מחקר חדש ברמב'ם : האם הסטארט-אפ הישראלי ישנה את הטיפול בסרטן העור וחלל הפה? צילום: הקריה הרפואית רמב'ם

'מדובר בטכנולוגיה, פרי פיתוח כחול-לבן של החברה הישראלית אלפא תאו (Alpha Tau), המבוססת על קרינת אלפא הנחשבת לבטיחותית ויעילה מאוד', מסביר ד'ר תומר חרס, מנהל תחום אונקו-אורולוגיה במערך האונקולוגי ברמב'ם ומי שמוביל את המחקר בבית החולים

פורסם ב: 28/07/2020 13:53

צילום :הקריה הרפואית רמב'ם.
מעל 11,000 ישראלים מאובחנים בכל שנה עם סרטני עור מסוגים שונים, לרבות מלנומה. לצד העלאת המודעות לחשיבות הגילוי המוקדם, עולם הרפואה שוקד על פיתוח טיפולים חדשים ואפקטיביים במחלה. לאחרונה החלו בקריה הרפואית רמב"ם ליישם את השימוש בטכנולוגיה חדשה, פורצת דרך וראשונה מסוגה בעולם, המשמשת לטיפול בנגעי עור סרטניים. הטיפול זמין לציבור המטופלים במסגרת מחקר רחב היקף המתנהל בימים אלו ביחידת הקרינה של המרכז הרפואי.


מוסיף ד'ר תומר חרס: הטכנולוגיה החדשה מאפשרת שימוש בקרינה עוצמתית מאוד באופן ממוקד, עם יכולות גבוהות של הרס הגידול, מבלי שזו תחדור לרקמות שליד הגידול. לפי הניסיון שנצבר עד כה בשימוש בטכנולוגיה, אנחנו רואים תוצאות מצוינות עם מעט מאוד תופעות לוואי'.

הטיפול החדשני נעשה באמצעות השתלת מספר קטן של מקורות המכילים כמות קטנה של חומר רדיואקטיבי, אל הגידול או בסמוך לו. הטיפול נמשך כשעה, תחת הרדמה מקומית, והוא נעשה באופן חד פעמי. 'מרבית החולים האונקולוגיים נזקקים במהלך הטיפול בסרטן לטיפול קרינתי חוזר', מציין ד'ר סאלם בלאן, מנהל יחידת קרינה ברמב'ם ומבהיר: 'השימוש בקרינת אלפא ביחידת הקרינה ברמב'ם אמור לאפשר הרג מוגבר של תאי סרטן, בהשתלה חד פעמית אשר תחסוך לחולים טיפולים ממושכים וביקורים חוזרים'.

במהלך פרק הזמן שבו נמצאים השתלים בגוף המטופל, הם פולטים קרינת אלפא עוצמתית וממוקדת, בתוך הגידול, אשר כאמור פוגעת והורגת את תאי הגידול הסרטני בפרק זמן קצר, מבלי לפגוע ברקמות הבריאות המקיפות את הגידול.

השתלים מוחדרים באופן שמאפשר את הסרתם בתום תקופת הטיפול, לאחר כשבועיים בלבד. בתום ההליך נותרת צלקת מינורית באזור שדרכו הוחדרו השתלים, אשר צפויה להחלים בהמשך.

השימוש בטכנולוגיית Alpha DaRT הוכח כיעיל ובטיחותי במחקרים שנעשו ועדיין מתבצעים במרכזים מובילים בארץ ובעולם. רמב"ם צפוי להוות מרכז ארצי לשימוש בטיפולים אלה ובהמשך צפויים טיפולים אלה להיות זמינים גם לחולי סרטן ערמונית.

מבהיר ד'ר תומר חרס: 'בכל צעד שאנחנו עושים מבחינה טיפולית, אנחנו רוצים לוודא שהטיפול בסרטן יעיל וזאת תוך בחינת ההשלכות על המטופל. "הטיפול החדש מצמצם משמעותית את תופעות הלוואי עד למינימום, ואת זמן הטיפול הקרינתי הסטנדרטי של כחודשיים למפגש קצר וחד פעמי. התוצאות מרשימות הן מבחינת הטיפול בגידול והן מבחינת הנראות והתפקוד של הרקמה המטופלת גם באיזורים רגישים יותר, כגון לחי, לשון, קרקפת, שפה, עור הפנים וכו. יש כאן מהפכה טיפולית בהתהוות ואנו קוראים לציבור המטופלים הרלוונטיים להגיע אלינו, לשמוע ולקחת חלק במחקר'.

למעוניינים להשתתף במחקר מוזמנים להיכנס ללינק הבא: https://www.alphatau.com/or

אלף, אלף בקרינת אלפא. ד'ר חרס מסביר על הטכנולוגיה החדשה:

https://youtu.be/YFjY9QWEjDo
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   שיתוף פעולה יתקיים בין בי'ח בני ציון...
*   המרכז הרפואי בני ציון: רופאים על הבר...
*   יום הפג הישראלי- ברמב'ם יש מחקר פורץ...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים