שיתוף פעולה ראשון בין עיריית חיפה למערך הגששים של צה'ל. צילום: ראובן כהן דוברו עיריית חיפה

למיזם, אותו מובילים אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בחיל הטכנולוגיה והאחזקה ומשרד הביטחון, חברו ארגוני הסביבה המובילים בישראל: החברה להגנת הטבע, ורשות הטבע והגנים ורשות העתיקות

פורסם ב: 11/08/2020 15:06

צילום : ראובן כהן דוברות עיריית חיפה
שיתוף הפעולה מתקיים במסגרת מיזם 'צבא ההגנה לטבע - מפקדים לוקחים אחריות על סביבתם', שנועד לסייע לצה'ל ומפקדיו בשמירה על הסביבה, הטבע, ואתרי המורשת בשטחים בהם הוא פועל

אחת היחידות אשר משתתפות בצורה משמעותית במיזם היא חניכי ומפקדי בית הספר לגששים, אשר בזכות נוכחותם המתמדת בשטח, ערנותם והיכרותם המעמיקה עם הסביבה, יכולים לספק מידע רב ערך אודות עולם החי ולסייע באיסוף מידע הנחוץ לאכיפת חוקי השמירה על הטבע. במסגרת המיזם נבנתה תכנית הכשרה המקנה לגששים כלים מקצועיים בזיהוי ובגששות בטבע, שכוללת היכרות עם תכני שמירת טבע בצפונה ובדרומה של הארץ ומחזקת את הזיקה בין הגשש לגזרתו, מעבר לעיסוקו המבצעי.

המידע נועד לאפשר לגששים להכיר את דפוסי התנועה והייחודיות של חיות הבר ובכך לסייע בהבנת תנועת החיות והתנהגותן. הנתונים הנאספים ע"י הגששים מועברים על ידם באופן שוטף לגורמי המקצוע ותקשורת להעברת מידע ועדכונים מקצועיים, שמאפשר לגששים לדווח בזמן אמת על תצפיות בעלי חיים ועל אירועים המתרחשים בגזרותיהם. במסגרת זו התקיים השבוע קורס הכשרת הגששים, לראשונה גם בחיפה. חניכי הקורס סיירו עם האקולוגית העירונית יעל אולק באזור חיפה, למדו לזהות עקבות ונתיבי מעבר בעלי חיים המאפיינים את הכרמל וכן למדו לעשות שימוש בטכנולוגיות שונות לאיתור וזיהוי בעלי חיים והסוואת מצלמות המשמשות לניטור בעלי חיים.

האקולוגית של עיריית חיפה יעל אולק: 'תלמידי הקורס למדו דרכים לזיהוי ואיתור של יונקים, זוחלים וציפורים. המידע שייאסף ע'י החניכים יסייע בלימוד ובשמירה על אוצרות וערכי הטבע הקיימים בעיר'.

גיא סלעי מנהל מיזם 'צבא ההגנה לטבע' : 'הגששים פוגשים את העיסוק בנושא שמירת הטבע והסביבה לראשונה בטירונות ובהמשך בגזרות השונות. באופן זה, עבור הגששים בפרט ועבור חיילי צה"ל הפועלים במיזם בכלל, נרקם קשר מתוך היכרות לטבע לסביבה בה הם פועלים, תוך חיבור אישי ומקצועי עם גורמי המקצוע האזרחיים המתמחים בתחום. זהו חיבור מוצלח לכולם ובמיוחד לטבע'.

מחמוד נאסר רשות הטבע והגנים: 'פקחי הרשות מלמדים את הגששים שיטות לזיהוי פעולות צייד לא חוקי ובעיקר שיטות הטמנת והצבת מלכודות שמבוצעות על ידי עובדים זרים וגורמת ללכידה של בעלי חיים מוגנים רבים וחלקם אף מינים אדומים. כמו כן יצאו הגששים לסריקה בשטח יחד עם הפקחים לאיתור מלכודות והכרה עם עקבות בעלי החיים'.

לפני כשבע שנים הוקם מיזם 'צבא ההגנה לטבע - מפקדים לוקחים אחריות על סביבתם', במטרה לסייע לצה"ל ומפקדיו לשאת באחריותו לשמירה על הסביבה, הטבע, ואתרי המורשת בשטחים שבאחריותו ובסביבת הפעילות שלו. לשם כך, חברו בצה"ל, בהובלת אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בחיל הטכנולוגיה והאחזקה ומשרד הביטחון, לארגוני הסביבה המובילים בישראל - החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים ורשות העתיקות - ויחדיו הם מפעילים כ-60 מוקדי עשייה בכל החיילות והזרועות, באוויר בים וביבשה, מאצבע הגליל ועד אילת, מהשומרון ועד חופי הים התיכון.

מפקדי וחיילי היחידות יוצאים לפעילות בשטח היחידות, תוך קבלת ייעוץ וליווי מקצועי משותפי המיזם, וגם מקבלים תכני חינוך והכשרה בנושאי סביבה, טבע ומורשת. המיזם ביסס עצמו כמוקד משמעותי בשמירה על הסביבה, הטבע ואתרי המורשת בתחומי הפעילות של היחידות הפעילות במיזם וכעת, פועל למנף את ההטמעה בשטח להטמעה רחבה וכלל צה"לית ולאורך זמן.

(רוני גרוסמן)
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור רוח צפונית :
*   חדר חזרות ואולפן הקלטות קהילתי יוקם...
*   נחנכה בשכונת קריית אליעזר בחיפה כיכר...
*   המכללה האקדמית צפת מציגה דו-קיום גם...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים