כך נראתה שנת 2020 הידועה לשמצה. סוגרים שנה במרכז הרפואי רמב'ם, בית החולים הגדול בצפון. כתבה: רונית קיטאי.צילום: הקריה הרפואית רמב'ם

קבלו נתונים על פעילות בית החולים רמב'ם בשנה שחלפה וגם על בית חולים 'רות' (ע'ש רות רפפורט) לילדים ועוד

פורסם ב: 29/12/2020 14:46

צילום פנורמי של בי'ח רמב'ם. צילום: הקריה הרפואית רמב'ם
נולדו פה ברמב'ם השנה, כמה נותחו, הגיעו למיון ואושפזו במחלקות, ואיך זה שלמרות הקורונה הצלחנו להשקיע בפיתוח טכנולוגיות ופטנטים שיכולים לשנות את אופן הטיפול באנשים?

ברמב'ם שם סיכמו את השנה שחלפה מקווים מכל הלב כי שנת 2021 תהיה שנה נהדרת, מלאת הישגים, הצלחה והכי חשוב הרבה בריאות.


במהלך שנת 2020 נולדו ברמב'ם 4,222 ילודים .2,210 מתוכם בנים ו-2,012 בנות. 1,255 ניתוחים בוצעו במהלך השנה הנוכחית ביולדות. מדובר במגמת ירידה הנמשכת בשנים האחרונות, כאשר ב-2019 נרשם נתון של 1,352 ניתוחים וב-2018 בוצעו ניתוחים 1,388.

מגמת הירידה הנרשמת במספר הניתוחים ביולדות ברמב"ם נעוצה, בין היתר, במדיניות המערך המעודדת בשנים האחרונות יותר לידות טבעיות ופחות ניתוחים קיסריים אלקטיביים.

86,533 פונים הגיעו במהלך 2020 למלר'ד הכללי (מחלקה לרפואה דחופה) ברמב'ם,8,974 ביקרי מיון נרשמו בשנה החולפת באגף הנשים והיולדות ו-20,554 ילדים במיון הילדים. סה"כ טופלו השנה במחלקות המיון השונות -119,581 מטופלים.

ביחידת ה-CT של רמב'ם בוצעו כ- 61,523 אלף בדיקות. מדובר בקצב של כ-160 בדיקות ליום, ביחידה המשרתת את כל אזור הצפון ופועלת 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע.

23,100 בדיקות אולטראסאונד בוצעו השנה ברמב'ם ו- 147,119 בדיקות רנטגן.

סה'כ נרשמו במהלך השנה החולפת 269,018 בדיקות דימות שבוצעו במטופלי בית החולים.
.
בתחום הלב עברו השנה 2,322 מטופלים שהגיעו לתהליך של צינתור ביחידה לקרדיולוגיה פולשנית ברמב'ם,
ו-552 מטופלים עברו ניתוח לב בביה'ח

.
חדר הניתוחים של רמב"ם היה מאוד עמוס השנה. צוות המערך האורתופדי ניתח 4,474 מטופלים וצוות המערך הכירורגי ניתח 3,110 מטופלים. 1,929 ניתוחים פלסטיים נעשו השנה ברמב"ם ו-1,121 ניתוחים בתחום נוירוכירורגיה. עוד נעשו השנה ברמב'ם 2,104 בתחום העיניים ו-575 ניתוחי חזה. 18 השתלות כליה בוצעו השנה ברמב'ם במבוגרים.
סה"כ נותחו ברמב"ם בשנה החולפת כ- 24,350 מטופלים בתחומים כירורגים שונים, ביניהם מספר הולך וגדל של ניתוחים מורכבים, ניתוחים בשיטות חדשות ופורצות דרך.

מנחת המסוקים של רמבקם, אחד האתרים המזוהים ביותר עם בית החולים המשמש כמרכז על לטראומה, קלט בשנה החולפת 150 נחיתות. מרבית המסוקים שנחתו ברמב'ם הינם מסוקים צבאיים או מסוקי מד'א אשר שינעו פצועים אל בית החולים.

1,384 חולי קורונה טופלו ברמב"ם מאז נכנס החולה הראשון לבית החולים בתאריך 6/3/2020. קבוצת הגילאים הגדולה ביותר מבין מטופלי הקורנה ברמב"ם הייתה בני 50-65, ומנתה 363 חולים. אחריה בני 30-49 עם 273 חולים. עוד טופלו במהלך השנה החולפת 11 בני שנה עד חמש ו-15 מטופלים בני פחות משנה.


******

אותו הדבר, אבל בקטן: ביה'ח 'רות' לילדים מסכם שנה:

20,554 מטופלים ביקרו השנה במיון הילדים ברמב"ם. מתוך הפונים למיון, נרשמו השנה 8,252 אשפוזים במחלקות הילדים. 8,167 מקרי טראומה התקבלו במיון הילדים של רמב'ם השנה.

מחלקת כירורגית ילדים ביצעה השנה 860 ניתוחים, בין הניתוחים שבוצעו השנה במחלקת כירורגית ילדים היו גם השתלות כליה, הליך שהחל להתבצע ברמב"ם לפני כשש שנים והפך את בית החולים לשני בישראל שמבצע השתלות כליה בילדים. ההשתלות נעשו בשיתוף פעולה עם צוות רב תחומי המגיע ממחלקות רבות בבית החולים.

בתחום ניתוחי הלב, רופאי מחלקת ניתוחי לב ברמב"ם ביצעו השנה 87 ניתוחים בילדים עד גיל 18.

במחלקת המטו-אונקולוגית ילדים ברמב'ם, נרשמו במהלך השנה 953 אשפוזים. 603 אשפוזים נרשמו במהלך השנה במחלקת טיפול נמרץ ו-430 בפגיה של ביה'ח.

662 פעולות גסטרו בוצעו השנה בילדים, כשהן כוללות מגוון רחב של טיפולים כמענה לבעיות שונות בתחום.

רופאי ביה'ח 'רות' שברמב'ם ביצעו 30 השתלות מח עצם בילדים השנה, הכוללות השתלות עצמיות, השתלות מתורם בן משפחה והשתלות מתורם זר.

משקיעים ברמב'ם: הפטנטים, הטכנולוגיות והפיתוחים שהפכו את 2020 לשנה של צמיחה שנת 2020 הייתה גם שנה של צמיחה טכנולוגית והשקעות בחזון היזמות והחדשנות הרפואית של רמב"ם. הפעילות הענפה מתקיימת תחת היריעה של רמב"ם מד-טק, חברת מסחור הידע ((Technology Transfer של רמב'ם.

רמב'ם מד-טק מובילה את החדשנות הטכנולוגית ומנהלת את הקניין הרוחני (Intellectual Property) של בית החולים, ולמעשה תומכת בהפיכת רעיונות חדשנים למוצרים מובילים ברמה בינלאומית, על ידי ליווי וקידום המצאות, מענקים, מימון ראשוני לפיתוח הקניין הרוחני ומסחור הטכנולוגיות לשותפים עסקיים ולתעשיית הביוטכנולוגיה והמכשור הרפואי. במהלך השנה החולפת בוצעו מספר השקעות של חברות חיצוניות בטכנולוגיות אשר פותחו רמב"ם, ביניהן:

הסכם שיתוף פעולה עם קבוצת "MedicUp", חברת ביוטק אשר משקיעה במספר טכנולוגיות מכשור רפואי של בית החולים רמב'ם.

חתימת הסכם רישוי למסחור טכנולוגיה נמול חברת "נוטריבנד" האמריקאית , אשר תשקיע בפיתוח מכשיר לכתישת גלולות ציטו-טוקסיות לשימוש בטוח על ידי הצוותים הרפואיים.

הפיכתה של חברת Caps Medical, ספין -אוף של טכנולוגיה אשר הומצאה ברמב"ם ובטכניון לחברה עצמאית עם השקעה של 3.5 מיליון דולר, בתום תקופת החממה. הטכנולוגיה שעטמדת בבסיס החברה משמשת לטיפול סלקטיבי זעיר פולשני בגידולים באמצעות זרם פלסמה קרה המוחדר דרך אנדוסקופ.

השקעה נוספת שנרשמה השנה היא זו של חברת רפאל פארמצוטיקל, התומכת במחקר רחב היקף המתבצע במרכז לחקר קנאביס רפואי ברמב״ם, בהובלתו של דר' יגאל לוריא - חיון. המחקר מזהה את מנגנוני הפעילות המולקולריים והביוכימיים, של שמנים המופקים מצמח הקנאביס והשפעתם על תאי מערכת החיסון במודלים של דלקת פרקים. מטרת מחקר זה היא פיתוח תרכיבים מבוססי קנאביס שייבחנו ברמה הקלינית בבית החולים רמב'ם.

גם מרכז המיקרוביום (צואה) של רמב'ם זכה לתשומת לב השנה, כאשר חברת מיי-ביוטיקס החלה להשקיע במרכז, אותו מובילה דר' מילנה פיטשני, והפכה לתומכת בחקר ההרכב המיקרוביאלי האופטימלי להתוויות קליניות מבטיחות. מרכז המיקרוביום ברמב"ם עוסק בטיפול בהשתלות מיקרוביום (צואה) ואפיון המיקרוביום באזורים שונים בגוף עם שיתוף פעולה עם חוקרי רמב'ם.

ברמב'ם נרשמו השנה גם 11 פטנטים הצפויים לחולל שינוי באופן הטיפול בחולים. בין הפטנטים שנרשמו השנה, ניתן למנות מכשיר חיתוך מתכלה לניתוחי שריר העין, מערכת לעיגון תפרים בניתוחי לב, שסתום חדשני למניעת דליפות שתן, מסיכת 'וילון אויר' למיגון בפני קורונה ועוד.

הנתונים נאספו עד לתאריך ה-27.12.20

(דגנית קניג)
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי...
*   המנהלת האדמיניסטרטיבית של בי'ח 'מזור'...
*   ח'כ יואל רזבוזוב היה ראשון המבקרים...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים