תכנית אסטרטגית לשיקום וחידוש מתחם סירקין שוק תלפיות הוצגה בפני הועדה המקומית לתכנון ובניה

התכנית הועלתה לאתר 'תובנות חיפה' לעיון והערות הציבור ותוחזר לאישור מליאת הועדה לאחר הצגתה לציבור

פורסם ב: 25/02/2020 21:35

צילום הדמייה: באדיבות דוברות עיריית חיפה
ראש העיר חיפה ד'ר עינת קליש רותם: 'שיקום מתחם סירקין מהווה עוגן חשוב בהתחדשותה לא רק של שכונת הדר הכרמל אלא של מרכז העיר ההיסטורית כולה. הוא יתבצע תוך שמירה קפדנית על אופיו המקורי של המתחם ואיכויותיו, ובשיתוף תושבי השכונה והסוחרים הפעילים בה. עבורי זו היא אחת מהתוכניות החשובות ביותר שיובילו לחיזוק המרכז העירוני, התעסוקתי, המסחרי, ההיסטורי, התיירותי והסימבולי של חיפה. העובדה כי מלווים אותה שלושה צוותי תכנון מקצועיים שעובדים בשיתוף פעולה, מראה את גודל החשיבות של המתחם עבורנו. מדובר באחד האירועים החשובים ביותר בתולדות ההתחדשות של חיפה'.


התכנית (חפ/1/2560) שהוצגה הערב , משתרעת על שטח כולל של קרוב ל- 140 דונם לאורך רחוב סירקין ומתחם שוק תלפיות שבשכונת הדר. התוכנית אותה יזמה וקידמה העירייה הוכנה ע'י המתכננת תמי גבריאלי והאדריכל גידו סגל.

התכנית נועדה למצות את הפוטנציאל הגלום במתחם המהווה מוקד עירוני מרכזי המשלב מסחר ייחודי, פעילות פנאי ומגורים. התכנית קובעת כללים לפיתוח המתחם כמרכז שוקק חיים ואטרקטיבי למגוון אוכלוסיות ומטפלת בכל היבטי החיים ,החל ממגורים ועידוד המסחר, דרך מוסדות ציבור מותאמים למתחם, עיבוי והנגשת התחבורה הציבורית, הסדרת חניונים, חידוש המרחב הציבורי ושיקום מבנה השוק עצמו.

המרחב הציבורי יתוכנן כמרחב מוטה הולכי רגל. לצורך כך, יורחבו וישופרו צירי הליכה במתחם ואל הרחובות שמעליו. שיפור סביבת המגורים תעשה תוך שימור המרקם הפיזי והערכים האדריכליים הקיימים במתחם. תוספות בניה יתאפשרו באופן מבוקר בלבד לצד מרחבים ציבוריים וגינות שיפותחו במטרה לשפר את איכות החיים ולהעלות את תחושת הביטחון האישי של התושבים.

כחלק מהתוכנית ישוקם גם מבנה שוק תלפיות ההיסטורי. המבנה המהווה אבן דרך בתולדות אדריכלות הסגנון הבינלאומי בישראל, ננטש במרביתו בתחילת שנות ה- 50 בהם עברה מרבית פעילות השוק לרחוב סירקין, ומאז הלך מצבו והדרדר. בחידוש המבנה אותו תכנן האדריכל גיא ארבל, כמו גם במתחם כולו, יושם דגש על שימור אותנטי נאמן למקור האדריכלי. בדרך זו יותאמו השימושים לצביונו המקורי של הבניין ולסביבתו הפיזית והחברתית כשוק מקומי והכללת תכנים קהילתיים וחברתיים המיועדים לתושבי המקום.

המבנה הכולל שש קומות ישוקם באופן הדרגתי. בשלבים הראשונים ישוקמו שתי הקומות התחתונות: קומת המחסנים ההיסטורית (קומה 2-) וקומת הכניסה הראשית (קומה 0). לאחר מכן תשופץ קומת החנייה (קומה 1-). הקומה, המשמשת כיום כשוק פעיל, תמשיך ביעוד זה גם לאחר שיקומה והסדרת המסחר בה לרווחת הסוחרים ובאי השוק. יתר הקומות יושמשו בעתיד בד בבד עם התקדמות הפרויקט. מבנה השוק יפותח כמוקד שכונתי חברתי שיהווה 'בית' לתושבי השכונה ולקהילות הרב גוניות הפעילות וכן כמרכז 'באוהאוס', שירכז את פעילויות השימור האדריכלי בחיפה כולה.

לצד שיקום המבנה יחודש גם מתחם השוק הפתוח ברחוב סירקין שהפך בשנה האחרונה מוקד של מסעדות ובתי אוכל המושכים לשוק ולשכונה קהל רב ומגוון. הקירוי הקיים מעל הדוכנים, יוחלף על פי תכנון של אדריכלית אלה שר, בקירוי אסתטי, חדש וייחודי אשר ישתלב בעיצוב הרחוב המתחדש ויתרמו לחידוש פני המרחב ביום ובלילה ותפקודו כמרחב קניות, בילוי ויצירה. כמו כן יוכשרו פינות ישיבה ובתי קפה לרווחת באי המתחם.

(רוני גרוסמן)
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור רוח צפונית :
*   ציון גבוה ביותר ניתן לכלביה העירונית...
*   עו'ד משה יונאי חוזר לשגרה וזה כולל...
*   השבוע בחיפה. צילום: רונית קיטאי

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים