'הקריטריון האולטימטיבי לדמוקרטיה היא העברת כוח בדרכי שלום'. בוגרות ובוגרים של אוניברסיטת תל אביב באירוע שהתקיים ב-ZOOM

השלכות על העולם ועל ישראל בקשר לתוצאות הבחירות לנשיאות בארה'ב ועוד

פורסם ב: 13/01/2021 11:58

אודי זומר. צילום מסך זום
74.2 מיליון בוחרות ובוחרים הצביעו לטראמפ. נשיא שרבים מהמסרים שלו במהלך כל שנות כהונתו היו ברוח דומה. ולא פחות מזה, גם רבים מהפוליטיקאים הרפובליקנים עד הרגע הזה לא ממהרים להרחיק את עצמם מטראמפ.

רבים רואים בביידן מעין אביר על סוס לבן שיביא למעין תיקון עולם לאחר 4 שנות טראמפ. ראינו דוגמאות לכך לאורך ההיסטוריה בהן מגפות כדוגמת הדבר, חוללו שינויים דרמטיים'.

הכל עניין של טיימינג: על רקע ההכנות להשבעת נשיא ארצות הברית הנכנס, ובשעות בהן עסק הקונגרס בהליכי ההדחה של טראמפ, ערך ארגון בוגרות ובוגרי אוניברסיטת תל אביב בראשותה של סיגלית בן חיון אירוע שתוכנן עוד קודם לכן, שעסק בתוצאות הבחירות לנשיאות, לסנאט ולקונגרס בארה'ב, והשלכותיהן על העולם ועל ישראל.

באירוע המקוון השתתפו הפעם בוגרות ובוגרים מעוררי השראה שבחרו באקדמיה כדרך חיים ונשארו באוניברסיטת תל אביב, גם אחרי שסיימו את ימי הדשא.

ד'ר אודי זומר ראש המרכז לחקר ארה'ב באוניברסיטת תל אביב בשיתוף תוכנית פולברייט, בוגר ביה'ס לפסיכולוגיה בפקולטה למדעי החברה באוניברסיטת תל אביב, פרופ' מירי שפר מוסנזון ראש ביה'ס להיסטוריה באוניברסיטת תל אביב, בוגרת ביה"ס להיסטוריה באוניברסיטת תל אביב וד'ר ליאורה הנדלמן-בעבור ראש מרכז אליאנס ללימודים איראניים באוניברסיטת תל אביב, בוגרת הפקולטות למדעי החברה ומדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב.

את האירוע הנחו שני אנשי תקשורת בולטים ובוגרי האוניברסיטה , העוסקים באקטואליה ובמתרחש בארצות הברית ביום-יום, טל שניידר כתבת פוליטית ומדינית, זמן ישראל, בוגרת הפקולטה למשפטים, אוניברסיטת תל אביב ואורי פסובסקי פרשן בכיר 'גלובס', בוגר ביה"ס להיסטוריה, ביה'ס לתרבות והפקולטה לניהול, אוניברסיטת תל אביב.

בין מאות הבוגרות והבוגרים שצפו: מיקי קני מנכ'ל 'איסטרוניקס' , ערן אליצור מנכ'ל 'אייקומד' , השופטת דניאלה שירזלי, זאב קירשנבוים יו'ר ומנכ'ל ACS, גדעון רייס מנכ"ל 'ביתן- ספארק' , ג'רי מנדל מנכ'ל 'גליל קפיטל מימון בע'מ' , פרופ' יוסף קלפטר נשיא האוניברסיטה לשעבר ורעייתו פרחיה ואחרים.

הפאנל דן בשאלות מורכבות וגדולות : איך אמריקה תתאושש מן המשבר שפקד בסוף השבוע את גבעת הקפיטול, מה מלמדים אירועי השבוע על הדמוקרטיה בארצות הברית, ועל השבר הדמוקרטי בעולם, האם ביידן יהיה מסוגל לגשר על הפערים בחברה האמריקנית, מהן ההשלכות של הפגיעה בחופש הביטוי ומהם גבולות חופש הביטוי, איך סיום הכהונה של טראמפ והנזק המטורף במעמדו ישפיע על יחסי ארה"ב-ישראל, מה חושבת אירן, והאם זו תקופה היסטורית?


פרופ' מירי שפר מוסנזון : 'במזרח התיכון ובראשם ארדואן אומרים לארצות הברית היום בציניות "אמרנו לכם": התדמית שהקרנתם כלפי חוץ כשומרי הדמוקרטיה, אפילו אתם לא יכולים להגיד לנו עכשיו כיצד להתנהג. חיכוך ידיים דומה מתרחש גם במוסקבה. וגם הנשיא האירני.

כהיסטוריונית אני יכולה לומר שכאשר ישנה תחושת כאוס של אובדן מצפן, אנשים עושים דברים שלא היו עושים בסיטואציות אחרות. ראינו דוגמאות לכך לאורך ההיסטוריה בהן מגפות כדוגמת הדבר, חוללו שינויים דרמטיים'.

ד"ר אודי זומר : 'במידה וטראמפ יודח, זו תהיה הפעם הראשונה בהיסטוריה האמריקאית שנשיא יודח פעמיים'. הקריטריון האולטימטיבי לדמוקרטיה הוא העברת כוח בדרכי שלום. הרעיון שמפלגה שהפסידה בבחירות מעבירה את המושכות למפלגה המנצחת בדרכי שלום מהווה אבן יסוד במערכת דמוקרטית באשר היא. האירועים האלימים בגבעת הקפיטול בשבוע שעבר חותרים תחת היסודות הללו.

בנוסף לכך, אחד הקריטריונים הבסיסיים בחוקה האמריקאית הוא עיקרון הפרדת הרשויות שמטרתו למנוע ריכוז כוח יתר וניצול לרעה של אותו כוח. העובדה שראש הרשות המבצעת הביא להפסקת הליך חוקתי יסודי שעומד בליבת הפעילות של הרשות המחוקקת, ובאופן אלים, חותרת גם תחת העיקרון היסודי הזה.

ועם זאת, 74.2 מיליון בוחרות ובוחרים הצביעו לטראמפ. נשיא שרבים מהמסרים שלו במהלך כל שנות כהונתו היו ברוח דומה. ולא פחות מזה, גם רבים מהפוליטיקאים הרפובליקנים עד הרגע הזה לא ממהרים להרחיק את עצמם מטראמפ.

אחת ההשפעות הבולטות ביותר של הקורונה על הפוליטיקה האמריקאית נובעת מהיקפי ההצבעה חסרי התקדים במעטפות. זה אפשר, למרות הנסיבות הקשות של מגיפה עולמית, למספר חסר תקדים של בוחרות ובוחרים להצביע. מעבר לזה, רבים מאותם מצביעים היו דמוקרטים. וזה גם מה
שנתן הרבה מהנופך הדרמטי של יום הבחירות והימים שלאחריו, כאשר הקולות הנספרים מהמעטפות היו מאזורים עירוניים שהם לרוב מעוזים דמוקרטים.

הסכמי אברהם הם שינוי פרדיגמטי במציאות המזרח תיכונית. שינוי שלאורו מדיניות החוץ האמריקאית במזרח התיכון תצטרך להתעדכן. ראשית, בניגוד לשנות ה 90 והמציאות הבילטרלית שמחלקת המדינה האמריקאית דגלה בה אז, מדובר במציאות מולטילטרלית, שמשפיעה על מערכת הבריתות האזוריות, ציריי הכוח, וההתמודדות עם אירן. שנית, הפלסטינאים, שהתפיסה הייתה שעד שלא תהיה התקדמות מולם לא תהיה התקדמות עם כל גורם אחר במזרח התיכון, כבר לא באותו סטטוס. מעמדם השתנה בצורה יסודית מרגע שהתבססה המגמה על פיה ישראל וגורמים אזוריים מתקרבים גם ללא התנאי המקדים של התקדמות להסדר עם הפלסטינאים".


ד"ר ליאורה הנדלמן-בעבור :'מנקודת המבט של איראן ומדינות נוספות במזה"ת, הממשל האמריקאי שנוהג מזה שנים להטיף להן מוסר בנושאים של זכויות אדם, מצוי בשפל כאשר מתגלה היחס שלו כלפי אזרחים אמריקאים (כמו פרשת ג'ורג' פלויד).

בעקבות תוצאות הבחירות בארה'ב, דומה שבאיראן התחושה הכללית היא של הקלה. לצד התבטאויות אנטי-אמריקניות שכבר הורגלנו בהן, יש ציפייה דרוכה לקראת הבאות. במיוחד למהלך שבמסגרתו יוסרו הסנקציות שהוטלו עליה מאז נסיגת טראמפ מההסכם ב-2018.

באיראן גם צפויות להתקיים בחירות לנשיאות בקיץ ויש לחץ גדול להביא את וושינגטון לביטול ההגבלות, או לפחות חלקן, עד אז. מעבר לכך, קיימת מגמה עולמית שבה מאזן הכוחות משתנה ואתו גם הלכי רוח שמשוועים למנהיגים "חזקים" מסוג מסוים. ביידן הוא פוליטיקאי בעל וותק רב בקונגרס, ויש ציפיות רבות ממנו.
רבים רואים בו מעין אביר על סוס לבן שיביא למעין תיקון עולם לאחר ארבע שנות טראמפ'.
מרים שפר וליאורה הנדלמן .צילום מסך זום

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור מפגשים :
*   ראש העיר יקנעם סימון אלפסי העניק לאלוף...
*   בכירי עמותת 'שניר' ערכו אתמול בערב...
*   לראשונה בישראל ובעולם הוקמה זירת...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים