תקופת הקורונה יצרה מהפך משמעותי בכמות המכירות של הנדל'ן וגם בתפיסת הישראלים בנושא הצורך הקיומי של קניית דירה. כתב: *ניר שמול

* ניר שמול, מנכ'ל חברת שניר, מתייחס לתופעה ומסביר כי 'ההחלטה לגבי רכישת דירה עברה שינוי. אם בעבר משפחות רבות חיו בשכירות ולא הזדרזו לרכוש דירה כיוון שהמתינו לתוכניות ממשלתיות שיסייעו להם בתהליך זה, בחודשים האחרונים הבינו שאין משילות ואין תוכניות ארוכות טווח בתחום הבינוי

פורסם ב: 02/03/2021 09:52

ניר שמול מנכ'ל חברת 'שניר'. צילום: תומר פדר
'לאורך כל השנים האחרונות למעט פרויקט מחיר למשתכן, לא הוכרזה דרך חדשה שמטרתה לסייע לזוגות צעירים לקנות את הדירה הראשונה שלהם.,או למשפחות עם ילדים לשפר את איכות החיים שלהם בדירה מרווחת יותר.

המשפחות הצעירות הבינו כי זו המציאות ואם לממשלה אין תוכניות אופרטיביות, הפתרון הוא לקחת את המושכות בידיים, לעשות מאמץ ולרכוש דירה למגורים. זאת אף על פי שמחיריהן של הדירות עלה בשנת 2020 ב-4% בממוצע'.

חודש דצמבר 2020 שבר שיא של 20 שנה בכמות הדירות שנמכרו ברחבי המדינה. רוכשי הדירות הם בעיקר אזרחים שהכנסתם לא נפגעה וביניהם עובדי מדינה ואחרים שעבדו מהבית. הם נותרו עם כספים פנויים בכל חודש כיוון שההוצאות המשפחתיות פחתו. זאת בשל העובדה שלא צריך לשלם על חוגים שלא מתקיימים, לא מוציאים כסף על מסעדות כי אי אפשר לצאת אליהם, גם לא למופעי תרבות ובעיקר לא נוסעים לחו'ל וכך חסכו כסף לא מועט.

תמונת מצב הקרקעות בישראל בפועל היא שכמות המכרזים שמפרסמת המדינה עבור מכירת קרקעות היא מועטה ביותר ואין כל פרופורציה בין הכמות של הקרקעות המוצעות במכרזים, לבין הצורך של האוכלוסייה החיה בישראל שגדלה בקצב מתמיד.

בנוסף לכך יזמים רבים קופצים על כל פיסת קרקע שמוצעת במכרז ולכן נמכרים כל הקרקעות במחירי שיא וכתוצאה מכך גם מחירי הדירות המוכנות יהיו גבוהים בהרבה מערכן הממוצע היום. כל מי שמתעניין בדירות יד ראשונה מקבלן יגלה כי לקוחות רבים מעדיפים לרכוש דירה חדשה מקבלן ובמחוז הצפון נמכרו בשנת 3,258-2020 דירות חדשות לעומת 2,500 ב-2019, ובמחוז חיפה נמכרו בשנת 4,908-2020 דירות לעומת 5,364 בשנת 2019.

הצפי הוא שמגמה זו תלך ותתחזק בשנת 2021 מכיוון שכמות התחלות הבנייה היא מועטה ולכן ההיצע של הדירות שנותר בידיהם של הקבלנים, הולך ומתמעט.לאור מגפת הקורונה קיימת מגמה כללית של רכישת דירות מרווחות כדי שיהיה הרבה יותר נוח ונעים לבני הבית לשהות יחד בימי הסגר.

המטרה היא שיהיה לכל אחד מהם את הספייס שלו, אופציה לחדר עבודה עבור ההורים שעובדים מהבית ועדיפות לדירת גן או לדירה עם מרפסת גדולה. הקבלנים מדווחים על התנפלות של הציבור וקנייה של דירות גן, דירות גג ודירות עם מרפסות גדולות, בכמות שלא נראתה אף פעם בעבר.לאור מגמה זו, קבלנים רבים שנמצאים בשלבים שונים של המיזם, ביצעו שינויים בתוכניות הבנייה ובהתאם לאפשרויות הוסיפו מרפסות, הגדילו את שטחן של המרפסות הקיימות והוסיפו מותרות כמו בריכת שחייה בחלק מהמרפסות.


משקיעים רבים רכשו גם הם השנה דירות חדשות כיוון שמס הרכישה ירד מ-8% ל-5% ובנוסף לכך צומצמה באופן משמעותי הרכישה של נכסים מעבר לים לאור המציאות החדשה.

לעומת זאת, בדירות יד שנייה יש התעוררות, בעלי נכסים רבים מוכרים את הדירה שלהם כדי לרכוש דירה גדולה יותר וכך לקוחות אחרים רוכשים את הדירות הללו. במקרים רבים הדירות הללו הן זולות יותר מהדירות החדשות. ההיצע של דירות יד שנייה הוא רחב מאד ואפשר למצוא דירות בגדלים שונים בכל שכונה ובכל עיר. היתרון בקטגוריה זו היא שיש אפשרות להפחתת העלויות כאשר המוכר חייב למכור את הדירה באופן מיידי, כדי לקדם את העיסקה השנייה שלו.
הדמיות פרויקט חברת 'שניר'. צילום: יח'צ

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור קצר ולעניין :
*   על זוגות שחיים יחד ללא נישואים. כתבה:...
*   לשכת עורכי הדין בראשותו של עו'ד אבי...
*   'רצים לזכרם', המירוץ המסורתי לזכר חללי...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים