השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות 'כללית'

עירנות של אחות כללית בסניף בונן הצילה את חייה של מטופלת בעת שעברה בדיקת דם.מרפאת אי ספיקת לב ב'זבולון'. מחקר פוסט קורונה. שעות פעילות במוקדים לחיסון נגד קורונה

פורסם ב: 24/03/2021 19:41

ערנותה של אחות כללית במהלך בדיקת דם הצילה חיי נבדקת שסבלה מתסמונת גנטית הגורמת להפרעת קצב לב מסכנת חיים.

לחדרה של האחות אנה לויט במרפאת 'כללית' בונן, שעל ציר מוריה, הגיעה עובדת זרה בשנות ה- 40 לחייה לשם ביצוע בדיקת דם שגרתית.בתום הבדיקה התלוננה המטופלת על חולשה ואנה מיהרה להשכיב אותה.

לכאורה, מדובר בתגובה שכיחה למדי שמופיעה בעיקר אצל מי שחושש מדקירות מחט וניתן היה להסתפק בהשהיית המטופלת להרגעה. אולם אנה, אחות מקצועית ומיומנת, הקפידה לבצע מדידת לחץ דם ובדיקת אק'ג. במהלך הבדיקות שערכה, היא הבחינה שהדופק של הנבדקת הינו 37 בלבד, בעוד דופק תקין עומד על 60-80 פעימות בדקה.

קצב כה איטי מחייב הפניה מיידית לבית חולים. על כן הוזמן אמבולנס ובמקביל נקראה לחדר הטיפולים ד'ר מישל קוה, מומחית ברפואת המשפחה במרפאת בונן. בבית החולים אמרו כי עירנותה של האחות מסניף בונן של 'כללית' הייתה מוצדקת וכי האישה סובלת מהפרעת קצב גנטית נדירה שמחייבת השתלת קוצב לב שבוצעה בדחיפות.

מדובר בתסמונת ברוגדה, שמאופיינת בתרשים א.ק.ג. לא תקין עם רמת סיכון גבוהה למוות כתוצאה מפרפור חדרים (הפרעת קצב קטלנית). תסמונת זו קשורה, במקרים רבים, באירועי מוות בלתי מוסברים וזוהתה לראשונה רק בשנת 1992 על ידי האחים ברוגדה ומכאן שמה.

פרפור החדרים עלול להופיע ללא אזהרה מוקדמת וחשוב להפסיק את הפרעת הקצב בשלב מוקדם להתרחשותו באמצעות קוצב לב שמנטר את פעולת הלב באופן קבוע ומבצע במקרה הצורך דפיברילציה. בבית החולים נאמר למטופלת שעירנותה של האחות במרפאת כללית ובזכותה הגעתה של החולה בעוד מועד לבית החולים הצילה למעשה את חייה. העובדת הזרה ובני משפחת המטופלת הודו מקרב לב לאנה וציינו שזו לא פעם ראשונה בה הם מתרשמים מהמקצועיות הרצינות המקצועית שלה, אך הפעם מדובר באירוע חריג של הצלת חיים.

*****


כללית הפעילה בקריית בריאות זבולון מרפאה ייעודית לטיפול בחולי אי ספיקת לב במטרה למנוע הדרדרות במצבם ואישפוזים תכופים וחוזרים על ידי מעטפת טיפול איכותית במסגרת מרפאה בקהילה.


אי ספיקת לב הינה תופעה שכיחה, שמופיעה בקרב כ-2% מהאוכלוסייה הכללית, מגיעה ל10% בקרב אנשים בגילאי 70 ומעלה הסיכוי של גבר או אישה בגיל 45 ואילך לפתח אי ספיקת לב במהלך שארית חייהם עומד על כ-33%.
זו מחלה כרונית שמתפתחת ומחמירה ומאופיינת בתנודות בין יציבות קלינית להחמרה בסימפטומים, כל החמרה יכולה להביא לנזק נוסף לשריר הלב והתקדמות המחלה.


מדובר במחלה מסכנת חיים שהסובלים ממנה, בעיקר בשלבים מתקדמים יותר של המחלה מגיעים לעתים קרובות לאישפוזים חוזרים ב"דלת מסתובבת" תוך פגיעה חמורה באיכות החיים. על כן, רואים ב'כללית' חשיבות ביצירת כתובת איכותית וזמינה בקהילה לשם איזון החולים וליווי צמוד שימנע את האישפוזים הרבים שמאופיינים לקבוצת חולים זו ובכך לשפר את איכות ותוחלת חייהם. לשם כך, נפתחה עתה בקריית בריאות זבולון, בניהולה של ד'ר דליה קסנר, מרפאה ייעודית לחולי אי ספיקת לב שמטרתה זיהוי חולים עם אי ספיקת לב ומתן טיפול הולם.

המרפאה מנוהלת על ידי קרדיולוגים בכירים בכללית: ד'ר מחמוד אבו עקל רכז שירות אי ספיקת לב של כללית במחוז וקרדיולוג בכיר בביח' 'כרמל', אשר משתלם באי ספיקת לב מתקדמת והשתלות לב בבית חולים 'רבין' מקבוצת 'כללית' וד'ר מיכאל גבריאלי מומחה בטיפול ביתר לחץ דם ריאתי במרכזים הרפואיים 'זבולון' ו'בכרמל' ויחד עמם צוות סיעודי ומנהלי ייעודיים למחלקה.

הצוות שפועל בגישה כוללנית רב מקצועית עם אנשי מקצועות הבריאות וביניהם תזונאיות ועובדות סוציאליות וניתן טיפול בעירוי תוך ורידי בהתאם לצורך. מעטפת זו נועדה לתת את מירב הטיפול בקהילה, למנוע בכך החמרה במצבם המוטפלים ולחסוך מהם אישפוזים בבתי החולים. ההפניה נעשית על ידי רופא המשפחה או קרדיולוג כללית, בהתאם לקריטריונים רפואיים.

ד'ר אבו עקל מסביר כי אי ספיקת לב הינה תסמונת קלינית המאופיינת בסימפטומים טיפוסיים כגון קוצר נשימה, נפיחות ברגליים, עייפות וקושי בביצוע מאמצים כתוצאה מפגיעה במבנה או תפקוד הלב שגורמת לירידה באספקת הדם לאיברי הגוף או לעליה בלחצים במדורי הלב.

לתסמונת זו סיבות מרובות, בראשה עומדת מחלה של העורקים הכליליים קרי לאחר התקפת לב, מחלות מסתמיות, הפרעות קצב הלב. כמו כן, מחלות דלקתיות למיניהן וגם נזק טוקסי מתרופות בעיקר כימותרפיה. ישנם כיום מגוון טיפולים נרחב לחולים אלה, הכולל טיפול תרופתי בכדורים, עירויים דרך הוריד וכן טיפול מכשירני הכולל קוצבים מיוחדים. במקרים מיוחדים החולים מופנים לטיפולים כירורגיים הכוללים השתלת לב מתורם או לב מלאכותי.

רונן נודלמן מנהל 'כללית' במחוז חיפה וגליל מערבי: 'אנו דואגים להנגיש למבוטחינו טיפול רפואי איכותי בקהילה, ברמה הגבוהה ביותר עם מומחים המשולבים עם בתי החולים באיזור. פתיחת המרפאה לאי ספיקת לב בזבולון שמצטרפת גם ליוזמה של ניידת לחולי אי ספיקת לב עד הבית, מהווה נדבך נוסף במגוון השירותים שנועדו להגיע קרוב אל המטופל ולהפחית אישפוזים , ככל שניתן'.****


מנהלת הסיעוד של 'כללית' במחוז חיפה וגליל מערבי הוזמנה להציג תוצאות מחקר פורץ דרך על תסמיני פוסט קורונה בכנס באוניברסיטת חיפה.

בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי נערך מחקר פורץ דרך בו נבחנו קרוב ל-1,000 אנשים שחלו בקורונה והוגדרו כמחלימים, אך בפועל ממשיכים לסבול מהשלכותיה לאורך זמן.

רות ברוך מנהלת הסיעוד במחוז, שגם הובילה את המחקר בשיתוף עם צוות אחות ראשית בהנהלת כללית, הוזמנה להציג אותו בכנס מעניין שערך החוג לסיעוד באוניברסיטת חיפה בנושא סיעוד בימי קורונה.

משתתפי הכנס הוירטואלי, בהם נשיא האוניברסיטה, הרקטור וראש המחקר ונציגים מבתי חולים וקופות חולים מכל הארץ, גילו עניין רב במחקר המקיף שהצביע, כבר לפני מספר חודשים, על כך שלקורונה תופעות לוואי ארוכות טווח וגם מי שמוגדר כמחלים, כי כבר אינו נושא את הנגיף על פי תוצאות מעבדה, סובל בפועל מתסמינים רבים משך חודשים ארוכים.

למעלה מ-40% דיווחו כי לא יוכלו לשוב לעבודה או ישובו רק חלקית כתוצאה מהשלכות המחלה. רות ברוך ציינה שמסקנות של חוקרות כללית הן הצורך בהעלאת מודעות והערכות מערכת הבריאות לטיפול במחלימים ודיווחה שכללית מפעילה מרפאה למחלימים עם בעיות נשימתיות במרפאת הריאות שלה וכן מציעה סדנאות תמיכה, יחד עם שיגור אגרת מידע לכל מחלים.

*****


80% ממבוטחי כללית במחוז כבר חוסנו.נוכח הצלחה זו חלים שינויים בשעות פעילות המוקדים: משבוע הבא יפעל המוקד המרכז הקונגרסים החל מ-12:00 מידי יום.

עד כה חוסנו כ-460 אלף מבוטחי כללית במחוז חיפה וגליל מערבי המהווים כ-78.9% (בקיזוז הילדים שאינם מתחסנים בשלב זה). יתר על כן, 89.4% מקרב המתחסנים חוסנו כבר גם במנה השניה.

רונן נודלמן, מנהל 'כללית' במחוז חיפה וגליל מערבי , מציין כי הצלחה זו הושגה תודות למאמץ משמעותי שהשקיעו צוותי לכללית לעודד את המטופלים להתחסן וכן העובדה שהפעלנו עשרות מוקדים בפריסה גדולה, כך שהחיסון הונגש לתושבי כלל האיזורים, מכלל המגזרים, כולל ערבים וסופי שבוע.

ההצלחה המרשימה של המבצע הביאה לכך שמרבית מבוטחי 'כללית' באיזור כבר חוסנו. הרצון לעשות שימוש מיטבי בחיסונים שיש להם חיי מדף קצרים, גרם להחלטה על שינוי בשעות הפעילות המוקדים. החל מיום א' 28.3 חול מועד יחל לפעול המוקד הגדול במרכז הקונגרסים מידי יום בשעה 12:00 עד 20:00, בשעות הבוקר יבוצעו החיסונים במרכז רפואי לין. שינויים נוספים יכנסו בהדרגה - מומלץ להגיע רק לפי זימון תור מתוכנן ולבדוק פרטים באתר.
האחות אנה לויט עם המטפלת הזרה של המטופלת שהיא הצילה את חייה. צילום: דוברות 'כללית'

ד'ר מחמוד אבו עקל. צילום: דוברות 'כללית'

רות ברוך. צילום: דוברות 'כללית'

מתחם חיסוני קורונה של כללית במרכז הקונגרסים. צילום: דוברות 'כללית'

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   משה עלמני בן 97 לא הרגיש טוב והגיע לרמב'ם...
*   מכשיר החייאה (דפיברילטור) חכם של מ.ד.א...
*   d

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים