במרכז הרפואי רמב'ם בובות ו'לגו' הופכים לכלים בהפחתת כאב בילדים. צילום: הקריה הרפואית רמב'ם. צילום: נתנאל אייזיק

צוות רמב'ם מסביר כיצד הם מפחיתים את הפחד מפני פרוצדורות שונות ולא נעימות שהילדים צריכים לעבור במרכז הרפואי. כך הופכים את 'רות' לבית חולים ללא כאב

פורסם ב: 01/03/2020 18:32

פעילות 4. צילום: נתנאל אייזיק
ביקור בבית החולים הוא לרוב חוויה לא נעימה ואפילו קצת מפחידה, במיוחד כשמדובר בילדים. כחלק מתפיסת'"בית חולים ללא כאב' אותו מוביל בית החולים 'רות' רפפורט לילדים שברמב'ם, הפכו בשנים האחרונות עזרי הסברה "לא רגילים" לחלק בלתי נפרד מההכנה של המטופלים הקטנטנים להליכים רפואיים שונים. לפני כמה ימים אירח ביה"ח "רות" יום עיון בנושא, כשצוות מרכז חינוכי ברכ"ה, המפעיל את כיתות הלימוד בביה"ח, העביר את הידע והניסיון שצבר בתחום לגורמים בתחום החינוך מכל רחבי הארץ.

דגמים קטנים של מוח אנושי מגבס, מסיכות רפואיות מעוטרות, אינפוזיה ממולאת בקונפטי צבעוני, מודל עצמות כף יד העשוי ממקלות אוזניים ומכשיר MRI הבנוי מקוביות לגו, הם רק חלק קטן מהעזרים שהוצבו על גבי דוכני הסברה שהוקמו לפני כמה ימים לכבוד יום עיון שנערך בבית החולים 'רות' לילדים ברמב'ם.

האירוע, שהתקיים תחת הכותרת "למידה חווייתית ומאתגרת , תיווך תהליכים רפואיים לילד המאושפז', כינס אנשי חינוך, מנהלים וצוותי הוראה הפועלים במסגרת בתי חולים שונים ברחבי הארץ עם ילדים המאושפזים במחלקות שונות. בית החולים 'רות' לילדים, שאירח את האירוע בשיתוף עם מרכז ברכ'ה, הפך בשנים האחרונות למוקד מצוינות בתחום עם ניסיון עשיר וחשיבה מחוץ לקופסא באופן שבו מסבירים לילדים המטופלים בביה"ח מה הם עתידים לחוות.


מסבירה אילנה לוי מנהלת המרכז החינוכי ברכ'ה: 'ילד מגיע אלינו לבית החולים כדי לעבור פרוצדורה מסוימת: גסטרו, נוירוכירורגיה קרינה וכו'' וכשהוא מגיע הוא מלא בפחדים וחששות. התפקיד שלנו כצוות חינוכי-טיפולי הוא לנסות להביא את הילד למקום שרמת החרדות תפחת ושהוא ידע לקראת מה הוא הולך. עבודות רבות שנעשו בתחום מוכיחות עד כמה הפחד מגביר כאב ואנחנו מנסים פה, באמצעות תהליכי הסברה מותאמים לילדים, להתמודד עם הפן הזה ולסייע לילדים לעבור את החוויה הלא פשוטה הזו בצורה הכי נעימה שאפשר'.

במהלך המפגש החוויתי שהתקיים ביום העיון, הציג הצוות החינוכי של מרכז ברכ'ה ברמב"ם בפני האורחים את האופן שבו מתווכים תהליכים רפואיים לילדים בתחומי: גסטרו, MRI, נוירוכירורגיה, הכנה להקרנות, בריאות השן וכירורגיה, כמו גם לגבי הנחיות שגרתיות לטיפול במחלקות האשפוז השונות. לצד מודלים יצירתיים במיוחד העשויים עבודת יד, הודגמו גם שימושים בעזרים מתקדמים יותר כגון רובוטיקה, והתנסות באמצעות אפליקציות, צילום דיגיטלי ואנימציה.

השיטות הנהוגות בבית החולים זכו להתעניינות רבה מצד האורחים, שקיבלו גם הצצה לפרויקטים נוספים שמתקיימים במסגרת המרכז החינוכי ברכ"ה ברמב"ם, ביניהם שיתופי פעולה עם סוכנות החלל, תחומי מחקר לצעירים ופרויקטים משותפים עם בתי ספר בקהילה.

אומרת תמר שוחט, אמרכלית ביה'ח 'רות' לילדים ברמב'ם: 'הילדים שמגיעים אלינו באים במצב נפשי לא פשוט. מאוד קשה וכואב להם, ולא לכולם יש חוסן נפשי ותמיכה כזו או אחרת. כאן אנחנו נכנסים לתמונה כדי לעטוף את הילדים ולסייע להם, באמצעות העברת ידע והסבר בגובה העיניים, לפשט את התהליך, להבין אותו, להתמודד עם הפחד ולהפחית את רמת החרדה. במקרה הזה – ידע הוא כוח'.

אז איך מסבירים לילדים על טיפול רפואי? צפו:

www.youtu.be/-rRGiHa9rwk
תמונת פעילות 2 , צילום: נתנאל אייזיק

פעילות 3 . צילום: נתנאל אייזיק

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   שני מכשירי דפיברילטור של מד'א הוצבו...
*   מד'א בחזית המאבק במניעת התפשטות נגיף...
*   במסגרת המאבק הלאומי בנגיף הקורונה...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים