'לצייר את החיים מחדש' מאת אסתר פייר גבאי. הוצאת מדיה 10. כתבה: רונית קיטאי

לצייר את החיים מחדש' הוא סיפורם האישי של בני זוג ניצולי שואה, משה וחיינה פייר שציירו וציירו ותמיד ביחד. כל החיים הם היו ביחד אוהבים וצמודים פרט לתקופה אחת

פורסם ב: 20/07/2020 21:10

אסתר פייר גבאי וספרה לצייר את החיים בהוצאת מדיה 10
זו היתה הפעם היחידה שבו ביקש שתמצא לה מישהו אחר שלא נראה מעוות כמוהו גם לאחר שעבר אין ספור ניתוחים, לאחר השואה שעבר. הם נפרדו לתקופה קצרה וחזרו זה לזרועות זו כי האהבה ביניהם ניצחה הכל. בתם אתי פייר גבאי יצאה ומסע אישי בעקבות סיפורם של הוריה והיא עצמה אישה בלתי שגרתית בהחלט.

אמא לא דיברה על השואה ואילו אביה ניסה להפוך את הסבל שעבר לתיאור בצורה קלילה. בני הזוג חיינה ומשה פייר הם 'גיבורי שואה' שנפגשו מיד לאחר סיום המלחמה ומאז במשך 60 שנה, בחרו לחיות כל יום מחדש, מתוך אופטימיות ואהבה למרות המחיר הכבד שגבתה מהם המלחמה. בין המילים לציורים הצבעוניים היפייפיים שציירו השניים יחדיו, מתוודעים הקוראים לסיפור מרגש, מעורר השראה, המלא בעוצמה והעצמה.

אתי פייר גבאי יצאה למסע לא קל כלל בעקבות הוריה אשר בני משפחותיהם נרצחו. השניים שהכירו לאחר מלחמת העולם השנייה והתאהבו,הצליחו לשקם את חייהם והקימו משפחה. אביה של אתי נלחם בגיל 21 בצבא הרוסי מול הנאצים, ספג צרור יריות לפנים ונפצע אנושות. אמה היתה נערה ששרדה עבודות כפייה ואת צעדת המוות. המאורעות הללו השאירו את חותמם ופגעו בבריאותם הפיזית של ההורים, שסבלו לאורך השנים ממחלות, ניתוחים, אירועים מוחיים וכאבים קשים. למרות כל מה שעברו בחרו הוריה של אתי לחיות יום יום חיים מלאי אהבה, נחישות, אופטימיות והומור מיוחד. בגיל 60 התחילו לצייר יחדיו על אותו בד חלק ולאחר לכתם השאירו מאחוריהם מאות ציורים מלאי צבע ואופטימיות, המאפיינים את גישתם לחיים.

את המסע לשורשיה החלה אתי דווקא לאחר פטירת הוריה. אביה בגיל 89 ואמה בגיל 77. עם מותה של האם חש האב כי בת זוגו 'הפרה' במותה את הברית בין השניים להישאר תמיד ביחד. בספרה 'לצייר את החיים מחדש' משלבת אתי בין סיפור חייהם לציוריהם העדינים ומשרטטת ביד אומן את העליות והמורדות לצד המאבק התמידי לחיים מלאי השראה:'הורי בחרו לשדר מסר של תקווה וניצחון הרוח, הניכר בדרך חייהם ובכל אחד ממאות הציורים שהשאירו אחריהם', מספרת אתי.

אתי פייר גבאי בת 64, תושבת ראשון לציון, נשואה ואם לשתי בנות והיא סבתא לנכד. היא מספרת כי גדלה בבית שהיה רווי בסבל פיזי מצד הוריה, אך מצד שני הם הוקירו יום יום את ניצחון הרוח והאהבה והביאו לעולם שלושה ילדים. אתי נישאה בגיל 21 לד'ר דוד גבאי מומחה ברפואת המשפחה וכיום השניים מציינים 43 שנות נישואין.

כאשר בתה הבכורה היתה בת שנתיים, עברה אתי להתגורר בחיפה בעקבות עבודתו של דוד. שם חלתה להפתעתה בזיהום קשה במעיים, ממנו סבלה במשך כעשור. מצבה השתפר והתדרדר לסירוגין לאורך השנים.

למרות הכל היה לאתי חלום להיות עורכת דין, בגיל 33 החלה לימודי משפטים, לאחריהם התגייסה לשירות בתי הסוהר, ועבדה כעורכת דין במשך 16 שנים. תוך כדי העבודה החלה להשתתף באין ספור קורסים וסדנאות להתפתחות והעצמה אישית, כולל אימון אישי-משפחתי ועסקי, NLP, הנחיית קבוצות ועוד. בגיל 40 אחרי שהצליחה להתחזק מבחינה פיזית ילדה את בתה השנייה.

כל השנים הרגישה שיש לה 'צימאון טבעי ללימודים' והיא למדה אצל טובי המנטורים בארץ, ביניהם מספר חיפאים לשעבר: אלון אולמן, ניר דובדבני, ערן שטרן, ד'ר יניב זייד ועוד.

בגיל 55 פרשה משירות בתי הסוהר וגם מתחום המשפטים. כדי להגשים חלום נוסף היא נרשמה ללימודי הכשרת מנטורים למערכות יחסים וזוגיות של מרכז החוויה הדיאלוגית בשיתוף אוניברסיטת בר אילן והפכה למנטורית למערכות יחסים וזוגיות, מרצה, מנחה סדנאות, מאמנת יחידים וזוגות.

על כך היא אומרת: 'הקליניקה שלי נולדה מתוך רצון להעניק ידע וכלים מעשיים ליישום לזוגות בתחילת דרכם ולא רק ברגעי משבר, וכיום אני מובילה שינוי לחיים מאושרים יותר באמצעות תהליך ופיתוח תובנות חדשות בקרב בני הזוג'.


ההשראה לספר שכתבה הגיעה בשנת 2010, קרוב לשלושה חודשים לאחר מות אביה. היא השתתפה במשלחת שב'ס במסע לפולין למחנות ההשמדה במסגרת 'עדים במדים'. המסע הקשה הזה ששינה את חייה קיבל את הכינוי 'מפחד לדחף, לעוצמה'.

מבהירה אסתר פייר גבאי: 'שם זה קרה, בטקס בטרבלינקה, החזקתי שם את דגל ישראל ,היה קפוא עם ברד דוקרני. נזכרתי באמי שעבדה בעבודות כפייה קשות בתנאים מחפירים ובאבי שנלחם ונפצע אנושות ולפתע הרגשתי אושר בלתי מוסבר, ניצחון וגאווה מופלאה. עמדתי על אותה אדמה ואמרתי לעצמי שניצחנו, יש לנו מדינה. הרגשתי כי גבהתי בחמישה סנטימטרים'.


בעקבות המסע האישי שעברה במסע לפולין החליטה אתי לפני כתשעה חודשים, לכתוב ספר, לספר את מסכת חייהם של הוריה שהיוו עבורה מודל לבחירה בחיים ממקום קשה. מודל זוגיות מופלאה של 60 שנים בהן הרעיפו זה על זו אהבה ללא גבול, הקשבה ומסירות. הכתיבה שלה קולחת ומרתקת וגם אם זה סיפור המשפחה שלה, הקורא נסחף ומתקשה להפרד מקריאת הספר עד סופו.

הספר שכתבה קוראים בנשימה אחת, והוא כולל הצצה ל-14 ציורים המעניקים ערך ומשמעות. כיום ביתה של אתי בראשון לציון מציג עשרות ציורים צבעוניים, אופטימיים, מלאי חיים, שהוריה ציירו יחדיו , עדות לחיים שלמים שהיו וציירו יחד. כל ציור מובא שם פעמיים. פעם אחת מוקטן ובפעם הנוספת בגודל בולט יותר.

את הספר היא מקדישה לבעלה האהוד ד'ר דוד גבאי, לבנותיה מיכל ונופר, לנכד האהוב דניאל. לצוות 'מדיה 10' ובמיוחד לדורון קריספין מנכ'ל ומו'ל, לדנה נוי מרקוס, לרחל רפאלוביץ' ועוד. ניתן לרכוש את הספר ישירות מהסופרת בטלפון 050-6279742. מחיר הספר בהוצאת מדיה 10 הוא 70 ש'ח. etigabay5@gmail.com
לצייר את החיים מאת אסתר פייר גבאי. הצאת מדיה 10

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   'הצל החזק שלי' מאת דנה אברשי. איורים:...
*   'בשם הילד', סדרה חדשה של ספרי ילדים...
*   'הכי אבא ואבא בעולם' מאת ג'ודי דגן...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים