צוות העבודה הסוציאלית של 'כללית' בחיפה והגליל המערבי דואג לניצולי השואה. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות 'כללית'

העובדת הסוציאלית יפעת אלון מנהלת השירות לעבודה סוציאלית של 'כללית' במחוז מספרת על מצוקת ניצולי השואה בתקופת הקורונה

פורסם ב: 08/04/2021 13:31

צילום: דוברות 'כללית'
ניצולי השואה ובני הדור השני התמודדו בשנת הקורונה עם קשיים נוספים ויחודיים שנוספו למצוקות הרגילות שלהם בימי שיגרה ושל כלל האוכלוסיה. כך מצא צוות העבודה הסוציאלית של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, שמלווה את ניצולי השואה לאורך כל השנה במהלך כל השנים ויזם פעילות תמיכה אינטנסיבית לשורדי השואה במהלך שנת הקורונה.


2,314 שורדי שואה טופלו במהלך השנה באופן אינטנסיבי ע'י צוות העובדים הסוציאלית מהשירות לעבודה סוציאלית  של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי. העובדת הסוציאלית יפעת אלון, מנהלת השירות לעבודה סוציאלית של 'כללית' במחוז, מציינת כי אחת החוויות הדומיננטיות עליה העידו ניצולי השואה בשיחות תכופות שניהלו עמם העובדים הסוציאליים היתה תחושת הבדידות וזיכרונות שעלו מהעבר, על רקע הסגרים וההתנתקות הכפויה מהמשפחה וממסגרות חברתיות.


לכך נוספו אילוצים אוביקטיביים ולוגיסטיים, כאשר החשש לצאת מהבית גרר לעתים קושי בקניית תרופות ומחסור במזון בבית, יחד עם תחושת האיום הקיומית מבחוץ.. היו אלה מצוקות שהחזירו לשורדי השואה זיכרונות קשים מן העבר. בכללית במחוז חיפה יש עובדת סוציאלית ייעודית לשורדי שואה הפועלת למיצוי זכויותיהם, אך בתקופת הקורונה הפעילו יוזמות רבות להקלה על בעיות אלו, כמו פיתוח שירות של הכנת מארזי תרופות, שילוח תרופות לבית המטופל, ניידת עד הבית לביקורי אחות במהלך הסגר ועוד. העו'סיות, שהיו בקשר הדוק עם המטופלים ניצולי השואה, קישרו בינם לבן  עמותות סיוע שונות ולגורמי השירות והטיפול.

צוות 'כללית' מדגיש כי הקורונה נמצאת אמנם במגמת ירידה, אך רבים מהשורדים , שהם גם אנשים בקבוצת סיכון בשל גילם הגבוה, ממשיכים לחשוש לצאת מביתם ולהידבק בקורונה וזאת על אף שחוסנו. הם גם ממשיכים לסבול מתסמינים של חרדה ובדידות שהחריפו במהלך שנת הקורונה וכן מתמודדים עם פרידה מאנשים יקרים להם שמתו גם כתוצאה מהקורונה. על כן, צוות העבודה הסוציאלית ממשיך להיות בקשר עם אנשים אלה ולתמוך בהם רגשית, תוך דאגה למיצוי הזכויות שלהם שלא תמיד מוכרות להם והם מתקשים להפעילן.

היבט נוסף הוא בני הדור השני, מציינות העובדות הסוציאליות של 'כללית'. כיום ישנה מודעות בקרב מטפלים, כי השפעות השואה הינן נרחבות ונוגעות גם בילדיהם של ניצולי השואה- בני הדור השני אשר גדלו בקרב משפחות בהן חוו ההורים אובדן של בני משפחה וקרובים, כאב וסבל,רבים סבלו מפוסט טראומה ומדיכאון.

בחלק מהבתים רווח קשר של שתיקה סביב חוויות הזוועה מהשואה. בבתים אחרים ההורים סיפרו, לעיתים ללא רגישות לגיל הילד ולמסוגלותו הרגשית לספוג את סיפורי העדות הקשים. לקשיים רגשיים אלה של ההורים ניצולי השואה השפעות ארוכות טווח אשר מלוות את ילדי הדור השני בילדותם, בבגרותם ובאופי ההורות שלהם לילדיהם שלהם.

בתקופת הקורונה הם נקלעו גם הם למצוקות נוספות, בשל השילוב של היותם מבוגרים בקבוצת הסיכון רפואי, אשר נאלצו להתמודד עם הקושי והחשש הישיר שלהם, יחד עם דאגה להורים הקשישים שורדי השואה וכל זאת עם מטען רגשי מורכב כילדי שורדים. גם קבוצה זו מלווה על ידי צוות העבודה הסוציאלית בכללית ומקבלת תמיכה מקצועית ישירה או בהכוונה לגורמי הטיפול השונים. 

(יוכי באואר)
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מדיוונד: תוצאות חיוביות מניסוי שלב...
*   כחלק ממוכנות בי'ח 'כרמל' לאירועי רבי...
*   שירות חדש ב'כללית' מחוז חיפה וגליל...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים