חרוסת ,יין ומנות חגיגיות יוגשו לכל המאושפזים במרכז הרפואי 'כרמל' מקבוצת 'כללית' בחיפה. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

במבצע לוגיסטי חסר תקדים בית החולים נערכים לעמוד באתגר הסעדת כלל החולים באוכל כשר לפסח ללא חשש הכנסת חמץ. ההסעדה תתבצע בכלים חד פעמים בכל ימות החג. הרב מאיר אינדיק, עוז יאיר ניר רוגר, עופר פישמן,הרב ישראל רוזנטל אב'ד, ד'ר אבי גולדברג ועוד

פורסם ב: 21/03/2021 14:46

עופר, אינדיק ועוז. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל
זאת בעקבות פסיקת בג'צ, והשנה גם מערכת ממוחשבת לבדיקת כשרות תרופות לפסח והטבלת כלי פסח. אומר רב בי'ח 'כרמל' הרב מאיר אינדיק: 'למרות הקורונה נעשה הכל כדי שכולם יוכלו להרגיש וליהנות מאווירת החג.השנה ערב חג הפסח יוצא ביום שבת ועל מנת להיות מוכנים בזמן, בית החולים 'כרמל' מקבוצת 'כללית' מוכשר ומוכן לחג החל מיום רביעי בשעות הצהרים במבצע לוגיסטי מורכב.

זאת תוך הקפדה על כל הנחיות של משרד הבריאות ההכשרה מסתיימת בשעות הבוקר המוקדמות, ומיד צוות מטבח בית החולים מסתער על המשימה של בישולי החג והבישולים השוטפים של בית החולים. רב בית החולים הרב מאיר אינדיק פונה לקהל המבקרים ו'אומר: 'אנו מבקשים ממבקרי בית החולים להימנע ככל האפשר מהכנסת חמץ החל מה- 24.3 ועד למוצאי החג שבת ה – 3.4 כולל'.


בבית החולים 'כרמל' יערכו סדר מרכזי מיוחד ומרגש במחלקת הקורנה. בנוסף לסדר מרכזי לבעלי תו ירוק. כל מאושפז יקבל מצה שמורה ליל הסדר בתרומת הרב שלום בוקט ע'י ארגון חב'ד. עוז יאיר המנהל הלוגיסטי של 'כרמל' מעדכן כי השנה נערכו עם כמות גדולה של ערכות סדר אישיות הכוללות את כל סימני החג לכל מאושפז שיחפוץ בכך. הסדרים יערכו לפי כל כללי ומסורות ליל הסדר. ובמטבח בית החולים בניהולו של מנהל המטבח השף עופר פישמן מכינים צוות השפים והטבחים מאכלים מיוחדים ולפי כל המנהגים כדי לתת למאושפזים ובני המשפחות שלהם טעם מתוק של חג.

מאושפזים שיבקשו יוכלו להזמין דרך האחות האחראית יין לארבע כוסות חרוסת ומצות אליהם למחלקה. גם הגדות צבעוניות ויפות הופקו במיוחד והם יחולקו לכל מאושפז ואורח בבית החולים.

הרב מאיר אינדיק מעדכן כי בעקבות הנחיות משרד הבריאות בתקופה זו בית הכנסת של ביה'ח נפתח מחדש והכניסה מותרת לבעלי תו ירוק בלבד, כמו כן תפילות החג יערכו באודיטוריום של בית החולים על מנת להקל על ציבור המתפללים.

בתקופת הסגר הנהלת בית החולים ראתה הזדמנות לחדש ולשפץ את כניסת בית הכנסת על מנת להגביר את הנגשת כניסת בית הכנסת עבור האוכלוסיה הזקוקה לכך. בנוסף בימים אלו מתבצעים עבודות שידרוג לחשמל בית הכנסת והחלפת התאורה במקום לתאורת לדים מרהיבה. חיפוי קירות גבס, וגם ספריה תורנית חדשה תרומת הגבאי יונתן בן שמעון והמתפללים.

החל מיום רביעי לפני החג ועד לאחר הפסח יוצבו שלטי הסבר בכניסות בית החולים בשלוש שפות המבקשים מציבור המבקרים שלא להכניס אוכל וחמץ למתחם בית החולים על מנת לשמור על בית החולים כשר לפסח.

'בשערי הכניסה לבית החולים כרמל מקבוצת הכללית, יוצבו ארונות מיוחדים בהם יוכלו המבקרים להשאיר את החמץ ולאסוף אותו ביציאה', אומר מנהל הבטחון של כרמל ניר רוגר. על פי הנחיות בג'צ ניתן להכניס לבית החולים מזון מחוץ לבית החולים במערך הרפואה של בית החולים 'כרמל' ישחררו לביתם את החולים שיוכלו לחגוג את ליל הסדר בביתם, אולם גם עבור אלה שיאלצו להישאר בבית החולים לצורך אשפוז מכינים בבית החולים הכל כדי לאפשר למאושפזים להרגיש את טעם ואווירת החג.

במבצע לוגיסטי חסר תקדים בית החולים נערך לעמוד באתגר הסעדת כלל החולים באוכל כשר לפסח ללא חשש הכנסת חמץ. ההסעדה תתבצע בכלים חד"פ בכל ימות החג בעקבות פסיקת בג'צ' מעדכן עוז יאיר המנהל הלוגיסטי. השנה מטופלי בית החולים יופתעו גם מהמנות המיוחדות והטעימות במיוחד שמנהל המטבח השף עופר פישמן מכינים עבורם לליל הסדר.

כדי להכשיר את המטבח המרכזי ואת כל עשרות מטבחי המחלקות, יפשטו צוותים מתוגברים של משגיחי כשרות מומחים מטעם המחלקה לדת וכשרות של הכללית ויכשירו בקיטור ועל פי דרישות ההלכה את כל המטבחים. "גם עגלות החימום החדשות המספקות אוכל למחלקות עברו תהליך הכשרה מיוחד והם יהיו כשרות לפסח" מעדכן עוז יאיר מנהל המערך הלוגיסטי בכרמל. כמו כן מאושפזים שיבקשו כשרות מהודרת יוכלו להינות ממנות גלאט ומנות בד"ץ משודרגות מיוחדות שיגיעו אליהם למחלקות.


לקראת חג הפסח ערך הרב ישראל רוזנטל אב"ד בבית הדין הרבני בחיפה סיור מקיף בבית החולים, הרב התרשם עמוקות ממכלול שירותי הדת המוצעים למאושפזים ולבני משפחותיהם. במסגרת הסיור הרב רוזנטל עמד מקרוב על הכשרת מטבח בית החולים לפסח והביע סיפוק רב מרמת הכשרות במהלך השנה כמו גם על הטכנולוגיות החדשניות הביומטריות להבטחת בישול ישראל ובמיוחד לחג הפסח.

הרב הודה להנהלת הבית החולים על מבצע הטבלת הכלים ובירך את מנהל כרמל ד'ר אבי גולדברג ואת כלל המאושפזים והצוותים הרפואיים בשנים ארוכות של בריאות טובה.

לדברי הרב מנחם לפקיבקר הרב הראשי של 'כללית' 'רמת ואיכות הכשרות הם מהגורמים החשובים המביאים את היולדות מהמגזר הדתי חרדי להגיע כדי ללדת בבית החולים 'כרמל' שגם מוביל בכל תחום שרותי הדת והכשרות לאדם הדתי בעת אישפוזן בו.

לאחרונה נוסף חידוש משמח לרווחת המאושפזים. מנות בד'צ חמות בארוחת בוקר ובארוחת ערב כשכל המוצרים המוגשים הינן בכשרות בד'צ. שינוי זה שדרג את המנות הללו לרמה והאיכות הגבוהים ביותר , לדברי שף ומנהל מטבח בית החולים עופר פישמן .


משה אדלר מנהל תחום מגזר חרדי בחיפה ובצפון ב'כללית' מציין כי כדי לענות לשאלות מאושפזים והמתעניינים בכלל בנושא תרופות כדורים ותרופות חמץ, נחנך השנה שירות חדש של וואצאפ כשרות, שולחים את שם התרופה למספר 055-9982701 ומקבלים תשובה באופן מיידי.

בנוסף הוציא בית החולים 'כרמל' בשיתוף רב 'כללית' הרב מנחם לפקיבקר ובאישור הבד'צ של העדה החרדית, מדריך מודפס ומסודר של התרופות הכשרות לפסח. בנוסף יעמוד מוקד טלפוני מיוחד שיענה לשאלות ויתן הבהרות בנושא תרופות כשרות לפסח. המוקד יהיה זמין 24 שעות למעט שבתות וחגים בטלפון 2701*.

מוסיף הרב מאיר אינדיק :'בהזדמנות זו ברצוננו להודות ולהוקיר את פעילותו המסורה של הגבאי בן שמעון שבכל השנה הוא משקיע מאמץ רב בהחזקת המניין, בטיפול ודאגה למלווים ובמאושפזים שבאים לקבל את עזרתו במהלך השבת בבית הכנסת.הוא טורח ודואג מידי שבת לקידוש כיד המלך באווירה משפחתית'.

. בשנה החולפת הוקמה ביוזמתו של עוז יאיר מנהל הלוגיסטיקה פינת ישיבה ואכילה לטובת שומרי המסורת בה מוצבים מידי שבת מקרר וארון חימום כמו גם שולחנות וכסאות לרווחת המלווים.


עוד מעדכן הרב אינדיק : 'אנו נכנסים לשנה החמישית לפעילות המוצלחת של דירת אירוח 'אוהל מנחם' על ידי ארגון 'אור הכרמל' בראשות הרב יוסף ברדוגו. הדירה מיוחדת במינה והיא משמשת כמלונית המיועדת למלווי חולים בשבתות ובחגים. ולטובת הורי פגים ומקרים מיוחדים במהלך כל ימי השבוע .

בהזדמנות זו רב בית החולים הרב אינדיק מבקש להודות ולשבח את הרב יוסף ירט מנהל 'מפעל חסד' עמותה שבכל ימות השנה עוזרת למלווי חולים בחלוקת ארוחות חמות וכל צרכי הדת בצורה יוצאת מן הכלל. בשנה האחרונה העמותה הוסיפה לשירות מנות בשריות חמות בכשרות מהודרת לכל דורש עבור מלווי החולים גם בימים קשים אלו הרב ירט דואג ללא לאות עבור חולי הקרונה על מנת שירגשו בבית. גם עמותת "עזר מציון" חיפה בהנהלת הרב משה בארי החלו השנה בהפעלת עגלת קפה ומאפה מפנקת עבור מלווי החולים ובנוסף גם עגלת כריכים בכל לילה ליד חדר המיון וביתר המחלקות.

בימי הקורונה מתקיימת פעילות העגלות של עזר מציון בתוך מחלקת קורונה בנוסף למערך מתנדבים מסורים בעלי תו ירוק שנכנסים ועושים עבודת קודש בלשמח ולעודד את החולים במחלקות הקורונה.

פסח הוא חג של חירות ושמחה ואנחנו בבית החולים עושים ונעשה הכל, כדי לאפשר למאושפזים שלנו להרגיש וליהנות מטעם החג ככל שניתן, אומרים עוז יאיר ורב בית החולים הרב אינדיק. אנו קשובים ופתוחים לכל שאלה או בקשה בנושא הפסח. וציבור המבקרים והמאושפזים שלנו מוזמן לפנות אלינו, אנחנו כאן בשבילכם. אנו מאחלים לכל הבאים בשערי בית החולים ולכל בית ישראל חג פסח מלא בריאות ואושר מכל הלב'.

בתמונות
עוז יאיר השף פישמן ורב ביה"ח מאיר אינדיק
עוז יאיר מנהל המערך הלוגיסטי
מנהל מטבח כרמל השף עופר פישמן
רב כרמל הרב אינדיק בבית הכנסת של ביה"ח

קרדיט
צילומים אלי דדון
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי...
*   המנהלת האדמיניסטרטיבית של בי'ח 'מזור'...
*   ח'כ יואל רזבוזוב היה ראשון המבקרים...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים