היום החלה שנת הלימודים בחיפה. צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה, מיכה בריקמן

ראש עיריית חיפה ד'ר עינת קליש רותם חנכה את הגן האנתרוסופי בשכונת בת גלים בחיפה ונחנך בית ספר אלמאסר. החברה הכלכלית לחיפה מחפשת כיצד לעזור מבחינה מקצועית לבני חמישים ומעלה ועוד

פורסם ב: 01/09/2020 11:38

שנת הלימודים תשפ"א נפתח בחיפה עם 55,691 תלמידי העיר החלו הבוקר את לימודיהם בחיפה בשגרת לימודים שונה, בצל מגבלות התפשטות נגיף הקורונה. בחיפה יפעלו בשנת הלימודים הנוכחית 608 מוסדות חינוך. בגני הילדים בחיפה ילמדו השנה 11,508 ילדים, בבתי הספר היסודיים- 24,973 ובבתי הספר העל יסודיים- 19,210 תלמידים.

ראש העיר חיפה ד'ר העינת קליש רותם, מחזיקת תיק החינוך סיגל ציוני, יו'ר ועד ההורים היישובי ויו״ר מועצת הנוער העירונית ,ראש מינהל החינוך אילנה טרוק ואנשי צוותה, פתחו הבוקר [ג'] את יום הלימודים הראשון של שנת הלימודים תשפ"א בגן האנתרופוסופי בחדש בשכונת בת גלים ומשם ימשיכו לבית הספר לחינוך מיוחד "אלמסאר", לבית הספר לחינוך טכנולוגי "בסמת" ובבית ספר עבד-אל-רחמן בו נחנך אולם הספורט החדש של בית הספר.

ראש העיר קליש רותם הודתה לאנשי מנהל החינוך, מנהלי בתי הספר וכל צוותיהם על העבודה המאומצת אותה עשו במהלך כל הקיץ על מנת לאפשר את פתיחת שנת הלימודים גם במציאות הקשה כמוה לא הכרנו מעולם.

במהלך הקיץ עמלו מנהלי מערכת החינוך על הכנת מוסדות החינוך בהתאמה למתווה שאושר ע"י הממשלה ביחס למגבלות התפשטות נגיף הקורונה. עשרות עובדי הוראה חדשים נקלטו בבתי הספר היסודיים, בוצע מיפוי מקיף של כיתות הלימוד על מנת ליצור למידה בקבוצות קטנות של עד 18 תלמידים בכיתה, וכן נבנתה תכנית שנתית של ימי העשרה מאורגנים אשר יתקיימו מחוץ למוסדות הלימוד, בדגש על נושאי ליבה ערכיים- כגון איכות הסביבה, היכרות עם העיר חיפה ועוד.

בנוסף, החלה העירייה ביישום תכנית למידה דיגיטלית ולמידה מרחוק. במסגרת התכנית, יבנו בכל בתי הספר תשתיות תקשוב רחבות, הכוללות כיתות מתוקשבות, פס רחב והתקנת סיב אופטי.

צוותי הניהול בכל בית ספר, יעברו השתלמויות מותאמות ללמידה סינכרוניות וא- סינכוניות. כמו כן, יוענקו מחשבים אישיים לתלמידים שידם אינה משגת.

תכנית התיקשוב תגובה בפרחי הוראה ורכזי תקשוב, העשרת הפורטל הפדגוגי, מערך שידורים לאומי מגן ועד י"ב המכסה את כל תכנית הלימודים של משרד החינוך, הרצאות מעוררות השראה, שיעורים פרטיים ברשת וקורסים ללמידה עצמית.

במסגרת ההיערכות לעמידה בהנחיות משרד הבריאות, החלה העירייה לטפל בהצטיידות מוסדות החינוך בעיר בערכות מיגון והיגיינה הכוללות מסיכות מגן לצוותים החינוכיים והמנהליים, מדי חום, סטריליזטורים, מכלי מגבונים ואלכו-ג'ל. בנוסף לכך יתוגבר מערך הניקיון השוטף.


ראש העיר הודתה לכל העוסקים במלאכת החינוך על הנתונים המרשימים אותם הציג משרד החינוך המציבים את חיפה מעל לממוצע הארצי בהישגי הבגרות ובמספר שיא של בתי ספר מצטיינים בכל הממדים הערכיים והלימודים הנמדדים על ידיו ואיחלה לכל התלמידים והוריהם ולכל אנשי מערכת החינוך שנת לימודים טובה, מהנה ופורייה וביקשה מהילדים והצוותים החינוכיים לשמור על עצמם ובריאותם.

(רוני גרוסמן)חיפה מובילה בהיקף העשייה התכנונית לטובת התחדשות העיר. ראש הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית חיים אביטן: "ההתחדשות העירונית בחיפה הולכת וצוברת תאוצה בזכות נכונות גבוהה של ראש העיר, עינת קליש רותם, ועבודה יסודית וחשובה שעושה המינהלת העירונית בראשות אורנה מור. הרשות הממשלתית תמשיך לסייע הן מבחינה כספית והן מבחינה מקצועית בעיר חיפה, בכדי להאיץ את תהליכי ההתחדשות העירונית ולחדש את פניה של חיפה.

את הדברים אמר ראש הרשות הממשלתית להתחדשות בפגישה אותה קיים אתמול [ב'] בעיריית חיפה עם ראש העיר עינת קליש רותם, אשר הציגה את החזון התכנוני של העיר.

בין המשתתפים הנוספים בפגישה: סמנכ"לית הרשות הממשלתית עינת גנון, ראש אגף תכנון ברשות הממשלתית גורי נדלר, מנהלת מחוז חיפה במשרד השיכון נירית מיכאלי, סגן ומ"מ ראש העיר מיכי אלפר, מהנדס העיר אריאל וטרמן, חבר מועצת העיר אריה בליטנטל, ומנהלת המנהלת להתחדשות עירונית בעיריית חיפה אורנה מור.

ראש העיר הציגה כאמור את החזון התכנוני של העיר ובכלל זה תכניות האב אותן מובילה העירייה בשכונות החוף: קריית אליעזר, קריית אליהו, קריית חיים מערבית, קריית שפרינצק ורמת שאול, נווה שאנן רבתי ומתחם סירקין- תלפיות.

הוצגו בפגישה תכניות התחדשות בביצוע, תכניות התחדשות הנמצאות בתכנון מתקדם בשכונות בת גלים ונווה דוד והצעות תכנוניות לתוכניות התחדשות חדשות בשכונת הדר הכרמל, חליסה, תל עמל, נווה יוסף, נווה פז והמבואות המזרחים של העיר.

בין הנושאים הנוספים שנדונו בפגישה: הקמת חניונים בשכונות המתחדשות, חשיבות הוצאת חוות המכלים מקרית חיים המערבית ומסמך המדיניות לבחינת בקשות על פי תמ"א 38, אותו אישרה לאחרונה מועצת העיר חיפה.

ראש העיר הודתה בסיום הפגישה לאנשי הרשות הממשלתית : 'חיפה צריכה לעבור התחדשות עירונית . יש לנו גיבוי ושותפות מדהימים מהרשות הממשלתית להתחדשות עירונית - יחד ובכוחות משותפים נצליח לעשות את הנדרש'.

(רוני גרוסמן)


כחלק מההתמודדות עם ההשלכות הכלכליות של משבר הקורונה, החברה הכלכלית לחיפה תשיק בתחילת נובמבר תכנית התחדשות מקצועית לבני 50 ומעלה במטרה לייצר אופק עסקי ופתרונות תעסוקתיים לאוכלוסייה זו הסובלת פעמים רבות מנחיתות בקבלה לעבודה לעומת אוכלוסיות צעירות יותר למרות שנים רבות יותר של ניסיון

כחלק מההתמודדות עם ההשפעות הכלכליות של משבר הקורונה, החברה הכלכלית לחיפה מקדמת תכנית להתחדשות מקצועית עבור קהילת גילאי 50 פלוס. שכבת הגיל של 50 ומעלה מהווה אוכלוסייה בעלת ידע וניסיון רב, הנמצאת בשיא יצרנותה מבחינת המשק, הנושאת בעיקר הנטל הכלכלי והמעורבות החברתית שמפרנסת ותומכת בבני משפחה ומעורבת בחיי הקהילה. אולם, בני שכבת גיל זו מתמודדים עם תופעה רחבת היקף של מעורבות פוחתת בשוק התעסוקה ונקודת מפנה בקריירה. מצב זה מחמיר כעת בעקבות משבר הקורונה ומתווסף לגורמים קיימים אחרים וביניהם ההעדפה של בני גילאים צעירים יותר במקומות עבודה.

כתוצאה מכך חיפאים רבים הנמצאים בשיא כשוריהם ויכולתם מאבדים מכושרם הכלכלי והיצרני, חווים ירידה ברמת החיים וברווחה האישית והבריאותית אשר משפיע באופן ישיר על המרקם החברתי ועל חוסנה של העיר. לאור התקופה המאתגרת, בחרו בחברה הכלכלית לחבור לתכנית "שלבים" להתחדשות מקצועית - תכנית מיוחדת שמטרתה לאפשר לאנשים מעל לגיל 50 ידע וכלים לבחינת קריירה חדשה וחיזוק של התקווה וביטחון האישי בתקופה של חוסר ודאות.

בסוף התכנית, שההרשמה אליה תתאפשר בהנחה משמעותית לתושבי חיפה, שתיפרס על פני 12 מפגשים שבועיים, יצאו המשתתפים עם תכנית פעולה עסקית ושיווקית לתקופת הקריירה הבאה שלהם, אותה יציגו בפני פאנל מומחים ואנשי מקצוע. ממצב של תסכול ממושך, חוסר שביעות רצון ממקום העבודה ואי וודאות לגבי העתיד, או ממקום של שאיפה להגשמת חלום, שינוי קריירה והשגת ביטחון כלכלי, משתתפי התכנית יעברו תהליך שיקנה להם ביטחון וידע בעולם העסקי.

את התכנית תוביל אפרת מורג מומחית בתחום הכלכלה החברתית של בני ה-50 ומעלה, בעלת תואר שני בגרונטולוגיה פיננסית ששימשה בתפקידי ניהול מגוונים ובחרה לעשות שינוי אל תחום הגיל השלישי וייסדה את תכנית "שלבים" להתחדשות מקצועית - תכנית ליזמות וקריירה לאנשים בגילאי 50 עד 65 המעוניינים לשנות כיוון או להקים עסק ויזמות. התכנית מבוססת על התובנה שלמידה וצבירת ידע לאורך החיים הינם כלים רבי משמעות, המייצרים עבור האדם הזדמנויות לחולל שינוי ולהגשים מטרות ויעדים אישיים.

ד'ר עינת קליש רותם, ראש העיר חיפה: 'אני מברכת על היוזמה החשובה שאנו מקדמים באמצעות החברה הכלכלית. ליוזמה מטרה חשובה, לתת לתושבי העיר המהווים חלק ניכר מהאוכלוסייה היצרנית והחשובה של בני ובנות 50 פלוס אופק חדש. נמשיך לפעול בכל דרך כדי שחיפה תצלח את משבר הקורונה בצורה הטובה ביותר. למעלה מ-30% מהגברים בגילאי 55-65 ולמעלה מ-40% מהנשים בישראל בגילאי 50 פלוס נמצאים מחוץ למעגל התעסוקה ורובם בהחלט מעוניינים לשוב אליו. מדובר בהפסד עצום למשק ואני מאמינה כי יוזמות כאלה הן צעד חשוב בכיוון הנכון'.

עו'ד דוד עציוני יו'ר החברה הכלכלית לחיפה וסגן ראש העיר חיפה: 'משבר הקורונה הביא עמו חוסר ודאות כלכלי. בחיפה 40% מהתושבים, כ-102,000 איש הם מעל גיל 50 ולפי הסטטיסטיקה הארצית, כ-18,600 תושבים מתוכם בגילאי 50 – 67 אינם עובדים ומספר זה עוד עשוי לגדול. בני ה-50 פלוס הם אוכלוסייה מקופחת יחסית לאוכלוסיות צעירות יותר, למרות היותם בשיא כוחם ויכולותיהם. כחברה המקדמת את כלכלת העיר, אנו מקנים למיזם זה חשיבות מרבית במטרה שיהווה דוגמה ומופת בעת זו של משבר כלכלי'.

אור שחף מנכ'ל החברה הכלכלית לחיפה: 'החברה רואה חשיבות רבה בעת הזו להיות קשובה לתושבים ולעודד ייצור הזדמנויות עבורם. אוכלוסיית ה-50 פלוס הנה אוכלוסייה משמעותית במארג הכלכלי השואפת להגשמה עצמית ועשייה המשקפת את שנות הניסיון שנצברו. לנו בחיפה יש את כל הכלים וההזדמנויות, בפארק מת"ם, פארק מדעי החיים ובכל האקו-סיסטם שלנו, לאפשר לאנשים בגיל זה פריחה מחודשת. מדובר באוכלוסייה שעם הכוונה נכונה, יכולה לייצר לעצמה ועבור העיר הזדמנויות רבות'.
נחנך הגן האנטרוסופתי בבת גלים בחיפה. צילום :ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

נחנך הגן האנטרוסופתי בבת גלים בחיפה. צילום :ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

ביקור בבסמ'ת (ראשי תיבות של בית ספר מקצועי תיכוני.ר.ק.) בנוה דוד בו לומדים בין היתר גם סינית. צילום :ראובן כהן דוברות עיריית חיפה.jpg

נפתחה שנת הלימודים. צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

ראש רשות ההתחדשות ואנשי צוותו בפגישה עם ראש העיר חיפה . צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

נחנך בית ספר אלמאסר המיועד לתלמידים אוטיסטים מהמגזר הערבי. צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

עו'ד דוד עציוני .צילום" מיכה בריקמן

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור רוח צפונית :
*   היכל עירית חיפה יואר הערב באדום עם...
*   מטה החירום של עיריית חיפה נערך לקראת...
*   הגימלאידה ה-15 Online יוצאת לדרך

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים