זיכרונות מחיים שלא חייתי מאת עירית קינן. עורכת: ורד זינגר. הוצאת 'פרדס'. כתבה: רונית קיטאי

פנקס קטן ודהוי מיוֹשן, ובו כתב יד צפוף בשפה זרה, סוחף את פרופ' (למדעי הרוח) עירית קינן למסע חוצה יבשות, שנע בזמן ובמרחב, בחיפוש אחר חייו הלא מסופרים של אביה ניצול שואה, ואחר זיכרונות שהיא מקווה שיהפכו לשלה.

פורסם ב: 31/03/2021 04:12

זיכרונות מחיים שלא חייתי מאת עירית קינן. הוצאת 'פרדס'
הקריאה בספר זה כמוה כהזמנה לטיסה ברכבת הרים של תקוות ואכזבות, בשעה שהמחברת משוחחת עם אביה המת ומוצאת את עצמה חוקרת ונחקרת כאחת. כבלשית מיומנת מאתרת עירית קינן עקבות בנתיב אישי ומשפחתי רווי טרגדיות ואובדן, לצד אהבה ויופי, שנע בין ספרד לאימפריה העות'ומנית, בין מקומות שאינם מוכרים לקורא הישראלי – אראגון ומונסטיר, ובין גרמניה הנאצית למקדוניה, סרביה, איטליה וישראל.

עם התקדמות המסע אוזרת עירית אומץ וצוללת בעקבות הרמזים ביומן אל עומק מאבק ההישרדות של אביה במחוזות האופל הגרמניים. תוך כדי מחקר היסטורי מקיף, ובשפה עכשווית השזורה ברובד פיוטי עדין ומכמיר לב, היא בוראת פרשיית חיים מסעירה, המקפלת בתוכה סיפור מופלא על כוחה של האהבה כמקור חיים. המפגש עם תלאותיו של אביה מאפשר לה לפענח את הכורח שבשתיקתו בחייו ובחייה ומסייע לה לפצח גם את סוד שתיקתם של ניצולים אחרים.

מחברת הספר צילמה גם את כריכת ספרה וכוונתי כמובן להיסטוריונית פרופ' עירית קינן דיקנית בית הספר לחינוך במכללה למינהל. היא נולדה ב-1955 במושב מגשימים לאם ילידת הארץ ולאב שהיה שורד יחיד במשפחתו אחרי השואה..היא היתה בפירוש הבת של אבא שלה אליו היתה קשורה מאוד .

את המסע למקום בו התגורר עד למלחמה הארורה היא עושה בחברת בנה הצעיר, בתקופה בה בתה הפכה לאם טריה. היא פוגשת שם קשישה שהכירה את אביה ומקבלת אותה בחום ובאהבה רבה והיא חשה כאילו זו הסבתא שלא היתה לה.

עירית העוסקת בשירה ובכתיבה ספרותית ומחקרית. עד כה פרסמה שבעה ספרים (חמישה מחקריים ושניים לילדים). ספרה 'לא נרגע הרעב – ניצולי השואה ושליחי ארץ ישראל, גרמניה 1948-1945' בהוצאת 'עם עובד', זכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית, וספרה "כאילו היא פצע נסתר – טראומת מלחמה בחברה הישראלית" גם הוא בהוצאת עם עובד, זכה בפרס שפירא לספר הטוב ביותר בלימודי ישראל וראה אור גם באנגלית. פרסמה למעלה מ-40 מאמרים בתחומי השואה, זיכרון קולקטיבי, טראומת מלחמה, הישחקות הדמוקרטיה ורב תרבותיות. פרסמה מאמרי דעה רבים בעיתונות המודפסת והדיגיטלית ומשתתפת באופן תדיר בראיונות, ובפאנלים שונים בתקשורת.

'זיכרונות מחיים שלא חייתי' הבלשי-היסטורי יצליח לגעת בכל אחד. רק במסע שהיא עורכת היא מצליחה להבין את השתיקות שהיו בחייו וכך היא גם מבינה את סוד שתיקתם של ניצולים אחרים. את הספר היא הקדישה 'לכם, שהבה נפשי, שמחת חיי, ילדיי נכדיי : לילך, נמרוד, דני, מיה, רון, יובל, שיהיו זיכרונותיכם שלמים. איציק, בן זוגי ואהובי, על שאתה הולך איתי את הדרך כולה'. הספר מכיל 318 עמודים. 96 ש'ח. הוצאת 'פרדס'

וכך מעידים על ספרה בין היתר:

"ספרה של עירית קינן: ‘זיכרונות מחיים שלא חייתי'’ שרף לי את היד, מפני שכל משפט, ציטוט או איזכור בו מעורר את הדמיון לכמה כיוונים. בעידן שבו ניתן למחוק זיכרונות ולהשתיל זיכרונות, כשהיסטוריונית מתארת זיכרונות מחיים שלא היא חיה - מתקבלת תוצאה מפעימה'.

ד'ר דורית זילברמן, סופרת, מ'מ יו'ר אגודת הסופרים העבריים.

'ספר זה שבה את ליבי...הכתיבה הנהדרת של עירית קינן, שבכישרון נדיר מוציאה מתוך העברית את פניני יופייה, דבר שהופך את מסעה בעקבות האב ג'ם למסע בתוך אוצרות השפה העברית'.

צביקה ניר, סופר ומשורר, יו'ר אגודת הסופרים העבריים.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   'סבתא טרלללה' מאת בינה קין-ואן דר ווין...
*   הגברת העיוורת מאת מלי לוזון. איורים:...
*   10 דקות גג מאת שירלי נס-ברלין. הוצאת...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים