מועצת עיריית חיפה קוראת לפינוי המתחם הפטרוכימי במפרץ חיפה וחוות המכלים בקריית חיים

בדיון שהתקיים הערב במועצת העיר בישיבה שלא מן המניין שיזמה ראש העיר חיפה ד'ר עינת קליש רותם, השתתפו גם שלמה כ'ץ, מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה וד'ר עופר דרסלר, מנהל "איגוד ערים להגנת הסביבה".

פורסם ב: 01/09/2020 21:52

צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה
מועצת עיריית חיפה אימצה הערב (שלישי) בישיבה שלא מן המניין, שורה של החלטות, שנועדו להביא לפינוי המפעלים המזהמים והגברת הפיקוח על פעילותם עד להשלמת התהליך

שלמה כ'ץ התייחס בדבריו לחוות המיכלים ואמר כי גם אם החווה תעמוד בתקנים המחמירים ביותר אין למיכלים מקום בלב שכונת מגורים. בדברי ההסבר להחלטת המועצה בנושא חוות המיכלים נאמר: 'במהלך החודשים האחרונים התקבלו בעירייה תלונות רבות של תושבים, בעיקר מאזור קריית חיים בדבר מטרדי ריח חזקים. הפניות הועברו ע"י העירייה לטיפול איגוד ערים לאיכות הסביבה אשר בדקו בשיתוף המשרד להגנת הסביבה את התלונות. על מנת לוודא את מקור הריחות בוצעו ע"י האיגוד והמשרד להגנת הסביבה סיורי פיקוח בשטח ובדיקת מיכלים, ניטורים ודיגומים, בדיקת ריח הפליטות וניתוח ממצאים. ממצאי האיגוד העלו כי מקור הריח מחוות המיכלים של תש'ן.

עוד העלו הבדיקות כי קיימות חריגות בחומרים אשר גורמות לריחות, התאומות לטיב התלונות שהתקבלו והגרומות למפגע סביבתי וכן נמצאו פגמים במספר מיכלים אשר גרמו לפליטות אדי דלק וחומרים אורגניים לאוויר, עובדות העשויות להוות את הסיבה לריחות עליהן התלוננו התושבים.

בהחלטת מועצת העיר בנושא חוות המכלים נאמר כי: "מועצת העיר תומכת בפעולות העירייה לפינוי חוות הטרמינל בקרית חיים ממיקומה הנוכחי, בסמיכות לשכונות מגורים ומוסדות חינוך, לצורך שמירה על בריאות הציבור, שלומו, בטיחותו וביטחונו'.

עד להעתקת המתחם דורשת מועצת העיר לפנות לאלתר את מיכלי הדלק, הסמוכים לבתי מגורים ומכלי דלק תקולים, תוך צמצום הפעילות התפעולית הקיימת ביתר המתחם.
בתוך כך, קראה מועצת העיר לכינוס כלל הגורמים העוסקים בנושא ובהם: המשרד להגנת הסביבה, משרד האנרגיה, רשות מנהל מקרקעי ישראל וגורמי התכנון השונים במטרה להביא במשותף לפתרון מהיר ונכון להעתקת חוות המכלים ממיקומו הנוכחי.

בהחלטה נוספת שהתקבלה הערב נאמר כי 'מועצת עיריית חיפה תומכת בפינוי הדרגתי של המתחם הפטרוכימי והכימי במפרץ חיפה הכולל את: בתי הזיקוק, כאו"ל, גדיב ושאר החברות הרלוונטיות הנלוות". עוד קובעת המועצה בהחלטתה כי המתחם צריך להתפנות עד שנת 2025 ,צמצום השימוש בדלקים פוסיליים מזהמים.

בתוך כך, דורשת מועצת העיר לקחת חלק בוועדה הממשלתית שתדון בעתיד מפרץ חיפה וכן כי נציג מקצועי יכהן מטעמה במנהלות המיועדות לנהל את תהליך השינוי. כך מבקשת המועצה כי נציג מטעמה יהיה שותף בתהליך, אותו עתידים להוביל גורמים ממשלתיים וילווה בפיקוח הדוק של גורמי המקצוע בעיריית חיפה.

פינוי של תעשיות המפרץ ייעשה בשיתוף פעולה מלא עם עובדי התעשיות וכי עיריית חיפה תיבחן ותציע ייזום פרויקטים ממשלתיים ועירוניים לניקוי הקרקעות, באמצעות כוח האדם המקצועי ובמימון התעשיות מתוך דאגה לעתידם'.

(רוני גרוסמן)
צילום : ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור רוח צפונית :
*   היכל עירית חיפה יואר הערב באדום עם...
*   מטה החירום של עיריית חיפה נערך לקראת...
*   הגימלאידה ה-15 Online יוצאת לדרך

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים