השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות 'כללית'

ד'ר סבטלנה פודגורניך הצילה חיי פעוטה במרפאת 'מרבך'. מרפאת רוממה התחדשה לאחר שיפוץ.

פורסם ב: 19/08/2020 15:14

ד'ר סבטלנה פודגורניך. צילום: דוברות כללית
הושלם שיפוץ מקיף של מרפאת 'כללית' ע'ש בנימין בראון ברוממה. באי סניף זה שלא ביקרו בה בחודשים האחרונים, הופתעו לגלות את השינוי המשמעותי בנראות המרפאה שהוקמה לפני קרוב למעלה משלושים שנה ועתה נראית כמרפאה חדשה לכל דבר.

זאת לאחר ש'כללית' השקיעה 1.6 מיליון ש'ח בשיפוץ מקיף ושדרוג תנאי השירות, בהתאמה לעידן העכשווי.שבמרפאה, אשר משרתת 8,500 מבוטחי 'כללית'. בניהולו של ד'ר ערן סגל פועל צוות איכותי הכולל חמישה רופאים מומחים ברפואת משפחה, שתי רופאות מומחיות ברפואת ילדים, שאחת מהן עובדת גם במחלקת ילדים בבית חולים 'כרמל' מקבוצת כללית, שתי דיאטניות קליניות, צוות סיעוד עם שתי אחיות בראשותה של רנדה חסון, בית מרקחת עם שלושה רוקחים, בניהולו של אמיר שחאדה. בית המרקחת נותן גם שירות לייעוץ רוקחי שבו הרוקח נפגש אישית עם מטופלים הנוטלים מספר רב של תרופות, בון התוויות נגד, מתייחס לתופעות לוואי ומדריך באשר לאופן נטילת התרופות ואחסונן. זאת כדי להבטיח תוצאה מיטבית לטיפול שהומלץ על ידי הרופא. השירות הייחודי ניתן בכלל ללא תשלום. כמו גם שירותי משרד מלאיםע"י צוות בראשותה של סיגלית מרובקה.

במרפאה נערכות סדנאות בנושאים שונים, כמו גמילה מעישון, עיסוי תינוקות, כללית דיאט, התפתחות הילד. חלקן הושבתו זמנית בשל מגבלות הקורונה או נערכות בפתרונות יצירתיים באוויר הפתוח. עבורן הוכן עתה, במסגרת השיפוץ, חדר סדנאות מרווח וחדיש.


*****נחישות רופאת כללית הצילה חיי פעוטה. רופאת הילדים במרפאת מרבך ד'ר סבטלנה פודגורניך,איבחנה מצב רפואי מסכן חיים בפעוטה והצילה את חייה תודות לנחישותה שעליה להגיע לחדר מיון, על אף התנגדות ההורים שחששו להגיע לבית החולים.


לטיפולה של ד'ר סבטלנה פודגורניך, מומחית ברפואת ילדים במרפאת כללית מרבך בקרית חיים, הגיעו הורים עם תינוקת בת שנה וחודש שסבלה משטפי דם בגדלים שונים בעיקר על העכוז וכן בידיים וברגליים. זו תמונה אופיינית לפורפורה , מצב בו הגוף מפתח נוגדנים לטסיות הדם בגוף והם הורסים אותן, מסיבה בלתי ידועה. התופעה מופיעה בדרך כלל מגיל שנתיים עד שמונה והתוצאה היא התפתחות שטפי דם חיצוניים ופנימיים שעלולים לסכן חיים.

התמונה הקלינית במחלה זו היא של שטפי דם מפוזרים על פני הידיים והרגליים והופעת דימומים בריריות, כגון בלוע, באף, דימומים באיברים פנימיים שונים וביניהם מערכת העיכול, מפרקים, רחם וכן מופיע גם דם בשתן. התוצאה היא תוך איבוד דם ואנמיה קשה. במצב בו הדימום מופיע ברשתית העיניים ובמוח, זהו מצב מסכן חיים.

הסימן הראשון של פורפורה היא ירידה של טסיות בדם, גם כאשר שאר התמונה עדיין תקינה ולשם אבחנה מדויקת צרך לעשות בירור אימוני. כאשר התופעה מתמשכת למעלה מחצי שנה היא עלולה להיות כרונית ונדרשים מעקב וטיפול צמוד.

ד'ר סבטלנה פודגורניך שאיבחנה מיד כי יש חשד למחלה הקשה, הסבירה להורים שעליהם להגיע בדחיפות לבית חולים ואף ביוזמתה יצרה קשר עם מיון בית חולים 'כרמל' ודיווחה על המקרה, כדי לחסוך זמן יקר בקליטתה שם. אולם ההורים התקשו להבין למה יש דחיפות בהבאת ילדה שנראתה להם במצב לא חמור לבית חולים ופחדו יותר מהקורונה. הם סירבו לצאת לבית החולים ואף כעסו על הרופאה על כי היא לוחצת עליהם לעשות זאת.

הרופאה לא נרתעה ולא ויתרה, כי הבינה עד כמה מסוכן מצבה של התינוקת ופנתה שוב להורים בשיחת טלפון בבקשה שיביאו את בתם לבית החולים. לבסוף התרצו ולאחר מספר שעות הביאו לחדר מיון את הילדה, שמצבה החמיר כי במקרה זה מהלך המחלה היה סוער ומהיר. שם הסתבר כי רמת הטסיות ירדה ל-0 עם צניחה משמעותית ברמת ההמוגלובין. במקרה זה היה דימום משמעותי ממערכת העיכול ובמפרק ורק לאחר טיפול אינטנסיבי חל שיפור ברמת בתרומבוציטים. עתה הילדה תעבור בדיקת מח עצם ותהייה במעקב צמוד על ידי המטולוג ילדים.

בחדר המיון ציין הצוות המטפל שעירנות הרופאה והעובדה שעמדה על כך שהילדה תגיע לחדר מיון הם שהצילו את חיי התינוקת.
.
מרפאת 'כללית' רוממה לאחר השיפוץ. צילום: דוברות 'כללית'

מרפאת רוממה לאחר השיפוץ.צילום: דוברות 'כללית'

מרפאת רוממה לאחר השיפוץ.צילום: דוברות 'כללית'

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   דיפלומטיה בימי הקורונה: שגרירי נפאל...
*   מדליית זהב לטנ'ק: טכנולוגיה נגד קורונה...
*   יום המודעות למניעת אלימות נגד נשים...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים