ח'כ עו'ד משה ארבל (ש'ס) בכנס מחקרי במכללה האקדמית צפת תחת הכותרת 'האומנם חרדים מקורונה?'

בדבריו לפני הנוכחים בכנס אמר ח'כ עו'ד משה ארבל: 'גם בתקופה הזו, למרות האתגרים, ישנה הזדמנות מופלאה לחבר בין קהילות. נפלא לשמוע שאדם ממרכז הארץ, שמעוניין לקבל חיסון מוקדם יותר, צריך לנסוע היום לפריפריה'

פורסם ב: 12/01/2021 11:09

ח'כ עו'ד משה ארבל בכנס של המרכז האקדמי צפת. צילום: שלומי ויזאן
ח'כ ארבל: 'דווקא כאוכלוסייה חרדית, אנחנו חייבים לראות ערך דתי במאבק למען קדושת חיי האדם. הכנס האקדמי בא בעקבות מסקנות מחקרן החדש בנושא של ד"ר ליפז שמוע-ניר, ד"ר ז'נט כהן וד"ר איירין אפפלד-רזפורקר, מהחוג למדעי ההתנהגות במכללה האקדמית צפת


ח'כ עו'ד משה ארבל היה בין אורחיו המרכזיים של כנס אקדמי מיוחד תחת הכותרת: 'האומנם חרדים מקורונה?', שנערך לפני ימים אחדים במכללה האקדמית צפת בארגונן ובהנחייתן של ד'ר ליפז שמוע-ניר וד'ר ז'נט כהן, מהחוג למדעי ההתנהגות.

במסגרת הכנס הוסיף ארבל: 'היכולת שלנו כחברה להסתכל גם בתוך הבית פנימה, וכשצריך לתת ביקרות עצמית ולדעת לומר אותה ולהבין שהמשבר הזה, האתגר הזה, הוא יכול להיות כלי לצמיחה ולחיזוק האמון במערכות.אפשר וצריך לעשות את זה. הקורונה היא תופעה שלא ראינו כמותה מזה 100 שנה. זהו אירוע דרמטי שמצריך שינוי דפוס התנהגות ואמון. דווקא כאוכלוסייה חרדית, אנחנו חייבים לראות ערך דתי במאבק למען קדושת חיי האדם. גם בתקופה הזו למרות האתגרים, ישנה הזדמנות מופלאה לחבר בין קהילות. מדינת ישראל היא שטח של מחוז בקליפורניה. אין שום היגיון בעולם שיהיה בה פערים בין מרכז לפריפריה'.

בתשובה לשתי שאלות בנושא שהציגה בפניו ד''ר ליפז שמוע-ניר, ועסקו במתן לגיטימציה מטעם ההנהגה החרדית למגמת ההשתלבות של החרדים בחברה הכללית ועל התחושה בקרב הציבור החילוני הכללי במדינה, כי חרף מאמציו והשתדלותו להכיל את החרדים מתוך מתן חשיבות לערך הסובלנות, אין ניסיון שקול מצד החרדים לקבל את הצרכים והבקשות של הציבור החילוני, ענה ח'כ עו'ד משה ארבל: 'המתח המובנה בין מדינה יהודית לדמוקרטית לבין מדינה דמוקרטית ליהודית הוא מתח בריא.

עצם זה שהציבור החרדי לדורותיו מרגיש שמשכו לו את המדינה לדמוקרטית ולא השאירו אותה יהודית כמו שהייתה בעבר, והציבור הכללי מרגיש שגררו לו את המדינה ליהודית, ולא השאירו לו את הדמוקרטית כמו בעבר מלמד שאנחנו במקום טוב. אם כולם לא מרוצים, כנראה שהאמת נמצאת איפשהו באמצע. תהליכי השילוב, בלי לייצר 'חרדי חדש' או 'חרדי אחר', הם בריאים יותר ומתקבלים בחיבוק גדול של ההנהגה החרדית'.

הכנס האקדמי במכללה האקדמית צפת התקיים בעקבות מסקנות מחקר חדש של ד'ר שמוע-ניר, ד'ר כהן וד'ר איירין אפפלד-רזפורקר, אשר זכו לתהודה תקשורתית ואקדמית רבה ופורסמו במגזין המדעי הנחשב 'סוציולוגיה ישראלית'.

לפי מסקנות המחקר מגיפת הקורונה הביאה לאיבוד הבלעדיות של המנהיגות החרדית על החברים והחברות בקהילה החרדית, לסדק ביניהם לחוסר אמון בין חברי וחברות הקהילות החרדיות לבין הרבנים כמו גם בממסד השלטוני במדינת ישראל. אחד הביטויים הבולטים לכך הוא הרצון של חרדים וחרדיות לקבל אינפורמציה מערוצי התקשורת הכלליים ולא רק מערוצי התקשורת החרדיים, כמו גם שימוש ברשת האינטרנט כמתווך לקבלת מידע למרות האיסור, לכאורה.

במסגרת הכנס ד'ר אסף מלחי, חוקר במכון הישראלי לדמוקרטיה, הציג נתונים המראים על גידול דמוגרפי חד של הציבור החרדי ועל פי התחזיות החרדים שכיום מהווים 12% מהישראלים יהיו כ- 30% עד שנת 2048. לדידו של מלחי, תחזית זו מגבירה את הצורך במהלכים מדיניות שיעודדו השתלבות בשוק העבודה. לדבריו, כיום רק כחמישים אחוזים מהגברים החרדים משתתפים בשוק העבודה ואילו המחצית השנייה הם בגדר 'תורתם אומנותם'.

החוקר ד'ר יצחק דהן מאוניברסיטת חיפה הציג במסגרת הכנס מחקר שונה המבוסס על ניתוח תוכן מהעיתונות החרדית. הממצאים הראשונים שופכים מים קרים על כל מי שחשב שאירוע הקורונה, ובפרט נוכחות צה"ל בחוצות בני ברק, יאיץ את תהליך ההשתלבות של חרדים בחברה הכללית. דהן הראה כי מובילי דעה בציבור החרדי השתמשו באירוע הקורונה כתימוכין לצדקת הדרך החרדית מימים ימימה.

חבר מועצת העיר בני ברק מטעם הליכוד, יעקב וידר, שהשתתף בכנס, ממנהיגי תא החרדים במפלגה, יצא במסגרת הכנס בביקורת כנגד העסקנים החרדים שלדעתו חיים בעולם צר, ולא השכילו לנהל רשות מקומית מודרנית, בפרט בקורונה.


מצ"ב תמונות ד"ר ליפז שמוע-ניר וד"ר ז'נט כהן. התמונות לשימוש חופשי. קרדיט צילום: יוני לובלינר ואלבום פרטי (בהתאמה).
ד'ר ז'נט כהן החוג למדעי ההתנהגות המכללה האקדמית צפת . צילום: אלבום פרטי

ד'ר ליפז שמוע ניר . צילום ארכיון: יוני לובלינר

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור רוח צפונית :
*   בתי הספר בחיפה ייפתחו בכל שכונות העיר...
*   נמשכת מגמת העלייה במספר חולי הקורונה...
*   לראשונה בחיפה: 100 זריחות ביממה - תערוכת...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים