השבוע ב'כללית' חיפה והגליל המערבי. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות 'כללית'

חדש ב'כללית' : המחלקה הקרדיולוגית מגיעה אל בית המטופל. מניהול לסיעוד: ירדנה חלף מ'מ מנהלת הסיעוד במרפאת יוליוסבורגר, רונן נולדמן, ד'ר לילך צולר. ד'ר פרח חנא מומחה 'כללית' מזהיר מהכשת נחשים בתקופה זו

פורסם ב: 02/06/2020 16:12

בשירות חדש ופורץ דרך שהחל לפעול לשירות מטופלי 'כללית' במחוז חיפה וגליל מערבי הסובלים מאי ספיקת לב (אס'ל) חמורה, מגיע צוות רב תחומי של מומחי כללית אל בית המטופלים המרותקים לביתם.

צוות מומחי 'כללית' מסביר כי אס'ל הוא מצב בו בשל פגיעה בתפקוד שריר הלב, כמו לאחר התקף לב, אין ביכולתו לספק דם כראוי, לאיברי הגוף. המחלה מופיעה בדרגות חומרה שונות ומתבטאת בעיקר בעייפות, קושי בכל מאמץ, בצקות, קשיי נשימה ועוד. הטיפול כולל מעקב צמוד, איזון תרופתי, שינוי תזונתי, פיקוח על משק הנוזלים בגוף ועוד.

במסגרת השירות החדש יוצא לביקור בית מתוכנן ויזום צוות הכולל את ד'ר מיכאל גבריאלי, שהינו קרדיולוג בכיר במרכז רפואי 'זבולון' ובבי'ח 'כרמל', האחראי בכללית- מחוז חיפה וגליל מערבי על הטיפול בחולי אי ספיקת לב, יחד עם הצוות המנהל המובילביחידה לאישפוזי הבית ביחידה להמשך טיפול ומעקב במחוז (יל"ט).

ד'ר לילך צולר המנהלת הרפואית של 'כללית' במחוז חיפה וגליל מערבי ויוזמת השירות, מסבירה כי אי ספיקת הלב היא מחלה שבה מעקב רפואי צמוד חשוב במיוחד לאיזון מצב החולים ונדרשת התאמה מדוייקת של הטיפול והצמדות החולה להמלצות הטיפוליות. כתוצאה מהקושי להגיע למעקב אצל קרדיולוג בימים רגילים ובוודאי בתקופה זו של נגיף הקורונה, עלול מצבם הרפואי להדרדר.

השירות הופעל במטרה לדאוג לאיזון ומעקב טוב אחר חולי אי ספיקת לב המרותקים לביתם ואשר אין באפשרותם להגיע אל המרפאה לאי ספיקת הלב. זאת בשל מצבם ובעיקר בתקופה זו של חשש מהידבקות בקורונה ובהיותם בקבוצת סיכון גבוה וזו הזדמנות להעניק להם בבית טיפול איכותי כמו בעת ביקור במחלקה.

ד'ר מוסא זובידאת, מנהל מערך היחידה להמשך טיפול ומעקב של 'כללית' במחוז, מציין כי צוות המומחים מגיע מצוייד במכשיר אקו לב נייד, עם אמצעים לביצוע בדיקת דםBNP שמתבצעת כרגיל בבתי החולים לצורך הערכת החומרה של אי ספיקת הלב והתגובה לטיפול התרופתי שניתן למטופל. למעשה, המטופל זוכה בבית שלו למעקב בית חולים.


השירות פועל במסגרת המערך הקרדיולוגי המרחבי של כללית במחוז, שבו הצוות הרפואי חולק את זמנו בין המרכזים הרפואיים 'לין' ו'זבולון' בקהילה לבין בית חולים 'כרמל' מקבוצת 'כללית'.

פרופ' משה פליגלמן, מנהל המערך הקרדיולוגי המרחבי מסביר כי שירות כזה נועד להקל על החולים ובני המשפחה והשאיפה היא שהמעקב הצמוד ימנע החמרה במצבם, יפחית מספר האישפוזים החוזרים, הפוגעים באיכות החיים ובבריאותם. לכך חשיבות רבה, כי מדובר במחלה ששיעור האישפוזים החוזרים בה גבוה וככל שהחולה מגיע לאישפוזים תכופים יותר, כן גוברת הסכנה לחייו. הטיפול דורש גישה רב תחומית, במתכונת שכללית מפעילה במרחב הקרדיולוגי, כאשר בטיפול מעורבים רופאי אי ספיקת לב, רופאי המומחים באלקטרופיזיולוגיה, צנתורים, רופאי משפחה ורופאים פנימיים, צוות סיעוד ועובדים סוציאליים ורוקחים.

ד"ר מיכאל גבריאלי מוסיף: 'אי ספיקת לב היא תופעה ששכיחותה עולה דווקא על רקע השיפור ביכולת הקרדיולוגיה המודרנית להציל ולהאריך חיים, במצבים בהם לא שרדו החולים בעבר. כיום יש תרופות חדישות ואמצעי טיפול מתקדמים, כמו צנתורים מורכבים, קוצבי לב מיוחדים, ודפיברילטורים לבביים, בעזרתם ניתן להאריך חיים לחולים עם אי ספיקת לב מתקדמת ותודות להם המטופלים שורדים לאורך זמן.

מגמת העליה בשיעור החולים קשורה גם בהתארכות תוחלת החיים וכמובן אורח החיים המודרני שגורם לתחלואה קרדיו-וסקולרית. שכיחות אי ספיקת הלב באוכלוסיה הכללית כ-4%, ובעשור ה-7 וה-8 לחיים מגיעה ל-10-20%. ב'כללית' מחוז חיפה וגליל מערבי יש כ-10 אלפים חולי אס'ל וככל שהמטופל נמצא במעקב צמוד ע'י צוות רב מקצועי ונצמד להמלצות הטיפוליות, כן ניתן לאזן את מצבו ולמנוע הידרדרות.

תוכניות התערבות שמפעילה כללית, כמו קשר טלפוני יזום וקבוע עם החולים ע"י אחות ועתה גם ניידת ביקורי הבית, תורמות לשיפור במצב החולים, מונעת התדרדרות, ומורידה הצורך באישפוזים בבית החולים ומביאה לשיפור ניכר באיכות החיים והארכתם.

רונן נודלמן מנהל 'כללית' במחוז חיפה וגליל מערבי, מציין כי כללית ממשיכה לפתח שירות מותאם לקבוצת מטופלים שונות. לאחר שלפני כחודש החל לפעול צי ניידות ביקורי בית לאוכלוסייה בסיכון בעידן הקורונה, יזמה שירות זה שמהווה מענה .

חשוב לחולים קשים אלה אשר שמתקשים להגיע למרפאה הקרדיולודית ועתה גם חשוב להגן עליהם מפני חשיפה למטופלים נוספים.צוות הניידת עתיד לערוך ביקור בבתיהם של עשרות חולים ברחבי המחוז הגדול, כולל ישובים מרוחקים בגליל המערבי או בעמקים.

מראשוני המטופלים שאליו הגיע צוות ניידת הלב, היה נרגש ומופתע והודה לצוות על הטיפול המסור שגם העניק לו שקט נפשי ביודעו שצוות איכותי כל כך עוקב אחר מצבו ומטפל בו בביתו בלא שיאלץ להגיע למחלקה הקרדיולוגית או חלילה לאשפוז.****


ירדנה חלף' מ'מ הסיעוד במרפאת יוליוסבורגר של 'כללית' בנוה שאנן ומצטיינת מנכ'ל 'כללית', נבחרה לאחת מכוכבי הסיעוד בפרוייקט מאקו ביום האחות הבינלאומי.


סיפורה של ירדנה חלף, מ'מ מנהלת הסיעוד במרפאת יוליוסבורגר בנווה שאנן נבחר להיות אחד המייצגים את מקצוע האחות בפרוייקט שפורסם באתר מאקו לכבוד יום ושנת האחות.

דרכה של ירדנה למקצוע הסיעוד אינה רגילה. היא אמנם עבדה משך 13 שנים בבתי חולים, אך בתפקידי מינהל בכירים, האחרון בהם כאחראית רכש חדר ניתוח וצנתורים. מפגש מקרי לפני עשור עם חברה ללמודים באוניברסיטה הביא שסיפרה לה על מסלול הסבה לסיעוד לאקדמאיים, הביא אותה לעשות שינוי גדול ולהרשם לבית ספר לסיעוד ובתום שלוש שנים סיימה לימודים כאחות מוסמכת.

מאז היא מאוהבת במקצוע וכבר ניהלה את הסיעוד במרפאת קרית אליהו של כללית ולאחרונה נכנסה לתפקיד מ'מ מנהלת הסיעוד באחת המרפאות הגדולות בארץ- מרפאת כללית יוליוסבורגר בנווה שאנן. מבחינתה, המקצוע פשוט בחר בה והיא אוהבת בו את האפשרות לסייע ולהקל תוך נתינה, כמו גם היכרות עם עולמות אנושיים ומקצועיים שונים ומגוונים וחשה סיפוק רב בכל פעם שהיא מצליחה לתרום לבריאותו ורווחתו של מטופל. ירדנה אכן מייצגת בכבוד את מאות אחיות כללית ברחבי המחוז ואכן זכתה השנה להוקרה מיוחדת עת הוכרזה כמצטיינת מנכ"ל.

****

מומחה כללית מזהיר: שיא בהכשת נחשים בתקופה זו.עם בוא האביב יוצאים הנחשים מתרדמת החורף והסיכון להכשה גבוה מתמיד. ד'ר פרח חנא, מומחה ברפואת ילדים ומחלות זיהומיות במרכז לבריאות הילד של כללית מייעץ כיצד לנהוג:

עם העלייה החדה בטמפרטורה עולה גם השיעור בהכשות נחש. מבחינה אפידמיולוגית, בישראל שיעול ההכשה ע"י נחשים מוערך כ-45/100000 הכשות בשנה, עם מקרי מוות בודדים בלבד מזה כמה שנים. כשליש מהמוכשים הם מתחת לגיל 18 ובכ-75% מהמקרים מדובר בבנים. רוב ההכשות מדווח במרכז הארץ, עם שיא ההכשות בתקופה זו בדרך כלל.

רוב הנחשים הם לא ארסיים, אך בהכשת נחש יש להניח כי הנחש הוא ארסי כל עוד לא הוכח אחרת. באופן קלאסי, בהכשת נחש ארסי נראה שני פצעים שהם הסימנים של שיני הארס, עם רוב מוחלט של ההכשות באזור הגפיים.
הארס של הנחש עלול לגרום לנזק רקמתי ובעיקר משפיע של שתי מערכות בגוף: מערכת קרדיווסקולרית (הלב, כלי דם והדם לרבות הפרעה בקרישה) ובמערכת העצבית המרכזית. בנוסף יכולה גם להיות הפרעה בכליות ובשרירים.
ההשפעה של הארס על הננשך תלויה במספר גורמים כמו סוג הארס וכמותו, המצב הבריאות/חיסוני של הננשך ומקום הנשיכה.

מה עושים/איך מטפלים בשלב הראשון:

1- הרגעת הננשך עם כמה שפחות הזזה ו/או פעילות גופנית: דברים שיכולים לגרום לדופק מהיר ולזירוז התפשטות הארס.

2- להזעיק בדחיפות את צוות מד"א לצורך פינוי מהיר לבית החולים.

3- קיבוע אזור הנשיכה.

4- הסרת בגדים ותכשיטים מהגפה הפגועה/ האיבר המוכש.

5- מומלץ תיאור מדויק של הנחש ואם מתאפשר להביא את הנחש לבית החולים בתנאי שלכידת הנחש לא תסכן את הלוכד ולא תעכב את הפינוי לבית חולים.


מה לא עושים:
1- לא לחתוך את הפצע.
2- לא למצוץ את הפצע.
3- לא לשים חסם וורידי או עורקי.
4- לא לקרר את אזור הנשיכה.
5- לא לצרוך אלכוהול.
מה הטיפול בבית החולים?
1- היסטוריה ובדיקה גופנית.
2- בדיקת סימנים חיוניים, ואק"ג.
3- פתיחת ווריד, החדרת עירוי ולקיחת בדיקות דם מקיפות כולל תפקודי קרישה ודם לסוג.
4- מתן נוגדנים ספיציפיים נגד הרעלנים של הנחש. מתן הנוגדנים עומד לפי קורלציה קלינית של החולה, רגישות לחומר הניתן והמשך השגחה אחרי מתן נוגדנים.
5- מתן חיסון נגד טטנוס.
6- מעקב צמוד אחרי בדיקות מעבדה וסימנים חיוניים.
7- מתן אנטיביוטיקה במידה ויש נזק רקמתי נרחב.

דרכי מניעה:

יש לציין שנחשים מכישים לרוב בזמן שמרגישים מותקפים או מאויימים ומרבית מקרי ההכשות היא כתוצאה מאי שמירה עם אמצעי זהירות. להלן מספר אמצעים על מנת לצמצם כמה שיותר את מקרה ההכשות:

1- ללכת בשטח עם נעליים גבוהות ומכנסיים ארוכים.

2- במידה וישנים בשטח, לבדוק היטב את מקום השינה ולא להכניס ידיים מתחת לאבנים או מקומות שלא ניתן לראות אותם.

3- לבדוק שאין משהו בתוך הנעליים לפני שנועלים אותם.

4- שמירה על החפצים ותיקים סגורים.

5- לא להתגרות או לאיים עם נחשים.

קיץ נעים ובטוח!
ד'ר מוסא זובידאת ומומחי אי ספיקת לב מגיעים בניידת עד הבית. צילום: צבי מינקוביץ' דוברות 'כללית'

ירדנה חלף ביוליוסבורגר. צילום: דוברות 'כללית'

ד'ר חנא פרח מומחה זיהומים בילדים. צילום: דוברות 'כללית'

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי...
*   מטופל בבידוד קורונה הגיע למחלקת טראומה...
*   חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים