השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות 'כללית'

כללית יזמה פעילות לעידוד ההתחסנות נגד שפעת.שירות טיפול יום בקהילה במערך שירותי בריאות הנפש בחיפה

פורסם ב: 02/12/2020 20:54

משפחה מתחסנת נגד השפעת במרכז הילד של כללית במחוז.צילום: דוברות 'כללית'
בשל החשש משילוב שפעת עם תחלואת הקורונה. הזמינה 'כללית' 350 אלף מנות למחוז חיפה וגליל מערבי, למעלה ממחציתן כבר בוצעו,

זוהי כמות כמעט כפולה של מנות חיסון ועתה עם הגעת משלוח גדול של חיסונים גם בזריקה וגם בתרסיס לילדים ולאנשים עד גיל 49, היא מתגברת את המבצעים לעידוד החיסון, בנוסף על הזימון לכל המרפאות, בעיקר של מי שנמצא בקבוצות הסיכון כמו בני 65 ומעלה, אנשים עם מחלות כרוניות, נשים הרות שמחסנות כך גם את התינוק עד גיל 6 חודשים, רק אז ניתן לחסן תינוקות. דגש רב ניתן לעידוד ההורים להביא את ילדיהם לקבלת חיסון בפלומיסט.


מומחי 'כללית' מסבירים כי ילדים מועדים לסיבוכים קשים מהמחלה וגם מהווים מקור הדבקה משמעותי של הסובבים אותם וביניהם ההורים והסבים והסבתות. 'כללית' הצטיידה במנות רבות של חיסון הפלומיסט שיתרונו בכך שהוא ניתן באופן ידידותי לילדים, בתרסיס וללא זריקה ומסתבר מדיווחים שהתקבלו ממחקרים בעולם כי אז עולה ההענות לחיסון.


ד'ר חנן בבילסקי, מנהל המרכז לבריאות הילד של 'כללית' בקריות, מדגיש כי הוכח שחיסון השפעת מפחית בילדים בין 80-90% את התחלואה, חומרתה, הסיבוכים האישפוזים בעקבותיהם.

החיסונים בפלומיסט ניתנים החל מגיל שנתיים ומומלצים בעיקר עד גיל 12. הוא מתאים עד גיל 49. מתן חיסון התרסיס מותנה במילוי שאלון רפואי, בעזרתו מוודא הצוות הרפואי שאין התווית נגד לקבלתו.

רות ברוך מנהלת הסיעוד ב'כללית' מחוז חיפה וגליל מערבי ומרכזת מבצע החיסונים במחוז: י'ש חשש גדול, של כל גורמי המקצוע מהשילוב של התפרצות השפעת, שעדיין לא החלה אך כבעבר עלולה להופיע במהלך חודשי החורף, יחד עם מגיפת הקורונה.

סימני המחלה דומים וגם יש סכנה גדולה למי שיחשף לשתי המחלות יחדיו, לכן אנחנו מחפשים דרכים יצירתיות להגביר את ההיענות לקבלת החיסונים כמו אוטובוס שנע בין ישובים, אירועים חוויתיים במתנ"סים, במרפאות שלנו בימים בהם אין קבלת קהל רגילה והכל תוך הקפדה על התו הסגול. אכן עד כה חוסנו כבר כ-170 אלף מבוטחי כללית במחוז, אך אנו קוראים למי שטרם חוסן להגיע ולהתחסן לאחר תאום תור, למניעת התקהלויות.
****
כללית מרחיבה את מערך שירותי בריאות הנפש שלה ומפעילה לראשונה בארץ, בחיפה, שירות טיפול יום בקהילה ולא בבית חולים.ד'ר טטיאנה ז'לוז'ין מנהלת הפסיכיאטריה של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי: הצורך בפיתוח מענים פורצי דרך בקהילה בתחום בריאות הנפש גבר במשבר הקורונה שמלווה בהגדלה ניכרת של מעגל הזקוקים לטיפול נפשי ואנו נערכים בהתאם.


מבוטחי 'כללית' במחוז חיפה וגליל מערבי אשר סובלים מהחמרה ניכרת במצבם הנפשי, אינם מאוזנים וזקוקים לטיפול אינטנסיבי אינם חייבים להגיע לאישפוז פסיכיאטרי וזאת תודות לשירות פורץ דרך של טיפול יום בקהילה שהפעילה בימים אלה כללית באתר ששופץ על ידי כללית במיוחד למטרה זו בהשקעה ניכרת ועוצב במטרה להעניק למטופלים תחושה מרגיעה וידידותית.

ייחודה של המרפאה לטיפולי יום בהיותה ממוקמת בקהילה ולא בבית חולים וזאת בהתאם למגמות בפסיכיאטריה המודרנית וברוח הרפורמה שמדגישות את העתקת הטיפול הנפשי - ככל שניתן-מבתי החולים אל הקהילה.
השירות נועד להעניק מכלול של טיפולים, החל מאבחון מהיר, דרך איזון תרופתי, פסיכותרפיה קצרת טווח ממוקדת מטרה, כולל תהליך של ריפוי בעיסוק, כאשר עם כל מטופל מסכמים תוכנית אישית באשר למטרות והמשימות ונתפרת בעבורו תוכנית מותאמת אישית של התהליך שיקומי בהתאם לצרכים שלו או שלה.

ד'ר אודיל רוביצ'ק מנהלת המרפאה מציינת כי היתרון של טיפול יום הוא בעיקר האפשרות להימנע מאשפוז מלא בבתי חולים תוך שילוב בין טיפול אינטנסיבי נפשי לבין שמירת רצף החיים מחוץ למסגרת הטיפולית, מניעת נסיגה, הפחתת סטיגמה והשגת המטרות הטיפוליות ושיקומיות במהלך הטיפול שהוא במתכונת אינטנסיבית של שניים עד שלושה מפגשים בשבוע, כ-6 שעות ביום למשך כחצי שנה וניתן על ידי צוות רב מקצועי שכולל את מנהלת המרפאה ד'ר אודיל רוביצ'ק, אחות, פסיכולוגיות, עובדות סוציאליות, מרפאות בעיסוק ומטפלת באומנות.

הצוות מטפל בגישה ביו-פסיכו-סוציאלית שיקומית ובדגש על שמירת רצף טיפולי עם כלל הגורמים המטפלים בקהילה. הטיפול מבוסס על קבוצות טיפוליות, כמו פסיכותרפיה קבוצתית, ריפוי בעיסוק, אומנות, קבוצות שיקומיות ועוד, בשילוב עם טיפול פרטני ייחודי לכל מטופל.ההפניה נעשית על ידי גורמי הטיפול בתחום בריאות הנפש בקהילה.


רונן נודלמן, מנהל 'כללית' במחוז חיפה וגליל מערבי: 'שירות פורץ דרך זה הינו שלב נוסף בפיתוח מערך בריאות הנפש של כ'ללית' ברחבי מחוז חיפה וגליל מערבי אשר מאז הרפורמה בבריאות הנפש דואגת לפתח ולשדרג. אנו ממשיכים להקים מרפאות ברה"נ לילדים ונוער בהתאם לצרכים, כאשר רק לפני מספר חודשים נפתחה מרפאה חדשה לילדים בקריית חיים והמרפאה הוותיקה למבוגרים, שפעלה שם שנים רבות, עברה שיפוץ נרחב.

דאגנו לפתח שירותים באיזור הגליל המערבי ובישובים ערביים במסגרת הפעילות לצמצום פערים ובקרוב נתחיל בבניה ובהכשרה של מרפאה נוספת במעלות. מגמת השיפור והפעלת מענים נוספים בברה"נ תמשך גם בעתיד.

ד'ר רוביצ'ק, מנהלת המרפאה לטיפול יום התמחתה בפסיכיאטריה בבית חולים רמב'ם, סיימה בנוסף לימודי דוקטורט ברפואה בטכניון (PhD) בעבודת מחקר שעסקה בשינויים הנוירו-התפתחותיים בסכיזופרניה.במהלך השנים סיימה לימודי תעודה בפסיכוגריאטריה באוניברסיטה תל אביב, פסיכיאטריה משפטית בטכניון ופסיכותרפיה במסגרת משותפת לבי'ח רמב'ם ולטכניון, בעלת תעודה בהומאופתיה ממדיסין/בר אילן.

ד'ר אודיל רוביצ'ק השתלבה בתוכנית מחקר ביחידה לחקר מח באדמונטון קנדה. עם שובה ארצה ניהלה את היחידה הפסיכיאטרית בבית חולים בני ציון והקימה שם מרפאות מיוחדות לטיפול בנפגעי פגיעה מינית, מרפאה מגדרית ופסיכוגריאטריה. עתה השתלבה בכללית הוחלה להפעיל את טיפול היום כמו גם הפעלת מרפאות ייעודיות בתחומי התמחותה.

(יוכי באואר, טלי שרייר וגנר)
שירות חדש טיפול נפשי יומי בקהילה. צילום: דוברות 'כללית'

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   פרוייקט מיוחד ליום הזכרון לחללי מערכות...
*   זהירות נחש! עם העלייה בטמפרטורות ותחילת...
*   פרופ' עודד נחליאלי, מומחה בעל שם עולמי...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים