השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות 'כללית'

המרכז הרפואי לשיקום לוינשטיין מגיע ל'כללית' בחיפה, על מכון הפיזיאותרפיה והשיקום המשודרג של 'כללית' שנפתח בעופר גרנד קניון חיפה. דיאטניות 'כללית' התארחו בשידור רדיו במהלך שבוע התזונאיות העולמי. השמנה בקרב ילדים בתקופת הסגר של הקורונה

פורסם ב: 24/06/2020 07:11

הנהלות 'כללית' במחוז חיפה וגליל מערבי והמרכז הרפואי לשיקום - לוינשטיין, מקבוצת 'כללית' סיכמו על הפעלת תוכנית ראשונה מסוגה של שיקום בקהילה בו ישתלבו מומחי השיקום של לוינשטיין.


מבוטחי כללית במחוז חיפה וגליל מערבי שיזדקקו לשיקום עתידים לקבל מעטפת טיפול משודרגת במיוחד עם הפעלת תוכנית שיתוף פעולה פורצת דרך עליה סיכמו הנהלות מחוז חיפה וגליל מערבי והמרכז הרפואי לשיקום - לוינשטיין בישיבה שנערכה בבניין הנהלת 'כללית' בחיפה. במפגש השתתפו ד'ר חגי אמיר- מנהל המרכז הרפואי לשיקום – לוינשטיין והצוות הבכיר במרכז השיקום ,ורונן נודלמן - מנהל 'כללית' במחוז חיפה וגליל מערבי ונציגי הנהלת המחוז.שיתוף הפעולה יכלול הגעת אנשי מקצוע מלוינשטיין למרכזי השיקום של 'כללית' בחיפה ומכון השיקום הנוירולוגי בקריית ביאליק, הכשרות לאנשי המקצוע בקהילה, ימי עיון משותפים, ייעוץ מרחוק ועוד.

בפני האורחים שהגיעו מהמרכז הרפואי לשיקום - לוינשטיין הוצגה פעילות עניפה של שיקום הנערכת במחוז, כגון שיקום אינטנסיבי בבתיהם של מטופלים, במסגרת המשך טיפול ומעקב, במכון השיקום הנוירולוגי בקרית ביאליק וכן במכוני הפיזיותרפיה ברחבי המחוז. ד'ר חגי אמיר הציג את הפעילות הייחודית במרכז הרפואי, בדגש על תפיסת שיקום רב תחומית ורב מקצועית הכוללת התייחסות להיבטים גופניים, נפשיים וחברתיים כאחד.

לאחר דיון מעמיק, יצאו האורחים מרעננה לסיור במכון הפיזיותרפיה ב'לין' ובמכון שיקום חדש שהקימה 'כללית' בעופר גרנד קניון חיפה שיכלול פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק וקלינאות תקשורת. מתכונת שתאומץ גם ב'לין' לאחר שחלקו יתפנה תודות למעבר של חלק מהמטפלים למכון החדש. הם התרשמו מההשקעה הרבה של המחוז בשירותי השיקום למבוטחיה באיזור ומרמתם הגבוהה של אנשי המקצוע.

הדוברים הדגישו כי מתכונת זו מתאפשרת תודות לייחודה של כ'ללית' כקופת החולים היחידה אשר מפעילה גם מערך גדול של רפואת קהילה וגם רשת בתי חולים משלה, בהם המרכז הרפואי לשיקום - לונשטיין, שהינו שם דבר בתחום השיקום. תודות לשילוב זה ניתן יהיה להעניק למבוטחי כללית במחוז חיפה וגליל מערבי המשכיות טיפול, ומעטפת שיקום כשהם מלווים במיטב המומחים במרכז הרפואי ובקהילה.
*****


מכון השיקום החדש שהקימה 'כללית' בגרנד קניון פתח את שעריו ויבוצעו בו 45 אלף טיפולים בשנה. הוא יפעל כמכון שיקום ובהמשך כאמור ישולבו בו גם מומחי שיקום מבי'ח בית לוינשטיין מקבוצת 'כללית'.


שירותי הפיזיותרפיה של 'כללית' בחיפה שודרגו באופן ניכר, עם פתיחתו של מכון שיקום מרווח וחדיש בגרנד קניון, במתחם המשתרע על פני למעלה מ- 1100 מ"ר, אותו שכרה כללית בקומה מינוס חמש.

האתר עבר שיפוץ מקיף לקראת התאמתו כמכון שיקום מרווח ובעיצוב עכשווי וידידותי למבקרים בו. במכון הוכנו לא פחות מ-20 תאי טיפול, מרביתם עם הפרדה המאפשרת שמירה נוספת על פרטיות המטופל.
אורי אתרוג, מנהל השירות הפיזיותרפי של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, מציין כי המכון צוייד במיכשור חדיש למגוון טיפולים, כולל תרגול באמצעות מציאות מדומה. כמו כן, יש במקום אולמות לטיפול קבוצתי במגוון תחומים. בנוסף על המכון החדש, ימשיך לפעול בהיקף מצומצם יותר המכון הוותיק בלין שאף הוא ישודרג למכון שיקום. במכון, בניהולה של ענת פנחסוביץ, יבוצעו כ 45 אלף טיפולים בשנה על ידי צוות הכולל 16 פיזיותרפיסטים, להם תת התמקצעויות במגוון תחומים, כגון: נוירולוגיה, סחרחורות, רצפת אגן, אורטופדיה ועוד. השירות יינתן ברציפות משבע עד שבע, למעט יום רביעי עד 16:00 וכן יפעל בימי שישי בבוקר. שעות השירות הרבות יאפשרו קיצור תורים והתאמה זמני טיפול לפי צרכים שונים, כמו שעות עבודה ולימוד.
רונן נודלמן, מנהל כללית במחוז, מציין כי נוכח העלייה הנכרת בפניות לטיפולי פיזיותרפיה עם הגדילה באוכלוסייה, תוחלת החיים המתארכת ואורח החיים המודרני אליו מתלוות תופעות שונות כמו כאבי גב, ירידה בגיל אירועים מוחיים, תאונות דרכים ומאידך גם פציעות ספורט, חשוב היה לכללית לתת פתרונות שירות איכותיים וזמינים בתחום השיקום.


מיקומו של המכון החדש בצומת מרכזי ונגיש עתיד להקל מאד על מטופלי 'כללית' בשכונות חיפה שעל ההר. הקמת המכון החדש מבטיחה שני עוגני שירות שיקום בחיפה: האחד עבור השכונות באיזור החוף והעיר התחתית והשני על גב ההר.

מנהל המחוז רונן נודלמן מוסיף כי 'הקמת המכון החדש היא חלק ממהלך כולל של הרחבת ושדרוג שירותי הפיזיותרפיה של 'כללית' ברחבי המחוז, כמו פתיחת מכון חדיש ביקנעם לפני מספר חודשים.כאמור, אנו ממשיכים בכיוון זה ומתעדים להפוך גם את המכון בלין ממכון פיזיותרפיה למכון שיקום שיכלול גם ריפוי בעיסוק וקלינאות תקשורת תחת אותה קורת גג אחת ותוך שיתוף פעולה מתגבש עם בית חולים לוינשטיין שהוא מסגרת השיקום הטובה בארץ.המכון החדש מצטרף לשירותים שפתחה כבר 'כללית' במהלך החודש במתחם 'כללית' בעופר גרנד קניון חיפה, הכוללים גם מוקד ללקיחת בדיקות דם ומרפאה עם רפואת משפחה, רפואת ילדים ורפואה יועצת.

****דיאטניות 'כללית' התארחו במהלך שבוע התזונאיות העולמי מידי יום ברדיו והציגו היבטים שונים של עבודת הדיאטניות, כאשר הדגש הוא שהתזונאיות מתמקצעות בהרבה תחומים, הרבה מעבר למה שנהוג לחשוב בתחום הדיאטה והמשקל.
אלינור שחר דיברה על פוריות ותזונה, ניאורה מרטה הסבירה כיצד להתמודד עם העלייה במשקל בעקבות הסגר, שירי שלו הוזמנה פעמיים לרדיו. במפגש אחד הסבירה על צליאק והימנעות מגלוטן וביום נוסף, דיברה על התופעה של סרבנות אכילה בתינוקות ובפעוטות ודנה פרידמן פוני הסבירה על תופעת האכילה הרגשית וכיצד מתמודדים עמה.

****מומחיות כללית במחוז חיפה וגליל מערבי לטיפול בעודף משקל והשמנה בילדים ונוער: בין תופעות הלוואי של הסגר מסתמנת תופעה של עליה במשקלם של הילדים והתרופפות הרגלי חיים בריאים.השמנה ועודף משקל בילדים ובני נוער היא תופעה ששכיחותה עולה בארצות העולם המערבי ובישראל לכשליש מהילדים יש עודף משקל ו-12% אף מתמודדים עם השמנה.

ד"ר קורינה הרטמן וד'ר טלי שחר, המובילות את התוכנית הייחודית של 'כללית' לטיפול בהשמנת יתר ועודף משקל בילדים ומתבגרים מציינות כי ילדים צעירים עם תופעות אלה נמצאים בסיכון גבוה, המגיע בגילאים הצעירים בשיעור של 25% סיכון להיות שמנים גם בבגרותם כולל התחלואה הנלווית שעלולה להופיע כבר בילדות.

בגיל ההתבגרות הסיכון כבר עולה 75%. טיפול בעודף משקל והשמנה בשלב מוקדם ככל האפשר משפר את הסיכוי שהרגלים נכונים של אורח החיים יופנמו ויתרמו לבריאותם בהווה ולעתיד. צוות כללית מוסיף ומציין שהצורך בתערבות טיפולית גבר בעקבות תקופת הסגר הקורונה.

הנתונים מראים על החמרה של התופעה לאחר שהרגלי חיים התרופפו ונרשמה מגמת עליה נוספת במשקלם של ילדים. תרמו לתופעה מספר גורמים: חוסר מעש, התרופפות המסגרות והמשמעת, העדר פעילות גופנית וחרדה בשל אי וודאות. כתוצאה, הילדים צרכו יותר חטיפים ומשקאות ממותקים, אכלו יותר אכילה רגשית, כשתופעות אלו מלוות בירידה ניכרת בזמן שהוקדש לפעילות גופנית, משחקי חוץ, הליכה ממקום למקום.

ההערכה היא שחלה עלייה בזמן השימוש במסכים בשיעור של כחמש שעות נוספות ביום בממוצע. בהעדר בית ספר הילדים שהו זמן רב גם ליד מסכים בלימודים מקוונים, ללא הפעילות בהפסקות. מאידך, נוצר גם בסיס להרגלים נכונים יותר, שיש לטפחם ולשמרם, כמו יותר בישול ביתי וארוחות משפחתיות.הטיפול הנכון במצב זה הוא שינוי אורח חיים במשפחה כולה על ידי טיפול תזונתי, רגשי, פעילות גופנית והדרכת הורים.
ביקור הנהלת בית לוינשטיין במחוז חיפה וגליל מערבי. צילום: דוברות 'כללית'

ענת פנחסוביץ - מנהלת מכון פיזיותרפיה החדש של 'כללית' בעופר גרנד קניון חיפה. צילום: דוברות 'כללית'

רונן נודלמן מנהל המחוז חיפה והגליל המערבי של 'כללית'. צילום: דוברות כללית

שירי שלו . צילום: דוברות 'כללית'

ד'ר קורינה הרטמן וטלי שחר. צילום: דוברות 'כללית'

צוות מכון פיזיותרפיה חדיש של כללית שנפתח בעופר גרנד קניון חיפה. צילום:. צבי מינקוביץ' דוברות 'כללית'

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   דיפלומטיה בימי הקורונה: שגרירי נפאל...
*   מדליית זהב לטנ'ק: טכנולוגיה נגד קורונה...
*   יום המודעות למניעת אלימות נגד נשים...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים