בדיקת קורונה והתוצאה תוך 15 דקות. זה קורה ב'כללית'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות 'כללית'

'כללית' החלה לבצע כפיילוט בדיקות מהירות לאבחון קורונה באמצעות 13 מכשירים מסוג 'סופיה' (Sofia) שניים מהם במחוז חיפה וגליל מערבי: בחיפה ובכרמיאל.המכשירים התקבלו ממשרד הבריאות לפי סיכום בין סגן שר הבריאות יואב קיש לבין מנכ"ל 'כללית' פרופ' אהוד דודסון

פורסם ב: 30/09/2020 12:05

בדיקות קורונה מהירות עם מכשיר 'סופיה' . צילום: דוברות כללית
המכשירים מאפשרים זיהוי מהיר של נגיף הקורונה וקבלת תשובה לבדיקה כאמור תוך כ-15 דקות בלבד.הם יחלו לפעול בזמן הקרוב במרפאות נבחרות ובבתי חולים של 'כללית' ברחבי הארץ, ביניהם באתרי הדיגום שהיא מפעילה בחיפה ובכרמיאל.

'כללית' היא הראשונה שקיבלה מכשירים אלה וצוותיה לומדים בימים אלה כיצד לעשות בהם שימוש. ביצוע בפועל של בדיקות קורונה באמצעות המכשירים אלה יחל בזמן הקרוב, מיד עם קבלת הנחיות משרד הבריאות להפעלתן וקביעת הקריטריונים למתן הבדיקה באמצעותן.

המכשיר מזהה את נגיף הקורונה SARS-CoV-2 בשיטה המבוססת על זיהוי אנטיגני תוך שימוש בדגימת מטוש ישירה מהחולה. התוצאה, חיובי או שלילי לנגיף הקורונה, מתקבלת בתוך 15-20 דקות בלבד מרגע הדגימה. המכשיר מאפשר זיהוי בוודאות גבוהה של נשאות לקורונה, במיוחד בקרב נבדקים עם תסמינים (סימפטומטיים). נבדקים אשר יקבלו תשובה חיובית יוגדרו כנשאי קורונה וכך ניתן יהיה לבצע תחקור אפידמיולוגי מיידי ולקטוע במשנה יעילות את שרשרת ההדבקה. כאשר מתקבלת תשובה שלילית תידרש בדיקה נוספת בשיטת הדיגום הרגילה (PCR).

ד'ר דורון נצר, ראש אגף רפואה בחטיבת הקהילה ב'כללית': 'תוספת של 13 מכשירי בדיקה אשר נותנים תוצאה תוך 15-20 דקות תשפר את הזמינות לביצוע בדיקות קורונה ותפחית מהעומס הקיים על המעבדות. הנבדקים יקבלו את התשובה בנקודת הדיגום, בבית החולים או במרפאה, ובכך יחסך הצורך בהמתנה לקבלת תשובה'.

רונן נודלמן מנהל מחוז חיפה וגליל מערבי ב'כללית' מציין כי האיזור שנהנה מרמה נמוכה יחסית של תחלואה בחודשים הראשונים לפרוץ הקורונה, נצבע באדום וכיום מטפלים צוותי מחלקת הקורנה בקהילה ב- 5,500 אנשים המאושפזם בביתם או במלוניות תושבי המחוז, כשהם דואגים לנטור וליווי כדי לוודא שלא חלה הדרדרות פתאומית.

(יוכי באואר, טלי שרייר וגנר)

'כללית' מפעילה עשר תחנות דיגום קבועות ברחבי המחוז וכן מקימה מתחמים זמניים באיזורי התפרצות ובמחוז פועלת מעבדת הקורונה היחידה בקהילה שמעניקה מענה איכותי ואף מהיר ועומדת בפני התרחבות נכרת לאחר שתוגברה בצוות להפעלת משמרת שלישית ובקרוב תצוייד בשני מכשירים נוספים שמאפשרים הכפלה של קצב הבדיקות.

מכשירי הסופיה לבדיקות מהירות המתבצעות באתרי הדיגום עצמם יקלו מאד על אנשים עם סימפטומים אשר חרדים לדעת אם הם מעידים על קורונה. אנו מצפים להפעלתם בהקדם, כבר בימים הקרובים ומיחלים שיוכחו כיעילים לקראת הרחבת השירות, בהתאם להנחיות משרד הבריאות.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   דיפלומטיה בימי הקורונה: שגרירי נפאל...
*   מדליית זהב לטנ'ק: טכנולוגיה נגד קורונה...
*   יום המודעות למניעת אלימות נגד נשים...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים