השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות 'כללית'

על ד'ר דראושה חוסין מתמחה ברפואה דחופה ב'כרמל' ,ד'ר נג'ואן כיאל מנהל מוקד הלילה, ד'ר מוסא זובידאת,ד'ר ראיד חורי, רות ברוך.ד'ר רחל מנדל, ד'ר מרינה בר שי, מירב סבן, ענבר דותן, רמי פורת, ד'ר דליה קסנר

פורסם ב: 11/03/2021 00:20

ד'ר רחל מנדל וד'ר מרינה בר שי בתוכנית 'אמא עצבנית' ב'רדיו חיפה' לכבוד 'יום האישה'. צילום: דוברות 'כללית
מהמוקד לאישפוז בית.צוות מוקד הלילה של כללית שאבחן אצל מטופלת קשישה חיידק עמיד שמחייב טיפול בעירוי, יצר בעבורה פתרון יצירתי שחסך ממנה אישפוז בבית חולים, שהיה מסוכן בעבורה וממנו חששה ביותר.


למוקד הלילה של 'כללית' בחיפה הגיעה מטופלת בת 82 שסבלה מכאבי בטן תחתונה, מלווים בצריבה במתן שתן מזה כ-10 ימים. היא הופנתה לטיפולו של רופא המוקד, ד'ר דראושה חוסין אשר מתמחה ברפואה דחופה בבי'ח כרמל.

מדיווח שלה ועיון בתיק הממוחשב של 'כללית', נמצא כי כבר קיבלה טיפול אנטיביוטי בכדורים, אך ללא הטבה. בבירור יסודי עלה שבדרכי השתן שלה התפתח חיידק עמיד לאנטיביוטיקה בטיפול פומי אשר רגיש רק לאנטיביוטיקה הניתנת בעירוי לוריד.

בהיותה מטופלת מבוגרת ובשל כך גם החשש לסיכון גבוה להידבקות בחיידקים עמידים בבית חולים ובנגיף הקורונה, הצוות לא היה נלהב לאשפז אותה לשם מתן העירוי וגם היא עצמה הביעה חשש גדול וביקשה להימנע מהפניה למיון ואשפוז בבי'ח.


ד"ר נג'ואן כיאל, מנהל מוקד הלילה, שהוא גם מנהל השלוחה להמשך טיפול (היל'ט) של 'כללית' בעכו, נרתם מיד להסדרת פתרון חלופי בעבורה. על אף שהיתה זו כבר שעת ערב מאוחרת, הוא פנה לד'ר מוסא זובידאת, המנהל המחוזי של היל"ט, שדאג מיד להסדיר למטופלת אישפוז בביתה.

במוקד ניתן עירוי אנטיביוטיקה ראשוני והוכנה כניסה לוריד לעירויים הבאים. לשמחתה, שבה המטופלת לביתה וכבר למחרת בבוקר הגיע אליה צוות 'כללית' והמשיך במתן הטיפול, כולל עירויי אנטיביוטיקה. לאורך חמשת ימי האישפוז נערכו ביקורי בית תכופים, לחולה ומשפחתה ניתנו פרטי התקשרות 24-7 עם צוות המשך טיפול של כללית, בכל עת שנדרשה עזרה או התייעצות.

לאחר שחלה הטבה משמעותית במצבה, סיכמה המטופלת את החוויה בהבעת הוקרה על השירות:'"אני לא זוכרת שירות כה מקצועי, אדיב ואיכותי, כשכל הצוות נרתם ובשעות מאוחרות של הלילה לסיוע. זכיתי לטיפול מקצועי ולשירות טוב ביותר, כשאני מרגישה יותר בטוחה לקבל טיפול בבית, ללא חשש להדבקות, במיטתי הנוחה ובאווירה יותר חמה ונעימה, אך בו בזמן מלווה בצמידות ע"י צוות מקצועי ביותר'.

ד'ר כיאל מציין שמקרה זה משקף את היתרון הגדול של המוקד הייחודי של כללית בחיפה שבו ניתן לתת שירות איכותי ברצף טיפולי, תוך גיוס כלל הפתרונות הטיפוליים שיש לכללית להציע בהתאם לנדרש, אם בבית החולים שלה ואם בקהילה, כמו באירוע זה.

*****

מומחה עור של כללית: מחלימי קורונה רבים סובלים מנשירת שיער מאסיבית שמופיעה מספר חודשים לאחר ההחלמה. הבשורה המעודדת: זו תופעה חולפת ובדרך כלל השיער ישוב, יצמח ויתמלא.

לחדרו של ד'ר ראיד חורי, מומחה ברפואת עור ב'כללית' מחוז חיפה וגליל מערבי, הגיעה מטופלת כבת 50 מבוהלת לחלוטין. היא שלפה שקית ובה כמות גדולה משערה וסיפרה לרופא שזו הכמות שנשרה מראשה בסחרוק אחד. בבדיקה אכן נמצא כי יש קרחות משמעותיות על ראשה. הרופא שאל אם חלתה בקורונה והיא השיבה בחיוב אך לא הבינה מה הקשר, שכן החלימה כבר לפני כשלושה חודשים.

הרופא הסביר לה כי מדובר בתופעה בה פוגשים הרופאים יותר ויותר .אחת מתופעות הלוואי של הקורונה היא נשירת שיער משמעותית, תופעה שכיחה יותר בקרב נשים. הבשורה המנחמת היא שבדרך כלל יש צמיחה מחודשת לאחר זמן ולא בפגיעה בלתי הפיכה.

מסביר ד'ר חורי: אם למדנו משהו ממגיפת נגיף הקורונה, הרי זה לצפות לבלתי צפוי אולם דווקא לתופעה של נשירת שיער שמופיעה אצל מחלימי קורונה רבים ניתן לצפות והיא קשורה בחום הגבוה והממושך, שהינו אחד מהתסמינים הרבים מהם סובלים חולי הקורונה. הנשירה מופיעה רק מספר חודשים לאחר ההחלמה ועלולות להימשך שישה עד תשעה חודשים, לכן גם לא כל הסובלים ממנה קושרים אותה לכך שחלו בקורונה.

מדובר בתופעה שנקראת 'טלוגן אפלוביום' אשר מתרחשת באופן פתאומי ,השיער נושר בדרך כלל בכמויות גדולות, לעתים קרובות בזמן הברשת שיער או מקלחת.מצב זה קורה כאשר יותר שערות מהרגיל נכנסות לשלב הנשירה) טלוגן) של מחזור חיי צמיחת השיער בו זמנית.

הבשורה הטובה היא שכאשר הגורם לנשירת השיער נובע ממחלת חום, מחלה או לחץ, השיער נוטה לחזור לקדמותו בכוחות עצמו וזה רק עניין של זמן. רוב האנשים מדווחים על כך שהשיער שלהם חוזר למלואו הרגיל תוך שישה עד תשעה חודשים.

במחקר מקיף שערך צוות הסיעוד של כללית בחיפה וגליל מערבי, בהובלתה של רות ברוך מנהלת הסיעוד במחוז, על כ-1000 מחלימי קורונה, נמצא כי החולים סובלים עד 19 תסמינים לחולה, בממוצע 5 תסמינים וכי 74% ממשיכים לסבול ממספר רב של תסמינים, לעיתים אף כאלו שלא התמודדו עמם במהלך המחלה, לאורך זמן. מעל ל-40% דיווחו על פגיעה ביכולתם לשוב לתפקוד רגיל או מלא כבעבר. הנשירה היא אחד התסמינים הפחות צפויים שמצטרף לרשימה ארוכה של שיעול וקשיי נשימה, עייפות, בעיות נוירולוגיות, רגשיות ועוד.

****

לקראת יום האישה הבינלאומי התארחו ב'רדיו חיפה' מומחיות 'כללית: ד'ר רחל מנדל - מנהלת המרכז לבריאות האישה במרכז רפואי 'לין', ד'ר מרינה בר שי מנהלת המרפאה לבריאות הנפש מגדרית ומירב סבן מ'כללית רפואה משלימה' בתוכנית 'אמא עצבנית' בהנחיית ענבר דותן ב'רדיו חיפה'.

הן שוחחו על חיסון הקורונה, הריון ופוריות, החיסון נגד סרטן צוואר הרחם, מתי חשוב שהנערה תגיע לראשונה לרופא נשים ובכלל מתי חשוב להיבדק, דיכאון סביב הריון ולידה, פוריות, שינויים הורמונליים והיבטים נפשיים בגילאים השונים ואיך לא להיות אמא עצבנית וגם על שילוב של קריירה, זוגיות והורות. היה מעניין והגיעו המון שאלות ותגובות מהמאזינים, בעיקר המאזינות.


******


צוות מרכז חיסוני הקורונה של 'כללית' בקריית בריאות 'זבולון' זכה להפתעה משמחת ביום 'המילה הטובה'. מנכ'ל אורט קרחית ביאליק יחד עם מספר תלמידי בית הספר הגיעו עם מארזי עוגות כהוקרת תודה לצוותים המחסנים על התגייסותם למבצע חיסוני הקורונה המוצלח.


מחווה זו הינה ביטוי נוסף לקשר הרציף שבין בית הספר וזבולון, שניהם בקריית ביאליק, במהלכו נתנו גם חיסונים לתלמידים בני 16 ואילך ולצוות ההוראה.

רמי פורת מנכ'ל 'אורט' ביאליק, ציין בפני צוות זבולון כי כאשר פנה לתלמידי 'אורט' וביקש מי מהם ירצה להצטרף ולהודות לצוות זבולון היתה היענות מפתיעה של תלמידים שביקשו להצטרף והיה עליו לבחור מספר תלמידים, בשל מגבלת התו הסגול. הצוות הנרגש ב'זבולון' בראשותה של ד'ר דליה קסנר (בתמונה באדום) העניק בתמורה לתלמידים ולמנכ'ל אגרת תודה ויחד הנציחו את האירוע המיוחד שכולם מקווים שלא ישנה בעתיד תודות למבצע החיסונים היעיל.****
ערימת השיערות שנשרו ממטופלת שחלתה בקורונה. צילום: דוברות 'כללית'

ד'ר דראושה חוסין. צילום: דוברות 'כללית'

ד'ר ראיד חורי. צילום: דוברות 'כללית'

תלמידי אורט ביאליק הביאו מארזי עוגות לעובדי 'זבולון'. צילום: דוברות 'כללית'

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   משה עלמני בן 97 לא הרגיש טוב והגיע לרמב'ם...
*   מכשיר החייאה (דפיברילטור) חכם של מ.ד.א...
*   d

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים