אחרי ישראל: פלוריסטם טיפלה בחולה קורונה ראשון בארה'ב . כתבה: רונית קיטאי. צילום: דיויד גראב

ה-FDA אישר לחברה להתקדם עם טיפולי החמלה לחולים בארה'ב כחלק מתוכנית החירום להאצת הטיפול בחולי קורונה (CTAP) החברה מתמקדת כעת בעריכת ניסוי קליני רב-מדינתי בתאי PLX בטיפול בסיבוכי נגיף הקורונה.חברת הביוטכנולוגיה הישראלית פלוריסטם הממוקמת בחיפה בניהולו של יקי ינאי, הודיעה היום (ב') כי העניקה טיפול לחולה הראשון שלה הסובל מסיבוכים של נגיף COVID-19 בארה'ב

פורסם ב: 13/04/2020 14:13

יקי ינאי מנכ'ל ונשיא פלוריסטם במעבדה. צילום: דיויד גראב
בהתאם לתוכנית הרחבת הנגישות לטיפול בחולה יחיד שהנהיג מנהל המזון והתרופות של ארה"ב (FDA), הקרויה גם 'טיפול חמלה' והינה חלק מתכנית חירום להאצת הטיפול בנגיף קורונה (CTAP) , הבוחנת טיפולים אפשריים העושים שימוש בכל שיטה זמינה בכדי לקדם את הטיפול לחולים עד כמה שניתן.

הטיפול של פלוריסטם הינו תרופה המופקת מתאים שמקורם בשליות של נשים לאחר לידה קיסרית. הטיפול התאי ניתן לחולים בהזרקה לתוך השרירים, ללא כל צורך בהתאמה גנטית בין התורמת למטופל. החולה טופל בתאי PLX במרכז הרפואי Holy Name בניו ג'רזי, שהינו בית חולים לטיפול נמרץ, המשמש כעת כאתר פעיל במחקר שלב III של פלוריסטם בטרשת עורקים חמורה בגפיים תחתונות (CLI). לפני הטיפול בתאי PLX החולה היה במצב קריטי וסבל מכשל נשימתי חמור הנובע מתסמונת מצוקה נשימתית חריפה (ARDS) ואושפז במשך שלושה שבועות ביחידת טיפול נמרץ כשהוא מונשם.


יקי ינאי מנכ'ל ונשיא פלוריסטם: 'אנו מקבלים פניות ובקשות רבות לטיפול מספקי שירותי בריאות ומשפחות מכל העולם. במקביל לניסוי הקליני המתוכנן שלנו, אנו מצפים להמשיך להעניק טיפול חמלה למטופלים שקיבלו אישור רגולטורי לכך בארה'ב ובישראל ולהרחיב את טיפולי החמלה למדינות נוספות. עם זאת, המוקד שלנו נותר עריכת מחקר קליני רב-מדינתי.

פלוריסטם שואפת להתחיל בניסוי הקליני הרב-מדינתי בתאי PLX מוקדם ככל האפשר כדי לטפל בחולים הסובלים מסיבוכים הקשורים ל-COVID-19. מאחר והמוקד של החברה הוא לפתוח בניסוי קליני כזה, היא אינה מתכוונת לספק עדכונים נוספים על מצבם של המטופלים שקיבלו טיפול חמלה. פלוריסטם תעדכן על המצב וההתקדמות של תכנית הניסוי הקליני שלה ב-COVID-19.

תאי השלייה של פלוריסטם נמצאים בימים אלה בשיאם של ניסויים קליניים מתקדמים בבני אדם (שלב 3) בשני מצבים רפואיים אחרים, פגיעות שרירים לאחר שבר ירך ואיסכמיה בגפיים תחתונות. התאים הוכחו כמעוררים את מנגנון השיקום של הגוף באמצעות הפרשת חלבונים בתגובה לאיתותים מגופו של המטופל. החלבונים מתניעים תהליך ריפוי עצמי ומשפרים את מצבו של החולה'.


למה דווקא תאי שלייה?

נס החיים ממשיך לתת חיים.מה שבעבר היה בגדר מדע בדיוני, היום הוא מציאות. רבות דובר וידוע על סגולות השלייה. אבל הפעם מדובר ביתרונות רפואיים שנבדקו והוכחו מדעית. תאי גזע משליות של נשים שתרמו אותן לאחר ניתוח קיסרי, הופכות מפסולת רפואית לתרופה מצילת חיים, במגוון רחב של אינדיקציות. כל זאת ללא צורך בהתאמה גנטית בין תורמת השלייה למטופל. תורמת אחת ישראלית יכולה לסייע לחולים ברחבי העולם.

איך זה עובד?

הטיפול הינו פשוט וזמין תאי שלייה גדלים ומתרבים בסביבה מבוקרת המדמה את התהליכים שבגוף האדם והמוצר הינו בקבוקון המכיל מאות מיליוני תאים שניתנים בהזרקה לשריר ללא צורך בהתאמה גנטית בין התורמת לבין המטופלים. תהליך גידול התאים נעשה במפעל לייצור תאים של פלוריסטם שהינו היחיד מסוגו בעולם ובטכנולוגיה ייחודית הרשומה כפטנט ופותחה ע'י החברה.


פלוריסטם תרפיוטיקס הינה חברה ביו-רפואית המפתחת תרופות תאיות שמקורן בשיליה המאפשרות טיפול שאינו מצריך התאמה גנטית למטופל. מוצרי החברה נמצאים בניסויים מתקדמים הבוחנים את יעילותם במגוון מחלות הנגרמות מאיסכמיה (חוסר זרימת דם), דלקתיות, פציעות אורטופדיות, כשלים של מערכת הדם ופגיעות קרינה. תאי ה-PLX מעוררים את מנגנון השיקום של הגוף באמצעות הפרשת חלבונים בתגובה לאיתותים מגופו של המטופל. החלבונים מתניעים תהליך ריפוי עצמי ומשפרים את מצבו של החולה. לחברה טכנולוגיית תלת ממד ייחודית המאפשרת גידול יעיל ומבוקר של מוצרים תאיים שונים בכמויות גדולות, קניין רוחני חזק ורחב ומתקני ייצור, מחקר ופיתוח.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מתחם 'הילטון ביי' השיק בשיתוף פעולה...
*   מי הפתיעה את חברי צוות מוקד הלילה...
*   מהנדס, חוקר ננו ומשפטן באוניברסיטת...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים