זהירות ממניפולציות באתרי אינטרנט מקוונים. כתבה: צילום: דני מכליס אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

פרופ' ליאור פינק ראש המעבדה להתנהגות בטכנולוגיות מידע במחלקה להנדסת תעשייה וניהול באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, מסביר על הסכנות ברשת.

פורסם ב: 30/12/2020 09:58

חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב חשפו שאתרי אינטרנט מקוונים עשויים לעודד משתמשים לחשוף יותר מידע אישי באמצעות שינויים במבנה הטפסים.

2,504 משתמשים התבקשו לספק מידע אודות ארץ מגוריהם, שמם המלא, מספר הטלפון וכתובת הדוא'ל שלהם, כחלק מתהליך הרשמה באתר אינטרנט מקוון. ההרשמה בוצעה עבור חברת השירותים הפיננסיים Rewire, ששיתפה פעולה עם צוות המחקר מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב.
החוקרים הראו שעל ידי שינויים מבניים באופן ההצגה של טופס ההרשמה, המבוססים על יישום הטכניקה השיווקית של 'רגל-בדלת' בעולם הדיגיטלי, ניתן לפתות משתמשים לחשוף יותר מידע אישי.

מניפולציה אחת כללה סידור פריטי המידע בהתאם לסדר עולה של חדירה לפרטיות. מניפולציה זו הגדילה את ההרשמה לשירות ב-35%. מניפולציה שניה היתה לחלק את פריטי המידע על פני כמה עמודים במקום עמוד אחד, כך שהמשתמש למעשה מגיש את המידע בכל מעבר מפריט לפריט. במקרה זה המניפולציה הגדילה את ההרשמה לשירות ב-55%.


מסביר פרופ' ליאור פינק ראש המעבדה להתנהגות בטכנולוגיות מידע במחלקה להנדסת תעשייה וניהול באוניברסיטת בן-גוריון בנגב: 'הצלחנו להדגים שאנו מסוגלים לגרום למשתמשי שירותים מקוונים בנייד או במחשב, לחשוף מידע אישי רב יותר באמצעות מניפולציות פשוטות באופן בו פריטי המידע הוצגו'.

'יש ליידע את הציבור הרחב והרגולטורים לפגיעות מסוג זה. כל כך קל היום לקבל מידע אישי, על אף החשש מפגיעה בפרטיות. למחקר זה השלכות חשובות בתחום השיווק מכיוון שחברות ומשווקים לגיטימיים מבקשים תמיד למקסם את כמות הנתונים שהם יכולים לקבל מאנשים פרטיים ואת הדרך האופטימלית להשיג זאת', ציינה הדוקטורנטית נעמה אילני-צור, שהובילה את המחקר תחת הנחייתו של פרופ' פינק.

מחקר זה הוצג בכנס הבינלאומי ה -41 למערכות מידע (ICIS 2020), כנס מרכזי הנערך מידי שנה מטעם האגודה הבינלאומית למערכות מידע (AIS).
פרופ' ליאור פינק. צילום: דני מכליס אוניברסיטת בן גוריון בנגב

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור קצר ולעניין :
*   #נשים בחזית בלעדיך אני חצי בן אדם.יערית...
*   מתכונים לפסח מאת חלי ממן מייסדת רשת...
*   באמת הגיע הזמן לכך. אפילו שהסיבה היא...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים