השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות 'כללית'

מרפאת 'ספיר' של 'כללית' בעופר גרנד קניון חיפה שודרגה ועברה לקומה מינוס 5 עם רופאים מומחים ועוד שכלולים ומכון שיקום גדול ומרווח. ד'ר יורי שקלר מזהיר מפני חשיפה מרובה לשמש לאחר תקופת הסגר. ד'ר גלית גולדז'אק על שבוע הדיאטה הבינלאומי ועוד

פורסם ב: 09/06/2020 17:00

המרפאה החדשה של 'כללית' בעופר גרנד קניון חיפה שממוקמת עתה בקומה מינוס 5. צילום: דוברות 'כללית'
מרפאת ספיר של כללית שפעלה בקומה מינוס 4 בעופר גרנד קניון חיפה שודרגה באתר חדש ומרווח בקומה מינוס חמש. (בצמוד יפתח בהמשך מוקד בדיקות דם ובסמוך מכון שיקום גדול ומרווח של כללית)

המרפאה העצמאית האיכותית של 'כללית' שהועתקה למיקומה החדש היא מרווחת יותר וחדשנית, אשר פועלת במהלך כל השבוע. ניתן שירות על ידי רופאים מומחים וכוללת רפואת משפחה, רפואת ילדים ובדיקות דם למטופלי המרפאה. במרפאה החדשה ניתנים גם שירותים של רופאים יועצים בכירים: עור, עיניים ונוירולוגיה. במרפאה ניתנים גם שירותי אחות ומשרד כך שהמטופל מקבל מעטפת שירות תחת קורת גג אחת.

בנוסף, יפתח במתחם בתוך מספר שבועות, מוקד לביצוע בדיקות דם ואיסוף דגימות מעבדה. שירות זה ניתן ללא תשלום ובנוסף על הבדיקות המבוצעות בכל מרפאות 'כללית' מידי יום. יתרונו בכך שהוא מתחיל לפעול משעת בוקר מוקדמת, אין צורך בתיאום תור והצוות עוסק רק בלקיחת בדיקות כך שמדובר בתהליך מהיר ויעיל.

האתר החדש הינו חלק ממתחם גדול ששכרה 'כללית' במקום ובצמוד הולכת ונשלמת הכנת מכון שיקום רחב ידיים של 'כללית' שיכלול מכון פיזיותרפיה גדול ושלוחות ריפוי בעיסוק וטיפול בדיבור, תוך קיצור תורים והנגשת השירות לתושבים המבוטחים ב'כללית'.


***


מומחי 'כללית' מזהירים מפני סכנה לעור עקב חשיפה רבה לשמש לאחר הסגר הקורונה. זה קורה לקראת שבוע המודעות לסרטן העור. תופעה מדאיגה היא אנשים שהיו תקופה ממושכת בהסגר בשל הקורונה חושפים עצמם לשמש לפתע למשך שעות רבות ומסכנים בכך את בריאותם.


ד'ר יורי שקלר מומחה ברפואת עור ב'כללית' מחוז חיפה וגליל מערבי, מתריע על תופעה מדאיגה בה נתקלים לאחרונה רופאי העור של 'כללית': אנשים ששהו זמן ממושך בביתם ולא נחשפו כמעט לקרני השמש חושבים בטעות שיש צורך להשלים חסרים בויטמין D על ידי שהייה למשך זמן ממושך בשמש, כך הם נוהגים גם באשר לילדיהם.

מדובר בהתנהגות מוטעה ומסוכנת, שכן ההמלצה היא להיחשף בהדרגה ורק בשעות שלפני 10 בבוקר ולאחר 16:00. חשיפה מרוכזת לשמש לאחר תקופה ממושכת בה לא נחשף עורנו לקרני שמש עלולה לגרום לכוויות ולנזק חמור. בנוסף, בשמש החזקה שלנו די בדקות בודדות ביום כדי שגופנו יספוג את כמות השמש הנדרשת ולא ניתן לצבור 'מחסני' ויטמין.

יש להדגיש כי, בשמש הישראלית די במספר דקות של חשיפה לשמש בעת, גם ההליכה לרכב או לתחנת האוטובוס, כדי שגופנו יקבל את מנת ויטמין ה-D היומית שלו. רק במקרים מסויימים, בעיקר בגיל גבוה ובינקות, נדרשת השלמה בתחליף תרופתי.

יש לנהוג בהתאם לכללים המומלצים להגנה על העור מפני קרני השמש: להימנע מחשיפה לשמש בין השעות 10:00-16:00, להקפיד על חבישת כובע, הרכבת משקפי שמש, כיסוי הגוף ככל שניתן בחום, שימוש בתכשירים עם מקדם הגנה 30 לפחות. ברגע ששמים לב להופעתו של נגע חדש, או לשינוי שחל בנגע קיים, יש לפנות לרופא עור כי גילוי מוקדם מעלה מאוד את סיכויי הריפוי.

במהלך שבוע מודעות העור, שנערך ב8-14 ליוני, ביוזמת ובשיתוף פעולה עם האגודה למלחמה בסרטן, יערכו כמידי שנה מומחי העור של כללית ברחבי מחוז חיפה וגליל מערבי בדיקות נגעים במבצע ייעודי. צוותי המחלקה לקידום בריאות של כללית, בניהולה של ענת ספרוני אליהו, יציבו דוכני הדרכה בסמוך למחלקות העור, יסבירו לפונים כיצד לנהוג ויחלקו חומרי הסברה כיצד לנהוג בשמש ועל חשיבות האיתור המוקדם.הבדיקה נערכת במרפאות כללית בחינם. יש לתאם תור מראש במוקד שירות הלקוחות 2700* או באמצעות האתר או האפליקציה של כללית.


רצ"ב צילום: ד"ר שקלר יורי. דוברות כללית

****


50 הדיאטניות של 'כללית' ברחבי מחוז חיפה וגליל מערבי ציינו את שבוע הדיאטה הבינלאומי במתכונת שונה מתמיד בשל אילוצי הקורונה. במקום כנס מקצועי שהן עורכות מידי שנה, הכינו הפעם סרטון שירוץ ברשת על בישול בריא, עלו ברדיו בסדרת ראיונות בהם דיברו על מגוון תחומים כמו תזונה בחזרה לשגרה, על תזונה ובעיות פוריות, צליאק, תינוקות סרבנים, אכילה רגשית ועוד.

ד'ר גלית גולדז'אק קוניאק, מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה של 'כללית' במחוז מציינת כי מדובר במקצוע הדורש ידע רב במגוון תחומים ולחברי צוות במחוז מגוון רחב של תת התמחויות, בהתאמה לגילאים ולתחלואה, כגון: ילדים ונוער, התפתחות הילד, צליאק, אטי ספיקת לב, נפרולוגיה, כבד, גסטרואנטרולוגיה, אונקולוגיה, סוכרת, הדרכה למטופלים עם משאבות אינסולין, ליקויי פוריות, אנדומיטריוזיס, סיכוני הריון, הפרעות אכילה, מנותחי בריאטריה ועוד. זאת בנוסף על העשייה השיגרתית של טיפול בעודף משקל והשמנה, יתר לחץ דם, טרום סוכרת וסינדרום מטבולי.

במהלך שבוע התזונה העולמי קיבלה כל דיאטנית אגרת ברכה עם שי סמלי המתאים למקצוע- ציידנית אישית לתזונה נכונה גם בעבודה.***

צוות 'כללית' ב'לין' העניק לעולים במעון הסמוך ציוד ספורט וילווה אותם בפעילות לקידום בריאותם. במקום מתגוררים עולים שרובם בודדים וקשישים. צוות 'לין' החליט להתגייס למענם והנהלת 'לין' הגיעה למעון ופגשה חלק מן הדיירים. במהלך הביקור הוענק לכל הדיירים שי שנרכש בעזרת אגודת הידידים של 'לין': תיק ספורטיבי ומכשירים לחיזוק שריר כף היד והזרוע.

השי נבחר במטרה לעודד את דיירי המקום לבצע פעילות גופנית לשפר בכך את בריאותם ועצמאותם, בעיקר לסייע בכך לעולים לצאת מתקופת בידוד הקורונה. המפגש הזה היה התחלה של פעילות עבור צוות המעון שמתכנן צוות 'לין' לקיים לאורך השנה ואשר תכלול הדרכה לפעילות גופנית ומפגשי פעילות רפואה מונעת וחינוך לבריאות שתועבר על ידי צוותי כללית מרכז רפואי זה.****

צוות מרפאת כללית יוקנעם - נוריות יוצא בניידת מיוחדת אל בתיהם של מטופלים אשר מנועים מהגעה למרפאות בשל הקורונה. צוות 'כללית' איתר מצב בו חולים רבים בעיקר מבוגרים עם מחלות רקע וקשיי ניידות אינם מגיעים לבדיקות ומעקב החיוניים לבריאותם ומניעת הדרדרות במצבם.

הוכנה ניידת ייעודית שבאמצעותה מגיעים חברי הצוות לבתיהם של חולים אלה לביקור יזום, מעבר לביקורי בית הנדרשים במצבים דחופים. במהלך הביקור מבצע הצוות בדיקות דם, מעקבי לחץ דם, סוכרת, אי ספיקה לב ועוד וכן נבדקת כף רגל סוכרתית ומטופלים פצעים הקשורים בתחלואה. הצוות בודק גם אם למטופל יש תרופות והן מסודרות ומאוחסנות כנדרש. בעת תיאום הביקור מוודא אם נדרשות תרופות ודואג להביאן לבית המטופל.

כל מטופל מקבל מארז של חוברות הדרכה מותאם אישית עם ברכה מצוות המרפאה. המפגש בין המטופלים לצוות מרגש מאד את שני הצדדים. כפי שאמרה חנה, אחת המטופלות: 'העובדה שצוות 'כללית' הגיע עד הבית הרגיעה אותי מאד, כי חששתי שבריאותי תדרדר כי קשה לי ואף מסוכן בעבורי להגיע למרפאה. אבל מעבר לבדיקות ולהדרכה החשובה שקיבלתי, הכי תרמה לבריאותי התחושה שיש מי שדואג לי במרפאה ועוקב אחר בריאותי. כל הכבוד ליוזמה של כללית'.
מרכז רפואי לין תרם ציוד ספורט למעון לעולים הנמצא בסמוך למרכז הרפואי. צילום: דוברות 'כללית'

ד'ר יורי שקלר. צילום: דוברות 'כללית'

האח לוטוף מחול ומנהלת הסיעוד - איריס יקר ליד ניידת עד הבית במרפאת יקנעם נוריות. צילום: דוברות 'כללית'

ד'ר גלית גולדזק קוניק. צילום: צבי מינקוביץ' דוברות 'כללית'

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   שיתוף פעולה יתקיים בין בי'ח בני ציון...
*   יום הפג הישראלי- ברמב'ם יש מחקר פורץ...
*   משרד הרווחה ו'יד שרה' במיזם משותף...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים