השבוע במרכזים הרפואיים בחיפה והגליל המערבי. צילום: דוברות כללית

לימדו אותן כיצד לנשום עמוק, כי גם עובדות הסיעוד ב'לין' עוברות מצבי דחק ואי וודאות במיוחד בתקופת הקורונה.מי עבר הכשרה מותאמת קורונה למתן יעוץ אישי לגמילה מעישון? אורתופד מנע התאבדות של קשישה בת 97. צוות אחזקה מעולה ומצטיין של 'כללית'

פורסם ב: 29/07/2020 21:54

עובדות סיעוד ומנהל במרכז רפואי 'לין' עברו סדנת התמודדות עם מצבי דחק רגשיים כי העובדות לא מפסיקות לעבור התמודדות עם מצבי דחק ואי וודאות, וגם בחייהן הפרטיים ולא רק כאלה שמעניקות שירות רפואי.כדי לסייע להן להתמודדות עם המצב, ערכה הנהלת 'לין' לעובדות המינהל והאחיות במרכז הרפואי סדנא שנקראה 'לנשום עמוק'.


הסדנא הועברה על ידי העובדת הסוציאלית אולגה עגור, מנהלת השירות הסוציאלי ב'לין' אשר לה ניסיון רב בתחום טכניקות הרפיה ודמיון מודרך. המשתתפות למדו כיצד להתמודד עם מצבי דחק רגשיים ומציאות משתנה ובלתי צפויה, בעזרת נשימות, טכניקות הרפיה ודמיון מודרך.המשתתפות ציינו כי רכשו כלים משמעותיים להתמודדות עם הקשיים הרגשיים והפחדים שמלווים תקופה מאתגרת זו של המגיפה. לאור הצלחת הסדנא, מתוכנן מפגש חודשי במתכונת של 'קבוצת רכבת' בה אין מחויבות להגיע לכל המפגשים וניתן להצטרף למפגש חד פעמי או למספר פגישות בהתאם לצורך של כל משתתפת.


****


מדריכי המתמחים במחלקה לרפואת המשפחה של 'כללית' והטכניון עברו הכשרה מותאמת קורונה למתן יעוץ אישי לגמילה מעישון.

26 רופאי 'כללית' המשמשים כמדריכי מתמחים במחלקה לרפואת המשפחה בחיפה, המשותפת לטכניון ול'כללית', עברו הדרכת זום אינטנסיבית במשך שלוש שעות בנושא מתן ייעוץ אישי לגמילה מעישון.

התוכנית הועברה על ידי צוות כללית במחלקה לרפואת המשפחה ד'ר מירב סודרסקי וד'ר העובדת הסוציאלי עדי יבזורי אראל. הן נעזרו במגוון טכנולוגיות כדי ליצור חווית למידה משמעותית ואפקטיבית בקורס שהועבר מרחוק, בשל אילוצי הקורונה. המשתתפים נחשפו לתכנים בנושא הראיון המוטיבציוני וכלים התנהוגתיים - רגשיים מעולם הסי.בי. טי. המסייעים בתהליך הגמילה מעישון וכן תרגלו את יישום הטכניקות השונות.

בתום הסדנא הופק סרטון משותף לכל המדריכים עם שאלה אישית של כל אחד למטופל המעשן.בהמשך מתוכנן תרגול בקבוצות קטנות מול שחקן רפואי ובכך תושלם תוכנית הכשרה בת 10 שעות שבסופה יקבלו המשתתפים הכרה כיועצים לגמילה מעישון כולל הרשאה להנפיק מרשם לתכשירי עזר לגמילה מעישון, אשר משתתפי תוכניות הגמילה ב'כללית' יכולים לרכוש בעלות השתתפות עצמית בלבד.

מדובר בתוכנית ייחודית שיזמה כללית כדי לקדם את נושא הגמילה מעישון בקרב מבוטחיה וכדי שהמדריכים יהוו מודל למתמחים שהם מדריכים במסגרת המחלקה, אשר בהמשך יוכשרו גם הם כיועצים לגמילה מעישון. ב'כללית' מייחסים חשיבות רבה לעידוד הגמילה מעישון כגורם סיכון גבוה לתחלואה קשה ולתמותה ונוכח העובדה שמעשנים נמצאים בסיכון גדול מתמיד בשל מגפת הקורונה – מחלה שבה מעשנים מפתחים סיבוכים קשים במיוחד בשל השפעת העישון על הריאות, לחץ הדם והלב שהינם גורמי סיכון מוגברים במחלה זו.


****האורטופד מנע התאבדות של קשישה בת 97 שהגיעה אליו לטיפול. שיחה עם האורטופד שלה ד'ר אמין פאר מומחה באורטופדיה במרפאות 'כללית' במחוז חיפה וגליל מערבי גרמה לקשישה לוותר על מחשבות אובדניות.

המטופלת שנמצאת בכסא גלגלים הגיעה השבוע לחדרו של האורטופד ד'ר אמין פאר, במרפאת 'כללית' לב הקריה, מלווה בבתה ובמטפלת. הן סיפרו לו שהפעם הביקור אינו בשל הבעיות האורטופדיות שלה, אלא כדי להודות לו על כי מפגש עמו, שנה קודם לכן כאשר הביא לשינוי בגישתה של האישה הקשישה ולמעשה להצלת חייה.

האישה שביקשה את נפשה למות סיפרה כי שבה לחייך ולראות את העולם בחיוב והכל תודות לגישה הרגישה והאיכפתית שגילה כלפיה בעת שהיתה אצלו בביקור רפואי כאמור שנה לפני כן. אז הגיעו אליו לכאורה בשל בעיות ברכיים, אך מצבה הנפשי של האישה היה כה ירוד שבמקום להתייעץ בנושא האורטופדי, הכריזה שהיא מעוניינת למות ומאסה בחייה.

כאורטופד ד'ר אמין פאר לא רגיל בהצהרות כאלו של מטופלים ולרגע היסס כיצד להגיב אך לאחר שהתעשת, הזכיר לה כי בתה פה לצדה, יש מי שאוהב אותה והיא אוהבת אותה ובהחלט יש טעם לחייה והיא רצויה. האישה והבת הופתעו מעצם הגישה האיכפתית והמכילה של הרופא.

בתום שנה הן החליטו להגיע אליו במיוחד כדי לספר שבמספר מילים ובעיקר תודות לרגישותו הרבה, הוא חולל שינוי בגישתה של המטופלת, שאמנם ממשיכה לסבול מכאבי ברכיים ולשבת בכסא גלגלים, אך את הבעיה הבסיסית של תחושתה הטובה הוא הצליח לחולל שינוי והקשישה וויתרה על המחשבות האובדניות. הן ביקשו להעביר את המסר עד כמה חשובה גישתו האנושית והקשובה של כל רופא, מקצועי ככל שיהיה. ד'ר פאר מוכיח שהכי חשוב להיות אדם כדי להצליח במלאכת הריפוי סיכמה הבת בהערכה.אמין הוא בודאי וזה אפילו נמצא בשמו...

****


תעודות הוקרה הוענקו לשני עובדי צוות אחזקה של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי. שי מיינר מנהל האחזקה החדש של 'כללית' במחוז חיפה וגליל מערבי, מאמין בהוקרה והעצמה של עובדים. הפעם הפתיע שני חברי צוות בניהולו: משה הראל וגינאדי וולפסון כאשר העניק להם תעודות הצטיינות למחצית הראשונה של שנת 2020.

מדובר בצוות מצטיין תמיד אשר התבלט עוד יותר בנכונות ובמסירות שלו בתקופת הקורונה. מעבר לנכונות להגיע לכל מרפאה בה נדרש תיקון כדי להבטיח המשך מתן טיפול, גם בתחילת המגפה כשהיתה אי וודאות רבה והיה חשש להגיע למרפאות. לאור כל התקופה, הם גם התגייסו מיד להקמתו של מתחם בדיקות קורונה קבוע של 'כללית' בנשר, הקמת אוהלים במוקדי התפרצויות בהערכות מיידית וזאת תוך ביצוע אחזקת שבר ואחזקה מונעת.

****
סדנא לנשום עמוק שהתקיימה ב'לין'. צילום: דוברות 'כללית'

ד'ר מרב סודרסקי וד'ר עדי יבזורי אראל מכשירות מדריכי מתמחים ליעוץ אישי למגילה מעישון. צילום: דוברות 'כללית'

ד'ר פאר אמין. צילום: דוברות 'כללית'

תעודת הוקרה לשני אנשי צוות אחזקה משה הראל וגנאדי וולפסון.צילום: דוברות 'כללית'

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   דיפלומטיה בימי הקורונה: שגרירי נפאל...
*   מדליית זהב לטנ'ק: טכנולוגיה נגד קורונה...
*   יום המודעות למניעת אלימות נגד נשים...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים