יוקם מרכז ירושלמי לרפואה חישובית מותאמת אישית הושק השבוע. צילום: חזי חוג'סטה לאוניברסיטה העברית בירושלים

חידוש עולמי הוא המרכז הירושלמי לרפואה חישובית מותאמת אישית שהוקם במטרה למצוא פתרונות חדשניים לאתגרי הבריאות המרכזיים נשיא האוניברסיטה העברית פרופ' אשר כהן :'"אנו נמצאים בזמן יוצא דופן עם הזדמנויות יוצאות דופן'

פורסם ב: 12/03/2020 09:41

מימין לשמאל אודי בן דרור, מרדכי בניטה, אייל חיימובסקי, פרופ' דינה בן יהודה, פרופ' אשר כהן, ישי פרנקל ומאיר בינג. צילום :חזי חוג'סטה לאוניברסיטה העברית בירושלים
דיקנית הפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית בירושלים פרופ' דינה בן יהודה: 'המרכז ירתום את כוחם של מדעי המחשב למאבק במחלות'. מנכ'ל משרד ירושלים ומורשת מרדכי בניטה: 'המרכז יהווה פריצת דרך'. מנכ"ל הרל'י אייל חיימובסקי: 'זהו נדבך מרכזי בקיומו של אקוסיסטם ירושלמי של טכנולוגיה וחדשנות'.

המרכז הירושלמי לרפואה חישובית הושק השבוע מדובר בפרויקט רב-מוסדי לו קיימים שותפים רבים, ביניהם הפקולטה לרפואה והפקולטה למדעי המחשב של האוניברסיטה העברית, המרכזים הרפואיים הדסה ושערי צדק, המרכז הירושלמי לבריאות הנפש, קופת חולים כללית, קופת חולים מאוחדת וצה"ל. כמו כן, במיזם החדש ייקחו חלק, בין היתר, משרד ירושלים ומורשת והרשות לפיתוח ירושלים.

המרכז יהיה רב-תחומי ויערב רופאים, חוקרים ומדעני מחשב כמסגרת לרפואה חישובית. חברי המרכז יגדירו אתגרים קליניים ויתוו דרכים לפתרונם. הוא ינוהל על ידי צוות של מדענים ורופאים מהפקולטה לרפואה והפקולטה למדעי המחשב של האוניברסיטה העברית, ויבוקר מדעית על ידי ועד מפקח המורכב ממדענים ורופאים מובילים בעולם.

המרכז ייצור בסיס חיוני למחקרים פורצי דרך בתחום הרפואי, אשר היעדרו כיום פוגע ברפואה בישראל. בנוסף, המרכז יתמוך ברפואה דיגיטלית למיליוני אנשים, בשיפור סקירה וזיהוי מוקדם, באבחון אוכלוסיות בסיכון, בטיפול אינטגרטיבי, ברפואה מדויקת מותאמת אישית, תוך שימוש בנתוני עתק.

משימתו העיקרית של המרכז תהיה לאפשר ולעודד מחקרים שכיום נכשלים עקב מחסומים מערכתיים ומוסדיים. הוא ירכז ויספק תשתית מדעית של ידע, יכולות וציוד לאפשר מחקר רב-מוסדי ורב-תחומי. הקמת המרכז הירושלמי יהווה מהפכה בטיפול ובמחקר הביו-רפואי בישראל, הוא ימלא חסר משמעותי בהיעדר ישות המתמודדת עם אתגר הרפואה החישובית, ויהווה את הגוף הראשון שיאפשר ריכוז ואינטגרציה של מידע רפואי רב מרכזי, קליני ומולקולרי והתמודדות חישובית עמו.

הוא יהווה פורטל למאגרי המידע של המוסדות המשתתפים, ויפתח את הידע הנדרש לאפשר שאילתות שחוצות גבולות של מאגרים ספציפיים. המרכז יתמוך ברכש ובפיתוח מערכות מחשוב חדישות, תוכנות מתקדמות, קישור וגישה למאגרי מידע מקומיים, וקישור למאגרי מידע עולמיים. צוות המרכז יספק ידע והכוונה בטיוב, איחוד, וניתוח נתונים רפואיים. צוות המרכז יכשיר תלמידים, חוקרים ורופאים בשיטות מתקדמות ברפואה חישובית.

שיתוף נתונים בין שישה מוסדות שונים, כפי שיהיה במרכז הירושלמי הוא חידוש בקנה מידה עולמי. על מנת להתגבר על החסמים והקשיים הכרוכים בכך, נבחרו שלושה פרויקטים ראשונים שיאפשרו ללמוד את הדרך הטובה ביותר לשיתוף פעולה בסדר גודל כזה. הפרויקטים הקרובים שהמרכז עתיד לעסוק בהם: יעילות וכדאיות ניטור סוכר רציף בנשים עם סכרת טרום הריונית; משמעות של זיהום בנגיף ה( -ציטומגלו CMV) בקרב נשים הרות, ותוצאות של השמנה בקרב מבוגרים וצעירים.

נשיא האוניברסיטה העברית, פרופ' אשר כהן אמר במעמד החתימה על הסכם הקמת המרכז בקמפוס עין כרם בירושלים: 'חשוב להדגיש כי זה לא מרכז שהוא רק של האוניברסיטה העברית, אלא של כל המוסדות המעורבים, בצורה שווה. יש לו מטרה שמאחדת את כולנו והיא לקדם את הרפואה בארץ ובעולם ולמצוא פתרונות לרפואה טובה יותר'.

הוא התייחס ברמיזה למשבר הקורונה ואמר :'אנחנו נמצאים בזמן מיוחד עם הזדמנויות יוצאות דופן ואנחנו מתכוונים לנצל אותן כדי להתקדם לרפואה טובה יותר, יחד'

דיקן הפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית, פרופ' דינה בן יהודה: 'זה רגע מאוד מרגש. השותפות הזאת ייחודית בארץ וגם בעולם. מקור ההצלחה מבחינתי זה שכל אחד מהשותפים במיזם הזה מרגיש שהוא חלק מהפרויקט במידה שווה, וזה לא מובן מאליו. הייחוד של המרכז הוא הנכונות של כל הגורמים המטפלים באוכלוסיית ירושלים והסביבה לשתף פעולה ולחלוק נתונים. מרכז בינתחומי זה ירתום את כוחם של מדעי המחשב למאבק במחלות, באמצעות מתן פתרונות חדשניים לאתגרי בריאות מרכזיים כמו הזדקנות, מטבוליזם, דלקת, זיהום וסרטן ועל ידי הכנת הדור הבא של הכשרה חישובית לרופאים וחוקרים'.

מנכ'ל משרד ירושלים ומורשת, מרדכי בניטה: 'לפני כחצי שנה נפגשתי עם דיקנית הפקולטה לרפואה פרופ' דינה בן יהודה, בבקשה לתמיכת המשרד בפרויקט זה. אני רואה חשיבות רבה בזה שדווקא בעיר הבירה ירושלים ייפתח מרכז לרפואה חישובית מותאמת אישית, ואני שמח שהיום אנחנו כבר אחרי חתימת ההסכם. המרכז החדש יהווה פריצת דרך בכל מה שקשור לביג-דאטה בטיפול ומחקר ביו-רפואי. שילוב זרועות בשיתוף פעולה יוצא מגדר הרגיל של הממשלה, הפקולטה לרפואה, צה'ל, האוניברסיטה העברית, קופות החולים, בית החולים שערי צדק והרשות לפיתוח ירושלים - שיביא לכך שנוכל ללמוד מריבוי הגוונים באוכלוסיית העיר ומספר בתי חולים ועל ידי כך נצא נשכרים במידע שממנו נוכל להשכיל לטובת הכלל בתחום הרפואי'.

מנכ"ל הרשות לפיתוח ירושלים (הרל'י), אייל חיימובסקי: 'מפגש יום יומי בין האקדמיה האיכותית הנמצאת בירושלים לתעשיית הביו וההיי-טק הוא נדבך מרכזי בקיומו של אקוסיסטם ירושלמי של טכנולוגיה וחדשנות. מדובר בנקודת מפגש בין יתרונותיה היחסיים של העיר, המציבה אותה בשנים האחרונות כאחד היעדים הבינלאומיים המומלצים לפיתוח וטיפוח סטארטאפים של יזמות'.
מימין לשמאל אודי בן דרור, אייל חיימובסקי, ישי פרנקל, מאיר בינג ופרופ' אשר כהן. צילום:- חזי חוג'סטה לאוניברסיטה העברית בירושלים

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   ד'ר יובל פריפלד רופא בכיר במחלקה האורולוגית...
*   לראשונה בצפון: המרפאה שמטפלת במתקפה...
*   נבחרו העובדים המצטיינים לשנת 2019 של...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים