טקס הסמכת עורכי דין התקיים בבית הפרקליט בירושלים והועבר באמצעים דיגיטליים (ישודר למוסמכים בפייסבוק)

ראש לשכת עורכי הדין בישראל עו'ד אבי חימי בירך את כבוד נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות, ראשי מחוזות הלשכה שישבו לצדו בשולחן הנשיאות, יו'ר ועדת המתמחים בלשכה, עו'ד ואיל חלאילה, חברי המועצה הארצית ועוד. ברכת נשיאת בית המשפט העליון בהמשך הכתבה

פורסם ב: 14/10/2020 21:40

נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות. צילום: לשכת עורכי הדין
היום (14.10) התקיים טקס הסמכת עורכי הדין החדשים של לשכת עורכי הדין, במעמד נשיאת בית המשפט העליון, כבוד השופטת אסתר חיות וראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי.בנאומו, גינה ראש הלשכה את ההתקפות על מערכת אכיפת החוק ומערכת המשפט:

"לצערי, אני מרגיש צורך גם הערב להבהיר שלשכת עורכי הדין בראשותי, מגנה את ההתקפות על מערכת אכיפת החוק והרשות השופטת, מימין ומשמאל, מהקואליציה ומהאופוזיציה.

"השיח המפלג, עבר ממזמן את גבולות הטעם הטוב ובוודאי שאין לראות בו ביקורת בונה...רשות שופטת עצמאית ומתפקדת, מהווה תנאי הכרחי לקיום מערכת האיזונים והבלמים הנדרשת לשם המשך תפקודו התקין והבריא של המשטר הדמוקרטי בארצנו".ראש הלשכה, ניצל את הבמה ופנה במסר של פיוס לנבחרי הציבור:

"מכובדי, אנו בשעת משבר, הפעילו את שיקול דעתכם בְּשׂוֹם שֶׂכֶל, פעלו באופן אחראי למען הציבור בכללותו והקפידו לקיים שיח מכיל ומכבד, בין השלטון לפרט ובין רשויות השלטון לבין עצמן.

יש לנו מערכת אכיפת חוק אחת ורשות שופטת אחת, שמרו עליהן מכל משמר והניחו להן לבצע את מלאכת הקודש שלהן במסירות, בנאמנות וללא מורא".


בנאומה של כב' נשיאת בית המשפט העליון ביקשה השופטת אסתר חיות מהמוסמכים החדשים:
"עליכם לסייע ללקוח בהשגת מטרותיו, ובה בעת להבין כי המטרה אינה מקדשת כל אמצעי. שיטת המשפט שלנו אמנם נקראת שיטה אדברסרית, מלשון adversary או "יריב" באנגלית, אך חשוב שלא להפוך את היריבות לאידאולוגיה של יריבות לשם יריבות ולצחצוח חרבות מתמיד ובלתי ענייני".

*****

נאום ראש לשכת עורכי הדין, עו'ד אבי חימי
טקס ההסמכה אוקטובר 2020

ערב טוב במיוחד לאלה שלכבודם התכנסנו היום – 959 (תשע מאות חמישים ותשעה) מוסמכות ומוסמכים יקרים ובני המשפחות הגאים. זה הרגע שלכם. עבדתם בשבילו. זו שעתכם היפה

אמנם, זה אינו הטקס הראשון בו ניתנת לי הזכות הגדולה להסמיך עורכות דין ועורכי דין חדשים אך אני יודע שזה טקס שלא אשכח. מדובר בפעם הראשונה בהיסטוריה של לשכת עורכי הדין, שטקס ההסמכה המסורתי יועבר כולו
במתכונת שידור דיגיטלית. עובדה זו בעיניי הופכת את הרגע שלכם לייחודי, ולכזה שלא יישכח!

בנוסף לטקס המקוון היום, יחולקו תעודות ההסמכה שלכם בטקסים שיתקיימו במחוזות הלשכה, כאשר לאחר שמשבר הקורונה יחלוף, אנו נקיים טקס גדול, חגיגי ומרשים, אליו אתם ובני משפחותיכם תוזמנו.

כשניגשתי לחתום על תעודות ההסמכה שלכם, שמחתי מאוד על ההזדמנות שנפלה בחלקי לאחד, גם במחזור הנוכחי, תחת קורת גג מקצועית אחת, מוסמכים ומוסמכות מרקע שונה, ממגזרים שונים, יהודים, ערבים, דתיים, חילוניים
ומישובים בכל רחבי הארץ. מאחורי כל אחד ואחת מכם, מצוי סיפור חיים ומתקיים עולם ומלואו, כל אחד מכם עבר דרך ארוכה וראויה להוקרה כדי להגיע לרגע המיוחל הזה.

עורכת הדין שיר ביטון סבג מאופקים
עורך הדין אביעד ליברמן מסוסיה
עורכת הדין אמל זאיד מאבו סנאן
עורך הדין מיכאל פרטוש מטבריה
עורך הדין אלון בן משה מאָזוֹר
עורכת הדין גל שרייר מפרדסייה
עורך הדין ויסאם שרף מעין קנייא

אתן ואתם ישראל במיטבה, חזקו ואמצו.כדברי דוד בן גוריון: "ידעו הכל שבמדינת ישראל אדם לאדם אינו זאב אלא חבר ועוזר"

אנו בלשכת עורכי הדין, מאמינים ביכולתנו לשמור על איכותו ויוקרתו של מקצוע עריכת הדין. במקביל אנו מנסים לצמצם ככל האפשר את הפגיעה והתסכול הקיימים אצל אלה, שמשקיעים מזמנם ומרצם בלימודי משפטים
אך לצערנו, אינם מצליחים להיות עורכי דין.

בהתאם, כבר מיומי הראשון בתפקיד, פעלתי מול משרד המשפטים, במטרה להקים ועדה ציבורית שתסדיר אחת ולתמיד את מסלול הכשרתם של הסטודנטים למשפטים.ועדה שכזו אכן הוקמה וצפויה להתחיל עבודתה בקרוב.
כולי תקווה שמסקנותיה לכשיינתנו, יוכלו למנוע עוגמת נפש רבה בעתיד.

מוסמכות ומוסמכים חדשים, אני גאה פעם נוספת לבשר לכם שהרוב המכריע ביניכם, 549 (במילים: חמש מאות ארבעים ותשע) ליתר דיוק הן עורכות דין.זה אינו מקרה, מערכת המשפט בכלל ולשכת עורכי הדין בפרט הן אות ומופת לשאיפה לשוויון מגדרי ולשוויון מגזרי, אך אלה כפי שהחיים לימדו אותנו – אינם חזות הכל.

תפקידנו בלשכת עורכי הדין איננו מתנקז רק לתפקיד מקצועי גרידא או להשגת שוויון מספרי, הוא מורכב יותר וכולל גם את הזכות להשמיע את קולנו בנושאים ציבוריים בעלי אופי משפטי.
זוהי זכות שהיא חובה.

אתם יוצאים היום לדרך חדשה, אל חיים מקצועיים חדשים, בהם תדרשו להתוות את השביל שלכם במקצוע עריכת הדין.
בין אם תבחרו לעבוד במגזר הפרטי או הציבורי, בין אם תתמקצעו במשפט אזרחי, חוקתי או פלילי,
בין אם תעבדו כעורכי דין או כיועצים משפטיים, עליכם לזכור תמיד את האחריות המוטלת עליכם,
את תפקידכם לעשות משפט, צדקה וחסד, לייצג ולהשמיע אף את קולם של אלו שידם אינה משגת.

לצד זאת, אני מתחייב שלשכת עורכי הדין ואני נלווה אתכם במסע המרתק שלכם, נהיה לכם בית מקצועי
ונעניק לכם את כל הכלים המקצועיים, האתיים והאקדמיים העומדים לרשותנו, על מנת שיסייעו לכם בכל צעד ושעל בפרקטיקה.

מאחורינו חגי תשרי, שבימים כתיקונם מהווים את אחד מרגעי השיא בלוח השנה העברי. אולם, הימים ימי משבר נגיף הקורונה, ריחוק חברתי וסגר כללי הם חלק משגרת חיינו ואלה לא פסחו גם על מערכת המשפט וציבור עורכי הדין.
אין לי כוונה לעסוק בגופן של סוגיות כבדות משקל בערב חגיגי זה, אולם לצערי, אני מרגיש צורך גם הערב להבהיר שלשכת עורכי הדין בראשותי, מגנה את ההתקפות על מערכת אכיפת החוק והרשות השופטת, מימין ומשמאל, מהקואליציה ומהאופוזיציה. השיח המפלג, עבר ממזמן את גבולות הטעם הטוב ובוודאי שאין לראות בו ביקורת בונה. ביקורת בונה תמיד רצויה כי אנו שואפים לתקן את הטעון תיקון ולא להרוס.

נכון, גם ללשכת עורכי הדין היו לא פעם חילוקי דעות עם הרשות השופטת, אך אלה התנהלו תמיד בהידברות, בענייניות, תוך נהיגת כבוד איש ברעהו. כדברי הנביא ישעיהו:" איש את רעהו יעזורו ולאחיו יאמר חזק"

חשוב לי לנצל במה זו להודות לנשיאת בית המשפט העליון כבוד השופטת אסתר חיות, על שכיבדה אותנו בנוכחותה ולהגיד לה באופן שאינו משתמע לשני פנים: גברתי, לשכת עורכי הדין תמשיך להיות ידיד אמת של הרשות השופטת, תמשיך להגן על שלטון החוק ותמשיך לשמור על עצמאותו של בית המשפט העליון, שהוא מבצרה של הדמוקרטיה הישראלית וזכויות האדם והאזרח.

רשות שופטת עצמאית ומתפקדת, מהווה תנאי הכרחי לקיום מערכת האיזונים והבלמים הנדרשת לשם המשך תפקודו התקין והבריא של המשטר הדמוקרטי בארצנו.כל עוד הדבר תלוי בי, אנו כלשכה נמשיך לוודא שתנאי זה מתקיים!
ובנימה אישית אוסיף, גברתי הנשיאה, איחולי בריאות איתנה, אריכות ימים, שנה טובה והמשך שיתוף פעולה פורה ומוצלח עם לשכת עורכי הדין.

בהזדמנות זו, אבקש לנסות ולהעביר מסר של פיוס ואחדות לנבחרי הציבור שלנו:

מכובדי,
אנו בשעת משבר, הפעילו את שיקול דעתכם בְּשׂוֹם שֶׂכֶל, פעלו באופן אחראי למען הציבור בכללותו והקפידו לקיים שיח מכיל ומכבד, בין השלטון לפרט ובין רשויות השלטון לבין עצמן. יש לנו מערכת אכיפת חוק אחת ורשות שופטת אחת, שמרו עליהן מכל משמר והניחו להן לבצע את מלאכת הקודש שלהן במסירות, בנאמנות וללא מורא.

בעוד חודשים ספורים תציין לשכת עורכי הדין 60 שנים להיווסדה. הלשכה הוקמה בשנת 1961 כגוף סטטוטורי וכיום היא אינה מהווה רק גוף מקצועי עבור חבריה, אלא גם גוף ציבורי לכלל אזרחי מדינת ישראל. הלשכה, ניצבת לא פעם כמוביל דעת הציבור במאבקים שונים ובנושאים מגוונים, אשר חלקם קשורים בחבל הטבור להגנה על שלטון החוק ושמירה על זכויות אדם.

אני מקווה שחגיגות שנת השישים של הלשכה יהיו מלוות בתוכן פרונטלי עשיר ורב, הרצאות וימי עיון, השתלמויות מקצועיות וכנסים בכל רחבי הארץ, ובעיקר מפגש אנושי.מכל מקום, בעידן הקורונה הלשכה בראשותי הייתה בין הגופים הציבוריים הראשונים שזיהו את הצורך בממשק דיגיטלי נוח וזמין לשם שמירת קשר עם חברותיה וחבריה.
צוות העובדים המסור של הלשכה, הוביל מהפכה של ממש בנושא זה וכך, לאורך כל תקופת המשבר נותרנו פעילים בכל החזיתות.

באמצעות תכנים מקוונים של המדרשה – אקדמיה ארצית של עורכי דין, פעילות של החטיבה החברתית, לטובת כל חלקי החברה בישראל, שיתופי פעולה בין המחוזות ועוד. אני רוצה לסיים בפניה אישית לבני המשפחות ובעיקר להורים הנרגשים הצופים בנו עכשיו. משפחות יקרות, אני מתרגש יחד עמכם. אני בטוח שאתם חולקים עם יקירכם את תחושת ההצלחה והסיפוק הרב מהגעתם ליום חגיגי זה.מגיע לכם ומגיע להם ליהנות מכך.

בהזדמנות זו אבקש לאחל לכם ולכל המוסמכים והמוסמכות היקרים, שנה טובה ובריאות איתנה.
הוגה הדעות, תומס פיין אמר: "העולם הוא ביתי, בני העולם אחיי וגמילות החסדים אמונתי"

לו יהי, עלו והצליחו!


****

דברי ברכה בטקס הסמכת עורכי דין חדשים ביום 14.10.2020 ללשכת עורכי הדין מאת אסתר חיות, נשיאת בית המשפט העליון

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי, ראשי הוועדים המחוזיים, עורכות ועורכי הדין החדשים המוסמכים היום,
צופים נכבדים.

אני שמחה להשתתף בטקס ההסמכה שלכם כעורכות ועורכי דין מן המניין.

הטקס הנוכחי נערך במתכונת בלתי שגרתית. בִּמְקוֹם האירוע במתחם בנייני האומה, בו עוטים עורכי הדין החדשים את גלימותיהם לראשונה ומקבלים את תעודות ההסמכה מידיהם של ראשי לשכת עורכי הדין . היום אנו מתכנסים במרחב הווירטואלי, איש איש בביתו ומול מחשבו. התעודות תישלחנה בדואר, ואת הגלימות תלבשו בהמשך, לכשתופיעו בבתי המשפט ובבתי הדין. אך למרות שהטקס נערך בצל הקורונה, המעמד הוא חגיגי ומרגש, ועם הסמכתכם אתם מצטרפים היום למשפחה גדולה מאוד הפרוסה בכל רחבי הארץ – משפחת עורכי הדין.

הסמכתכם כעורכי דין היא צעד משמעותי וחשוב במסלול המקצועי שבחרתם. זוהי דרך ארוכה ומאתגרת, מלאה בצמתים ובגילויים מפתיעים על העולם ועל עצמכם. התחנות שעברתם עד כה כללו לימודי תואר ראשון, התמחות ובחינות לשכה – ומשבר עולמי אחד חסר תקדים בהיקפו, משבר הקורונה, שנתן את אותותיו בישורת האחרונה של תהליך ההסמכה שלכם וכפי שהדברים נראים היום, הוא צפוי להשפיע גם על חייכם המקצועיים כעורכות ועורכי דין.

המונח 'משבר הקורונה' למעשה אינו מדויק. אין מדובר במשבר אחד, יחיד ומובחן, אלא באינסוף משברים, קטנים כגדולים, שחֹווה כל אחד ואחת מאיתנו בחודשים האחרונים. אירועים נדחו, הסכמים בוטלו, זכויות יסוד הוגבלו, ומסלולי חיים שלמים חושבו מחדש. לכל ההתרחשויות הללו יש משמעות רבה גם בהיבט המשפטי, שכן בית המשפט הוא כתובת טבעית לאלו הסבורים כי נגרמו להם עוול או פגיעה בלתי-מוצדקת.

אלו מכם שיבחרו לעסוק בליטיגציה, ראוי כי יבטיחו שקולם של אותם נפגעים יישמע, על מנת להשיב עבורם מעט ודאות במציאות החיים המשתנה כל העת לנגד עינינו. אחדים מביניכם ייקחו אולי חלק בשיקום המשק, באמצעות ליווי פרויקטים ועסקאות שיאפשרו, ככל הניתן, את המשך שגרת החיים. חלקכם, אני מניחה, ישתלב בשורות המגזר הציבורי ויסייע בעיצוב המדיניות ותכניות הפעולה של המדינה – ואחרים יטענו כנגד המדינה מן העבר השני של שולחן עורכי הדין באולם הדיונים.

בדרך זו או אחרת, כולכם – לצד חבריכם למקצוע הוותיקים מכם – תסייעו לתושבי המדינה בהתמודדות עם משברי הקורונה על סוגיהם וגווניהם השונים.

בעודכם צועדים בנתיב המקצוע עליכם לזכור כי התואר "עורך דין" טומן בחובו, לצד הזכויות והסמכויות, גם אחריות כבדה. הלקוחות יסמכו עליכם שתהפכו כל אבן כדי לסייע להם בעמידה על זכויותיהם – והם יודעים כי ברוב המקרים לא תינתן להם הזדמנות שנייה. לא פחות חשוב מכך, מוטלת עליכם אחריות כלפי בית המשפט, וכלשון סעיף 54 לחוק לשכת עורכי הדין עליכם "[ל]עזור לבית המשפט לעשות משפט".

שתי החובות הללו אינן סותרות. הן משלימות זו את זו. אכן, במעמד הסמכתכם אתם הופכים לחלק בלתי-נפרד ממערכת המשפט הישראלי ולמייצגיו בקרב הציבור. הסיוע שלכם לבית המשפט לעשות משפט מבטיח כי מערכת המשפט תוסיף להיות הוגנת, נגישה וראויה לאמון הציבור בה, ובכך אתם מסייעים לא רק ללקוח המיידי שלכם אלא לכל הלקוחות העתידיים, שלכם ושל חבריכם למקצוע.

בעוד מספר ימים נציין שנה לפטירתו של נשיא בית המשפט העליון לשעבר, השופט מאיר שמגר ז"ל. הנשיא שמגר היה משפטן דגול, פורץ דרך, ואדם יוצא דופן. אני מניחה שבמסגרת לימודי התואר הראשון הזדמן לכם לקרוא לא מעט פסקי-דין מכוננים שכתב במהלך כהונתו כשופט ואחר כך כנשיא בית המשפט העליון. היום אני מבקשת להביא בפניכם דברים מתוך נאום שנשא לרגל זכייתו בפרס ישראל על מפעל חיים, וכך אמר:

'פשוט וברור הוא כי האמת הסובייקטיבית של האחד איננה בהכרח גם האמת הסובייקטיבית של האחר. ערכים עלולים לבוא לידי התנגשות. ניגודים עלולים להתגלע בין תרבויות, או בתוך קבוצות באותה תרבות, ובין שני בני-אדם ויהיה זה אפילו מתוך אותה קבוצה. כדי שבני-אדם יוכלו לחיות בצוותא על אמיתותיהם השונות, או במלים אחרות, כדי שיהיה טוב, כדברי מדרש תנחומא, הן לצדיק והן לשכנו, הכרחי כי כולם ינהגו בסובלנות ובסבלנות הדדיים, בפתיחות ותוך זניחת הארס והלענה, הלעג וההתנשאות'


ואכן, לאמת פנים רבות: האמת העובדתית, האמת המשפטית, והאמת האישית-הפנימית של כל אחת ואחד מאיתנו. לעתים עולות האמיתות השונות הללו על מסלול התנגשות. משימתכם כעורכי דין תהא ליתן ביטוי לאמת של לקוחותיכם, לשקף אותה בצורה בהירה ומשכנעת, ולתווך בינה ובין אמיתות אחרות שתפגשו. אך בה בעת עליכם לשמור על כללי המשחק ולנהוג כבוד כלפי לקוחותיכם, חבריכם וחברותיכם למקצוע, בעלי הדין שכנגד וכלפי בית המשפט.

זוהי משמעותה של החובה הכפולה שחלה עליכם כעורכי דין: עליכם לסייע ללקוח בהשגת מטרותיו, ובה בעת להבין כי המטרה אינה מקדשת כל אמצעי. שיטת המשפט שלנו אמנם נקראת שיטה אדברסרית, מלשון adversary או "יריב" באנגלית, אך חשוב שלא להפוך את היריבות לאידאולוגיה של יריבות לשם יריבות ולצחצוח חרבות מתמיד ובלתי ענייני.

כך למשל זכרו לא להתנגד לשאלה של הצד שכנגד לשם ההתנגדות גרידא, או להציג את טענותיכם באופן שחוטא לעובדות. השתדלו לזקק את ליבת המחלוקת, לטעון לעניין, ולקדם הסכמות ופשרות כשהדבר מתאפשר. כפי שהדגיש הנשיא שמגר, ניהול מכבד של מחלוקות הוא תנאי הכרחי לחיינו המשותפים. רק באמצעות סבלנות וסובלנות הדדית יוכלו הצדיק ושכנו להמשיך ולחיות בטוב, זה לצד זה, כל אחד והאמת שלו.

בשם הרשות השופטת, אני מאחלת לכולכם הצלחה, עניין והנאה בדרכים המקצועיות שתבחרו לעצמכם, וכן בריאות טובה לכם ולבני משפחותיכם. עלו והצליחו'.
ראש לשכת עורכי הדין עו'ד אבי חימי. צילום לשכת עורכי הדין

צילום: לשכת עורכי הדין

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור מפגשים :
*   ביוטק הוא ההייטק של המחר. כתבה: רונית...
*   40 קבוצות מכל רחבי הארץ השתתפו בשבוע...
*   עיריית חיפה תקים תוך מספר חודשים פארק...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים