'על הקצה' מאת דן רדלר. הוצאת כנרת זמורה. כתבה: רונית קיטאי

בעידן ה-Me Too נדיר לקרוא ספר בנושא כה רגיש ופגיע שכותב אותו גבר. האמן המוכשר דן רדלר לא שוכח מקרה שארע בילדותו והשפיע עליו עד כדי שכתב על כך את ספרו המרתק מאין כמותו. 'על הקצה' יצמיד אתכם לקרוא אותו עד סופו ואני מתקשה להאמין שסיימתי את הספר עד אור הבוקר והוא מכיל 623 עמודים

פורסם ב: 19/08/2020 16:42

'על הקצה' מאת דן רדלר. הוצאת 'כנרת זמורה'
זהו ספר שכל גבר ואישה צריכים לקרוא ומוסר ההשכל בעלילה המתפתחת והמתרתקת כל כך ב'על הקצה'. שם הספר מגיע מהסיבה שיש אנשים שחיים בקרב האוכלוסיה וכל חייהם הולכים 'על הקצה'.

גם בחלומו הרע לא חשב דן רדלר, איש עסקים ותיאטרון, מחזאי, בן זוגה של חגית בן -עמי שעל העריכה הספרותית של 'על הקצה'. שני כשרונות ענקיים במשפחה אחת ואגב חגית בן-עמי היא בתו של נחמן בן-עמי ז'ל שהיה עורך בכיר ב'מעריב' ומתרגם ספרים, מבקר הצגות ועוד.

אבל בואו נחזור למחבר הספר. מי חלם שיחלפו שנים רבות, אך מקרה שקרה בילדותו, ירתק אותו לשולחן הכתיבה ממנו לא יקום עד שיסיים לכתוב את הספר 'על הקצה' כשם שאני רותקתי לספרו , שם הוא מבטא את אותה חוויה קשה הרודפת אותו מהילדות.

זהו הרומן השלישי במספר שלו והשישי במספר ספריו של דן רדלר, שמאחוריו כתיבת ספרות מקצועית בתחום התמחותו בתאורת תיאטרון. כשם שהספוט בתיאטרון מאיר את הפואנטה במהלך ההצגה, כך מאיר הספר את מה שכיום מכנים תוצאות ה-Me too.

נערה ממוצא מרוקאי עוברת סימום ואונס ע'י בחור אשכנזי 'מבית טוב'. היא נזרקת מבית הוריה עקב העובדה שמאותו האונס היא נכנסה להריון. הוריו הסנובים מכריחים אותו להתחתן אתה ודורשים ממנה למסור את התינוק לאימוץ. היא מסרבת והקשר אתה מנותק. האב מתנכר לבנו ולאמו וכך הוריו.

היא עוברת קשיי פרנסה קשים ביותר ומוסרת את בנה למוסד ואחר כך ביקוריה אצלו נפסקים. יש לכך השלכות על חייה ועל חייו ולא אהיה ספוילרית ואחשוף את תהפוכות חייהם ורומנים שונים שנכנסים לחיי גיבורי הספר 'על הקצה'.

דן רדלר בוגר 'אורט' גבעתיים החל שנה לפני הגיוס שלו לצה'ל לעסוק בתאורת תיאטרון. לאחר שחרורו התמחה בתאורה תיאטרונית והקים מספר חברות שעסקו בתאורת תיאטרון ובנוסף לכך למד תיאטרון באוניברסיטת תל אביב.

מפרי עטו:

עד 2009 כתב את "משחק הכיסאות" – שעלילתו מתפרסת משנות ה-60
.
בשנת 2010 כתב את מחזהו הראשון "יותר מדי סושי", שהוצג בפסטיבל תיאטרון בית לסין.

בשנת 2013 יצא לאור הרומן השני שכתב רדלר, "הכדור השמיני", ששם זרקור על תופעת הקליטה של העולים מחבר המדינות, תוך התמודדות עם סוגיות גורל וזוגיות. הספר עובד למחזה גרגורי, עלייתו ונפילתו.

https://simania.co.il/authorDetails.php?itemId=8575

קטעים מהספר:"על הקצה" מאת דן רדלר

"הוא קיבל אותה בבית חברו בחביבות ובנימוס, הציע לה לשתות וודקה, היא סירבה, נענתה רק להצעה למשקה קר. היא מתבוננת בבחור המבוגר ממנה בחמש שנים כמעט. הוא לא יודע שהיא צעירה מבנות הכיתה, שבבית הספר העממי הקפיצו אותה כיתה. הוא הרגיש שהיא מנוכרת, לרגע הוטרד. באור חדר האורחים של הדירה היא נראית שונה משראה אותה באותו הערב, כשהיה שתוי ומגורה. נערה ארוכת איברים, רזה, חזה קטן. הכתפיים משכו את תשומת לבו, הן היו רחבות ביחס לגופה. ״את לומדת בי״ב?״ שאל אותה כבדרך אגב.

״כן״. היא לא אמרה לו את גילה האמיתי אבל לאט־לאט היא התרככה. החמיא לה שהוא מדבר איתה כמו עם בת גילו. הוא לא פְרֶח אבל מתנהג כאילו הכול מגיע לו. כשניסה לשלוח את ידו לחבקה היא נרתעה. לרגע התבונן בה בעיניו הכהות, החוקרות. היא נבהלה קצת אבל הוא לא ניסה שוב.

מוריאל מתביישת לספר למרינה שלפני כשבוע דוד טלפן והציע שייפגשו שוב. היא נעתרה. כשהגיעה לדירה של החבר שלו הוא לא היה לבד, היה איתו חבר. נדרשה לה דקה להבין שהחבר לא נמצא שם במקרה. הם היו שיכורים. דוד הציע לה את פיסת הנייר מרככת ההתנגדות שלו, היא סירבה. ואז הוא הציע שתשכב עם החבר שלו. היא חשבה שהוא מתבדח, אבל אחרי שקרא לה בזלזול ״אלפסי״ ולא בשמה הפרטי, וחזר שוב על הצעתו כשהוא תופס אותה בחוזקה במותניה ומושך אותה אליו, היא בעטה ברגלו בכעס והלכה. ביציאה היא שמעה את החבר אומר לו: ״השתגעת? היא ילדה והיא שטוחה כמו קרש״

לאחרונה היא חשה חולשה לא מוסברת, גם המחזור לא סדיר, חודש אחד נדמה לה שלא היה לה כלל מחזור וחודש אחרי מצאה כמה סימני דם, החזה קצת גדל וכאב לה כשנגעה בו. בבוקר יום בחינת הבגרות במתמטיקה חשה בחילה, עד שחששה שתיאלץ להיעדר מהבחינה. היא הגיעה לבחינה בגרירת רגליים. ״אני מרגישה חרא״, אמרה למרינה. אחרי שתיארה את מה שהיא מרגישה, מרינה אמרה: ״זה עניין של הורמונים, אבל כדאי להיבדק אצל גינקולוג, אם לא יועיל, לא יזיק. לאמא שלי יש רופא שיגעון״.

שבוע אחר כך, לאחר הפצרות נוספות של מרינה, היא הגיעה לרופאה בקופת החולים. בבדיקה שגרתית לא נמצא הסבר לחולשה שלה, והרופאה המליצה לה לעשות בדיקות דם. ״אולי חסרים לך ויטמינים, ואני גם נותנת לך לעשות בדיקת בטא״.

״מה זה?״

״אם את בהיריון, שבוע לאחר ההפריה מופרש בדמה של האישה הורמון היריון הנקרא HCG״.

״איך אני יכולה להיות בהיריון?״ היא שאלה את מרינה אחרי שיצאו מהחדר של הרופאה. ״בפעם הראשונה והאחרונה ששכבתי עם גבר לא בדיוק שכבתי״. היא השתתקה לרגע, ואחר כך אמרה בפעם הראשונה את מה שחשבה מאז אותו לילה: ״דוד אנס אותי באותו לילה לפני ארבעה חודשים בערך.״

מרינה הסתכלה עליה ולא אמרה דבר.."

ספר שעוסק בחווית ה"Me Too בעיני סופר גבר. לדבריו ההשראה באה מחוויה אישית קשה שחווה בילדתו. כן, גם לבנים זה קורה שיש בסביבה מי שחשקה בהם נפשו להתעלל בגופו. מכאן נפרשת היריעה שתעביר את הקוראים בחווית קריאה מופלאה ומרתקת מאין כמותה.

עריכה ספרותית: חגית בן עמי , עריכה לשונית: אסנת בלייר. עיצוב העטיפה: אבנר הברפלד. הוצאת 'כנרת זמורה'. 623 עמודים - 98 ש'ח בחנויות הספרים המובחרות.מחיר מוזל בחנויות הספרים הדיגיטליות.

www.kinbooks.co.il
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   'ואז אתה נגעת' מאת עירית פלינט בקר...
*   'התפוח נפל רחוק מהעץ' מאת עמיעד לפידות...
*   'שמיל החציל' מאת רן שליים. איורים: בועז...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים