בבי'ח 'כרמל' פועלים בתקופת הקורונה. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון דובר בי'ח 'כרמל'

קייטנה לצוות הרפואי של 'כרמל'. מפנקים את צוות עובדי 'כרמל'. יש נשמות טובות ובלי מרכאות לשם שינוי.תענוג והלוואי בזמנים טובים יותר עם אויר צח ונטול נגיפים. מי בין המפנקים את המחלקות השונות של 'כרמל'? מי התנדב להיות המנהל הרפואי הראשון של מחלקת הקורונה?

פורסם ב: 29/03/2020 12:22

אורי סגול. צילום אלי דדון דובר בי'ח כרמל
כאשר ההורים שלהם נמצאים בקו החזית במלחמה בקורונה ועובדים סביב השעון ב'כרמל', דואג המרכז הרפואי לילדי הצוות הרפואי ומאפשר להם פעילות חינוכית מסודרת ומוגנת.

לאחר סגירת מערכות החינוך פתח בית חולים 'כרמל' מסגרת יום ייעודית ומיוחדת לילדי העובדים.את הפרויקט מובילים אהוד פקלר מנהל משאבי אנוש עם צוות המחלקה ,בשיתוף ועדי הרופאים והעובדים של בית החולים. הקייטנה פועלת בבית הספר 'אחוזה זיכרון יוסף' הסמוך לבית החולים והשימוש במתקני בית הספר מתאפשר הודות לעיריית חיפה אשר הואילה לאפשר את השימוש בו בימים אלו.

לקייטנה הצבעונית והמוצלחת מגיעים מידי יום עשרות ילדים של עובדי ביה"ח בגילאי 5-12. לולי שטרן, מנהלת ביה'ס ליאו בק בחיפה, נרתמה גם היא להפעלת האתר מבחינה פדגוגית וחינוכית וגייסה לצדה אנשי הוראה נוספים מבתי הספר בעיר.

ממונת פיתוח משאבי אנוש חן גבעול האחראית על קייטנת העובדים מסבירה כי השהות בקייטנה הינה בקבוצות קטנות של 8 ילדים בכיתה (בגילאים דומים) בהשגחת עובדי בית החולים, מתנדבים ובני נוער וכי כל האתר כולו מופעל תוך הקפדה מלאה על ההוראות של משרד הבריאות. בימים האחרונים הצטרפו לטובת הפרויקט גם מורות חיילות מפיקוד העורף מה שתורם לחיזוק הצוות החינוכי לימודי.

יו'ר ועד העובדים אירינה ברייב שהיא גם אחות במחלקה הקרדיולוגית מגיעה כמעט מידי יום לטפל ולהשגיח על ילדי העובדים. בכל תחילת יום היא בודקת לכל ילד חום ומלמדת את הילדים היטב את חוקי רחצת הידיים. אירנה מציינת כי הילדים מקבלים בכל יום ארוחות בוקר וארוחות צהריים טעימות ומזינות שנשלחות ברוחב לב ממטבח בית החולים, והפעילות כוללת הפעלות לימודיות, יצירתיות וספורטיביות.

אומרת אירנה: 'זה תענוג גדול לראות את הילדים משחקים ושמחים, ועוד יותר משמח אותי זה לדעת שההורים שלהם רגועים ויכולים להמשיך לעבוד ולטפל בחולים בשקט ובביטחון מלא ולדעת שהילדים שלהם נמצאים בידיים טובות'.

ד'ר תמר עציוני רופאה בכירה הביאה לכיתת כרמל את אביב בתה הקטנה בת ה 5 והיא מתפעלת מהמיזם. 'זה לא מובן מאליו וזה כבוד אדיר לנו כהורים ואין לי מילים להודות לכל מי שהרים את הפרויקט. זה גרם לאנחת רווחה ומאפשר לנו הרופאים את התפקוד התקין. בית החולים יוצק לפרויקט את כל התוכן החומרי והרוחני וזה באמת מדהים ויוצא דופן'.

הילדים מתקבלים בכל בוקר במאור פנים ונהנים מפעילויות מגוונות, החל מיצירה, דרך הופעות מוסיקליות וכלה בשעשועי ליצנות מדליקים עם הליצנים הרפואיים של בית החולים. אהוד פקלר מנהל מש'א אומר: 'השהות של הילדים בקייטנה, מאפשרת לצוותים שלנו לעבוד בראש שקט, בידיעה שהילדים מסודרים ונהנים בקרבת מקום, והבונוס בכל זה הוא החיבור האנושי שכל כך מאפיין את 'כרמל'. ילדי עובדים ממחלקות וסקטורים שונים שמתחברים בתוך דקות, העובדים הנפלאים שלנו שמגיעים לשעשע את הילדים ולהעביר להם תכנים שונים, מדגישים את הערבות ההדדית והמשפחתיות של בית החולים'.

מסכם ד'ר אבי גולדברג מנהל המרכז הרפואי 'כרמל' מקבוצת 'כללית': 'העובדים שלנו הם המשאב החשוב לנו ביותר, ודאי בתקופה לא שגרתית שאנו עוברים בימים אלה. פעילות זו עם ילדי העובדים מאפשרת לעובדי בית החולים להמשיך ולהעניק שירות וטיפול רפואי מיטבי לאוכלוסיית חיפה והצפון בזמן שילדיהם מוגנים'.

****

כל הצפון תומך בצוותים הרפואיים של בי'ח 'כרמל' כאשר הסגר מתהדק וכמות חולי הקורונה נמצאת בעלייה.הצוותים הרפואיים עובדים מסביב לשעון כדי להספיק להעניק את הטיפול הרפואי הטוב יותר לכולם.את ההערכה לצוותים אפשר להרגיש בכמות האדירה של חבילות השי המתנות והארוחות שמגיעות למחלקות ואליהם בכל יום מעסקים וחברות שונות מכל אזור חיפה והצפון .


בשיתוף רדיו חיפה הפתיעו את מחלקת הקורונה של בית החולים, חבילות שי מדהימות מתנת קונדטוריית 'שני' והיה שם מכל טוב של עוגות, מאפים עוגיות ועוד דברים טובים. רמי כהן הבעלים של הקונדיטוריה אמר: 'אני רוצה לעשות טוב לצוותים הרפואיים שנלחמים בחזית ואין כמו מחלקת הקורונה של 'כרמל' שנמצאת ממש בקו האש'.

צוות המחלקה התרגש מאוד ומנהלת המחלקה ד'ר שני ברוש הודתה לרדיו חיפה ולקונדיטוריית שני: 'באמצע כל הלחץ עם קליטת חולים חדשים פתאום מגיע שליח עם חבילות של מתוקים זה רומם את הנפש לכולנו וריגש אותנו עד דמעות, זאת הפתעה כל כך נעימה שהרימה את הרוח לכל הצוות'.

את משלוחי המנות חילקו אנשי הצוות גם למטופלים המאושפזים בתוך המחלקה שנהנו קצת ממטעמי הקונדיטוריה.
גם לקוחות 'חומוס יוסף' מצאו דרך להראות את תמיכת הקהילה בעסקים המקומיים וגם בצוותי הרפואה והסיעוד. קהילת בנימינה הפתיעה את צוותי החירום של המרכז הרפואי והם תרמו מנות מזון לחומוסיה האהובה עליהם, כדי שבעלי העסק ישלחו מטעמים לצוותי הרפואה העובדים לילות כימים גם בשגרה וגם בחירום.

צוותי הרפואה במיון ובמחלקת הקורונה נהנו מאד מהחומוס והפלאפל והתרגשו מתשומת הלב ומהברכה המרגשת שקיבלו: 'אנו לקוחות רשת 'חומוס יוסף' מעריכים מאוד את העבודה שלכם, ומתוך מרצון לתמוך בחומוסיות האהובות עלינו במיוחד, ולפנק אתכם במקביל. זה המעט שאנו יכולים לעשות בכדי להודות לכם'.


גם מסעדת 'רפאלו' הותיקה הפתיעה את צוות מחלקה כירורגית עם פיצות ומגשי אוכל חלבי מפנק לכל צוות הרופאים והאחיות. האחות לנה ויינשטיין הודתה למסעדת 'רפאלו' מכל הלב ואמרה כי הנתינה והתרומות האלו נותנים לצוות המחלקה את הכוח להמשיך ולתת עוד למען המטופלים.

צוות צוות הפגייה ומחלקת ילודים הפתיעו תלמידי בית הספר מפארדיס שהביאו זרי פרחים צבעוניים ויפים וחילקו לכל אחיות וצוותי המחלקה. מנאל אחות המחלקה הודתה לכל התלמידים על המתנה האישית והמרגשת.

מנהלת מחלקת קורונה ד'ר שני ברוש אמרה: 'כל תרומה וכל נתינה קטנה הם אור גדול עבורנו ומחזקים את הקשר האמיץ בינינו לבין הקהילה בה אנו חיים. הם נותנים לכל הצוותים בעת הקשה הזאת את הכוח להמשיך ולעשות לטובת כל המטופלים שלנו ב'כרמל'.

****
ד'ר אורי סגול הוא מנהל מכון הגסטרו של מרכז רפואי 'כרמל'. בימים רגילים הוא רואה בודק תומך ומחזק בידו מקרוב עשרות חולים בכל שבוע. עם תחילת התפרצות הנגיף הוא התנדב להיות המנהל הרפואי הראשון של מחלקת הקורונה החדשה שנפתחה במרכזה הרפואי והמגע האנושי עם החולים הפך להיות בעייתי יותר, ורחוק מתמיד.

מיומנו של ד"ר סגול.: 'מזה כעשרה ימים עזבתי את עבודתי כמנהל מכון לגסטרואנטרולוגיה ועברתי לעזור בניהול המחלקה החדשה לטפול בנשאי וחולי קורונה. הקמת המחלקה תוך ימים בודדים היתה כרוכה בעבודת צוות מאומצת מאוד תוך הבנה של גודל המשימה ועומק האחריות שהוטלה עלינו .

על השינוי המהיר מרפואה הקלאסית שהכרנו שנים רבות, והמעבר ל'רפואה החדשה' אכתוב בפעם אחרת, הפעם אני רוצה לכתוב ולשתף בחווית החולים. הסיטואציה דמיונית, אדם חש ברע, מזהה סימנים למחלה, נבדק על ידי אנשי מד'א, ונמצא חיובי. מקבל הודעה שעליו לארוז חפצים ולהינתק מביתו ולעבור למחלקת בידוד.

את פניו מקבל צוות שעטוי בלבוש של חייזר חללי, והוא נכנס לסביבה לא מוכרת, עם מגע אישי של יד נוגעת ומנחמת במשורה רבה. בימים האחרונים עלו מספר תגובות שהדגישו את קשיי החיים בתוך תנאים אלו. מאחר ושמנו דגש על הנושא הזה כבר בבניית המחלקה והשקענו באמצעים ליצירת קשר עם החולים ככל האפשר : טלפונים סלולריים שיועדו לשיחות עם החולים, טלפונים עם מצלמות דו-כיווניות, מצלמות אבטחה שמאפשרות לראות את החולים ולדאוג להם מרחוק, אני רוצה לשתף אותם בתגובות שקבלנו מחולים ששוחררו לביתם לאחר שנמצאו שליליים לקורונה לאחר מספר ימים, או הועברו למתקן בידוד במלון '.

'לצוות המחלקה, תודה רבה מקרב לב על הטיפול המסור, האנושיות, האוזן הקשבת בימים מטורפים והזויים שלא ידענו אותם כולנו והעולם כולו בטרפת. ואתם עם הטפול המרגיע התמיכה והגבורה שלכם לטפל בנו ולהסתכן למען בריאותנו אתם מעוררי הערכה. אין עליכם אתם עבורי 'מלאכים'. מאחלת לכולם בריאות טובה ובהצלחה.

ד'רר שני ברוש ( מנהלת מחלקת קורונה ) לא יצא לי להגיד לכם רשמית, אבל תודה רבה על קבלת הפנים והדאגה עצמה במחלקה. האכפתיות שלכם והגישה המדהימה שלך ושל כל חברי בצוות מהרגע שהגעתי. מעריכה זאת ותמסרי גם תודה לכל מי שלקח חלק בחוויה שלי אצלכם. מעריכה ממש , תודה רבה באהבה והוקרה מחולה מספר 325 ומשפחתה'

אני מבטיח לכתוב עוד דברים מהעולם המשתנה במהירות לפנינו' מסכם לרגע זה ד'ר אורי סגול

בתמונות ד"ר אורי סגול במחלקה עם ד"ר שני ואחמד חמוד אח אחראי המחלקה
קרדיט – צילום אלי דדון
ד'ר שני ברוש. צילום: אלי דדון דובר בי'ח 'כרמל'

ד'ר אורי סגול במחלקה עם אחמד חמוד אח אחראי המחלקה. צילום :אלי דדון דובר בי'ח כרמל

פרחים למחלקת ילדים. צילום: אלי דדון

תרומה בכירורגית ב.צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

קייטנת כרמל. צילום: אלי דדון

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   ד'ר יובל פריפלד רופא בכיר במחלקה האורולוגית...
*   לראשונה בצפון: המרפאה שמטפלת במתקפה...
*   נבחרו העובדים המצטיינים לשנת 2019 של...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים