מרפאה חדשה ברמב'ם מסייעת לנערות הפעילות מינית. צילום: הקריה הרפואית רמב'ם

המרפאה שהוקמה לאחרונה ברמב'ם נותנת מענה לצעירות עד גיל 25, ומעניקה שירות רפואי ושירות פסיכו- סוציאלי מקיף

פורסם ב: 07/02/2021 14:27

8.4% מהפונות לוועדות להפסקת הריון הינן נערות עד גיל 19, כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מהשנים האחרונות. תמונת המצב הזו גרמה למשרד הבריאות לפנות למספר בתי חולים בבקשה להקים מרפאות לקידום בריאות מינית, עבור נערות ונשים צעירות, במטרה למגר את התופעה. רמב'ם נענה לפניה ומרפאת נערות נחנכה לאחרונה בבית החולים, היחידה באזור הצפון ואחת משלוש מרפאות המשתתפות בפיילוט ברחבי הארץ.

מסבירה טדפלץ' טקלה, עובדת סוציאלית במרפאה החדשה:'לצערי אני נתקלת בנשים צעירות רבות ואף נערות, הנכנסות להריונות לא רצויים.בין הצעירות שפגשתי במסגרת הוועדה להפסקת הריון הייתה נערה בת 14, אך לא מעט נערות מעט יותר מבוגרות וגם נשים צעירות שפשוט קיבלו החלטות לא נכונות ומשלמות מחיר לא פשוט. יש גם כאלה שחוזרות שוב ושוב בגלל חוסר הבנה, ידיעה, היעדר כלים להתמודדות או נסיבות חיים שלא מאפשרות להן מוצא מהמעגל הזה. אנחנו פה עבור כולן'.

אומרת ד'ר אנה פטרוסב רופאה בכירה במערך הנשים והיולדות ברמבם, הנמנית על צוות המרפאה החדשה: 'הבנות הפונות שמגיעות אלינו מבינות שהן באו למקום מבטחים.אנחנו מעודדים שיח פתוח מבלי לעורר תחושת בושה ואשמה. המטופלות שלנו מקבלות בדיקה גניקולוגית, ייעוץ רפואי ופסיכו-חינוכי המותאם לכל אחת ואחת מהן והתאמת אמצעי מניעה שונים, ללא עלות וללא צורך בהפניה. המרפאה מציעה גם ייעוץ ותמיכה רגשית על ידי העו"סית שלנו, תוך כדי הנגשה תרבותית לאוכלוסיות הסיכון והבנה שמדובר בנערות ונשים שזקוקות לתמיכה, הכלה ובעיקר הכוונה'.

הגיל הממוצע לתחילת קיום יחסי מין בישראל הוא 15, שלב בהתבגרות המתאפיין גם בשינויים רבים ומהירים אצל בני נוער, לרבות ההתפתחות המיניות ועליה בעוררות המינית, לצד הרצון להתנסות במיניות אירוטית.'מיניות היא דבר טבעי וזכות בסיסית לכל אדם', אומרת טקלה ומוסיפה: 'יש גם צורך ביישום גבולות, חוקים וכללים, שכן להתנסות הזו יש השלכות. במקרים שבהם בני הנוער מתחילים כבר להתנסות מינית, יש חשיבות גדולה לעודד אותם לקבל מידע אמין על שימוש באמצעי מניעה וקיום יחסי מין מוגן.

אנחנו מנסים לא להגיע לשלב שבו אנחנו פוגשים את הנערות והנשים הצעירות בוועדות הפסקות הריון ולהעניק להן את הכלים והידע להימנע מהריונות לא רצויים, עם דגש על אוכלוסיות מסוימות בהן התופעה נפוצה יותר. הסיבות מגוונות ,בין אם קבלת החלטות לא נכונה לגבי השימוש באמצעי מניעה, אם בכלל, כמו הבחירה בקונדום על פני גלולות או שילוב שלהם, ושימוש לא נכון בו זו סיבה נפוצה מאוד בקרב נערות שלא מעוניינות להכניס הורמונים לגופן.

יש גם לא מעט חוסר ידע, מיתוסים ובורות לגבי הנושא ובעיקר העובדה שלנערות הללו, שמתביישות ולא רוצות לשתף במה שהן עושות, אין כתובת לשאול שאלות ולהתייעץ. אנחנו הופכים להיות הכתובת הזו", היא מסכמת ומבהירה : הפונות אלינו לא רשומות. אנחנו מכבדים את הרגישות שקיימת פה ומאפשרים להן לבוא אלינו ללא חשש'.

נערות ונשים צעירות המעוניינות בשירותי מרפאת הנערות ברמב'ם, יכולות לתאם תור באמצעות דוא'ל:

t_takale@rambam.health.gov.il

שירותי המרפאה כוללים:

1. בדיקה גניקולוגית והתאמת אמצעי מניעה עבור נערות וצעירות עד גיל 25
2. התקן תוך רחמי –מגיל 18 וגלולות למניעת הריון ללא עלות וללא צורך בהפניה.
3. בדיקה רפואית חוזרת לאחר התקנת התקן תוך רחמי.
4. יעוץ ותמיכה רגשית על ידי עו"ס.

(דגנית קניג)
צוות מרפאת הנערות ד'ר אנה פטרוסב ועובדת סוציאלית טדפלץ טקל. צילום: הקריה הרפואית רמב'ם

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   פרוייקט מיוחד ליום הזכרון לחללי מערכות...
*   זהירות נחש! עם העלייה בטמפרטורות ותחילת...
*   פרופ' עודד נחליאלי, מומחה בעל שם עולמי...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים