המרכז הרפואי רמב'ם חנך מרפאה למעקב הריון אחר תאומים זהים. כתבה: רונית קיטאי. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם.

פרופ' רון בלוססקי וד'ר דנה ויטנר על הצורך במעקב ייחודי אחר התפחות העוברים וניטור שלבי ההריון השונים כי זה אינו דומה להריון רגיל

פורסם ב: 09/02/2021 13:03

צילום: הקריה הרפואית רמב'ם
הריון לתאומים הוא אחד הדברים המרגשים והמיוחדים שיש, אך בד בבד מצריך מעקב ייעודי של מומחים אחר התפתחות העוברים ושלבי ההיריון השונים באופן שאינו דומה להריון רגיל.

בשנים האחרונות יותר ויותר נשים נושאות הריונות מרובי עוברים בשל ריבוי טיפולי הפוריות בישראל, אך הריון תאומים זהים נותר מצב לא נפוץ יחסית, ומתרחש אחת ל-250 הריונות באופן ספונטני.

מרפאה חדשה אשר נחנכה לאחרונה ברמב'ם, מאפשרת לנשים הנושאות הריון תאומים זהים, לבצע את כל הבדיקות הייחודיות שהריון זה מצריך, במקום אחד.


מסביר פרופ' רון בלוססקי מנהל יחידת אולטרסאונד (US) מיילדותי - גינקולוגי ברמב'ם: 'הריונות תאומים זהים (מונוכוריאלים), מתרחשים כאשר העוברים נוצרים מביצית אחת מופרית שנחלקה לשניים. תאומים כאלה חולקים בדרך כלל שליה אחת ונושאים מטען גנטי זהה לחלוטין. ההריונות הללו מתרחשים באופן ספונטני, ללא קשר לתורשה או טיפולי פוריות, כאשר מצב זה מוגדר כהריון בסיכון, כמו כל הריון תאומים, אך עם סבירות גבוהה יותר לסיבוכים, עד 20-25% בשל אופיו של ההיריון'.

כאמור הריון תאומים זהים מצריך מעקב ייחודי אחר התפתחות העוברים וניטור שלבי ההיריון השונים באופן שאינו דומה להריון רגיל. ישנם רופאים המתמחים במעקב וניטור הריונות תאומים. ", מציין פרופ' בלוססקי, "ברמב"ם פועלים מיטב המומחים אשר התאגדו למרפאה ייעודית לטובת הנושא ומאפשרים לנשים הנושאות הריון כזה לקבל את כל שירותי המעקב תחת קורת גג אחת. זה אחד היתרונות הברורים שלנו כמרכז רפואי גדול המאפשר ראייה אבחנתית וטיפולית רחבה".

צוות המרפאה החדשה מורכב ממומחי יחידת אולטרסאונד מיילדותי בראשותו של פרופ' בלוססקי, מומחי מרפאת הריון בסיכון בניהולה של דר' דנה ויטנר ומומחים נוספים ממערך ההיריון והלידה של רמב"ם.

בין שירותי מרפאת התאומים של רמב'ם ניתן למצוא מעקב סונוגרפי אחר שלבי ההיריון השונים, מעקב וייעוץ מרפאת הריון בסיכון, וכן – בדיקות שקיפות עורפית, סקירת מערכות מוקדמת, שניה ושלישית ובדיקות מי שפיר, בכפוף למתן התחייבות מקופות החולים השונות. אחת הבדיקות העיקריות המבוצעות במרפאה החדשה, היא בדיקה של זרימה בכלי הדם של העוברים והשליה, אחת לשבועיים, החל מהשבוע ה-16, לזיהוי סיבוכים אפשריים בשלבים מוקדמים.

"רמב'ם מבינים שלא כל הריון דומה למשנהו וישנם מצבים המצריכים ראייה ייחודית. אני קורא לנשים העתידות ללדת תאומים זהים ליצור איתנו קשר ולקבל את ליווי ההיריון שמתאים לצרכיהן'.

לקביעת תור ופרטים נוספים יש ליצור קשר בטלפון 04-777-1536

או בדוא"ל:
i_rozen@rmc.gov.il

(דגנית קניג)
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי...
*   המנהלת האדמיניסטרטיבית של בי'ח 'מזור'...
*   ח'כ יואל רזבוזוב היה ראשון המבקרים...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים