צוות המחלקה הגריאטרית של בי'ח 'כרמל' מקבוצת 'כללית' דואג לאוכלוסייה המבוגרת ולקשישים. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון דובר בי'ח 'כרמל'

'מאמצים רבים ושיטות טיפול חדישות מבוצעים על מנת להעניק טיפול הכי טוב שאפשר לאוכלוסיה זאת לאורך כל השנה בכלל ובתקופת הקורונה בפרט.מנהלת המחלקה הגריאטרית ד'ר אירינה מלחובסקי על הגשות החדשות בטיפול

פורסם ב: 01/03/2021 09:02

צוות מחלקה גריאטרית ב'כרמל'. צילום: אלי דדון
אומרת ד'ר אירינה מלחובסקי: 'הקורונה מסכנת ופוגעת במיוחד באוכלוסיה המבוגרת והקשישה. במחלקה הגריאטרית של בית החולים 'כרמל' ת הפסוק 'והדרת פני זקן' מקבל משנה חשיבות ותוקף כי אנחנו פוגשים ומטפלים במאות אנשים ם קשישים לאורך כל השנה.בתקופת הקורונה נרשמה עלייה משמעותית בכמות הקשישים שטופלו אצלנו בהצלחה'.

אחד מיתרונות המחלקה הגריאטרית של 'כרמל' הוא הטיפול המקיף במטופל ובבני משפחתו בגישה הוליסטית כוללנית. העובדים נמצאים במבנה ההיסטורי של בית החולים, הראשון שהוקם לפני עשרות רבות של שנים ובו צוות רב מקצועי ומיומן בניהולה של ד'ר אירינה מלחובסקי ואחמד חמוד מנהל הסיעוד.

כולם עוסקים בטיפול במכלול הבעיות האופייניות לגיל הזיקנה:גופניות, נפשיות, קוגניטיביות וסוציאליות. צוות המחלקה כולל רופאים מומחים בגריאטריה, רופאים מתמחים, אחים ואחיות, פיזיותרפיסטית, מרפאה בעיסוק, עובדת סוציאלית ומזכירה, והם מתייחסים לכל מטופל ובני משפחתו בגישה המאפשרת להם להיות שותפים בקבלת ההחלטות ולבחור בדרך המותאמת להם לפתרון בעיות.

המחלקה נותנת מענה רציף וזמין, תוך מתן דגש על איזון תרופתי ועל החזרת המטופל לתיפקוד מירבי תוך שיפור איכות חייו והכל תחת קורת גג אחת במסגרת האשפוז.

לדברי ד'ר אירינה מלחובסקי מנהלת המחלקה 'הפסוק 'אל תשליכני בעת זיקנה' הוא המוטו במחלקה הגריאטרית. הקורונה ותופעותיה הפכו את העבודה למאתגרת יותר ואנחנו מרגישים מחויבות מיוחדת להירתמות של כל אחד ואחת מאתנו כדי לשפר את מצבם הפיזי, התיפקודי והקוגניטיבי של המאושפזים אצלנו, תוך שמירה קפדנית על בריאותם.

המחלקה שלנו היא מיוחדת במינה ואנו גאים להיות חלק ממנה. הצוות שלנו נרתם כולו להעניק טיפול כוללני למטופלים, לתת מענה עד הפרטים הקטנים לכל צרכיהם ותמיכה מרבית בני משפחותיהם. אנו מקבלים אנשים מכל המחלקות לצורך המשך טיפול, התאוששות ואיזון כוללני .

הטיפול כולל תמיכה של צוות רב מקצועי כל אחד בתחומו. אנו מודעים למצוקת המיטות במחלקות הפנימיות ובמחלקה לרפואה דחופה ונרתמים לסייע.

מחלקת גריאטריה קולטת מטופלים מחלימים ממחלקות הקורונה והצוות מטפל במסירות רבה על מנת לשפר את מצבם. אנו עושים כל מה שניתן על מנת להחזירם למצב התפקודי, הפיזי והמנטלי הטוב ביותר.אנו גאים להיות מובילים במקצוע שלנו ושמחים להעניק טיפול מיטבי ומרבי לאוכלוסייה הקשישה ומענה למשפחותיהם', מסכמת ד'ר מלחובסקי.

ד'ר שני ברוש סגנית מנהל בית חולים 'כרמל' מוסיפה: 'למחלקה הגריאטרית יש צביון ייחודי והצוות הרב מקצועי בה מביא לידי ביטוי, חרף כל הקשיים, את תפיסת המטופל במרכז. כולם פועלים ברגישות ובמקצועיות ומגלים יצירתיות רבה במתן מענה הולם ומותאם אישית לכל מטופל'.

אחמד חמוד האח האחראי של המחלקה עובד בבית החולים במסירות רבה מזה 21 שנים והוא מנהל הסיעוד במחלקה הגריאטרית משנת 2010. לדבריו 'אני מאמין במקצועיות ללא פשרות, תוך שימוש ושמירה על מתן טיפול תואם לכל חולה, על מנת לאזן אותו ולהחזירו לסביבתו הטבעית.

לפני כל דבר, אנו מחלקה שמטפלת באנשים ולכן צריכים להיות אנושיים, אדיבים וסבלנים, לא רק עם המטופלים אלא עם בני משפחותיהם. הצוות של המחלקה עובד קשה סביב השעון, אבל לרגע לא שוכח שמדובר בבני אדם .
בעייני, ללא ספק, מה שמייחד את מחלקת גריאטריה הוא החומר האנושי שממנו היא בנויה'.

ד'ר אפרת גיל הגריאטרית המרחבית אומרת : 'אחד היתרונות הבולטים של המחלקה הגריאטרית ב'כרמל' הוא הקשר ההדוק עם היחידה הגריאטרית במחוז חיפה וגליל מערבי. שיתוף הפעולה בין המחלקה והיחידה משפר את רצף הטיפול שהוא דו כיווני, מטופלי המרפאות הגריאטריות (בפריסה רחבה במחוז) הזקוקים לבירור וטיפול במחלקה זוכים למענה תוך העברת מידע ישירה בין הרופאים הגריאטריים במרפאות לצוות המחלקה, ומטופלים המשתחררים מהמחלקה וזקוקים להמשך מעקב גריאטר בקהילה, מופנים ישירות על ידי צוות המחלקה לביקורת במרפאה.

בהקשר זה חשוב להזכיר פרויקט ייחודי, במסגרתו מאושפזי המחלקה הלוקים בדמנציה מתקדמת ומשוחררים לבתיהם, זוכים לביקור בית יזום של צוות היחידה הגריאטרית בסמוך לשחרורם'.

היטיבה לתאר את התחושה במחלקה משפחת אחת המטופלות שכתבה מכתב תודה למחלקה וכך כתבה: 'תודה ענקית ומיוחדת על הטיפול המסור והנאמן, על האכפתיות ועל הנשמה ששמתם בטיפול ובליווי המיוחד את אימנו היקרה'.


השבוע, הודתה גם הנהלת בית החולים לצוותי המחלקה על פועלם הרב ועל עשייתם הרבה והמוצלחת לאורך השנה כולה.מנהל הסיעוד של המחלקה אחמד חמוד
הנהלת כרמל ביה"ח אומרת תודה לצוות המחלקה הגריאטרית
ד"ר מלחובסקי והאח אחמד ליד מיטת מטופלת
קרדיט צילום – צילום אלי דדון
ד'ר אירנה מלחובסקי מנהלת המחלקה הגריאטרית ב'כרמל'. צילום: אלי דדון

אחמד חמודי מנהל הסיעוד במחלקה הגריאטרית בבי'ח 'כרמל'. צילום: אלי דדון

ליד מיטת החולה. צילום: אלי דדון

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   פרופ' עודד נחליאלי, מומחה בעל שם עולמי...
*   איימן עבוד (40) חזר מהגיהנום לחיים לאחר...
*   צוות העבודה הסוציאלית של 'כללית' בחיפה...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים