השבוע ב'כללית' חיפה והגליל המערבי . כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות כללית

תעודת הוקרה לנעמי כספי, ד'ר דבי זיסמן יו'ר כנס ראומטולוגיה וירטואלי. ד'ר לילך שמר-מאירי מונתה לתפקיד מנהלת המערך של התפתחות הילד והיחידה המרחבית לנוירולוגיית ילדים שהיא גם רופאה מצטיינת בקנה מידה עולמי. המוקד הייחודי לרפואה דחופה. האחות שרית כרמלי

פורסם ב: 03/09/2020 02:46

תעודת הוקרה לנעמי כספי על פעילותה במועצת הבריאות. צילום: דוברות 'כללית'
תעודת הוקרה של משרד הבריאות לנעמי כספי הוענק לה בחתימתם של שר הבריאות יולי אדלשטיין ומנכ'ל המשרד חזי לוי. נעמי כספי היא מנהלת המוקד של 'כללית' בבי'ח 'כרמל' ויו'ר הסתדרות אחיות הקהילה הארצית.


התעודה הוענקה לה על חלקה החשוב בפעילותה מזה 15 שנים במועצת הבריאות. מדובר במועצה אותה ממנה שר הבריאות ותפקידה לייעץ לשר בנושאי המשרד. בנוסף לכך המועצה אחראית על סל הבריאות, תיקצוב מכוני בריאות שונים, הקמת ועדות שונות. נעמי כספי פעלה כחברה בועדה לזכויות החולה ובוועדה לאיכות הטיפול.

במועצה שמתכנסת פעם בכמה שבועות בירושלים נמצאים נציגים מכל מוסדות הבריאות בישראל: מנהלי קופות חולים, מנהלי בתי חולים קצין רפואה ראשי, מנכלי'ם ונציגי ציבור, נעמי היתה נציגת האחיות בישראל במסגרת היותה ראש חטיבת אחיות הקהילה בהסתדרות האחיות. כהוקרה על תרומתה רבת השנים לפעילות המועצה, הוענקה לה בימים אלה תעודת הוקרה מרגשת.

****


ד'ר דבי זיסמן מנהלת השירות הראומטולוגי של כללית בחיפה וגליל מערבי ובבי'ח 'כרמל' שימשה כיו'ר כנס וירטואלי שנערך בנושא דלקות מפרקים. בכנס השתתפו מומחים בראומטולוגיה, עור, רפואת משפחה ועוד מכל רחבי הארץ.

בכנס נדונו היבטים שונים של דלקות מפרקים. פרופ' הווארד עמיטל מבי'ח תל השומר הציג טיפולים חדשים בדלקת מפרקים שגרונית. ד"ר דבי זיסמן, מנהלת שירות הראומטולוגיה של כללית בבי'ח כרמל ובמחוז חיפה וגליל מערבי הירצתה על טיפול מכוון מטרה בהקשר של דלקת מפרקים פסוריאטית.

בהמשך, ניהלו שני המומחים דיון ער בנושא תחלואה נלווית כגון מחלות לב ויתר לחץ דם בחולים עם דלקות מפרקים.
המסרים העיקרים בכנס התרכזו בחשיבות האיבחון המוקדם, מתן טיפול מכוון מטרה על מנת להביא להפוגה וכן זיהוי וטיפול במחלות נלוות לדלקות מפרקים. הכנס הוא עורר עניין רב בקרב המשתתפים.


****

ד"ר לילך שמר-מאירי מונתה כמנהלת המערך התפתחות הילד והיחידה המרחבית לנוירולוגית ילדים של כללית בחיפה וגליל מערבי ובית חולים כרמל.

על רקע נסיקה בפניות להתפתחות הילד מרחיבה 'כללית' את שירות התפתחות הילד במחוז חיפה וגליל מערבי.
מערך התפתחות הילד של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי נמצא בתהליך מואץ של הרחבה ופיתוח ובקרוב יצטרפו לשבעת המכונים הקיימים כבר ברחבי המחוז, מספר רב של שלוחות בחיפה, בקריות, בעראבה ובישובים קטנים ומרוחקים, במטרה להנגיש את השירות ולקצר המתנות. לניהול המערך האיכותי הזה מונתה לאחרונה ד'ר לילך שמר מאירי אשר סיימה לימודי רפואה בטכניון והתמחתה ברפואת ילדים בבית חולים 'כרמל'.


לאחר תקופה בה עבדה כרופאת ילדים במרפאת 'כללית' בטירת הכרמל היא יצאה לתת התמחות בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד בבי'ח 'רמב'ם'. ד'ר לילך שמר מאירי היא גם בוגרת קורס ניהול תובנה הנערך במרכז ההדרכה של 'כללית'.

בתום ההתמחות השתלבה במערך הנוירו - התפתחותי במכוני התפתחות הילד בחיפה ובקריית שמריהו ובמרפאות הנוירולוגיה של 'כללית' בקהילה ובבית חולים 'כרמל'.

עם פרישתו של פרופ' נתנאל צלניק, שניהל שנים רבות את שירות התפתחות הילד ב'כללית', החלה לנהל את המערך נוירו התפתחותי המשולב של 'כללית' במחוז חיפה וגליל מערבי ובבי'ח 'כרמל' ובנוסף הינה נוירולוגית ורופאה התפתחותית בבי'ח 'כרמל'. יחד עם ניהול המערך המרחבי, היא משמשת גם כמ"מ מנהלת המכון להתפתחות הילד של 'כללית' בחיפה. בנוסף לכל אלה היא גם מדריכה קלינית בטכניון שלאחרונה נכללה ברשימת הרופאים המצטיינים בדרוג 'פורבס'.

מי היא ד'ר לילך שמר-מאירי? היא בת 47 המתגוררת בזכרון יעקב, נשואה ואם לארבעה ילדים. לדבריה כבר כילדה נחשפה לעולם הרפואה, כבת לאחות שעבדה משך שנים רבות ב'כללית' ולמעשה, תמיד ידעה שתהיה רופאה.
היא בחרה להתמחות ברפואת ילדים כי זה תחום מרתק שמאפשר ללוות ילדים מהשלבים הראשונים לחייהם ועד הבגרות.הטיפ שלה להורים: לסמוך על האינטואיציות ועם זאת להיות פתוחים לקבל עזרה מבעלי מקצוע.

מערך התפתחות הילד של 'כללית' בניהולה הוא הגדול בארץ, כולל שבעה מכוני התפתחות הילד ושתי שלוחות, עם צוות רב תחומי של 140 אנשי צוות ממגוון תחומי הטיפול: רפואה, עבודה סוציאלית, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, פסיכולוגיה ותזונה. כמו כן, ניתן שירות על ידי רופאים אורטופדים וגנטיקאים לילדים וכן תוכניות ייחודיות כגון מרפאות אכילה עבור ילדים עם קשיי התפתחות.

במכונים בניהולה של ד'ר שמר – מאירי מטופלים ילדים מרגע הלידה, החל בנושאים פשוטים יחסית, כגון טרטיקוליס וריפוי בעיסוק וכלה בילדים עם הפרעות תקשורת, שיתוק מוחין ומחלות גנטיות.ד'ר שמר- מאירי מדגישה כי גדל האתגר במתן מענה לצרכים הרבים, נוכח מגמת עליה משמעותית בפניות לשירות התפתחות הילד, בין היתר בשל העמקת המודעות בקרב ההורים וגורמי הטיפול לצורך להקדים ולטפל בבעיות התפתחות. 'אנו פועלים לפתח את השירות ולהתאימו לרפורמה בתחום זה ולביקוש הגדל ועושים זאת על ידי תוספת שלוחות, הרחבת מגוון מכוני הסדר ומכוני קהילה – הכל כדי לתת מענה לילדים מגיל 0-9 בזמינות ונגישות טובה', סיכמה.


***

כחודש לאחר שהחל לפעול בהרצה, חנכה 'כללית' את מוקד ערב וסופ'ש ב'כרמל' למבוטחיה בחיפה והסביבה.
ייחודו של המוקד בכך שהינו המוקד הראשון בארץ הממוקם בין כתלי בית חולים ובכך משלב יתרונות של מוקד רפואה דחופה לקהילה, עם איכות רפואית של בית חולים.

טקס החנוכה הרשמי, שנערך במתכונת מצומצמת מאד בשל אילוצי הקורונה, התקיים במעמד סגן ראש העיר חיפה מיכי אלפר, יו'ר דירקטוריון 'כללית' יוחנן לוקר ומנכ'ל 'כללית' פרופ' אהוד דודסון, מנהל בית חולים 'כרמל' ד'ר אבי גולדברג ומנהל 'כללית' במחוז חיפה וגליל מערבי רונן נודלמן.

כל הדוברים הדגישו שמבוטחי 'כללית' תושבי חיפה והסביבה זוכים מעתה למענה איכותי במיוחד, שאין כדוגמתו בארץ, שבו מוקד לרפואה דחופה, הפועל מעבר לשעות הפעילות הרגילות במרפאות, בלילות ובסופי שבוע, ממוקם בתוך בית החולים.

רצף טיפולי זה מתאפשר רק ב'כללית' אשר יש לה בתי חולים משלה וביניהם בית חולים 'כרמל' בחיפה, בו ממוקם המוקד החדש. ההיתרונות במתכונת זו רבים: רמה רפואית גבוהה המתאפשרת תודות לכך שצוות המוקד, בהובלתם של ד'ר נג'ואן כיאל מומחה ברפואה פנימית ומנוסה בחדרי מיון ויפעת אלון- מנהלת הסיעוד במוקד, הכולל את מיטב הרופאים מבית חולים 'כרמל' וממרפאות כללית בקהילה, להם התמחות ברפואת משפחה או פנימית, ילדים וטראומה.

העובדה שהמוקד נמצא בתוך בית החולים מאפשרת לצוות להפנות את המטופל, בעת שיש צורך רפואי, במסלול ירוק ומהיר לחדר המיון הממוקם קומה אחת מעל המוקד, ללא איבוד זמן יקר. בדרך זו, ניתן טיפול ברמת בית חולים, אך ללא המתנה ממושכת ותוך פחות סיכונים לחשיפה לזיהומים צולבים והדבקות שיש בעת פניה לחדר מיון. לא נדרשת הפנייה והעלות נמוכה בהרבה מאגרת חדר מיון.

המוקד ממוקם באתר בית חולים יום בבי'ח 'כרמל'', שעבר לאחרונה בינוי מחדש ועוצב בסטנדרטים גבוהים. מתכונת זו מאפשרת ניצול מיטבי של המתקן, כאשר לאחר שעות פעילות בית חולים יום, החדרים אינם שוממים, אלא ממשיכים לשמש אכסניה לשירות רפואי נוסף- מוקד הרפואה הדחופה.

מיכי אלפר סגן ראש העיר ברך את 'כללית' על כך שבחרה בחיפה כמקום הפיילוט הראשון למוקד בתוך בית חולים וציין כי אין ספק שמבוטחיה בחיפה זכו. בו בזמן, איחל שלא יזדקקו לשירות בשל בעיה רפואית דחופה. פרופ' אהוד דודסון מנכ'ל 'כללית' התייחס לכך שהמוקד בא לפתור בעיה של מענה שירותית בשעות בהן אין מרפאות והוא שמח שדווקא בימים מורכבים אלה של הקורונה זוכים תושבי חיפה, המבוטחים ב'כללית', למענה איכותי שמעניק ערך מוסף.

הוא ציין כי מדובר במודל ראשוני ברמה ארצית וכי לאור ההצלחה שכבר המסתמנת,הוא יהווה דגם אותו תאמץ 'כללית', שיתרונה בכך שיש לה שירות מפותח הן בקהילה והן בבית חולים - באיזורים נוספים בארץ.

יו'ר דירקטוריון 'כללית' יוחנן לוקר סיפר כי שמע על היוזמה הייחודית בעת ביקור שערך באיזור ביומו הראשון בתפקיד ב-1 במרץ והוא שמח לראות כיצד הצליחו בית החולים והמחוז לשלב כוחות ועל אף הקורונה להפעיל בתוך חודשים מעטים את המוקד במהלך תקדימי שבו המוקד ממוקם בתוך בית חולים.

ד'ר אבי גולדברג מנהל בית חולים 'כרמל' ציין את שיתוף הפעולה המיוחד שבא לידי ביטוי במוקד, בין צוותי בית החולים לבין המחוז כשני גופים השייכים לכללית, כפי שקיים לאורך שנים, כאשר רופאים מעולים הם גם מנהלים ורופאים בכירים בבית החולים וגם במרפאות כללית בקהילה. שיתוף פעולה מצויין זה מאפשר שירות זמין למבוטחי 'כללית' בשעות חריגות.

רונן נולדמן מנהל כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, שהוביל את היוזמה למתכונת ייחודית זו, הדגיש כי 'כללית' השלימה עם הפעלת המוקד מערך בו כללית מעניקה למבוטחיה פתרונות טיפוליים מבוקר עד לילה, גם במצבים דחופים. במהלך היום במיונים הקהילתיים הפועלים בלין וזבולון ובמרפאות היועצות שלה ברחבי הגליל המערבי.

פעילותם אף הורחבה דווקא בתקופת הקורונה וכיום ניתן בהם שירות רצוף עד הערב. לאחר שהמיון הקהילתי נסגר, יכול מבוטח עם בעיה רפואית דחופה לפנות למוקד האיכותי שחנך עתה ב'כרמל', כך שיש רצף של מענה טיפולי. הוא הודה לשותפים בבית חולים 'כרמל' על כי בשיתוף פעולה מיטבי התאפשרה הפעלת המוקד שכבר זוכה להערכת המטופלים וכן למנכ'ל וליו'ר על הגיבוי והתמיכה שסייעו במימוש רעיון פורץ דרך שמומושו בא לידי ביטוי בטקס המרגש.


*****


צוות חמל הקורונה של 'כללית' דאג למזון עבור מטופלת קורונה שנותרה ללא מצרכים בביתה. זה קרה במהלך שיחת ניטור רפואי עם חולת קורונה שניהלה שרית כרמלי, מנהלת הסיעוד במרפאת כללית חבצלת בכרמיאל וחלק מצוות חמ/ל אישפוז קורונה בקהילה של 'כללית' במחוז חיפה וגליל מערבי.

בשיחה מטופלת בשנות ה-70 לחייה היא החלה לפתע לבכות. שרית שתפקידה העיקרי הוא לנטר מדדים כמו חום, רמת חמצן בדם (סטורציה), קשיי נשימה וכאבים, בשיחות קבועות שהיא ואחיות נוספות בצוות מקיימות עם המטופלים בביתם או במלונית, שאלה את האישה מה קרה והאם אינה חשה בטוב. האישה סיפרה כי היא חיה לבדה, ילדיה מרוחקים ואף הם בבידוד והיא מצאה את עצמה רעבה וללא מצרכי מזון, לא כי אין בידה אמצעים לרכוש אוכל, אלא משום שאינה יודעת לתפעל הזמנה מרחוק והיא מיואשת וחשה בודדה.

צוות 'כללית' נערך מיד ליצור קשר עם מרכז מזון ותוך שעות מספר הגיעו המצרכים לבית המטופלת שהיתה נרגשת ביותר. בהמשך, לאורך כל התקופה דאג הצוות, בנוסף על הניטור הרפואי, להיות עמה בקשר ולוודא שיש לה די מזון. בשלב מסויים, מספרת שרית, חשבה להתמגן ולהגיע לבית המטופלת, כדי לדאוג להכין לה אוכל מבושל בעבורה, אך היא הודתה ודיווחה שאין צורך, היא מסתדרת.

"'נחנו מקפידות לנהל שיחה של ממש עם המטופלים מרחוק, גם כי במהלך שיחה כזו ניתן לחוש אם יש סימנים רפואיים מדאיגים, כמו קשיי נשימה להם לא מודע לעיתים המטופל וגם כדי להיות עם אצבע על הדופק אחר מצבם הנפשי של המטופלים, לסייע ולפתור בעיות שאינן בהכרח רפואיות. במקרים רבים אנו מערבים את צוות העובדות הסוציאליות שלנו כדי שיעניקו תמיכה רגשית. השהיה בבידוד בבית או במלונית, במנותק מאחרים ועם חרדה גדולה מעוררת קשיים רגשיים רבים. חשוב לנו להיות שם עבור המטופלים שלנו בכל מובן גופני ורגשי. העובדה שיש להם כתובת וקול אנושי קבוע שנמצא עמם בקשר קבוע חשובה להם מאד. הצוות מלווה את המטופלים מידי יום גם בסופי שבוע וחגים'.

השבוע, לאחר שהחלימה לחלוטין, הגיעה המטופלת למרפאה כדי לפגוש בצוות שדאג לה והיווה עבורה לדבריה 'יותר ממשפחה', והיא הודתה להם בחום. 'הן היו שם ברגע שהייתי אובדת עצות, בעיקר כי הסיטואציה ההזויה של הקורונה גרמה לי לאבד עשתונות במצב שכרגיל הייתי מתפקדת בו היטב. שרית והצוות שלה בכללית היו שם באותו רגע בשבילי. אין לי די מלים להודות להן על כך'.

(יוכי באואר, טלי שרייר- וגנר)
ד'ר דבי זיסמן. צילום: דוברות 'כללית'

ד'ר לילך שמר מאירי. צילום: דוברות 'כללית'

טכס גזירה פתיחת מוקד רפואה דחופה במתחם בי'ח כרמל. צילום:צבי מינקוביץ' דוברות 'כללית'

רונן נודלמן עם ד'ר כיאל נגואן בטכס פתיחת המוקד במתחם בי'ח 'כרמל'. צילום: צבי מינקוביץ' דוברות 'כללית'

האחות שרית כרמלי. צילום: דוברות 'כללית'

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   חנה'לה התבלבלה? המבוטחים לא מצליחים...
*   ד'ר אריאל רויטמן, בכיר ברפואת אף אוזן...
*   מועדוני 'רוטרי' קישון וכרמיאל הצדיעו...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים