השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות 'כללית'

מקום ראשון בטיפול בילדים למרכז לבריאות הילד של 'כללית' במגדל 'ארמון' בחיפה ובין המברכים היה רונן נולדמן מנהל המחוז. ד'ר ענת רוזנצוייג מנהלת 'כללית' בטכניון זכתה בתעודה מטעם פרס דניאלי. סיבוכי קורונה למתבגרים ועל כך מסבירות ד'ר רינה פרידמן וד'ר שלומית עופר שכטר

פורסם ב: 28/10/2020 22:26

המרכז לבריאות הילד של כללית בחיפה ממוקם במקום הראשון בארץ במדדי איכות ברפואת הילדים.ילדי חיפה המטופלים במרכז לבריאות הילד של 'כללית' שממוקם במגדל 'ארמון' בחיפה נהנים מטיפול רפואי ברמה הגבוהה ביותר כפי שפעלה בהשוואה ארצית בה נמצא כי המרכז, בניהולה של ד'ר יעל ויין, עולה בציוני האיכות הרפואית שלו -שהם מדדים אוביקטיביים להערכת הרמה המקצועית על כל המרכזים לבריאות הילד והנוער בארץ, כולל אלה ההמוקמים במרכז הארץ. בין המדדים המשמעותיים שנבחנו והשוו, טיפול באנמיה, איזון מחלת האסטמה ועוד.

מדובר בהישג משמעותי במיוחד נוכח העובדה שבמרכז מטופלת אוכלוסייה מעורבת יהודית, ערבית וחרדית עם גוון תרבותי וסוציואקונומי מאתגר.
המרכז לבריאות הילד של כללית בחיפה הוקם לפני כ- 20 שנה ומטופלים בו רפואה ראשונית כ- 4700 ילדים ועוד אלפים המגיעים למגוון המומחים במקצועות הרפואה השונים אשר התמחות ייעודית לילדים בתחומים כגון סוכרת, אנדוקרינולוגיה, מתבגרים, ריאות, ראומטולוגיה, כירורגיה, אף אוזן וגרון ועוד. מדובר בבכירי הרופאים היועצים לילדים שמרביתם חולקים את זמנם בין בתי החולים, בעיקר כרמל מקבוצת כללית, לבין המרכז הרפואי בקהילה.

התפיסה במרכז הילד היא של מתן מעטפת שירות כוללנית תחת קורת גג אחת ואפשרות להתייעצות בין המומחים באשר לבעיות רפואיות מורכבות בנקודת שירות אחת, ברצף טיפולי ולא טלטול ההורה וילדו בין מרפאות. הראיה הכוללנית משמעה גם צוות רב תחומי הכולל אחיות מיומנות בילדים, שהובל עד לאחרונה על ידי האחות תמי וינקלר שלוותה את המרכז מימיו הראשונים ויוצאת עתה לגמלאות. הצוות מעניק גם שירותים מיוחדים לתינוקות, פגים וילדים, כגון מתן חיסוניrsv לפגים בקהילה בדיקות ביליצ'ק לאתור צהבת בילודים, מתן עירויים ועוד. בתחום מקצועות הבריאות כולל הצוות עובדת סוציאלית, פסיכולוג ודיאטניות עם התמחות בטיפול בילדים.

במרכז ניתן שירות ברצף מבוקר עד ערב, למעט ימי רביעי ושישי עד הצהריים וניתנים בו מכלולל שירותי המינהל בהובלתה של שיראל גלדר בדגש על שירות מהיר ומניעת סרבול מינהלי.

רונן נודלמן מנהל המחוז בירך את צוות המרכז על ההישג המרשים וציין כי מחוז חיפה וגליל מערבי שהוא הגדול בארץ ואף מורכב מאוד מבחינה סוציו אקונומית ומגזרית, מצליח להוביל במדדי האיכות גם בתחום רפואת המבוגרים, מול כל הארץ וכן כל חמשת המינהלות נמצאים בעשיריה הראשונה במדדי האיכות בהשוואה ארצית. נתונים אלה מעידים שעל אף שמחוז חיפה וגליל מערבי נמצא בפריפריה, הרי תודות לרמה המקצועית של הצוותים וההשקעה הרבה, זוכים מבוטחי 'כללית' תושבי האיזור לשירות רפואי איכותי מאוד, גם בהשוואה למרכז הארץ.

*****תעודה מטעם פרס דניאלי כהוקרה על יחס אנושי וטיפול איכותי שהיא מעניקה הוענקה בהפתעה לד"ר ענת רוזנצוויג, מנהלת מרפאת כללית בטכניון. המליצה עליה חן גרוס שהמלצתה נבחרה מתוך אלפי המלצות שהועברו לועדת הפרס.


לחדרה של ד'ר ענת רוזנצוויג, מנהלת מרפאת הטכניון, נכנסה חן גרוס, מטופלת שלה מזה עשור, עם ילדיה. הרופאה המסורה שאלה מיד מה הבעיה. באותו רגע פרצו לחדרה יחיאל גולדיש נציג פרס דניאל, ד'ר לילך צולר המנהלת הרפואית של 'כללית' במחוז וד'ר רחל דהן מנהלת מינהלת חיפה ב'כללית'.


הרופאה המופתעת נשארה פעורת פה כשהסתבר לה שנבחרה כרופאה המצטיינת השבועית במסגרת פרס דניאלי המוענק בהמלצת המטופלים לרופאי משפחה שמתבלטים ביחס אנושי יוצא דופן. הבחירה נעשית אך ורק בהמלצת המטופלים. הפעם נבחרה ההמלצה שהעבירה חן גרוס שהיכרותה עם הרופאה החלה עת למדה ארכיטקטורה בטכניון. מאז חלף כמעט עשור, חן סיימה מזמן את לימודיה והיא כבר אם לשניים, אך ממשיכה מבחירתה להיות בטיפול של הרופא המסורה שלה ד'ר ענת רוזנצוויג.

במכתב ההמלצה לחברי וועדת הפרס ציינה כי 'ד'ר ענת רוזנוייצג מדהימה ברגישותה. אינה מקלה ראש, תמיד מקבלת במאור פנים גם אם יש לחץ במרפאה. הטיפול שלה אינו מסתיים במפגש במרפאה, היא עוקבת ומסייעת כשיש קושי בקבלת טיפול. עירנית ולא פעם הצליחה לזהות דברים שהיה ניתן לפספס בקלות, מנסה לעזור ככל האפשר ופשוט רופא מדהימה, אנושית ויסודית'.

המנהלות הרפואיות שהגיעו לפרגן לרופאה הנבחרת, הצטרפו וחיזקו את דבריה וציינו כי אכן ד'ר רוזנצוויג מגלמת את התפיסה בכללית של שילוב איכות רפואית ומקצועיות עם יחס אנושי וקשוב למטופל. ד'ר רוזנצוויג, שהיתה נרגשת עד דמעות, הודתה בחום למטופלת שהמליצה עליה, לנציג וועדת הפרס, לחבריה בצוות המרפאה שמאפשרים יחד לתת שירות איכותי ומנהלות שהגיעו במיוחד כדי להשתתף בארוע המרגש.

פרס דניאלי מוענק אחת לשנה בטקס בבנייני האומה לזכרה של דניאלי זוננפלד ז'ל שחלמה ללמוד רפואה, אך חלומה נקטע כאשר נהרגה בתאונת דרכים קטלנית בשובה מהתנדבות בבית חולים. בנוסף לטקס הארצי מוענקת מידי שבוע תעודת הוקרה לרופא עליו המליץ מטופל, כאשר גם אז מדובר בבחירה מתוך הרבה מאד המלצות. גם מי שטרח והמליץ זוכה להוקרה ומקבל המחאה מטעם וועדת הפרס, הפעם היתה זו חן, וחן חן לה על האיכפתיות והפירגון.****


הקורונה מסוכנת למתבגרים ויש לה תופעות עקיפות קשות דווקא למי שנחשבים הכי מוגנים מסיבוכיה: צוות המרפאות לנוער - שיר'ן של כללית בחיפה ובקריות מתמודד עם עלייה משמעותית בשיעור בני הנוער שפונים לעזרה על רקע עליה במשקל, הפרעות אכילה, דיכאון ועוד.

למרפאת שיר'ן של 'כללית' סניף מגדל 'ארמון' בחיפה פנתה נערה בת 15 שסיפרה כי בחודשים האחרונים היא סובלת מנדודי שינה, כאבי בטן, חוסר תיאבון ולעתים אכילה בולמוסית ובעקבותיה הקאות. בשיחה עמה שערכו ד'ר רינה פרידמן, מנהלת שיר'ן רופאת ילדים מומחית בטיפול במתבגרים, והעובדת הסוציאלית מהצוות הרב מקצועי במרפאות המתבגרים של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, הסתבר כי הוריה הוצאו לחל"ת והשיחות בבית נסובות סביב ההתמודדות עם המצב הכלכלי של המשפחה והדאגות לעתיד. הנושא עולה בשיחות הזום עם חבריה, שרבים מהוריהם נותרו ללא עבודה.

לאחר שעברה הערכה רפואית, ממנה עלה שאין מדובר במחלה גופנית, הסיק צוות שיר'ן כי תסמיניה של הנערה הם ביטוי של חרדות שהתפתחו סביב המצב במשפחתה ומשהייתה הממושכת בבית. נערה זו לא טופלה בעבר בשיר'ן, אך יש גם לא מעט מקרים של בני נוער שטופלו בעבר שם, אוזנו וחוזרים שוב לטיפול בשל המציאות החדשה שיצרה הקורונה.

מציינות ד"ר רינה פרידמן וד"ר שלומית עופר שכטר מנהלות שיר'ן ב'כללית', סיפור זה אינו יוצא דופן ואנו עדות לאחרונה ליותר ויותר מקרים של הופעת או החרפת ביטויים גופניים ונפשיים שונים אצל מתבגרים רבים המצריכים התערבות טיפולית. כך קורה שדווקא קבוצת הגיל שנחשבת 'הקבוצה הבריאה ביותר מכל שכבות הגיל' ולכאורה נמצאת בסיכון נמוך ללקות במחלת הקורונה, ניזוקה מאד מהקורונה - לא מסיבוכי המחלה הישירים אלא העקיפים, ובפועל נמצאת בסיכון בריאותי ונפשי גבוה.

גיל ההתבגרות הוא כידוע גיל טעון מלכתחילה, הדורש מהמתבגר גם בימים כתיקונם להתמודד עם משימות של עצמאות מול גבולות, נושאים חברתיים, המראה החיצוני, נושא ההתבגרות המינית, נושא הזהות המינית ועוד. אחת הבעיות השכיחות היא המשקל וצורת הגוף. כתוצאה מהשהייה הממושכת בבית בצמוד למסכים יש לעתים קרובות נטייה לאכילת יתר בלתי מבוקרת, שגורמת להשמנה.

בחלק מן הבתים צומצם גם מגוון הירקות והפירות, נוכח התייקרותם והירידה במצב הכלכלי -כך שהתזונה בבית פחות בריאה ואיכותית. בפועל חלק ניכר מבני הנוער עלו רק מעט במשקלם, אל העיסוק הרב בנושא זה בתקשורת, יחד עם תרבות החשיפה ברשתות מובילים לתופעה מדאיגה של הפרעות אכילה.

אם בעבר, בתקופה שקדמה לקורונה, מרבית הפניות לשירקן היו בשל עודף משקל והשמנה, הרי שמאז תחילת הסגר הראשון הולכים ומתרבים המקרים של הקצנה באכילה בכיוון המצמצם וריבוי אימוני ספורט ביתיים מהרשת, במטרה להפיג את השעמום. התוצאה: גל פניות בשל הפרעות אכילה - אנורקסיה ובולמיה שתחילתן על פי רוב בדיאטה לא מבוקרת (ללא ליווי רפואי) שיוצאת משליטה, בשילוב עם פחד מהשמנה וחרדה בשל המצב הכלכלי בבית וההשלכות על היחסים במשפחה.

המצב מחמיר עוד יותר במציאות בה עיקר התקשורת היא ויזואלית מרחוק באמצעות אינסטגרם, טיק טוק, סנאפצ'ט ודומיהם שמבוססים על צילום הגוף. חשיבות המראה החיצוני הנשקף במסכים גוברת ויש פחות מקום לביטוי של יתרונות אחרים כמו כישורים חברתיים, הומור ועוד, כך שיותר מתמיד ההערכה החברתית מתבססת על רזון ונראות. בעת הגלישה הממושכת באינטרנט נחשפים בני הנוער ל"עצות" בלתי מבוססות כיצד להתמודד עם ההשמנה והתוצאה היא אימוץ דיאטות והתנהגויות מזיקות.

הפגיעה במצב הנפשי מתבטאת בנדודי שינה, נטייה להסתגרות, שינויים במצב הרוח, עד כדי דיכאון. כל אלה מובילים גם להתנהגות סיכונית קיצונית, תוך הגברת השימוש בחומרים ממכרים החל בשתיית אלכוהול והמשך בסמים וכן גלישה באתרי פורנו ואלימות כשהגיל הולך ויורד. בני נוער פחות מקובלים, סובלים מבידוד חברתי חמור מתמיד כי בעוד בימים כתיקונם יש מגעים חברתיים בבית הספר ובתנועת הנוער, עתה הם בביתם וללא תשתית מבוססת של חברים הם מנותקים מחבריהם.

לכאורה, בתקופה זו יכולים ההורים לעקוב יותר מקרוב אחר בני הנוער בביתם ויש מקום לשיפור היכרות ותקשורת. אך מדובר בגיל שבו זקוקים בני הנוער לקבוצת השווים להם, תוך הפרדות ועצמאות מההורים. השהייה הממושכת יחד, בעיקר אם מערכת היחסים לא טובה מלכתחילה, מהווה כר פורה להחרפת מתחים בין בני הנוער להוריהם.

בין הפניות לשיר'ן יש לא מעט כאלה הנעשות על ידי הורים למתבגרים. מתברר כי הם מתקשים להתמודד עם הצעירים הסוערים בביתם או מודאגים באשר להתנהגויות בעייתיות. כמובן שאם מדובר במשפחה בה יש יחסים של אלימות או חלילה גילוי עריות, הבעיות מקצינות עוד יותר.

מרפאות שיר'ן הן יוזמה ייחודית לכללית, שבה מעניקים לבני הנוער כתובת לפנות לעזרה וטיפול, גם ללא ידיעת ההורים וללא צורך בהפניה רפואית. השירות, שניתן למבוטחי כללית ללא תשלום, כולל צוות רב תחומי של מומחיות לרפואת מתבגרים, עובדות סוציאליות ודיאטניות, מעניק לבני הנוער מעטפת טיפול כוללנית ובלתי מאיימת במסגרת שונה וייחודית.

הניסיון מלמד כי מתבגרים נרתעים מהגעה למרפאות הרגילות. בכל מקרה שנדרשת התערבות עמוקה יותר, כמו בעיה נפשית חריפה או הפרעת אכילה מסכנת חיים, מפנה הצוות את הנער או הנערה להמשך טיפול על ידי מומחי כללית במערך בריאות הנפש, הגניקולוגיה וכדומה.

צוות שיר'ן יוצא בקריאה להורים: אנחנו נענים ברצון לאתגרים הלא פשוטים שניצבים בפנינו בתקופה זו, אך אנא שימו לב, יותר מאשר בעבר, להתנהגות המתבגרים שלכם. הם מושפעים רגשית מהמצב הנוכחי יותר מאשר נדמה. רצוי לשבת עם המתבגר ולהסביר לו מה משמעות הצימצומים או השינויים בבית, לשתף אותו כמה שיותר בהחלטות הרלוונטיות שמתקבלות ולעקוב אחר שינויים בהתנהגותו, באכילתו, דפוסי שינה, תופעות של הסתגרויות בחדר ועוד ובעת הצורך אל תהססו לפנות לסיוע.
תעודת הוקרה של פרס דניאלי לד'ר ענת רוזנצוויג. צילום: דוברות 'כללית'

מרכז בריאות הילד בארמון זכה במקום ראשון במדדי איכות ברפואת ילדים. צילום: דוברות 'כללית'

ד'ר רינה פרידמן. צילום: דוברות 'כללית'

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מחקר חדשני ופורץ דרך בתחום המלחמה...
*   החל מהבוקר נאסרה כניסת מבקרים למרכז...
*   במרכז הרפואי רמב'ם פיתחו תהליך ממוחשב...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים