פנינה בלייר, המנהלת האמנותית של פסטיבל הסרטים הבינלאומי חיפה, פורשת מתפקידה. כתבה: רונית קיטאי. צילום: גלית רוזן

לא להאמין אך חלפו 43 שנים בהן עסקה פנינה בלייר בקידום אמנות הקולנוע בעיר חיפה. 19 שנים מהן היתה גם מנהלת 'סינמטק' חיפה ו-33 שנה מנהלת אמנותית של פסטיבל הסרטים חיפה. ירון שמיר נבחר כמ'מ

פורסם ב: 17/02/2021 15:01

פנינה בלייר. צילום: גלית רוזן
ירון שמיר נבחר כמ'מ המנהל האמנותי של הפסטיבל ומ'מ מנהל 'סינמטק' חיפה.

כאות הוקרה על תרומתה, רבת השנים, מונתה פנינה בלייר לנשיאת כבוד של הפסטיבל, ע'י דירקטוריון אתו'ס (החברה העירונית המפיקה את הפסטיבל). בנוסף לכך פנינה תשמש ככאוצרת מסגרת 'במבט אישי' וכיועצת לקשרים בינלאומיים ולאירועי תעשיית הקולנוע.

פנינה בלייר נחשבת כאחת מהדמויות המשפיעות בתעשיית הקולנוע הישראלית ומאז שנת 1988 היא שימשה כמנהלת האמנותית של פסטיבל הסרטים הבינלאומי חיפה. במהלך השנים היא הובילה, בנתה, קידמה והפכה אותו מפסטיבל קטן בן 30 סרטים לפסטיבל בינלאומי גדול, מוכר ומוערך, החושף מדי שנה, תכנית אמנותית איכותית של קרוב ל- 200 סרטים חדשים זוכי פרסים מכל רחבי העולם, מארח את יוצריו ומקיים כנסים ומפגשים בינלאומיים לקידום הקולנוע הישראלי בעולם.

בלייר הייתה אחראית במסגרת תפקידה, על יוזמות, השקות וליווי של אירועי תעשיית הקולנוע והטלוויזיה, ותחרויות הקולנוע הישראלי והבינ"ל, על גיוס כספים, מענקי הפקה ופרסים לזוכים.

היא יזמה שיתופי פעולה בינלאומיים מקצועיים, בין השאר, עם האיחוד האירופי 'סינמה וטלוויזיה אירופה', השקת מסגרת 'שכנים'(94) והבאת אורחים מעולם הקולנוע הערבי במצרים תוניס ומרוקו, לראשונה בישראל, השקת "יום הקולנוע הפלסטיני" (2006), שתוף פעולה עם 'צ'ינצ'יטה –סינמה איטליה' המוסד הרשמי לקידום קולנוע איטלקי ברומא ועוד רבים. בלייר הייתה אמונה גם על גיוס אורחים ושופטים, נציגי תעשיית הקולנוע הבינלאומי, ביניהם שחקנים ובמאים ידועים, מנהלי פסטיבלים, מנהלי חברות הפקה והפצה בעולם.

פנינה בלייר הנמנית על חברי אקדמיה האירופית לקולנוע והאקדמיה הישראלית לקולנוע, כיהנה כשופטת וכאוצרת תוכניות קולנוע בפסטיבלים בינלאומיים. על חזונה ופועלה לקידום פלורליזם ודו קיום, וקידום הקולנוע הישראלי בארץ ובעולם זיכו אותה בפרסים ובעיטורים יוקרתיים רבים, ביניהם: פרס תא מבקרי הקולנוע בישראל (2004), פרס רוברטו רוסליני, שהוענק לה ע"י השחקנית איזבלה רוסליני בטקס רשמי באי מאיורי באיטליה (2006), אות "אבירת מסדר האמנויות והספרות הצרפתי" (2018) ועוד. ב-2013 נבחרה בלייר, כאחת מעשר הדמויות המשפיעות בקולנוע הישראלי, בגיליון 100 הדמויות המשפיעות בתרבות הישראלית, שפירסם עיתון 'הארץ'.

עם ההכרזה על פרישתה הודתה פנינה בלייר: 'תודה על הזכות הנפלאה שניתנה לי לעסוק בתפקיד שהוא גם תחביב וגם אהבה ותשוקה. תודה מיוחדת לראש העיר היוצא, יונה יהב, שתמך בי ובפסטיבל בנאמנות, לאורך כל הדרך. למנהליי בעבר ובהווה ובעיקר למנכ'ל אתו'ס, יגאל זאבי, שהיה אוזן קשבת ואיפשר לי חופש יצירה.

,לראש העיר חיפה ד'ר עינת קליש רותם ולצוות היקר והנאמן שלי, שבלעדיו השתיל הרך הזה, לא יכול היה לצמוח לעץ תמיר ונושא פירות שהוא פסטיבל הסרטים הבינלאומי חיפה. מקווה כי תרמתי מניסיוני קשרי וכישורי, לקידום תחום הקולנוע בעיר חיפה וקידום מוניטין העיר בעולם, באמצעות פסטיבל הסרטים הבינלאומי חיפה'.

ירון שמיר אשר מונה כמ'מ המנהל האמנותי של פסטיבל הסרטים חיפה שימש במשך שנים רבות כיד ימינה של פנינה בלייר בפסטיבל. ירון מרצה לקולנוע, מילא במהלך השנים, מגוון תפקידים בפסטיבל והוא אחד מאוצריו הבכירים. ירון השתתף בניהול הפסטיבל ה-35, ובמקביל החל לנהל בפועל את סינמטק חיפה. הוא ניהל בפועל את פסטיבל הסרטים ה-36 אשר התקיים בסוכות 2020 במתכונת ONLINE וזכה להצלחה רבה. הוא ישמש כמ'מ המנהל האמנותי בנוסף לתפקידו כמ'מ מנהל סינמטק חיפה . ירון שמיר יפעל להרחיב ולהעמיק את שיתוף הפעולה בין שני הגופים לטובת הנגשת מיטב היצירה הקולנועית בארץ ובעולם לאוהבי הקולנוע בחיפה ובכל רחבי הארץ, במהלך כל השנה.

מנכ'ל אתו'ס יגאל זאבי : 'פנינה בלייר היא הרבה יותר מאשר רק מנהלת אמנותית של פסטיבל הסרטים. פנינה עיצבה את אופיו ונשמתו של הפסטיבל בדמותה וברוחה והפכה אותו להיות פסטיבל איכותי, מסקרן ומוערך בארץ ובעולם. לבקשתנו, הסכימה פנינה להמשיך ולתרום מקשריה הענפים בעולם ובארץ לטובת הפסטיבל גם בהמשך, לקראת הפסטיבל ה-37, אשר ייערך כמידי שנה בסוכות בחיפה. אני מבקש להודות לפנינה על תרומתה עד כה, לאחל לה בריאות והמשך הצלחה ותרומה לנו בחיפה, ולירון שמיר – ברכות והצלחה בהמשך שמירה ופיתוחו של הפסטיבל'.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור קצר ולעניין :
*   על זוגות שחיים יחד ללא נישואים. כתבה:...
*   לשכת עורכי הדין בראשותו של עו'ד אבי...
*   'רצים לזכרם', המירוץ המסורתי לזכר חללי...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים