי נזקקתי לטיפול באמצעות 'אקמו'.

מכיוון שבבית החולים הצפוני לא היתה מכונת אקמו נשלח צוות מיוחד מבת חולים 'כרמל' כדי להעלות את איימן על מכונת 'אקמו' ולהעביר אותו בזהירות באמצעות ניידת טיפול נמרץ לבית החולים בחיפה. 'כרמל' מקבוצת 'כללית' הוא אחד מבתי החולים הבודדים בצפון המסוגל לטפל בחולים על 'אקמו'.

'אנו מרכזים חולים קשים הזקוקים ל'אקמו' ממספר בתי חולים באזור ומטפלים בהם'. מסביר ד'ר אריק עדן מנהל היחידה לטיפול נמרץ. בדרך כלל חולי 'אקמו' רגילים מחוברים כשבוע עד 10 ימים למכונה זו אך אבל איימן ועוד חולי קורונה נוספים נזקקו לחיבור למכונה לתקופות ארוכות של שבועות ארוכים ואפילו חודשים. מצב שהוא בהחלט לא רגיל'.

במהלך הקורונה טופלו בכרמל מעל 20 חולים באמצעות ה'אקמו' לתקופות שונות ובשיא המגיפה היו שלושה חולים מחוברים על 'אקמו' בו זמנית, מצב שהוא בהחלט נדיר ומאוד מורכב.

איימן שהיגיע במצב אנוש ל'כרמל' בתחילת חודש אוגוסט שוחרר לאחר חודשיים וחצי לשיקום בבית החולים השיקומי 'רעות', והשבוע הוא חזר ל'כרמל' כשהוא עומד על רגליו ומחייך כדי להודות לכל הצוות המסור של טיפול נמרץ אשר טיפל בו.

מספר איימן עבוד: 'הקורונה בשבילי היתה תקופה של גיהינום. חודשיים בכלל לא ידעתי אם אני חי או מת. יש לי בבית תינוק בן חמישה חודשים שבכלל לא מכיר אותי כאבא שלו ואני בקושי זוכר אותו, זאת בהחלט היתה התקופה הכי קשה שלי בחיים'.

מירה שטרית מנהלת הסיעוד של היחידה אשר טיפלה במסירות אין קץ באיימן אומרת כי 'איימן הוא דוגמא לעבודה קשה של צוות רב מערכתי שטיפול בו במסירות שאין כדוגמתה. הטיפול סביב איימן היה קשה כי הוא דימם כל הזמן ולכן סביבו היו אחים ואחיות במשך 24 שעות ביממה.

להרבה חולים קשה לחזור למקום בו אושפזו כי יש להם טראומה ממה שעברו שם. הם רוצים לשכוח ולא לחזור לבית החולים, אך איימן עבוד החליט כי למרות הטראומה הוא רוצה להודות באופן אישי לצוות שטיפל בו. 'חולים כאלה נותנים לנו המון כוח ותקווה שאפשר גם אחרת', מסכמת האחות מירה שטרית.

מנהל היחידה לטיפול נמרץ נשימתי ד'ר אריק עדן אומר: ביה'ח 'כרמל' מוביל באחוזי ההצלחה בטיפול בחולי קורונה ברמה הארצית. טיפול בחולי 'אקמו' זה כמו לבנות מגדל קלפים, כל דבר הכי קטן יכול להרוג אותם. החולים מאוד שבריריים זה דורש המון ריכוז ומחויבות מהיום הראשון וכל הזמן לשמור על אותה רמת טיפול גבוהה. לשמחתי יש לנו צוות אקמו וטכנאי הנשמה מהליגה הכי טובה בארץ צוות שהוא גאווה גדולה.

איימן מלמד אותנו שאסור לוותר על אף חולה ואם בהתחלה חששנו שאין לו סיכוי ואחרי חודש ראינו שהריאות שלו לבנות ולא עבדו כלל, בלי 'אקמו' הוא היה מת ההצלחה בטיפול באיימן מעודדת, מחזקת ומעניקה לצוות מעט רגעים של נחת שבהחלט מגיעה להם'.


לימור דיסני העובדת הסוציאלית של מחלקת קורונה שטיפלה בצמידות ובמסירות באיימן ובמשפחתו לאורך כל התקופה, התרגשה לראות אותו חוזר למחלקה כשהוא ניצב על רגליו והעניקה לו חיבוק חם: 'איימן הוא אחד המקרים החזקים והבולטים שלנו במחלקה. הוא השילוב והשילוש המוצלח של חולה שנלחם, צוות מקצועי איכפתי ומסור, ומשפחה עוטפת שדואגת כל הזמן ליקירים שלה'.

ואיימן, הוא לא מפסיק לחייך ולהגיד תודה באופן אישי לכל אחד מאנשי הצוות.' אין לי מילים להודות לצוות המופלא של 'כרמל' ומרגע שהגעתי לכאן ידעתי שילחמו ויעשו הכל כדי להציל את חיי. הצוות כאן הם מלאכים אחד אחד. כולם מקצוענים אמיתיים ועם חיוך ואהבה גדולה. אני מתפלל ומבקש מאלוהים שיברך אותם וישמור על כל אחד מהם כדי שיוכלו לטפל ולתת חיים לעוד חולים שיגיעו לכאן ', והעניק למחלקה מגן הוקרה עם מכתב אישי ומרגש לצוות שהציל את חייו.
ד'ר אריק עדן ומירה שטרית. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

צוות מפעילי לב ריאה. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

איימן ומשפחתו עם צוות טיפול נמרץ ב'כרמל'. צילום: אלי דדון

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי...
*   המנהלת האדמיניסטרטיבית של בי'ח 'מזור'...
*   ח'כ יואל רזבוזוב היה ראשון המבקרים...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים