השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות 'כללית'

ניהל ח'טיב מונתה כמנהלת הסיעוד של היחידה להמשך טיפול ומעקב והוספיס בית של 'כללית'. התחביב שלה הוא הרמת משקלות וריצה. ד'ר יעל ויין מנהלת המרכז לבריאות הילד של 'כללית' בסניף 'ארמון' וחיסון לילדים שנעשה בשאיפה. זו גם שאיפה לבריאותם. רות ברוך ועוד

פורסם ב: 22/10/2020 12:43

ניהל ח'טיב. צילום: דוברות 'כללית'
ניהל ח'טיב היא מנהלת הסיעוד החדשה ביחידה להמשך טיפול ומעקב של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, הגדול בארץ. במסגרת היחידה, מציעה כללית שירות ייחודי וחשוב שמאפשר לאנשים חולים מאד כולל מונשמים, חולי ניוון שרירים, חולים מורכבים וכאלה הזקוקים להוספיס וטיפול תומך, להמשיך ולשהות בביתם כשהם מלווים על ידי צוות רב מקצועי מיומן של כללית, במקום אשפוז ממושך, לעיתים משך שנים, במוסדות ובבתי חולים. כמו כן, היחידה מעניקה שירות שיקום ביתי אינטינסיבי המהווה חלופת שיקום מוסדי.

ניהל ח'טיב שעמדה בהצלחה במכרז לתפקיד היא בעלת תואר ראשון בסיעוד ותואר שני בניהול מערכות בריאות, מדריכה קלינית ובוגרת קורס על בסיסי בנפרולוגיה וטיפול בפצעים קשיי ריפוי. היא החלה את דרכה המקצועית בבית חולים 'איכילוב', שם למדה סיעוד ומיד לאחר מכן היא החלה כאחות במחלקת ילדים בביה'ח. בהמשך, עבדה במחלקת ניתוחי לב, ברמב'ם ומאז שנת 2010 השתלבה כאחות בקהילה במסגרת כללית – מחוז חיפה וג"מ. תחילה כאחות במרפאת כפר יאסיף והמרפאה הנפרולוגית בג׳וליס. בהמשך, מונתה כרכזת נפרולוגיה מונעת במחוז והוכיחה יכולות ויוזמה כאשר הובילה בהצלחה את פרויקט נפרולוגיה מונעת.

לאחר מכן היא מונתה גם כמנהלת הסיעוד במרפאת כללית יוספטל נהריה שעם השתלבותה בצוות רשמה הישגים מרשימים במדדי איכות רפואית ובשביעות רצון מטופלים. לפני כשנתיים החלה לרכז ברמה מחוזית את הסיעוד בתחום פצעים וסטומה, תוך גיבוש מהלכים לשיפור רצף הטיפול ושחרור מתוכנן מבתי חולים כרמל ורמב'ם לקהילה שהובילו להפחתה בסיבוכים באשפוזים חוזרים.

היחידה להמשך טיפול של כללית מבוססת על צוות רב מקצועי ורב תחומי הכולל רופאים, אחיות, עובדות סוציאליות, פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, דיאטניות, קלינאי תקשורת ועובדי מנהל. במטרה לתת מעטפת של טיפול כוללני בחולים מורכבים קשים, מונשמים וסופניים בביתם. צוות היחידה מהווה גם גורם מייעץ לצוותי המרפאות הראשוניות באשר לטיפול בחולים מורכבים עם עומס תחלואה שזקוקים להתערבות אינטינסיבי.

במסגרת היחידה מטופלים כ- 500 חולים הנמצאים במסגרת אשפוז בית ממושך וקרוב לאלף אנשים מטופלים עוברים במסגרתה שיקום בית ול-550 מטופלים קוצר משך השהות באישפוז לאחר שהועברו לאישפוז בבית לשם קבלת המשך טיפול אנטיביוטי בקהילה בליווי צוות היחידה.

צוות האחיות הגרעייני ביחידה שבניהולה של ניהל כולל 9 אחיות ואחים מיומנים, 2 מהם בעלי מומחיות קלינית וכולם בוגרי קורסים על בסיסיים רלוונטים לתחומי הליבה של היחידה, כך שביכולתם לתת מענה סיעודי מקצועי למטופלים מורכבים. בנוסף כולל הצוות הסיעוד ביחידה 96 אחיות ואחים שמטפלים ישירות במטופלים, בביקורים תכופים בבתיהם.
ניהל, בת 36 נשואה ואם לשלושה ילדים, מתגוררת בכפר שעב. התחביב שלה הוא הרמת משקולות BODY PUMP וריצה.'הזמן שאני מקדישה לספורט הוא הזמן בו אני אוגרת כוחות כדי להתמודד עם לחצי העבודה הנפשיים והפיזיים. אני רואה דמיון בין עולם הניהול ועולם אימוני הרמת משקולות: מנהל מגדל שרירי הניהול שלו בדיוק כמו שמגדלים שרירים בחדר כושר.

להיות אחות ביחידה לטיפולי בית זו זכות גדולה להכיר את המטופל כאדם עם עבר, להרגיע את בני המשפחה המפוחדים ולסייע ככל הניתן.כאשר אני נכנסת לביקור בית לטיפול בתינוק מונשם אני מגלה את עוצמתה של היחידה לטיפול בית ללוות זוג צעיר שזה עתה קיבל את הבשורה המרה מכל לחזק אותם, לתמוך להדריך וללמד צעד אחר צעד על מנת לאפשר להם לטפל בילדם'.


****


בכללית במחוז חיפה וגליל מערבי הצטיידה בעשרות מנות חיסוני שפעת לילדים בשאיפה (פלומיסט) והחלה במבצע חיסוני ילדים, שחשיבותו הוכפלה עבורם ועבור המבוגרים בתקופת הקורונה. החיסון ניתן בחינם ובכל מחלקות הילדים במרפאות כללית ברחבי המחוז.


החורף כבר כאן ובשבת הקרובה 'הבטיחו' לנו גשמים. עם החורף מגיע גם נושא חיסוני השפעת לילדים. חיסון השפעת העונה חשוב לבריאותם של הילדים, בפרט הקטנים, מציינת ד'ר יעל ויין- מנהלת המרכז לבריאות הילד של כללית ארמון בחיפה. תינוקות וילדים צעירים נוטים להידבק ולפתח מחלה משמעותית יותר ואף סיבוכים של שפעת העלולים להצריך טיפול באישפוז ולא נזכיר כאן תוצאות חמורות יותר.

מומחי 'כללית' מדגישים כי חיסון מפחית בין 80-90% את התחלואה בילדים, הסיבוכים האישפוזים בעקבותיהם.
תינוקות וילדים צעירים נוטים לפתח סיבוכים קשים לשפעת וכתוצאה מכך להזדקק לטיפול אנטיביוטי ואף להגיע לאישפוז שלא לדבר על תוצאות חמורות יותר. הוכח, מדגישים מומחי כללית, כי חיסון מפחית בעשרות אחוזים את התחלואה בילדים ואת האישפוזים בעקבותיה. כמו כן, לחיסון הילד חשיבות רבה בהגנה על בריאות הסביבה ובמניעת מעגל הדבקויות בקרב המבוגרים – צוות מטפל, הורים, סבים וסבתות שהם בדרך כלל בקבוצת סיכון בשל גילם. מניעת ההדבקות מונעת גם הפסד ימי לימוד, נזק כלכלי להורים ואובדן ימי עבודה לכך משמעות יתרה בתקופה כה רגישה מבחינה כלכלית ותעסוקתית.

השנה, בשל הצירוף של שפעת ומחלות חורף נוספות עם מגיפת הקורונה, לכיסוי החיסוני של הילדים רבה עוד יותר כי שילוב של שתי המחלות עלול להיות קטלני. על רקע מצב זה, הוחלט ב'כללית' להגביר את ההיענות לקבלת החיסון על ידי הצטיידות בכמות גדולה של חיסוני פלומיסט בשאיפה שיתרונם בכך שאינם כרוכים בזריקה ולכן יש סיכוי להיענות טובה יותר מצד ההורים והילדים.

חיסונים אלה מתאימים למרבית האנשים בגילאי שנתיים עד 49 כך שגם בתקופה זו, בה בשל החשש למחסור בחיסונים הוחלט שהחיסון ינתן רק למי שזומן כי נמצא בקבוצת סיכון גבוהה, מהווים חיסוני הפלומיסט אפשרות לתת חיסון למי שאינו כלול בקבוצות אלו. על פי נתונים מאירופה, החיסון בפלומיסט הביא לשיפור משמעותי בהיענות לחיסיון והעלה משמעותית את שיעור הילדים המתחסנים כנגד שפעת, כשהתוצה המבורכת היא ירידה בפניות לרופאים, הפחתה באשפוזים והשפעת חיסון עדר גם על האוכלוסייה הבוגרת. החשיבות שבחיסון ילדים כחלק מריסון התפרצות שפעת היא אדירה, וזאת במיוחד בעונה בה חוששים מתחלואה צולבת עם קורונה.

יש לציין כי החיסון אינו מתאים לסובלים ממחלות דרכי נשימה חסימתית (כגון, אסתמה) ולסובלים ממחלות הפוגעות במערכת החיסונית או החיים בסביבתם הקרובה של חולים אלה.

רות ברוך מנהלת הסיעוד של 'כללית' במחוז מסרה כי מיד עם קבלת מלאי חיסונים, שיגרה כללית הודעות להורי הילדים בקריאה לבוא ולחסן את ילדיהם. במקביל, מוזמנים גם הורים לתינוקות מגיל חצי שנה (רק אז מתחילים לחסן) ועד שנתיים ולילדים שמנועים רפואית מקבלת החיסון בשאיפה, לבוא ולקבל חיסון מותאם בעבורם שניתן בשתי מנות.
לשם מבצע חיסוני השפעת תגברה כללית את הצוות, במטרה לאפשר מתן החיסונים במהירות האפשרית וללא התקהלויות. 'אני קוראת למי שבריאות ילדו והוריו חשובים להזדרז ולהביא אל ילדיו לחיסון שהשנה יותר מתמיד עשוי להציל חיים'.

******

כללית מפעילה מתחמי בדיקות לגננות ברחבי מחוז חיפה וגליל מערבי.בעמדות הבידוק בחיפה, נהריה, הקריות וכרמיאל הוחל בביצוע בדיקות קורונה לגננות, ללא צורך בהפניה. 'כללית' דאגה בהערכות מהירה לביצוע יעיל וזמין כאשר רק ביום שישי, מיד לאחר שערב קודם התקבלה ההחלטה על חזרה לגנים, נבדקו 170 גננות מרחבי מחוז חיפה וגליל מערבי. שירות הבדיקות בעמדות כללית נמשך בהתאם לצורך.

היתרון בעמדות הבידוק של 'כללית' בכך שהמטושים עם הדגימה מועברים למעבדת הקורונה שלה במעבדה המחוזית בנשר, שם מתבצעות הבדיקות במהירות מיטבית ובלוח זמנים מזורז. אכן, כל מי שנבדקה ביום שישי קיבלה תשובה עוד לפני יום ראשון וידעה אם היא יכולה להיפגש עם ילדי הגן שלה.

(יוכי באואר, טלי שרייר- וגנר)
חיסון פלומיסט במרכז בריאות הילד סניף 'ארמון' בחיפה. צילום: דוברות כללית

בדיקת קורונה לגננת במתחם בדיקות של 'כללית' לקראת פתיחת גני הילדים.צילום: דוברות 'כללית'

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   דיפלומטיה בימי הקורונה: שגרירי נפאל...
*   מדליית זהב לטנ'ק: טכנולוגיה נגד קורונה...
*   יום המודעות למניעת אלימות נגד נשים...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים