ספר על חסיד אומות העולם מיועד לילדים ושמו 'אצטרובל ברוח' מאת איילה פרץ . הוצאת ספרי 'ניב'. כתבה: רונית קיטאי

'אצטרובל ברח' שכתבה איילה פרץ בן חיים הוא ספר מחכים ומרגש מאוד. הוא מספר על איטה הפעוטה שניצלה ע'י שכן של הוריה

פורסם ב: 01/04/2021 20:06

איילה פרץ בן חיים וספרה 'אטרובל ברוח'. הוצאת ספרי 'ניב'
המציל שהיה איש נאצל, לא זכה בחייו להיות מוכר כחסיד אומות העולם. הוא נפטר שנים לפני שאיטה ניסתה לאתר אותו וגם עשתה מסע לפולין לשם כך. בן משפחתו שלח לביתה את היומן שתיאר את קורותיה במלחמה הארורה ההיא

גיבורת סיפורה של איילה פרץ בן חיים היא איטה, שתמיד ידעה שמישהו הציל אותה. היא גם ידעה שאהב אותה והיה לה כמו אבא. הוא התקשר אצלה עם קול הפיצוח של האצטרובל ממנו שלף את הזרעים שלהם ודאג להאכיל אותה בהם, בתקופה בה מי שנאלץ לברוח ולהתחבא אתה ביערות, אוכל לא היה בנמצא.הוא היה גוי כמובן והציל לא מעט יהודים. על הסיפור המשפחתי המרגש היא מתארת בספרה הנפלא.הפעוטה איטה זכרה תמיד את החיבוק החם של האיש שהציל אותה והרגיע אותה בעת שהגרמנים דפקו על הדלת.

לאחר חיפושים רבים איטה מגלה מיהו האדם אשר הציל אותה. תדאוש היה שמו. היא מאתרת את משפחתו, אשר שלחו לה לביתה בישראל, יומן שכתב המגולל את קורותיה במלחמת העולם השנייה. תוך כדי קריאת היומן איטה מתוודעת לראשונה לעברה ומגלה מה היה שם. 'אצטרובל ברוח' מציג לילדים את רעיון חסידי אומות העולם ומאפשר להם להתחבר אליו. מהלך הסיפור הרגיש והאיורים המקסימים של ספיר דנן, מסייעים למבוגר לתווך לילדים את נושא השואה המורכב כל כך ומציעים לקיים דיאלוג וחיבור בין-דורי חשוב.

מי את איילה פרץ ומדוע בחרת לכתוב ספר דווקא בנושא השואה?

'ספר הילדים 'אצטרובל ברוח' מגולל את קורותיה של איטה,חמותי, אשר בתוך תוכה זוכרת כבר שנים שפעם, כאשר הייתה ילדה קטנה, מישהו הציל אותה. בעיניי זהו ספר חשוב, מרגש ומרתק העוסק בנושא הכל כך חשוב - ילדים בשואה. 'אצטרובל ברוח' מצליח להעביר לילדים את נושא השואה תוך התמקדות ברעיונות של חסיד אומות עולם והחיבור בין אבא/סבתא לילדה, אליהם קל יותר להתחבר.

בספר יש את האיורים המקסימים של חברתי ספיר דנן, בוגרת המחלקה לאמנויות המסך ב'בצלאל', המוסיפים פרטים לסיפור ומנגישים את הנושא המורכב לילדים בכל הגילאים.

ספיר מספרת שכילדה היא מאוד פחדה מנושא השואה, לא הצליחה להכיל את התמונות הנוראיות ביום השואה ולא הכירה אף ספר ילדים שהנגיש את הנושא הכאוב. לדבריה : 'גם כשאיילה רצתה שאאייר עבורה את הספר,חששתי כיוון שהייתי צריכה לבצע עבודת מחקר ולהבין את האווירה שארצה להעביר בספר. עיצבתי את הדמויות ואיירתי את הספר בסגנון יותר קליל, לא שחור לבן ונוקשה אלא רך יותר וטיפה ילדותי, כדי שיהווה סוג של גשר בין עולם הילדות לבין העולם הנוקשה של מלחמה ומוות'.

ובחזרה אליך איילה פרץ בן חיים

'מגיל צעיר אני עוסקת בחינוך, בין היתר הייתי שליחה באתיופיה ובאוסטרליה ועבדתי במשך שנים בחברה להגנת הטבע ובאגודה לקידום החינוך בישראל. הספר 'אצטרובל ברוח' מתבסס על סיפורה האישי של חמותי איטה ז'ל, בהיותה ילדה בשואה. כתבתי את הספר לאחר מותה המפתיע. במקור הספר היה אמור להיכתב ביחד איתה.חשוב לי להעביר את הנושא לדורות הבאים כי פחות ופחות אנשים מכירים ניצולי שואה'.

איילה פרץ בן חיים נולדה בצרפת ועלתה לארץ בילדותה. חמותה איטה הלכה לעולמה שבוע לפני יום הולדתה ה-80, במאי 2019. זהו ספר הילדים השני של איילה פרץ. מחיר הספר 58 ש'ח. הוצאת ספרי 'ניב'.

www.nivbook.co.il
אצטרובל ברוח מאת איילה פרץ. איורים ספיר דגן. הוצאת ספרי 'ניב'

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   'סבתא טרלללה' מאת בינה קין-ואן דר ווין...
*   הגברת העיוורת מאת מלי לוזון. איורים:...
*   10 דקות גג מאת שירלי נס-ברלין. הוצאת...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים