במרכז הרפואי 'כרמל' דואגים לחולי הטרשת גם בתקופת הקורונה. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

ד'ר רונזא נג'אר דיביני רופאה ביחידה למניעת זיהומים במרכז הרפואי 'כרמל' מונתה כמנהלת שירות למניעת זיהומים. את אירוע הענקת כתב המינוי שהעניק לה ד'ר אבי גולדברג מנהל בית החולים, חגגה ד'ר רונזא בגינת ההנהלה של 'כרמל'

פורסם ב: 19/04/2020 16:21

ד'ר רונזא נג'אר דיביני בקבלת המינוי לתפקיד החדש. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל
'משבר מגפת הקורונה הינו אתגר מורכב לכולם ולחולים כרוניים, כמו חולים בטרשת נפוצה בפרט', אומר ן פרופ' אריאל מילר מנהל המרכז לטרשת נפוצה במרכז הרפואי 'כרמל' ומוסיף: 'זאת לאור העובדה שחלקם בקבוצתסיכון יתר' על רקע המחלה המתבטאת ברגישות יתר של המערכת החיסונית ובשל הטיפולים האימונולוגיים שמקבלים ואשר עלולים להתבטא בנטיית יתר להדבק בזיהומים.

המצב המורכב בעידן הקורונה מעלה מצוקות ושאלות רבות בקרב החולים אולם בשל ההנחיות לסגר לצורך צמצום החשיפה של כלל האוכלוסייה, צומצמה הפעילות המרפאתית השגרתית במרכז לטרשת נפוצה של בית החולים והביקורים הפרונטליים הומרו בביקורים-מרחוק, ביקורים וירטואליים בטלפון או בוידאו.

על מנת לתת מענה למטופלים אורגן 'מפגש זום' מיוחד לחולי הטרשת הנפוצה אשר אורגן ע'י פרופ' אריאל מילר, מנהל המרכז לטרשת נפוצה במרכז הרפואי כרמל, יחד עם פרופ' דימטרי קרוסיס מביה'ח 'הדסה' וד'ר רוני מילוא מביה'ח 'ברזילי'.

המפגש התקיים בחסות האיגוד הנוירולוגי, החברה הנוירו-אימונולוגית ואגודת חולי טרשת נפוצה בישראל.
בתחילת המפגש ניתנה לעשרות המשתתפים סקירה מקיפה באמצעות אפליקציית 'זום' ע'י צוות המומחים בכל הקשור לחשיבות הקפדה על נוהלי משרד הבריאות בנוגע לצמצום חשיפה, הימנעות ממפגשים רבי-משתתפים ושמירה על היגיינה אישית וחשיבות הבידוד למניעת הידבקות.

הורחב נושא חשיבות רצף הטיפול התרופתי: חולה אשר מצבו יציב ובדיקות הדם הינן ללא חריגה משמעותית יש להמשיך בטיפול התרופתי בכדי למנוע התקפים. פרופ' מילר מציין כי הודגש שככלל: הסכנה מהתקף טרשת (בשל הפסקת הטיפול) עלולה להיות גדולה יותר ממחלת הקורונה. זאת מאחר והתקף טרשת עלול לגרום לנכות תפקודית, מצריך אשפוז בבי'ח וטיפול בסטרואידים, אשר עלולים לדכא את מערכת החיסון תוך כדי חשיפת- יתר לזיהום.
בהמשך מפגש הזום המיוחד, התקיים סבב שאלות מטופלים ומענה המומחים:

1. מאובחנים חדשים – שאלות לגבי התחלת טיפול ומשמעותו בעידן הקורונה.
2. מטופלים ותיקים – שאלות לגבי צורך בשינוי המינון או שינוי הטיפול התרופתי.
3. מטופלים בחשד להתקף חריף – שאלות לגבי הסיכון באשפוז בביה"ח וטיפול בסטרואידים בימי הקורונה.
4. שאלות לגבי אופן ביצוע בדיקות MRI ובדיקות דם במסגרת מהעקב, לאור ההנחיה להימנע מהגעה למרכזים רפואיים.
5. "איך אני (המטופל) יכול לעזור לעצמי במסגרת השהיה הביתית במהלך הסגר" (חשיבות הימנעות מעישון, פעילות גופנית, תזונה בריאה).

במהלך המפגש הובהר כי המצוקה הינה גם באספקט הבריאותי (הקורונה), אבל לא פחות על רקע המצוקות הכלכליות (הפסקת עבודה) והמצוקות החברתיות (בידוד/הסגר). הללו כרוכים בסטרס, מצבי חרדה ודיכאון העלולים להחמיר התחלואה, ומצריכים התייחסות גם בהיבט הנפשי על ידי הפחתת המתח הרגשי. במפגש השתתפו מאה מטופלים שהם המקסימום אותו מאפשרת האפליקציה ועוד עשרות רבות נאלצו להמתין מחוץ לשידור בגלל מגבלת האפליקציה.

פרופ' מילר מעדכן כי המרפאה במרכז לטרשת נפוצה במרכז הרפואי כרמל ממשיכה לתת מענה למטופלים למרות המורכבויות בעידן הקורונה, תוך שימוש מוגבר ברפואה-מרחוק/טלה-נוירולוגיה, ובתקווה לחזרה מהירה לשגרה הרגועה.
****

ד'ר רונזא נג'אר דיביני ניצבת בקו החזית במלחמה בקורונה והשבוע התבשרה על מינוי חדש. ד'ר רונזא נג'אר דיביני רופאה ביחידה למניעת זיהומים במרכז הרפואי 'כרמל' מונתה כמנהלת שירות למניעת זיהומים.

את אירוע הענקת כתב המינוי חגגה ד'ר רונזא בגינת ההנהלה של בית החולים ובמסגרת הריחוק הפיזי המוכתב בתקופה זו, העניק לה מנהל בית החולים ד'ר אבי גולדברג את כתב המינוי יחד עם ד'ר גבי ובר מנהל יחידת הזיהומים כשהם יחד עם יתר חברי ההנהלה ומנהלים שבאו לברך את ד'ר רונזא שומרים על ריחוק פיזי זה מזה.

ד'ר רונזא למדה רפואה ב'הדסה' בירושלים ואת הסטאז' עשתה בביה'ח 'כרמל', מה שגרם לה להתאהב במקום זה והיא המשיכה התמחות ברפואה פנימית אצל ד'ר סמיר קאסם מנהל פנימית א1 ו א2 . לאחר ההתמחות בפנימית היא המשיכה ל'התמחות על' במחלות זיהומיות ב'כרמ'ל אצל מנהל היחידה ד'ר גבי ובר. וסיימה אותה בינואר 2020 ותקופה קצרה לאחר מכן כבר נשאבה לתוך משבר הקורונה העולמי.

מעיד עליה ד'ר ובר: 'לא יכולתי לבקש מתמחה טובה יותר. ד'ר רונזא היא שילוב של אשת מקצוע מעולה עם יכולת למידה והשקעה יוצאים מן הכלל. היא נמצאת ביחידה ובבית החולים ללא הפסקה ונותנת את כל הלב והנשמה שלה למטופלים'.

במסגרת עבודתה השוטפת ביחידה מספקת ד'ר רונזא עם צוות היחידה ייעוצים בנושא מחלות זיהומיות לכלל מחלקות בית החולים. הם פועלים בתחום מניעת זיהומים עם הדרכות למחלקות קביעת נהלים להתנהגות נכונה כמו היגיינת ידיים העלאת מודעות ומניעת התפשטות של חיידקים עמידים ועוד.

מסבירה ד'ר רונזא נג'אר דיביני : 'בתקופה של הקורונה אנחנו מנסים להטמיע כללי עבודה ברורים בעיקר מבחינת מיגון כדי למנוע הדבקות. אנחנו זמינים לכל ייעוץ ולכל חולה חשוד וקביעת צורך בבדיקה כולל הנחיות היכן לאשפז אותו. זו התקופה הכי לחוצה שיש, אני כמעט לא ישנה בלילות אבל אין מה לעשות זאת העבודה ואני אוהבת אותה'.

ליחידת הזיהומים בבית החולים שותפים מנהל המחלקה ד'ר גבי ובר, שלומית יצחקי אחות אחראית מניעת זיהומים ועוד 3 אחיות מניעת זיהומים שרצות ומכסות את כל בית החולים.

מוסיפה ד'ר רונזא נג'אר דיביני: 'אני חושבת שכרגע עיקר ההשקעה שלי היא סביב הקורונה, כדי לעבור את המשבר עם כמה שפחות נפגעים חולים והידבקויות. עד היום פתחנו כמעט שלוש מחלקות קורונה חדשות ובכל שלב ובכל פרט אנחנו שותפים מלאים כדי להעניק את מטריית הביטחון למניעת פגיעת המחלה בצוות המטפל והעברת הנגיף וסכנת ההדבקה.

מבחינת הקורונה אנחנו רק בתחילת הדרך ונכונה לנו עוד דרך ארוכה אבל אני בטוחה שאם נקפיד על כללי מניעת הזיהומים שמירת המרחק והמסכות נוכל כולנו לעזור במיגור המגיפה. אני מאמינה בעמיתים שלי רופאים ואחיות שיחד נוכל לעמוד מול התקופה הקשה הזו שכולנו מקווים שתעבור במהרה'.

באירוע השתתפו גם ד'ר סמיר קאסם שאצלו התמחתה ד'ר רונזא וכן ד'ר אריה ביטרמן יו'ר ועד הרופאים ושניהם ברכו את ד'ר רונזא בהצלחה במינוי החדש.'אין ספק שד"ר רונזא היא המינוי הנכון ובמקום הנכון וכולנו מאחלים לה הצלחה גדולה' הם קבעו פה אחד.


כלת השמחה ד'ר רונזא הודתה למברכים: 'אני נמצאת בבי'ח 'כרמל' מעל עשר שנים ברציפות והמקום הפך להיות הבית השני שלי. אני גאה להיות חלק מהיחידה שלנו ואני אעשה הכל כדי לתרום ולהעמיד את השירות הטוב ביותר בנושא הזיהומים לטובת כלל צוות בית החולים ולטובת כלל המטופלים שלנו'.ד"ר רונזא נג'אר בת 35 תושבת נצרת, נשואה ואם לשני ילדים.
ד'ר רונזא נג'אר דיביני בקבלת המינוי לתפקיד החדש. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

פרופ' אריאל מילר. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי...
*   במהדורת החדשות של ערוץ 13 שודרה כתבה...
*   סמסו מברוק למנהל המרכז הרפואי לגליל...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים