השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות 'כללית'

מנכ'ל 'כללית' פרופ' אהוד דודסון ביקר במעבדת הקורונה של 'כללית' בנשר אשר התרחבה. רונן נולדמן מנהל 'כללית' במחוזס הציג בפניו תוכנית מקיפה להרחבת הפעילות. סיגלית פרנק הביאה פינוק מתוק לנבדקים בקורונה.החגים יכולים להביא לדכאון

פורסם ב: 23/09/2020 17:25

ביקור המנכ'ל במעבדת הקורונה עם רונן נודלמן וד'ר אלדה איסקוב מנהלת המעבדה ההמטולוגית.צילום: דוברות 'כללית'
פרופ' אהוד דודסון מנכ'ל 'כללית' ערך ערב החג ביקור במעבדת הקורונה של כללית הממוקמת בנשר והתרשם מהיקף הפעילות ותוכניות ההרחבה. זה קרה במהלך סבב ביקורים שערך מנכ'ל כללית במעבדות המבצעות בדיקות קורונה. כך הגיע למעבדה המחוזית של 'כללית' בנשר והתרשם מקרוב ממעבדת הקורונה שהופעלה בה החל מפרוץ המגיפה.

זוהי אחת משתי מעבדות הפועלת במסגרת קהילתית במחוזות 'כללית' ולא בין כתלי בית החולים. ד'ר יוליה שניידר המנהלת החדשה של המעבדה המחוזית שמכנסת תחת קורת גג אחת מגוון גדול של מעבדות בתחומים שונים וד'ר שפרה קן דרור מנהלת המעבדה המיקרוביולוגית ומעבדת הקורונה במקום דיווחו למנכקל כי המעבדה מבצעת כיום כ-1,300 בדיקות קורונה בשתי משמרות מבוקר עד 21:00 כולל סופי שבוע.

עד לימים האחרונים הובילה המעבדה לא רק באיכות, אלא גם בלוח זמנים קצר ביותר כשמרבית התוצאות הועברו תוך 24 שעות. בימים האחרונים בעקבות עליה משמעותית בתחלואה באיזור, יש צורך בהרחבת הפעילות במעבדה ו'כללית' נערכת לכך.

רונן נודלמן מנהל 'כללית' במחוז חיפה וגליל מערבי, הציג בפני המנכ'ל פרופ' אהוד דודסון תוכנית מקיפה להרחבה של היקף פעילות המעבדה, שכוללת גיוס צוות נוסף, לשם הפעלת המעבדה במשמרת שלישית והכנסת שני מכשירים חדשים : אחד שיחליף מכשיר קיים ואחד שיתגבר את מערך המכשירים במעבדה. המכשירים החדשים שיוכנסו למעבדה מסוגלים לבצע כמות כפולה של בדיקות, כך שהצפי הוא לביצוע יותר למעלה משלושת אלפים בדיקות ביום.

פרופ' אהוד דודסון סייר גם בכל אחת מתת המעבדות במעבדה המחוזית הגדולה, שהיא השנייה בגודלה בארץ, קיבל הסבר מכל מנהלת מעבדה והתרשם מהמקצועיות ומהמכשור החדיש. הוא הודה למנהל המחוז ולצוותי המעבדה על ההתגייסות והמסירות שמאפשרים המשך ביצוע של אלפי בדיקות ביום הנערכות כשגרה ל-760 אלף מבוטחי כללית במחוז, תוך כדי הפעלת המעבדה לקורונה בתנאים מאתגרים.


*****


ממתקים לנבדקי הקורונה בנשר בערב ראש השנה הביאה סיגלית פרנק, המנהלת האדמיניסטרטיבית במרפאת 'כללית' בקרית טבעון כשהיא עטויה במיגון מלא, במוקד בדיקות הקורונה שמפעילה 'כללית' בנשר.כדי להמתיק לנבדקים את החוויה המאיימת דוקא בערב חג, דאגה להכין מארזי עוגיות פרצופונים אותם העניקה לכל אחד מהנבדקים.
המחווה העלתה חיוך של משש על פני כל אחד מ -170 הנבדקים ששמחו לראות שהמקום שולט בברכת שנה טובה ונהנו מהכיבוד שהמתיק להם את הרגעים הקשים.


*****

תופעה: 'דיכאון חגיגי' שהוא כלל לא חגיגה. מסתבר כי עלייה בפניות למרפאות בריאות הנפש של 'כללית' על רקע מצוקה נפשית לקראת החגים שהחמירה בתקופה זו של הקורונה שמייצרת אי וודאות מאיימת.תוסיפו לכך את הפחד מקורונה ויש 'חגיגה' של פחד מסביב.


צוות המטפלים במערך בריאות הנפש של 'כללית' נתקל בימים אלה בגל פניות של אנשים שנקלעים למצוקה נפשית לקראת חודש החגים הצפוי וכן חלה החמרה במצבם הרגשי של מטופלים, בשל חרדות ולחצים הקשורים בחג ובחופשה הממושכת. כל זאת תחת ענן הקורונה המרחף מעל כולם. חופשת החגים השנה מתחילה כמעט ברצף לחופשת הקיץ, בהמשך לסגר ולהשבתה מתעסוקה עבור מי שבחל"ת או ללא עבודה, מבוגרים ללא מועדני תעסוקה ותלמידים ללא מסגרת מסודרת. לכן, חלק מהבעיות המתעוררות כרגיל בהקשר זה מחריפות עוד יותר.

ד'ר טטיאנה ז'לוז'ין, מנהלת מערך מרפאות בריאות הנפש של 'כללית' במחוז: 'לכאורה חופשות וחגים הם תקופה של שמחה ואופטימית, אך יש להן גם היבטים בעייתיים עבור חלקים גדולים מהאוכלוסיה. מידי שנה אנו נתקלים בתופעה בה בחגים חלה עליה בפניות של אנשים לקבלת סיוע נפשי, על רקע החופשות הממושכות. השנה כבר נרשמת עליה בפניות על רקע חרדת חגים ואנו צופים שהמגמה המדאיגה אף תתגבר.

בימי שיגרה, החג הוא הזדמנות לנוח מהעבודה, לקיים מפגשים של המשפחה המורחבת, לבלות עם המשפחה או עם החברים, לטייל בארץ ובעולם, לשכוח מצרות ומחובות היום יום, אך יש מקרים רבים בהם שאותם יתרונות עלולים להפוך לקשיים.

השנה הבעיה מחריפה במיוחד. לאחר סגר ממושך וביטול פעילויות שונות, מאחר ומשפחות רבות שוהות כבר זמן רב ביחד וזה הופך למעיק יותר ויותר, בעיקר אם מתווספות לכך דאגות פרנסה. זה קורה כתוצאה ממשבר כלכלי או פשוט חוסר בטחון וודאות, וכך הוצאות החג הופכות למטרד גדול במיוחד ומעיקות נפשית על אנשים רבים. לכך יש להוסיף את העובדה שמי שנהג להימלט לחו'ל כפתרון למצוקות שונות ביחסי המשפחה אינו יכול לעשות זאת השנה. מהצד השני, אנשים מבוגרים רבים ממשיכים להימנע ממפגשים רבי משתתפים ועם בני המשפחה וארוחות משפחתיות גדולות מתבטלות, כך שתחושת הבדידות מתעצמת כי הקשיש לא יקח חלק אפילו לא בערב חג, אז נהוג להזמינו.
תקופת החגים היא גם תקופה של התחדשות, חשבון נפש וקבלת החלטות לצאת לדרך חדשה. בעידן זה של אי וודאות אפילו התחושה שנעשה שינוי ו'ריסטארט' בחיינו שוקעת בתוך ים אי הוודאות.

קבוצה נוספת שנתקלת בתקופת החגים בקשיים רבים, הם מטפלים עיקריים בבן משפחה חולה כמו ילדים אוטיסטים או מאותגרים שכלית או נפשית, הורים סיעודיים או חולי אלצהיימר. מסגרות הטיפול אינן פועלות, בן המשפחה חסר הישע שוהה בבית ובהתאם נדרשת התארגנות לקלוט אותו ולטפל בו לאורך ימים רבים. כאמור, השנה התמודדות זו בחג הינה ברצף לחופשה הארוכה בקיץ, תקופת ההסגר וסגירת מערכות בשל חשיפה לחולה וכתוצאה מכך הנטל כבד במיוחד. אלה הם רק חלק מהמצבים שעלולים להעיק ולהציף חרדות.

ד'ר ז'לוזי'ין מ'כללית' מציינת כי לחצים אלה עלולים לבוא לידי ביטוי בצורות שונות בחלקן יתקל רופא המשפחה אליו יפנה המטופל עם תלונה ישירה על דכדוך וחרדה או שהדבר יתבטא בעקיפין בתלונות על כאבי בטן וראש, לחץ בחזה, עליחה בלחץ הדם ועוד. במקרים היותר קיצוניים, או כשיש כבר תחלואת נפש מטופלת ומאוזנת בשיגרה, היא תוחמר והפנייה הינה למרפאה לבריאות הנפש.

הקשיים מתבטאים לעתים גם במערכות יחסים בין בני המשפחה, בזוגיות, בתיפקוד מיני, בעימותים בעבודה מול הכפיפים או מול המנהלים.אלה הן תופעות של הפנייה בלתי מודעת של כעסים או תסכולים כלפי הגורמים הלא נכונים וביטוי עקיף לחרדה קשה שמתעוררת אצל רבים ואין לגיטמציה חברתית להביאה לידי ביטוי. על כן, חשוב שהצוותים הרפואיים, גם במרפאות ראשוניות, יהיו ערים לאפשרות שמדובר בביטוי גופני או התנהגותי של מצוקה נפשית. יש כבר מחקרים שמציגים עליה בחרדות, מתח ואגרסיות שקשורות לעטית מסכות שמקשה על קריאת שפת גוף באזור הפנים, מבלבלת אנשים. בנוסף, לא אחת אנו מוצפים בכעס כאשר אנו נתקלים באנשים שלא שומרים על עטית מסכה באופן נכון ומסכנים אותנו ויש פוטנציאל לעימותים על רקע זה. צוותי כללית מודעים לתופעה ונערכו לסייע לפונים הרבים שכבר החלו לפנות בשל מצוקות המתעוררות לקראת החג. מנסיוננו, מציינים בכללית, גל שני מופיע, לאחר החג, בעקבות קונפליקטים וקשיים שמקבלים בולטות במהלך החופשה.

ד"ר זלוזי'ן מוסיפה כמה טיפים שיעזרו לכם לצלוח את חודש החגים בשלום:
תכנון החג מראש.הפחיתו חשיפה לחדשות.תערכו את הקניות לפני שמתחיל לחץ בחנויות. אל תהססו לבקש עזרה מבני המשפחה.תהיו בקשר עם בני המשפחה הבודדים, גם במגבלות הקורונה.אנשים עם משפחה גדולה תמצאו גם זמן להיות קצת לבד ולנוח. תשתפו אחרים ברגשות ולשמוע מהם במקרים של אבל משותף, לתת לגיטימציה לרגשות ולנרמל אותם.אם יש צורך אל תהססו להעזר גם בטיפול תרופתי, בהתאם להמלצת הרופא.כללית מפעילה קו ייעוץ ותמיכה בחינם - 2708* מומלץ להיעזר בו'.

(יוכי באואר, טלי שרייר וגנר)
סיגלית פרנק הביאה פינוק מתוק למטופלים שהגיעו למתחם בדיקות קורונה בנשר.צילום: דוברות 'כללית'

ד'ר טטיאנה ז'לוז'ין. צילום: צביקה מינקוביץ' דוברות 'כללית'

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   שר הביטחון לשעבר ויו'ר ימינה ח'כ נפתלי...
*   נטלי טביב (35) מקריית מוצקין,המשיכה...
*   ברמב'ם עשו את הבלתי יאומן כאשר שני...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים