בשורה לנשות חיפה והצפון הנמצאות בטיפולי הפריה חוץ גופית ממרכז רפואי 'כרמל' מקבוצת 'כללית' . כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כר

המנהלת החדשה של יחידת הפוריות ב'כרמל' מסבירה על שירות חדש ומתקדם במרכז הרפואי 'כרמל' שהינו הפרייה חוץ גופית הכוללת אבחון גנטי טרום השרשתי (PGT) . השירות החדש הוא שיתוף פעולה בין בתי החולים כרמל ובילינסון

פורסם ב: 23/08/2020 10:43

ד'ר גליה אורון. צילום: אלי דדון
לדברי ד'ר גליה אורון 'מדובר בבשורה חשובה לזוגות באזור הנמצאים בטיפולי פוריות. אין כבר סיבה לנסוע למרכז הארץ לקבלת השירות, הכל מטופל במקצועיות ובמהירות תחת קורת גג אחת ביחידת הפוריות ב'כרמל'. איבחון (Preimplantation Genetic Testing ) ובקיצור PGT, הינו בדיקת אבחון גנטי המבוצעת בעובר עוד בטרם החזרתו לרחם במטרה להגדיל את הסיכוי ללידת ילד בריא בזוגות הנמצאים בסיכון גבוה ללידת ילד חולה במחלה גנטית.

מדובר בשילוב מתקדם של טיפולי הפריה חוץ גופית עם אבחון גנטי של העוברים הנוצרים. בטיפולי ההפריה החוץ גופית נוצרים טרום ־ עוברים, שהם עוברים בימים הראשונים להתפתחותם. לצורך בדיקת ה PGT נלקח תא בודד מכל טרום עובר, ובאמצעותו נבדק האם הוא נושא את המחלה הגנטית אותה אנו מנסים למנוע .עד היום נולדו באמצעות שיטה זו ילדים בריאים רבים שאינם סובלים מהמחלה הגנטית, דבר המצביע על כך שהטכנולוגיה מתקדמת ואמינה ביותר.

הבדיקה מיועדת לזוגות שהם 'נשאים' של מחלה גנטית ולכן נמצאים בסיכון מוגבר ללדת ילד חולה באותה מחלה. לפני בדיקת PGT יש לדעת כמובן מהי המחלה הגנטית אותה עלולים ההורים להעביר לצאצאיהם וכך, ניתן לחפש את הגנים או את השינויים במטען הגנטי האחראים למחלה.


כיצד מתבצעת הבדיקה? בני הזוג יעברו במכון הגנטי של בית חולים כרמל ייעוץ על ידי רופא מומחה בגנטיקה במסגרתו יקבלו הסבר על הליך ה PGT. במקביל תקבע לבני הזוג פגישה ביחידת הפוריות והפריה חוץ גופית בבית חולים כרמל ובה יקבלו הסבר על הליך הפריה חוץ גופית. בני הזוג יעברו הפרייה חוץ גופית כולל שאיבת ביציות, הפרייתן בהליך מיקרו-מניפולציה ועד לשלב הגידול של טרום-עוברים.

בשלב הבא תילקח הדגימה כפי שתואר קודם והאבחון הגנטי יבוצע במעברדת המכון הגנטי של בית חולים בילינסון, בשיתוף פעולה עם דר רעות מטר- מנהלת מעבדה ציטוגנטית ואבחון טרום השרשתי בבלינסון. רק עוברים שימצא שאינם נושאים את המוטציה הגנטית יוחזרו לאם בתהליך ההחזרה אשר יתבצע ביחידה להפריה חוץ גופית בבית חולים כרמל.

מי שתלווה את הזוגות בהליך ההפריה בפן הסיעודי בכרמל היא האחות ליאת ברגמן-רסקין מנהלת הסיעוד המנוסה של היחידה. ד"ר אורון מברכת על מהמיזם החדש היוצא לדרך.'אני נרגשת מכך שאנו יכולים להביא את הרפואה המקצועית ביותר לכאן כך שתנתן קרוב ונוח למטופלות שלנו ולחסוך מהזוגות את הצורך לנסוע ולקבל את הטיפול רחוק מהבית במיוחד היות והליך של הפרייה חוץ גופית מחייב בדיקות מעקב רבות ומצריך מהמטופלים מאמץ ומחוייבות להליך הטיפול'.

ד'ר גליה אורון התמחתה בבית החולים בלינסון ולאחר מכן השתלמה באוניברסיטת מקגיל שבמונטריאול, אחד המרכזים הגדולים בצפון אמריקה, שם וסיימה בהצטיינות תת התמחות בפריון והפריה חוץ גופית. עם שובה ארצה חזרה ליחידה לפוריות והפריה חוץ גופית במרכז הרפואי בילינסון וריכזה את תחום שימור הפוריות בילדות חולות סרטן. כעת התמנתה למנהלת היחידה לפוריות ולהפריה חוץ גופית (IVF) בבית חולים כרמל.
" אני חשה זכות גדולה לעמוד בראש יחידה מעולה השואפת למצוינות בכל תחום הפוריות וההפריה החוץ גופית ובמיוחד על ההזדמנות להוביל את תחום האבחון הטרום השרשתי בצפון יחד עם כל צוות היחידה והמעבדה שלנו. תודה לד"ר דוד ישי, לד"ר שירלי להב ברץ מנהלת המעבדה להפרייה חוץ גופית ולד'ר אמיר פלג מנהל המכון הגנטי ב'כרמל' שקידמו את פתיחת השירות עוד לפני שהגעתי'.


בצילומים אפשר לראות את ד'ר גליה אורון המנהלת החדשה של יחידת הפיריון וה IVF בכרמל ואת צוות מכון הפיריון של 'כרמל'
במעבדת אבחון טרום השרשתי – צילום מקרוסקופ. צילומים: אלי דדון
צוות פיריון ב'כרמל'. צילום: אלי דדון

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   דיפלומטיה בימי הקורונה: שגרירי נפאל...
*   מדליית זהב לטנ'ק: טכנולוגיה נגד קורונה...
*   יום המודעות למניעת אלימות נגד נשים...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים